Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najlepszy kołowrotek muchowy - subiektywny ranking użytkowników


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2012 odpowiedzi w tym temacie

#1021 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 06 marzec 2017 - 10:34

To ten Danielsson L5W ? 

 

Tak, to ON.


  • Guzu lubi to

#1022 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 06 marzec 2017 - 10:49

Juz wczesniej pisalem, ze pojde w Szweda :)...na 99 %

W takim razie nie ma co bić piany po próżnicy, jedynie pomyśl od razu o szpuli zapasowej, jedna linka a raczej jej typ to na bank za mało.


  • Guzu lubi to

#1023 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 06 marzec 2017 - 11:17

W poniedzialek o 10 rano? 
Szacun :)

A może impreza jeszcze trwa ? Zresztą jest taka prawidłowość; jeśli budzisz się rano po imprezie i nie masz kaca, to znaczy, że impreza jeszcze trwa  ;)



#1024 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 06 marzec 2017 - 11:44

W takim razie nie ma co bić piany po próżnicy, jedynie pomyśl od razu o szpuli zapasowej, jedna linka a raczej jej typ to na bank za mało.

A nawet dwie. W sklepie u Pana Danielssona jak wydasz powyżej ~400E to przesyłkę masz za darmo - czyli wychodzi kołowrotek plus dwie szpule.

Jak kupisz kołowrotek i jedną szpulę to koszt wysyłki powyżej 30E. Odnosząc to do ceny szpuli, lepiej wydać kasę na dodatkowy zapas który wychodzi za ~60E, a i tak zawsze okazuję się potrzebny.

 

tomaszek11


  • Guzu, jbk i ark70 lubią to

#1025 OFFLINE   ark70

ark70

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1157 postów
  • LokalizacjaStarogard Gdański
  • Imię:Artur

Napisano 06 marzec 2017 - 12:41

A nawet dwie. W sklepie u Pana Danielssona jak wydasz powyżej ~400E to przesyłkę masz za darmo - czyli wychodzi kołowrotek plus dwie szpule.

Jak kupisz kołowrotek i jedną szpulę to koszt wysyłki powyżej 30E. Odnosząc to do ceny szpuli, lepiej wydać kasę na dodatkowy zapas który wychodzi za ~60E, a i tak zawsze okazuję się potrzebny.

 

tomaszek11

 

Racja to :)  Jako ze planuję zakup u Pana Danielsona info jak znalazł. Chyba że z Danielem zbiorówkę zrobimy.



#1026 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 06 marzec 2017 - 13:15

Tak czy siak "trocie" Guzu nie wyciągną mu 150m backingu, pewnie nie wyciągną tez 100m zwłaszcza że jest jeszcze z 30m linki + przypon. Biorąc pod uwagę że planuje łowić na przyponach 0.26++ to podejrzewam że jeśli zastosuje jako backing gelspun 30 lb lub nawet 20lb to spokojnie zmieści odpowiednia ilość na szpuli nawet na tych mniejszych wersjach. Gelspun 50lb zajmuje mniej więcej tyle miejsca co Dacron 20# :) To nie są 15 kilowe ryby żeby robiły mega odjazdy. Guzu raczej ich daleko nie puści, w końcu dba o ich formę po wypuszczeniu :)

 

Ja bym dobrał najlżejszy kołowrotek który ładnie wyważy wędkę, zwłaszcza że Ross Flyrise 2 który waży 134g ( plus waga linki i backingu) Guzu uznał za ciężki :) :) :)

Duża średnica szpuli to ogromna zaleta bo szybciej zwija, co zaznaczył Andrzej. Pojemność nawet tych mniejszych szpul będzie i tak wystarczająca, tym bym się nie przejmował.

 

Namieszam, a co mi tam:

Lamson Speedster 3.5 ma największa średnicę 11,1cm przy wadze 162g

Lamson Litespeed 3.5 ma sporą średnicę 10,2cm przy wadze 145g

Ross Evolution #4 ma średnicę 9,5cm przy wadze 136g

Danielsson L5W 6nine ma średnicę 9,5cm przy wadze 192g

Nautilus FWX 7/8 waży tylko 116g


Użytkownik ictus edytował ten post 06 marzec 2017 - 13:41

  • Guzu, jbk i Pisarz.......ewski Piotr lubią to

#1027 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 06 marzec 2017 - 13:34

Srednica zewn kolowrotka 95 mm to chyba wystarczajaco szybki nawoj do mojego lowienia ?:)



#1028 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1980 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 06 marzec 2017 - 13:44

Srednica zewn kolowrotka 95 mm to chyba wystarczajaco szybki nawoj do mojego lowienia ? :)

podejrzewam że jednak 97mm było by bardziej optymalne, ale to w sumie zależy od konkretnej miejscówki. Warto też mieć taki 103mm, a czasem nawet 86mm jest strzałem w dziesiątkę!!!

 

:D


Użytkownik hi tower edytował ten post 06 marzec 2017 - 13:46

  • Guzu lubi to

#1029 OFFLINE   hi tower

hi tower

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1980 postów
  • Lokalizacja3miasto

Napisano 06 marzec 2017 - 14:03

Guzu, a tak zupełnie na poważnie to kołowrotek do muchówki wybierz najładniejszy na jaki sobie możesz pozwolić. Musi po prostu Tobie pasować do kija i cieszyć oko. To jedyne sensowne kryterium...

 

Mój ulubiony - chińczyk za 40$

DSCN1126a_apenhqn.jpg


  • Guzu lubi to

#1030 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 06 marzec 2017 - 14:24

Ja pójdę jeszcze dalej, na pogranicze profanacji nawet, a co ...

 

Vision Koma 7/8 waży 188 g i mieści 150 m podkładu 30 lb z linką WF8, średnica szpuli 97 mm, koszt szpuli zapasowej 175 zł, kołowrotek dostępny na Alle w obniżonej cenie 279 zł  :P

 

http://hurch.pl/koma-black-p185.html

 

http://allegro.pl/ko...6733285865.html



#1031 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 06 marzec 2017 - 14:28

Idziesz zawsze w gore rzeki. Rzucasz prostopadle do nurtu i sciagasz sznur z nurtem na siebie. Na moje oko mozliwosc szybkiego wybrania luzu po zacieciu ryby jest wtedy bardzo wygodna. Ja chcialbym miec teraz wieksze srednice bo wole szybko wybrac luz. Zaczalem na to zwracac uwage lowiac Ross Flyrise 1 - 7.6cm srednicy czyli jeden obrot wybiera max 24cm. Wybranie luzu trwa wieki. Speedster wybierze jednym obrotem max 35cm. a Danielsson 30cm. Czyli ten sam kawalek linki wybierzesz 28 obrotami lub 33 obrotami korbki. Moze to miec znaczenie lub nie - kwestia indywidualna. Malym kolowrotkiem musze krecic 42 razy aby wybrac tyle samo.

Łowie tenkara wiec zasadniczo mozna nawet bez kolowrotka :)

Koledzy maja racje - fajnie jak jest ladny :)

Użytkownik ictus edytował ten post 06 marzec 2017 - 14:49

  • Guzu lubi to

#1032 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 06 marzec 2017 - 14:41

Tak czy siak "trocie" Guzu nie wyciągną mu 150m backingu, pewnie nie wyciągną tez 100m zwłaszcza że jest jeszcze z 30m linki + przypon. Biorąc pod uwagę że planuje łowić na przyponach 0.26++ to podejrzewam że jeśli zastosuje jako backing gelspun 30 lb lub nawet 20lb to spokojnie zmieści odpowiednia ilość na szpuli nawet na tych mniejszych wersjach. Gelspun 50lb zajmuje mniej więcej tyle miejsca co Dacron 20# :) To nie są 15 kilowe ryby żeby robiły mega odjazdy. Guzu raczej ich daleko nie puści, w końcu dba o ich formę po wypuszczeniu :)

 

Ja bym dobrał najlżejszy kołowrotek który ładnie wyważy wędkę, zwłaszcza że Ross Flyrise 2 który waży 134g ( plus waga linki i backingu) Guzu uznał za ciężki :) :) :)

Duża średnica szpuli to ogromna zaleta bo szybciej zwija, co zaznaczył Andrzej. Pojemność nawet tych mniejszych szpul będzie i tak wystarczająca, tym bym się nie przejmował.

 

Namieszam, a co mi tam:

Lamson Speedster 3.5 ma największa średnicę 11,1cm przy wadze 162g

Lamson Litespeed 3.5 ma sporą średnicę 10,2cm przy wadze 145g

Ross Evolution #4 ma średnicę 9,5cm przy wadze 136g

Danielsson L5W 6nine ma średnicę 9,5cm przy wadze 192g

Nautilus FWX 7/8 waży tylko 116g

 

Ilość podkładu nigdy nie jest szczególnie ważnym kryterium, znacznie ważniejsze są wzajemnie proporcje oraz waga. Przecież prawda jest taka, że jeśli ryba pójdzie 100 metrów w realiach pstrągowej rzeki to najczęściej jest to ryba już stracona, bo najczęściej za 3 zakrętem...

Waga kołowrotka z linką i podkładem, założony na kij, kilka metrów linki za przelotką szczytową może dać już jakieś duże przybliżenie. A dopiero jak się pomacha zestawem to można mieć pewność.

 

Ważne jest też, że nasz Kolega jest "trochę zepsuty" (w pozytywnym znaczeniu) przez sprzęt który przeszedł przez jego ręce. Myślę, że doradzanie może być ryzykowne. Jeśli okaże się że w Danielssonie nie ma tyle masła co w Stelli to trzeba będzie wziąć odpowiedzialność za własne rady :-) 

Nic nie zastąpi chyba możliwości sprawdzenia kołowrotków o różnej wadze.

 

Jedna rada, która być może okaże się pomocna. Zbyt lekki kołowrotek w zestawie muchowym jest bardziej odczuwalny niż zbyt lekki kołowrotek w zestawie spinningowym.

Nie wiem czy tylko ja tak mam ale taki Nautilus 7/8 ze swoją wagą u mnie trafił by do #3 lub lekkiej #4.

 

I obrazek dotyczący pojemności szpul od Danielssonów.

Na F3W 4/7 ~100 metrów 20lbs Airflo plus JW TT #5

Na L5W 4/7 ~100 metrów 20lbs Airflo plus Rio Grand #6

Ujęcie nie ma na celu pokazać samych kołowrotków a ilość miejsca które pozostało. Moim zdaniem nie ma go tam za dużo, ot przestrzeń robocza.

Samo zdjęcie bardzo kiepskie ale nie mam czasu bawić się w estetykę.

 

tomaszek11

 

Załączony plik  P3060572.JPG   42,4 KB   4 Ilość pobrań


Użytkownik tomaszek11 edytował ten post 06 marzec 2017 - 15:26

  • Guzu i ictus lubią to

#1033 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 06 marzec 2017 - 14:52

Ja pójdę jeszcze dalej, na pogranicze profanacji nawet, a co ...

 

Vision Koma 7/8 waży 188 g i mieści 150 m podkładu 30 lb z linką WF8, średnica szpuli 97 mm, koszt szpuli zapasowej 175 zł, kołowrotek dostępny na Alle w obniżonej cenie 279 zł  :P

 

http://hurch.pl/koma-black-p185.html

 

http://allegro.pl/ko...6733285865.html

Błąd w druku :koma 7/8 max 150/20... miałem w switchu nad morzem 90/30 jeszcze przyjął-ciut za płytko dla mnie sluży znajomemu.



#1034 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 06 marzec 2017 - 15:02

Ilość podkładu nigdy nie jest szczególnie ważnym kryterium, znacznie ważniejsze są wzajemnie proporcje oraz waga. Przecież prawda jest taka, że jeśli ryba pójdzie 100 metrów w realiach pstrągowej rzeki to najczęściej jest to ryba już stracona, bo najczęściej za 3 zakrętem...
Waga kołowrotka z linką i podkładem, założony na kij, kilka metrów linki za przelotką szczytową może dać już jakieś duże przybliżenie. A dopiero jak się pomacha zestawem to można mieć pewność.

Ważne jest też, że nasz Kolega jest "trochę zepsuty" (w pozytywnym znaczeniu) przez sprzęt który przeszedł przez jego ręce. Myślę, że doradzanie może być ryzykowne. Jeśli okaże się że w Danielssonie nie ma tyle masła co w Stelli to trzeba będzie wziąć odpowiedzialność za własne rady :-)
Nic nie zastąpi chyba możliwości sprawdzenia kołowrotków o różnej wadze.

Jedna rada, która być może okaże się pomocna. Zbyt lekki kołowrotek w zestawie muchowym jest bardziej odczuwalny niż zbyt lekki kołowrotek w zestawie spinningowym.
Nie wiem czy tylko ja tak mam ale taki Nautilus 7/8 ze swoją wagą u mnie trafił by do #3 lub lekkiej #4.

I obrazek dotyczący pojemności szpul od Danielssonów.
Na F3W 4/7 ~100 metrów 20lbs Airflo plus JW TT #5
Na L5W 4/7 ~100 metrów 20lbs Airflo plus Rio Grand #6
Ujęcie nie ma na celu pokazać samych kołowrotków a ilość miejsca które pozostało. Moim zdaniem nie ma go tam za dużo, ot przestrzeń robocza.
Samo zdjęcie bardzo kiepskie ale nie mam czasu bawić się w estetykę.

tomaszek11

P3060572.JPG


Dzięki za to foto i informacje

Biorąc pod uwagę że f3w 4seven i l5w 4seven w mają pojemność szpuli bardzo zbliżoną, a nawet f3w ma kilka % większą, to jest to cenna informacja z podaniem info o podkładzie i konkretnym modelem sznura.

Pozdrawiam


Użytkownik Guzu edytował ten post 06 marzec 2017 - 15:04


#1035 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 06 marzec 2017 - 15:08

Jesli chodzi o backing to np Gelspun 35lbs Orvisa zajmie 60% mniej miejsca niz backing Airflo 20lbs a XTS Gelspun 30lbs Scientific Anglers az o ok. 75%. Moze u ciebie trzeba bedzie odwrotnie - dociazac kolowrotek aby wywazyl wedzisko :)


Użytkownik ictus edytował ten post 06 marzec 2017 - 15:32


#1036 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 06 marzec 2017 - 15:45

Ale nautilus fwx ma zanižoną wagę.Naprawdę 7/8 waży 140 gram.Wiem bo miałem.I hamulec miał kiepską regulację.5/6 też cięższy niż podaje producent.A hydros sl orvisa 3 też cięższy o 7 gram.Ale hamulec potęga.Najlepszy jaki miałem.

#1037 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 06 marzec 2017 - 16:07

 Moze u ciebie trzeba bedzie odwrotnie - dociazac kolowrotek aby wywazyl wedzisko :)

 

Mityczne wyważanie wędziska... ileż to dyskusji było o tym :). Ja osobiście czytam takie dyskusje z uśmiechem politowania. Prawda jest taka, że im bliżej siodła kołowrotka chcielibyśmy przesunąć punkt równowagi, tym szybciej rośnie masa kołowrotka, który pozwoli to osiągnąć. To oznacza wzrost masy całego zestawu wpływającego na uczucie zmęczenia jakiego doznajemy po paru godzinach machania. Moim zdaniem dużo wygodniej mieć zestaw osiągający balans dajmy na to na początku korkowego gripa z kołowrotkiem o masie 150 gram niż zestaw zbalansowany 10cm niżej, idealnie w środku gripa z młynkiem 250 gram. Zwłaszcza że prawidłowa technika rzutu muchowego polega na pracy przedramieniem/ramieniem a nie nadgarstkiem...


  • Guzu, ictus i Pisarz.......ewski Piotr lubią to

#1038 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 06 marzec 2017 - 16:30

Ja o dociazaniu kolowrotka to pisalem troche z przekasem :)

Na spotkaniu z Guzu w niedziele gadalismy i przymiezalismy rozne sprzety. Jestem zwolennikiem odchudzania sprzetu pstragowego. Gdybym kupowal nowy kolowrotek chcialbym aby mial duza srednice ale byl w miare lekki. Ja mojego Z-Axisa mam wywazonego wlasnie tak jak piszesz - na poczatku rekojesci korkowej - co zreszta sprawdzal Guzu i nie mam pojecia czy mu to pasowalo :) Usmiech politowania przyjmuje jako dobra monete, w koncu trzeba miec do siebie samego dystans :) Nie sadze zeby mozna bylo komfortowo lowic zdecydowanie zbyt lekkim kolowrotkiem gdy wedka mocno leci na ryjek. Jak zaloze sznur w klasie IPS 8 to balans przesuwa sie w strone srodka rekojesci. Obie opcje mi pasuja tak samo. Gdy do mojego Saga zaloze lzejszego Flyrise1 z lekkim sznurem i srodek ciezkosci jest na blanku lub Orvisa Macha IV to obie opcje powoduja dyskomfort. Pewne wywazenie chyba powinno jednak byc choc jestem daleki od demonizowania tego wywazenia.

Użytkownik ictus edytował ten post 06 marzec 2017 - 16:32

  • Guzu i venom_666 lubią to

#1039 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 06 marzec 2017 - 16:37

Ja o dociazaniu kolowrotka to pisalem troche z przekasem :)

Na spotkaniu z Guzu w niedziele gadalismy i przymiezalismy rozne sprzety. Jestem zwolennikiem odchudzania sprzetu pstragowego. Gdybym kupowal nowy kolowrotek chcialbym aby mial duza srednice ale byl w miare lekki. Ja mojego Z-Axisa mam wywazonego wlasnie tak jak piszesz - na poczatku rekojesci korkowej - co zreszta sprawdzal Guzu i nie mam pojecia czy mu to pasowalo :) Usmiech politowania przyjmuje jako dobra monete, w koncu trzeba miec do siebie samego dystans :) Nie sadze zeby mozna bylo komfortowo lowic zdecydowanie zbyt lekkim kolowrotkiem gdy wedka mocno leci na ryjek. Jak zaloze sznur w klasie IPS 8 to balans przesuwa sie w strone srodka rekojesci. Obie opcje mi pasuja tak samo. Gdy do mojego Saga zaloze lzejszego Flyrise1 z lekkim sznurem i srodek ciezkosci jest na blanku lub Orvisa Macha IV to obie opcje powoduja dyskomfort. Pewne wywazenie chyba powinno jednak byc choc jestem daleki od demonizowania tego wywazenia.

 

Tak tak, zdecydowanie fajnie to lezalo w reku z takim wywazeniem na poczatku korka. 

Wiec juz wiesz, ze mi pasowalo. 
Ogolnie ten Z Axis fajny kijek, 6, ale z taka moca, ze naprawde chcialbym spotkac pstraga, ktory na takiej wedce wyciagnalby mi chocby 20 m podkladu :)

Nie mowiac juz o 7wt ...

Takze dopoki nie pojade na browny do USA takie hece to raczej tylko w ramach rozwiazywania rownan na forum. 


  • ictus lubi to

#1040 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 06 marzec 2017 - 17:03

Prawda jest inna:wykorzystał i porzucił przedstawicieli(lata promocji...)
 

Mogę spytać co nieprawdziwego było w mojej wypowiedzi którą byłeś łaskaw tak skomentować? Wydawało mi się, że komentowałem atrakcyjność oferty tego producenta dla konsumenta, a nie jego etykę biznesową....


Użytkownik mack edytował ten post 06 marzec 2017 - 17:05