Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najlepszy kołowrotek muchowy - subiektywny ranking użytkowników


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2012 odpowiedzi w tym temacie

#1061 ONLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 08 marzec 2017 - 20:01

"Wyciągacz backingów.

A właściwie wyciągarka".


Na jakim kiju?

#1062 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 08 marzec 2017 - 20:16

TFO BVK 9' #6

Użytkownik mack edytował ten post 08 marzec 2017 - 20:17


#1063 ONLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4363 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 08 marzec 2017 - 22:12

TFO BVK 9' #6


Piękna "staruszka" (60-tka). Takim kijem to można. :)

W sumie ... sam kij to nie wszystko. Zestaw, warunki i to co jest do wyjęcia i w jakiej jest formie decyduje o sukcesie lub nie. :)

#1064 ONLINE   marian-56

marian-56

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 379 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Wojnarowicz

Napisano 08 marzec 2017 - 23:54

Zanim naskrobię kilka niezgrabnych słów o ww kołowrotkach, muszę się trochę wytłumaczyć, żeby nie wyszło przaśno-buraczanie...

Łowienie na muchę zawsze było obecne w moim wędkarskim życiorysie. Jakoś tak podświadomie wyczuwałem, zarówno rytm rzutu, współgranie linki i wędki, położenia muchy itd. W skrócie,- wszystko to razem wydawało mi się (i ciągle mi się tak wydaje) jakimś misterium...

Porównanie spinningu i muchy widziałem jakby porównywał  gimnastykę sportową z najbardziej wysublimowanym baletem.

Na dobre łowieniem na muchę zająłem się około 2002 ale już z bardzo ugruntowanymi nawykami spinningowymi i oczywiście pokutującym w tym środowisku przekonaniem, że:"muszkarze to pedały", łowcy mikro rybek, sprzęciarze do potęgi entej, pijane buce z wypchanymi portfelami....

Wyżej wymienione grupy  były przynajmniej dla mnie najbardziej rzucające się w oczy bo nie widziałem i nie znałem tych z cichutkiej, skromniutkiej prawdziwej elity...

Tyle wystarczy żeby wytłumaczyć pogląd, co do którego bylem święcie przekonany, że kołowrotek muchowy to tylko i wyłącznie magazyn na linkę...

Ponieważ jak wielu spinningistów zaczynałem od nauki łowienia streamerem wędką w klasie #7 szybko przekonałem się że przy słabym hamulcu przy odrzucie do tyłu czy w bok puszczający hamulec potrafi doprowadzić do szału itd.

Po złowieniu kilku dużych pstrągów wiedziałem już, że hamulec jest ważny, pozostawało pytanie do jakiego stopnia,- do dziś tego nie wiem na 100%...

Wówczas dzięki mojemu mentorowi zwróciłem uwagę na trzeci kołowrotek ze zdjęcia który był w ofercie wyprzedażowej Cabellasa,- chyba.

Kupiłem za marne pieniądze wraz z 3 szpulami. Znajoma stewardessa przywiozła z Hameryki.

Doskonale wyważał i pracował z G.Loomisem IMX 2,9m #7 oraz 4 częsciowym 9" ATC #6 a nawet w ciasnych warunkach ze szklanym 7" Sevierem #5

Ze wszystkiego w nim jestem zadowolony, jednak trzeba uważać w zimnych porach roku by po wymianie szpuli zatrzask zaskoczył bo lubi się zawieszać.

Kolejną wersję Battenkilla II ( w środku) ale już w mniejszym rozmiarze (nie wiem ile kosztowała, bo dostałem od mojej ukochanej żony ;) )używam ostatnio najczęściej z kilkoma kijami do których świetnie pasuje a są nimi: Sage SLT 9"  #5, Sevier (szkło) 7" #5 i w ciasnych warunkach Seeker 7" #4.

Z minusów jakie zaważyłem tylko ten system zatrzasku szpuli

Lamson Radius 1,5, tego bardzo mocnego maluszka ale z najszerszą jak widzicie bieżnią używam do Sage ZXL 9" #4 i wspomnianego Seekera.

W nim także nie widzę użytkowych minusów poza systemem zatrzasku szpuli do którego trzeba użyć siły nie bardzo pasującej do precyzyjnego urządzenia ale tylko przy ściąganiu zamykanie jest pewne,- klik i po sprawie...

 

PS

Ten przydługi i zapewne nudny wstęp jest tylko wytłumaczeniem dlaczego nie jestem biegły w tajemnicach i szczególikach rządzących kołowrotkami muchowymi mimo sporego muchowego stażu....

Witam.Miałem obydwa ORVISY . Do wad BLA (szpula z trzema ramionami) dodam,że po zamoczeniu trzeba odkręcić plastikową osłonę mechanizmu,zeby wylać wodę.Szpula bardzo płytka (rozmiar II)ledwo miesciła #5 WF + bardzo cienki podkład ~20m. Wersja druga (cztery ramiona szpuli) rzeczywiście trzeba uważać na mocowanie szuli na osi.Hamulec bardzo dobry w tym modelu.

Kłaniam się Marian.


  • Paweł Bugajski i Rheinangler lubią to

#1065 OFFLINE   ryba7

ryba7

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 338 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 21 marzec 2017 - 15:42

Mam pytanie do użytkowników kołowrotków Orvis Battenkill.http://flyhouse.pl/s...ll.aspx?lang=pl

Czy na model II zmieszczę sznur DT 4 i trochę podkładu ? Czy może lepiej kupić rozmiar III ? Kołowrotek chciałbym sparować z bardzo lekka wędką 7,6'


Użytkownik ryba7 edytował ten post 21 marzec 2017 - 15:44


#1066 OFFLINE   Darek P

Darek P

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 184 postów

Napisano 21 marzec 2017 - 16:20

Zmieścił dt4 i ok 60-70m podkładu.

Załączone pliki


  • Pisarz.......ewski Piotr lubi to

#1067 OFFLINE   Herman

Herman

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 542 postów
  • LokalizacjaWłodawa

Napisano 21 marzec 2017 - 16:30

     To nowy model, po liftingu, prawdopodobnie (ale to trzeba by sprawdzić) odpowiada on pod względem wielkości poprzedniej edycji. Ja mam Battenkilla Disc Drag III i miałem II - oba z poprzedniej edycji.   Do kijka 7'6" (np. Orvis Superfine Trout Bum, leciutki kijek) i linki DT4 troszkę bardziej pasował model II, tzn. mi wizualnie bardziej "pasował", był mniejszy, pewnie też odrobinę lżejszy. Oczywiście kiedy zakładałem do tej wędki Batenkilla III to też było fajnie, ale zestaw z modelem II był fajniejszy. Lubię nieduże kołowrotki, large arbory w niskich klasach (miałem taki do 5- tki) są dużo za duże. Battenkill'e to pojemne kołowrotki, na model II spokojnie wchodziły linki WF 6 w trzeciej i w szóstej klasie tonięcia (ale jednak tonąca są dużo cieńsze niż pływające) z jakimś tam sensownej długości podkładem. Ja bym zadzwonił do P. Talmy się dopytał co i jak. Generalnie producent podaje pojemność danego kołowrotka dla linek i z tego co wiem zwyczajowo są to wartości podane dla linek DT. Jednak z drugiej strony, linki tej samej klasy ale różnych producentów potrafią się różnić "objętością" jaką zajmują na szpuli kołowrotka :)


Użytkownik Herman edytował ten post 21 marzec 2017 - 16:31


#1068 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 08 kwiecień 2017 - 09:28

A o kołowrotkach Sbowbee macie jakieś opinie? Ostatnio robiłem małe rozeznanie do wędki szczupakowej: można w dobrej kasie wyrwać Accessa ale mam już jeden. Mirage w dobrej kasie się rozeszly a nowy chore pieniądze (jak dla mnie). W granicach tysiaka i odpowiedio wagowo znalazłem cos z Danielsona, Visiona, Lamsona Remix oraz tego Snowbee. Danielson nie do konca mi sie podoba choć w reku nie miałem, Vision ... no ostatecznie mógłby być któryś, Lamson Remix estetycznie największa porażka jaką chyba widziałem. Skłaniam sie ku Snowbee Spectre #9/10.
Niestety nie znam angielskiego żeby poczytać opinie, nie znam historii marki, nie sadze jednak żeby Snoowbe kołowrotki miał gorsze niz np taki Vision.

#1069 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 08 kwiecień 2017 - 09:47

Olo - jeśli kij z Krakowa (custom) to Danielsson jak znalazł, dwa modele - L5W 6nine ewentualnie ORIGINAL 2W. Pierwszego miałem - świetny, sprzedałem i był to błąd! Obecnie Hatch 7 prawie surówka, tamten miał to coś... Jak tylko wpadnie lewy grosz, sięgnę ponownie, ewentualnie 2W. Jakaś niemoc moja do Danielsson-a. Fotki tutaj, warto rozważyć... http://jerkbait.pl/t...owników/page-51

 

Pozdro

 

PS

W poniedziałek odbieram Kragg-a, chyba pierwszy na forum - 22lb 9'6" - klasyk...



#1070 OFFLINE   MichałZ

MichałZ

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 651 postów

Napisano 08 kwiecień 2017 - 10:16

W temacie najlepszych kołowrotków, u mnie nic się nie zmieniło. V dołączyła do rodziny ;-)
 

Załączone pliki

  • Załączony plik  HV.jpg   117,14 KB   6 Ilość pobrań

Użytkownik MichałZ edytował ten post 08 kwiecień 2017 - 10:16

  • Andrzej Stanek i robert.bednarczyk lubią to

#1071 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 08 kwiecień 2017 - 10:32

Moja "piątka" za godzinę idzie do akcji, zaporówka.

 

 

psinka-08_zpsrz4ejaq8.jpg


  • Adrian Tałocha, robert.bednarczyk i MichałZ lubią to

#1072 OFFLINE   MichałZ

MichałZ

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 651 postów

Napisano 08 kwiecień 2017 - 10:39

Ten srebrny w tym rozmiarze wygląda równie dobrze ;-) Połamania!!



#1073 OFFLINE   OloPe

OloPe

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1088 postów
  • LokalizacjaOtwock

Napisano 08 kwiecień 2017 - 16:08

Olo - jeśli kij z Krakowa (custom) to Danielsson jak znalazł, dwa modele - L5W 6nine ewentualnie ORIGINAL 2W. Pierwszego miałem - świetny, sprzedałem i był to błąd! Obecnie Hatch 7 prawie surówka, tamten miał to coś... Jak tylko wpadnie lewy grosz, sięgnę ponownie, ewentualnie 2W. Jakaś niemoc moja do Danielsson-a. Fotki tutaj, warto rozważyć... http://jerkbait.pl/t...owników/page-51

 

Pozdro

 

PS

W poniedziałek odbieram Kragg-a, chyba pierwszy na forum - 22lb 9'6" - klasyk...

 

Do tego z Krakowa kija szukam Andrzeju, nie inaczej :) L5W 6nine nie do końca mi się podoba. Oczywiście widziałęm już wcześniej Twoje fotki. Może będę miał okazje na żywo zobaczyć to zmienie zdanie. 2W podoba mi się bardzo, ale chodzi jakby w tryby piachu dostał. Może gdybym jeszcze nim pokręcił to bym się przekonał. Na razie Spectre jest nr 1 na mojej liście. No chyba, że co mi do łba strzeli .............. Ładne te Wasze Hatch - e ;)


Użytkownik OloPe edytował ten post 08 kwiecień 2017 - 16:09


#1074 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 08 kwiecień 2017 - 21:10

W temacie najlepszych kołowrotków, u mnie nic się nie zmieniło. V dołączyła do rodziny ;-)


.......u mnie też nic się nie zmieniło. Dziś Hatch 5 Plus kolejny raz pokazał, że teorie o kołowrotkach muchowych jako magazynach linki są tylko teoriami. Połowiłem konkretnie grubych tęczakow w przedziale 55-60 cm i aż miło było słuchać dyskretne terkotanie przy kilku odjazdach, dwa okonie i kleń 40+ już nie były tak wymagające, ale nieodmiennie uważam ten kołowrotek za genialny. No i chyba mam wielki fart, że mogę korzystać z równie genialnego łowiska.
  • Paweł Bugajski i Andrzej Stanek lubią to

#1075 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 09 kwiecień 2017 - 22:16



Ten srebrny w tym rozmiarze wygląda równie dobrze ;-) Połamania!!

 

Michał - fotka robiona dzisiaj przed zachodem słońca, srebrne są trochę więcej jak "równie dobre"... Pozdrawiam!  ;)

 

 

psinka-10_zpsr6ipjcox.jpg


  • robert.bednarczyk i MichałZ lubią to

#1076 OFFLINE   MichałZ

MichałZ

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 651 postów

Napisano 09 kwiecień 2017 - 22:51

Piękne światełko! Super zdjęcie! VII i IX będą srebrne ;-)


  • Pluszszcz i robert.bednarczyk lubią to

#1077 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 11 kwiecień 2017 - 05:40

Mam Panowie pytanie, czy Loop Evotec CLV8 Twelwe jest dedykowany i poradzi sobie ze słoną wodą??

Miał ktoś, używał, ma doświadczenia z tym kołowrotkiem??



#1078 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 14 kwiecień 2017 - 14:07

Gotowy na spotkanie...

 

 

psinka-16_zpscrmwiory.jpg


  • Janusz Wałaszewski, krokop, Pisarz.......ewski Piotr i 4 innych osób lubią to

#1079 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 14 kwiecień 2017 - 15:29

Andrzej, kalendarz Ci się spieszy... ;)


  • *WŁÓCZYKIJ* i Pisarz.......ewski Piotr lubią to

#1080 OFFLINE   Pisarz.......ewski Piotr

Pisarz.......ewski Piotr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2662 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 14 kwiecień 2017 - 17:11

Andrzej, kalendarz Ci się spieszy... ;)

W OM już od 30 kwietnia 2017 , w innych okręgach pewnie też ;) .

https://ompzw.pl/new...-od-30-kwietnia






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych