Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaki silnik spalinowy do pontonu?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
287 odpowiedzi w tym temacie

#261 OFFLINE   Szczepek2

Szczepek2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Szczepkowski

Napisano 30 styczeń 2023 - 13:55

Cześć.
Panowie co polecicie do pontonu 3.30 podłoga aluminiowa z kilem. Silnik ma być lekki, szkoda pleców. Cel pływanie po wodach stojących.
Z tego co czytałem @godski poleca Suzuki DT15AS w Polsce nie do kupienia. Z drugiej strony 15-stka drochę dużo. Nie wykluczam prywatnego importu z Ukrainy.
Dzuekuję za podpowiedzi.

#262 OFFLINE   drChlubicz

drChlubicz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 603 postów
  • LokalizacjaGA
  • Imię:Michał

Napisano 30 styczeń 2023 - 14:09

Ja miałem  Tohatsu 6 HP ok 25 kg masy, z gratami lub z jednym dzieciakiem latałem 30km/h (ponton bez kila)

W pojedynkę 8 koni to aż nadto.


Użytkownik drChlubicz edytował ten post 30 styczeń 2023 - 14:10

  • Przemek_M lubi to

#263 OFFLINE   Viking

Viking

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów

Napisano 30 styczeń 2023 - 14:11

Znajomy ma mi dac ruska maszyne 8km wiertaliok czy jakos tak bedzie pasowal do pontonu tzn kolumna 



#264 OFFLINE   Viking

Viking

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów

Napisano 30 styczeń 2023 - 14:13

Cześć.
Panowie co polecicie do pontonu 3.30 podłoga aluminiowa z kilem. Silnik ma być lekki, szkoda pleców. Cel pływanie po wodach stojących.
Z tego co czytałem @godski poleca Suzuki DT15AS w Polsce nie do kupienia. Z drugiej strony 15-stka drochę dużo. Nie wykluczam prywatnego importu z Ukrainy.
Dzuekuję za podpowiedzi.

tansze tam sa? a jak z Bialorusi ceny 



#265 OFFLINE   Szczepek2

Szczepek2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Szczepkowski

Napisano 30 styczeń 2023 - 14:54

W UE nie kupisz silnika 2T nowego.

#266 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15590 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 30 styczeń 2023 - 16:01

W UE nie kupisz silnika 2T nowego.

Kupisz Storma, Parsuna i inne tego typu chińczyki.



#267 OFFLINE   Karol Krause

Karol Krause

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4148 postów
  • LokalizacjaBIAŁOŁĘKA-GŁOGÓW
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Krause

Napisano 30 styczeń 2023 - 16:09

Cześć.
Panowie co polecicie do pontonu 3.30 podłoga aluminiowa z kilem. Silnik ma być lekki, szkoda pleców. Cel pływanie po wodach stojących.
Z tego co czytałem @godski poleca Suzuki DT15AS w Polsce nie do kupienia. Z drugiej strony 15-stka drochę dużo. Nie wykluczam prywatnego importu z Ukrainy.
Dzuekuję za podpowiedzi.

Zerknij sobie na Tohatsu 9,9KM .. możliwość odblokowania na 15KM



#268 OFFLINE   Szczepek2

Szczepek2

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 253 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Andrzej
  • Nazwisko:Szczepkowski

Napisano 30 styczeń 2023 - 17:59

Ok.
Dziekuję poszukam popytam dk czerwca mam czas.

#269 OFFLINE   Misiek1

Misiek1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 162 postów
  • LokalizacjaMyślenice
  • Imię:Michał

Napisano 31 styczeń 2023 - 23:34

Czyli jak chce sobie pyrkać i ewentualnie lekko uciec w pojedynkę to taki silnik 2,5-3,5 HP (max 4HP)v .Znajomy będzie takiego sprzedawał tylko sam nie pamięta jaka moc , ale twierdzi ,ze to z tych malutkich i co ciągle można demontować samemu. Ponton bez kila bo spalinówka będzie używana z bardzo rzadka. 



#270 OFFLINE   pawlo29

pawlo29

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 966 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Każmierski

Napisano 01 luty 2023 - 23:16

Mam silnik 6 KM do pontonu jest ok jak nie musisz pływać jak wodolot i co ważne nie jest ciężki .Mam przy łódce 4 m z racji na ciężar . Z tych małych bierz 6 ma większe śmigło jak 4 , przy mniejszym gazie ciszej a szybciej płyniesz sprawdzałem osobiście bo jeden z kolegów przyjechał na testy bo nie wiedział który kupić 4 cz 6 i wybrał 6 nawet łatwiej z odsprzedażą kiedyś
  • Misiek1 i Przemek_M lubią to

#271 OFFLINE   Sbaig

Sbaig

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 postów
  • LokalizacjaGórny Sląsk
  • Imię:Sławek

Napisano 02 luty 2023 - 06:03

Z malym , lekim silnikiem jestes samodzielny, mozesz plywac sam. Duzy silnik mocowany do pontonu na wodzie to sam nie ogarniesz musisz miec kompana, a nie zawsze ma checi i czas.

#272 OFFLINE   sharkfishing

sharkfishing

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1420 postów
  • Lokalizacjachicago
  • Imię:bruno
  • Nazwisko:dadej

Napisano 11 luty 2023 - 16:10

Karol Krause a jak chcesz odblokowac zakladam nowa na 15? Jedyna mozliwosc to kupienia wersji z kanady lub/chyba z skandynawi na gazniku ktora jest zduszona 20hp

#273 OFFLINE   Kozi81

Kozi81

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 postów

Napisano 12 luty 2023 - 14:06

Karol Krause a jak chcesz odblokowac zakladam nowa na 15? Jedyna mozliwosc to kupienia wersji z kanady lub/chyba z skandynawi na gazniku ktora jest zduszona 20hp

Karolowi pewnie chodziło o tośkę EFI 9,9 333cm3, którą to sam posiadam. Odblokowanie na 15 KM to tylko zdjęcie ogranicznika na rumplu. Ruskie na filmach pokazują że zdejmują jeszcze zwężkę na dyszy ale wtedy na WOT silnik często wrzuca tryb awaryjny. Sam tak miałem, dostałem też potwierdzenie tej sytuacji z jednego serwisu że ponoć robi się to tylko przy wymianie/przeprogramowaniu sterownika na 20KM a nie 15KM. Więc zwężkę w zimę założyłem lecz jeszcze nie pływałem. Ale sprawdzę to.

 

PS. Właśnie. Panowie wiecie czy przy odblokowaniu Tohatsu 9,9 EFI trzeba koniecznie wymieniać moduł czy wystarczy przeprogramować go? Bo mam rozbieżne informacje a sterownik kosztuje w pierun :(
 


Użytkownik Kozi81 edytował ten post 12 luty 2023 - 14:08


#274 OFFLINE   womaly23

womaly23

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1469 postów

Napisano 14 luty 2023 - 16:14

Trzeba,

#275 OFFLINE   darek63

darek63

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 345 postów
  • Lokalizacjawlkp.
  • Imię:Darek

Napisano 14 marzec 2023 - 21:57

Wpadła u mnie taka Yamaha 6C do kompletu. Stara ale żywotna. Honda 4T którą mam z olejem waży już cos koło 32-33 kg. Ta Yamaha waży 27. Nie pomyślał bym nawet jaką te 5-6 kg robi różnicę i jak mój kręgosłup mi za to podziękuje :). Motorek ma 6HP ale w bardzo łatwo bez kosztowo do odblokowania na 8HP bo to jest to samo. Nie wiem czy będę to robił. Sprawdzę na wodzie jak się zachowuje. Jeśli będzie OK i te 20km/h sobie na 3/4 gwizdka będzie leciała z gumowcem nie będę jej odblokowywał. Na razie więc oryginał śruba 8 1/2 x 7/1/2. W razie bym odblokował pójdzie śruba 8/1/2 x 8/1/2  jak mają 8 HP którą już kupiłem bo jakiś zapas musi i tak być.

 

Dzisiaj ją odpaliłem i niczego niepokojącego nie stwierdziłem. W 2021 miała serwis i od tego czasu nie pływana. Zrobi się cieplej polatam po Warcie i potestuje. Chyba bardziej mi podchodzi z racji na wagę od Hondy ten motorek. Z upływem czasu każdy kilogram do gibania mniej jest na wagę złota. To tak jak by ktoś pytał po co drugi silnik i to jeszcze 2T :). A wiek silnika mnie nie rusza jak tu wielu pisze w różnych tematach. Te silniki są niezniszczalne jak nie był utopiony czy nie jest zakatowany w słonej wodzie. Nawet jeśli trzeba mu zrobić jakiś serwis, to wolę w niego włożyć jakiś grosz, bo one były robione dla ludzi przez inżynierów na długie przebiegi. Dzisiaj jest niestety inaczej. I to tyle. Może komuś się przyda ta myśl. 

 

Filmik z dzisiejszego pierwszego odpalenia po zakupie.

 

https://vimeo.com/807899163


I trzy fotki z dnia zakupu z 30 letniego silnika :). Tak że ogień na tłoki i do przodu.

 

1.jpeg

 

3.jpeg

 

2.jpeg


Użytkownik darek63 edytował ten post 14 marzec 2023 - 22:06

  • Tresor lubi to

#276 OFFLINE   womaly23

womaly23

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1469 postów

Napisano 14 marzec 2023 - 22:04

Za duzo paliwa dostaje dopala:)

#277 OFFLINE   darek63

darek63

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 345 postów
  • Lokalizacjawlkp.
  • Imię:Darek

Napisano 14 marzec 2023 - 22:53

Następnym razem podłączę jakiegoś 486 bo to z tamtego okresu, jakiś kabel pod cewkę i wąż paliwa, to wyświetli może czy dawka odpowiednia :) 



#278 OFFLINE   tost

tost

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 288 postów
  • LokalizacjaMińsk Mazowiecki

Napisano 16 marzec 2023 - 11:08

Moja szóstka ma śrubę 6 1/2×7 1/2 płynie ponad 20km/h ze pełnym wyposażeniem na noc.
Także spokojnie dasz radę.
Zastanawiałem się i ja nad przeróbką ma osiem koników i zmianą śruby ale na moje pływanie po Wiśle chyba jest wystarczająco.
Może kiedyś uśmiechnę się do @womaly23-zobaczymy.

#279 OFFLINE   tost

tost

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 288 postów
  • LokalizacjaMińsk Mazowiecki

Napisano 16 marzec 2023 - 11:10

Zapomniałem, ponton kolibri 330.

#280 OFFLINE   darek63

darek63

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 345 postów
  • Lokalizacjawlkp.
  • Imię:Darek

Napisano 16 marzec 2023 - 12:53

Taka śruba nie występowała w tym silniku. przynajmniej nic o tym nie jest napisane. Występowała jeszcze tylko uciągowa 9x7

 

https://www.boats.ne...-casing-drive-2

 

Odblokowanie to jest bardzo prosta operacja bo te silniki 6 / 8 to jest konstrukcyjnie dokładnie to samo. 6 ma kryzę na wydechu i mniejszą dyszę. Kryzę się rozwierca. Dysza to wymiana albo rozwiercić na 2,6mm istniejącą. Od minuty 8,35 dokładnie pokazane i omówione co trzeba zrobić.

 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych