Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najlepszy kołowrotek muchowy - subiektywny ranking użytkowników


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2012 odpowiedzi w tym temacie

#1041 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 06 marzec 2017 - 17:14

Jak zaloze sznur w klasie IPS 8 to balans przesuwa sie w strone srodka rekojesci.

 

Niemożliwe. Czy to 8ips czy F oba powinny ważyć mniej więcej tyle samo, w granicach klasy AFTM.

Różnią się jedynie grubością, tonący zajmuje mniej objętości na szpuli.

:D  :D

 

tomaszek11



#1042 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 06 marzec 2017 - 17:28

Uzywam tonacej 6/7wt - bo nie bylo dostepnej szostki - axisa mozna troszke przeciazyc. Czuc roznice w wadze nawet gdy trzyma sie same szpule z linkami. Tonaca jest tez dluzsza. Nie chce mi sie odwijac i ich wazyc. Tak nawiasem mowiac to chyba klasa sznura jest okreslana na podstawie pierwszych 30' wiec ciezar calego sznura moze sie roznic. Moge sie mylic co do tego. Moja tonaca DT jest znacznie ciezsza od plywajacej WF.

Użytkownik ictus edytował ten post 06 marzec 2017 - 18:17


#1043 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 06 marzec 2017 - 17:33

Błąd w druku :koma 7/8 max 150/20... miałem w switchu nad morzem 90/30 jeszcze przyjął-ciut za płytko dla mnie sluży znajomemu.

A może pomylone szpule, zapewne wiesz, ze 6/7 i 7/8 maja te same korpusy i szpule są zamienne, jednak szpula 7/8 jest głębsza od 6/7. Wystarczy, ze ktoś coś pomieszał, całkiem nieświadomie nawet i gotowe ...



#1044 OFFLINE   tomaszek11

tomaszek11

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 590 postów
  • LokalizacjaNadolice Wielkie

Napisano 06 marzec 2017 - 18:31

Uzywam tonacej 6/7wt - bo nie bylo dostepnej szostki - axisa mozna troszke przeciazyc. Czuc roznice w wadze nawet gdy trzyma sie same szpule z linkami. Tonaca jest tez dluzsza. Nie chce mi sie odwijac i ich wazyc. Tak nawiasem mowiac to chyba klasa sznura jest okreslana na podstawie pierwszych 30' wiec ciezar calego sznura moze sie roznic. Moge sie mylic co do tego. Moja tonaca DT jest znacznie ciezsza od plywajacej WF.

Oczywiście masz rację. Zafiksowałem się na wadze samej głowicy, wszystko jedno czy pływającej czy tonącej.

Dodatkowo od 10 lat nie miałem w rękach linki tonącej tylko długie sink tipy, więc zapomniałem że takie nawet istnieją a co dopiero tonące  DT .... :rolleyes:  :wacko:  :blink:

Tak, takie linki mogą się różnić masą i to nie mało.

 

tomaszek11



#1045 OFFLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 690 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 06 marzec 2017 - 19:47

A nawet dwie. W sklepie u Pana Danielssona jak wydasz powyżej ~400E to przesyłkę masz za darmo - czyli wychodzi kołowrotek plus dwie szpule.

Jak kupisz kołowrotek i jedną szpulę to koszt wysyłki powyżej 30E. Odnosząc to do ceny szpuli, lepiej wydać kasę na dodatkowy zapas który wychodzi za ~60E, a i tak zawsze okazuję się potrzebny.

 

tomaszek11

Według stronki i dobrze mi znanych źródeł wszystkie wysyłki u Danielssona są za free.

http://shop.danielsson-flyreels.se/en/



#1046 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 06 marzec 2017 - 19:52

Pstrągi wybierające po 100 m podkładu... hm ciekawe.

Na mocnym sprzęcie pewnie nie dojdzie nawet do podkładu chyba, że branie po długim rzucie zaraz na początku prowadzenia. Kołowrotek poza względami estetycznymi przy tej grubości przypony nie ma praktycznie znaczenia.
Każdy z w miarę działającym hamulcem da radę.
Więc jak hitower pisał weź taki żeby Ci się podobał i kilka szpul bo odpowiednio dobrana linka przy streamerze ma większe znaczenie niż kołowrotek przynajmniej na pstrągach.

Użytkownik Adrian Tałocha edytował ten post 06 marzec 2017 - 19:54


#1047 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 06 marzec 2017 - 20:27

Wszystkim dziękuję za chęć pomocy, za rady i wskazówki
Dzięki dla Ictusa za umożliwienie mi zapoznania się ze sprzętem muchowym na sobotnim spotkaniu.

W ramach działań drużynowych zamówiłem czarnego Danielssona F3W 4seven.
Podkładu dam tyle żeby sznur pływający 7wt nie klinowal się przy nawoju w warunkach łowiska.

Pozdrawiam
  • ictus i Franc lubią to

#1048 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 06 marzec 2017 - 20:53

A może pomylone szpule, zapewne wiesz, ze 6/7 i 7/8 maja te same korpusy i szpule są zamienne, jednak szpula 7/8 jest głębsza od 6/7. Wystarczy, ze ktoś coś pomieszał, całkiem nieświadomie nawet i gotowe ...

Miałem body 7/8 i obie szpulki 6/7(22 wentylatory) oraz7/8(14).
Linki DT nie warto stosować do dalekiego zasięgu za to ułatwia rolki lub nadkładanie.
100/30 wskazana na srebrniaki z morza,brązowe daleko nie odskoczą.

Użytkownik darek1 edytował ten post 06 marzec 2017 - 21:01


#1049 OFFLINE   tlok

tlok

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 279 postów
  • LokalizacjaPabianice

Napisano 06 marzec 2017 - 21:31

Panowie czasami akcja budzi reakcję . Mialem przypadek ze pstrag 58 cm na jetce wział calą linke i okolo 3 m podkladu , musialem pobiec za nim i wyjąłem go 50 m nizej. Ale lowiłem sztywną wedka do linki 8 , oczywiscie grubo na koncu 0,22 mm. Ani na 5 ani na 6 nie mialem takiego szaleńca a łowilem ryby podobnych wielkości . 8 łowie visionem  sws venusem , a 6 - tki mam z-axisa i borona BIIMX a 5 -ta to b mocna wersja morska winston XTR.


  • Guzu lubi to

#1050 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 06 marzec 2017 - 23:59

Pstrągi wybierające po 100 m podkładu... hm ciekawe.


W Islandii na jeziorach to się zdarza. Nie wiem czy 100 ale kilkadziesiąt metrów w pierwszym odjeździe poszło, myślałem ze się nigdy nie zatrzyma ☺
  • tlok, Andrzej Stanek i Adrian Tałocha lubią to

#1051 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 07 marzec 2017 - 10:01

Mack mówisz o ferroxach?

#1052 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 07 marzec 2017 - 10:57

Mack mówisz o ferroxach?

Ferrox to rasa pstrąga występująca w irlandzkich jeziorach. Na Islandii jej odpowiednikiem jest endemiczna rasa pstrąga (a może raczej troci jeziorowej) dorastająca do 10kg występującą w największym jeziorze Pingvalavatn. W pozostałych mniejszych jeziorach występują klasycznie ubarwione pstrągi potokowe, w niektórych zbiornikach dorastające znacznych rozmiarów (do 3-4 kg). Mówię o tych rybach. 


  • Andrzej Stanek, Adrian Tałocha i ictus lubią to

#1053 OFFLINE   RadaRl

RadaRl

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 25 postów
  • LokalizacjaJura

Napisano 07 marzec 2017 - 15:09

Thingvallavatn, potwierdzam 100m podkładu obowiązkowe :)


  • Andrzej Stanek lubi to

#1054 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 07 marzec 2017 - 18:07

Wyciągacz backingów.

Załączony plik  DSC_0245.JPG   110,6 KB   18 Ilość pobrań


A właściwie wyciągarka. ..

Użytkownik mack edytował ten post 07 marzec 2017 - 18:09


#1055 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 07 marzec 2017 - 18:13

Prosiątko :)

Ładna ryba :)
Gratulacje
  • mack lubi to

#1056 OFFLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 690 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 07 marzec 2017 - 18:18

Wyciągacz backingów.

attachicon.gifDSC_0245.JPG


A właściwie wyciągarka. ..

Samce jednak odchodzą lepiej ;)

4fd93dc60596.jpg



#1057 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 07 marzec 2017 - 18:21

Samce jednak odchodzą lepiej [/url]


Samo życie
  • Franc i albercik2 lubią to

#1058 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5357 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 08 marzec 2017 - 18:09

Zapewne kołowrotki, które widzicie na zdjęciu ani najlepsze na świecie nie są ani nawet kultowe ale od więcej niż 15 lat nigdy mnie nie zawiodły... W kolejności od najmniejszego #4, #5, #6 i 7.

Drogie także nie były  ;)

Załączone pliki


Użytkownik Rheinangler edytował ten post 08 marzec 2017 - 18:10

  • Guzu, Janusz Wałaszewski, Paweł Bugajski i 4 innych osób lubią to

#1059 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 08 marzec 2017 - 18:25

Arku, napisz coś więcej o poszczególnych modelach :)

Jakie wędki wyważają, czy coś Cię w nich denerwuje, co jest ich mocną stroną - wystarczy po 2 zdania do każdego modelu. Ułatwi to nam decyzję dotyczącą ewentualnego kupna w przyszłości. 


  • Guzu lubi to

#1060 OFFLINE   Rheinangler

Rheinangler

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5357 postów
  • LokalizacjaDusseldorf
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:Wałęga

Napisano 08 marzec 2017 - 19:56

Zanim naskrobię kilka niezgrabnych słów o ww kołowrotkach, muszę się trochę wytłumaczyć, żeby nie wyszło przaśno-buraczanie...

Łowienie na muchę zawsze było obecne w moim wędkarskim życiorysie. Jakoś tak podświadomie wyczuwałem, zarówno rytm rzutu, współgranie linki i wędki, położenia muchy itd. W skrócie,- wszystko to razem wydawało mi się (i ciągle mi się tak wydaje) jakimś misterium...

Porównanie spinningu i muchy widziałem jakby porównywał  gimnastykę sportową z najbardziej wysublimowanym baletem.

Na dobre łowieniem na muchę zająłem się około 2002 ale już z bardzo ugruntowanymi nawykami spinningowymi i oczywiście pokutującym w tym środowisku przekonaniem, że:"muszkarze to pedały", łowcy mikro rybek, sprzęciarze do potęgi entej, pijane buce z wypchanymi portfelami....

Wyżej wymienione grupy  były przynajmniej dla mnie najbardziej rzucające się w oczy bo nie widziałem i nie znałem tych z cichutkiej, skromniutkiej prawdziwej elity...

Tyle wystarczy żeby wytłumaczyć pogląd, co do którego bylem święcie przekonany, że kołowrotek muchowy to tylko i wyłącznie magazyn na linkę...

Ponieważ jak wielu spinningistów zaczynałem od nauki łowienia streamerem wędką w klasie #7 szybko przekonałem się że przy słabym hamulcu przy odrzucie do tyłu czy w bok puszczający hamulec potrafi doprowadzić do szału itd.

Po złowieniu kilku dużych pstrągów wiedziałem już, że hamulec jest ważny, pozostawało pytanie do jakiego stopnia,- do dziś tego nie wiem na 100%...

Wówczas dzięki mojemu mentorowi zwróciłem uwagę na trzeci kołowrotek ze zdjęcia który był w ofercie wyprzedażowej Cabellasa,- chyba.

Kupiłem za marne pieniądze wraz z 3 szpulami. Znajoma stewardessa przywiozła z Hameryki.

Doskonale wyważał i pracował z G.Loomisem IMX 2,9m #7 oraz 4 częsciowym 9" ATC #6 a nawet w ciasnych warunkach ze szklanym 7" Sevierem #5

Ze wszystkiego w nim jestem zadowolony, jednak trzeba uważać w zimnych porach roku by po wymianie szpuli zatrzask zaskoczył bo lubi się zawieszać.

Kolejną wersję Battenkilla II ( w środku) ale już w mniejszym rozmiarze (nie wiem ile kosztowała, bo dostałem od mojej ukochanej żony ;) )używam ostatnio najczęściej z kilkoma kijami do których świetnie pasuje a są nimi: Sage SLT 9"  #5, Sevier (szkło) 7" #5 i w ciasnych warunkach Seeker 7" #4.

Z minusów jakie zaważyłem tylko ten system zatrzasku szpuli

Lamson Radius 1,5, tego bardzo mocnego maluszka ale z najszerszą jak widzicie bieżnią używam do Sage ZXL 9" #4 i wspomnianego Seekera.

W nim także nie widzę użytkowych minusów poza systemem zatrzasku szpuli do którego trzeba użyć siły nie bardzo pasującej do precyzyjnego urządzenia ale tylko przy ściąganiu zamykanie jest pewne,- klik i po sprawie...

 

PS

Ten przydługi i zapewne nudny wstęp jest tylko wytłumaczeniem dlaczego nie jestem biegły w tajemnicach i szczególikach rządzących kołowrotkami muchowymi mimo sporego muchowego stażu....


  • Janusz Wałaszewski, Paweł Bugajski, marian-56 i 5 innych osób lubią to