Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dobór kołowrotków


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4744 odpowiedzi w tym temacie

#241 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1846 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 13 styczeń 2016 - 21:18

Ile lat można używać mercedesa E 200 a ile Kie Ceed jako taksówkę? Oba wożą pasażerów...
Jest ewidentna wyższość jednych młynków nad innymi. Niektórych nie stać na tanie rzeczy.
Porównaj sobie materiał i wykonanie przekładni w Technium FA vs Technium FD, albo Biomaster XT vs Rarenium. Albo odpowiedz czemu pierwsze wersje Daiwy Exceler są dobre, a obecne i ich klony to taki syf..
Przy w miarę współczesnych młynkach szukamy kompromisu między trwałością a kulturą pracy, jakością nawoju, wagą. Inaczej każdy by łowił Pennem 712Z albo Cardinalem C4. Poza tymi ktorych stać na Stellę, Van Stahl, czy Evergreena.
Raczej nie jest przypadkiem cena i popularność szimaniaków z lat 95'-02'.
Daiwa w zalewie śmieci nadal produkuje modele z lat 80', BG, Whisker SS i schodzą jak świeze bułeczki mimo przestarzałej konstrukcji.
Realnie to nic się nie zmieniło w kwestii ekonomii - napradę dobry młynek to pensja bliska średniej krajowej. Tak było w latach 70', 80' i jest nadal. DAM Quick 2001, Cardinal C4, Whisker SS, Super Aero X , Stella...
  • Adrian 1 lubi to

#242 OFFLINE   Kamil_Be

Kamil_Be

    Nie doradzam na PW, dajcie mi spokój :D

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1459 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Kamil
  • Nazwisko:Be

Napisano 14 styczeń 2016 - 07:52

Wszystko przez tzw opading i lenistwo w podbijaniu wędką. Tylko u nas tak jest i tylko u nas zajeżdżają w ten sposób kołowrotki.

Druga sprawa to ciepły i miękki fotel oraz poszukiwacze masła.

Te dwie cechy dają psychiczny rozpierdol przy wyborze "młynka".

Napisałem MŁYNEK, jestem pro!

#243 OFFLINE   szczupły Krzysiek

szczupły Krzysiek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 414 postów

Napisano 14 styczeń 2016 - 09:42

Czołem

A ja szukam czegoś dobrze pasującego do Dragona Express 40. Łowienie w Wiśle 4,5 razy w miesiącu po 5, 6godzin.  Cenowo bez szału powiedzmy do 200pln. Grunt żeby nie tracić czasu na chodzenie po serwisach... Myślałem troche o produktach Dragona (tak pod zestaw) albo jakimś niskim Shimano...


Użytkownik szczupły Krzysiek edytował ten post 14 styczeń 2016 - 09:43


#244 ONLINE   MATIG

MATIG

    MK FISHING :)

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 934 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Mateusz

Napisano 14 styczeń 2016 - 09:58

Czołem

A ja szukam czegoś dobrze pasującego do Dragona Express 40. Łowienie w Wiśle 4,5 razy w miesiącu po 5, 6godzin.  Cenowo bez szału powiedzmy do 200pln. Grunt żeby nie tracić czasu na chodzenie po serwisach... Myślałem troche o produktach Dragona (tak pod zestaw) albo jakimś niskim Shimano...

 

Z tym niskim shimano bym sobie darował.  W takiej cenie masz Ryobi Arctica, dużo osób posiada ten młynek i opinie pozytywne. Albo dołóż pare złociszy i sprezentuj sobie zaubera.. lub coś podobnego. 

 

PS: Zauber model 4000 na fishing-mart stoi, za 250 zł, a wiem też że koło 220 zł gdzieś stał na allegro lub na jakiej innej stronie.. i ludzie brali.. zapewne można taniej znaleźć niż na fm. 


Użytkownik MATIG edytował ten post 14 styczeń 2016 - 10:01


#245 OFFLINE   szczupły Krzysiek

szczupły Krzysiek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 414 postów

Napisano 14 styczeń 2016 - 10:09

Z tym niskim shimano bym sobie darował.  W takiej cenie masz Ryobi Arctica, dużo osób posiada ten młynek i opinie pozytywne. Albo dołóż pare złociszy i sprezentuj sobie zaubera.. lub coś podobnego. 

 

PS: Zauber model 4000 na fishing-mart stoi, za 250 zł, a wiem też że koło 220 zł gdzieś stał na allegro lub na jakiej innej stronie.. i ludzie brali.. zapewne można taniej znaleźć niż na fm. 

No tak... Tyle, że 250 (z przesyłką tyle wyjdzie) to trochę za dużo...



#246 OFFLINE   WalterW

WalterW

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 398 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Waldek

Napisano 14 styczeń 2016 - 11:50

Spro pasion 30-40

shimano nexave 4000



#247 OFFLINE   Catrol

Catrol

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 606 postów
  • LokalizacjaJanów / Mińsk Maz.
  • Imię:Karol
  • Nazwisko:Jot.

Napisano 14 styczeń 2016 - 11:59

wspaniałe przykład, jednak jeśli chodzi o rozrzucany gnój to bardziej mi przypominają go miliardy postów co z czym da radę, jak kupujesz samochód to pytasz czy da radę wozić pasażera ? wyobraź sobie ,że skoro ma 4 czy 5 miejsc to producent przewidział możliwość podróżowania właśnie w tyle osób, a czy da radę ? da dopóki nie przyje..... na czołówkę w inne auto.....

 

pieprzysz chłopcze jakieś bzdety o wyższości jednego młynka nad drugim , to muszę cię zaskoczyć, sephia bb , rarenium fb , sustain , complex, stradic mają ten sam typ przekładni , gdzie różnica jest tylko w przełożeniu, bodajże w stradicu , pozatym różnią się materiałami obudowy ,ilością łożysk i designem , więc w kwestii wytrzymałości wszelkie masturbacje są idiotyzmem, biomaster to pośrednia półka pomiędzy tymi maszynami a twin Powerem , w zasadzie biomasterowi wiele nie brakuje , samo koło przekładni ma mniejszą średnicę niż w tp ale zęby są znacznie większe niż we wcześniej wymienionej grupie młynków, i to tyle w temacie. rarki,sustainy,complexy  DALEJ biomaster DALEJ twin power , czego nie kupisz to jak będziesz nim wbijał gwoździe, zajeździsz, jak będziesz łowił nim ryby nie zajeździsz, zapewne na przełomie czasu biomaster czy tp zachowa wyższą kulturę pracy niż te niższej klasy młynki ale zapewne w tak nieznacznym stopniu ,że różnica będzie odczuwalna w fotelu.

 

Drogi Kolego, pochwaliłeś się wiedzą, pewnie faktycznie ją masz.

Ale niestety inni nie mieli okazji jej posiąść dlatego pytają. Mało miałem kołowrotków i nie wiem który jest lepszy w kwestii trwałości.

A sam taki czynnik jak dobranie przełożenia do planowanych przynęt to też może stanowić problem dla amatora, nawet dla takiego który używa słowa "młynek" :)

 

Gwoździ nie wbijam kołowrotkiem ale muszę przyznać, że albo nie mam szczęścia albo po prostu żyjąc w niewiedzy kupowałem same nic nie warte modele.

Nie lubię wyrzucać pieniędzy w błoto ale nie lubię też strzelać do much z armaty i chociażby dlatego nie kupię ani żadnej Stelli ani Vanquisha, choć mnie stać na nie bez problemu.

 

Łowię całkiem sporo, cały weekend spędzam nad wodą i widzę co się ze sprzętem dzieje, widzę, że niedomaga i szukam pomocy u ludzi którzy znają się na rzeczy.

 

Wszelkie masturbacje w kwestii wytrzymałości są idiotyzmem...to mnie rozbroiło.

Idąc za tym Mój Aernos 3000 SFA mający 6 łożysk powinien wytrzymać tyle samo co np. Biomaster 2500 (2011 Made in Malaysia)...łożysk tyle samo, waga nawet podobna...

 

Dziękuję wszystkim Kolegom którzy chętnie i życzliwie podzielili się wiedzą w tym wątku.



#248 OFFLINE   Łukasz W

Łukasz W

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 531 postów
  • LokalizacjaCzechowice - Dziedzice

Napisano 14 styczeń 2016 - 12:21

Tak jak Kamil napisał podbijasz ręką a luz wybierasz korbą.Do Twoich zastosowań czyli 25 gr plus guma rozmiar 4000.

3000 i 2500 to są takie same bebechy tylko rotor i szpula większa przy 3000.



#249 OFFLINE   szczupły Krzysiek

szczupły Krzysiek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 414 postów

Napisano 14 styczeń 2016 - 12:22

Spro pasion 30-40

shimano nexave 4000

Sorry ale nie łąpię oznaczenia 30-40... :wacko:

Ps Chyba złapałem 730-740? A 750 za duży?


Użytkownik szczupły Krzysiek edytował ten post 14 styczeń 2016 - 12:26


#250 OFFLINE   Xibi

Xibi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 83 postów
  • LokalizacjaPL
  • Imię:Marcin

Napisano 14 styczeń 2016 - 13:24

Spro Passion 740 polecam 4 sezony do pickera podpięty, pracuje jak nowy, płynny hamulec, bardzo lekka praca.

 

Do spinningu mam Spro Hypalite 10400, bardzo fajna praca, płynny hamulec, 3 sezon łowię od 5g do 25g, przeważnie z opadu na sandacza.

 

Oczywiście kołowrotki na zimę zawsze czyszczone i smarowane.



#251 OFFLINE   WalterW

WalterW

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 398 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Waldek

Napisano 14 styczeń 2016 - 13:53

Sorry ale nie łąpię oznaczenia 30-40... :wacko:

Ps Chyba złapałem 730-740? A 750 za duży?

Sorki uprościłem 730 lub 740 ten sam korpus inne szpule. 750 to wielki klocek na dorsze.

Sam mam 740, dużo się nie napracował, maślanie nie chodzi, ale to uczciwie zrobiony kołowrotek za rozsądne pieniądze.


Użytkownik WalterW edytował ten post 14 styczeń 2016 - 13:55


#252 OFFLINE   szczupły Krzysiek

szczupły Krzysiek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 414 postów

Napisano 14 styczeń 2016 - 14:04

I ta 740 nie wymięknie ciągnąc pod prąd 30g w wiślanym nurcie przez pięć godzin?

#253 OFFLINE   WalterW

WalterW

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 398 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Waldek

Napisano 14 styczeń 2016 - 14:15

O tym Cię nie zapewnie. Chcesz tanio, więc nie dostaniesz wszystkiego.



#254 OFFLINE   Sandre

Sandre

    Fishing Team Sandre

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 1113 postów
  • LokalizacjaNiepołomice
  • Imię:Darek

Napisano 14 styczeń 2016 - 14:46

I ta 740 nie wymięknie ciągnąc pod prąd 30g w wiślanym nurcie przez pięć godzin?

Albo masz pojemną szpulę albo ciężkie woblery.

 

W kwestii młynków z niskiej półki ( a przez kilka sezonów kupiłem i sprzedałem z 50 kołowrotków z różnych półek po te najwyższe) według mnie nie mają sobie równych kołowrotki - Spro passion / Ryobi Ecussima rozmiar 30-40  w kwestii rozmiarów może to być : 3000 4000 730 740 930 940 10300 10400 ... jak widzisz oznaczeń wielkosci jest multum i niekoniecznie trzeba sobie je przybierać "sztywno" go głowy. Wystarczy że weźmiesz shimano 4000 i daiwe 4000 do reki to będziesz wiedział w czym rzecz.

 

Podsumowując z kołowrotków do 200zł ecussima passion można poszukać arctici, półkę shimano czy daiwa bym odpuscił. Kupiłem kumplowi (raczej niedzielny wędkarz) catanie 3000sfb czy jakos tak to się zwało, pierwsze wyjście 3 rzut ... sumek taki ze 120 się uczepił ... kolega nie pompował kijem tylko zaparł dolnik o udo i na chama kręcił ... sum o dziwo nie wyszedł w nurt i nie pokazał nam ogona ale dał się wyholować ... jeno kołowrotkiem można było już śmietanie jedynie ubijać.

Miałem dwa sezony passiona 740 ...udało się wyjąć ileśdziesiąt sandaczy /szczupaczka 108 (który robił z nami co chciał pierwsze 5min), ale szukawszy miodu w dupie poszedłem wyżej .. a passion działa do dziś u kumpla regularnie choć sporadycznie.

 

W tej chwili w związku z kłopotami finansowymi nawet nie śnię o stelli czy tp ... ale jeśli nawet ogarnę się z kasą chyba tak wysoko sięgać nie będę. Mam biomastera 4000fb ... kręci pięknie - dwie szpulki  (w zestawie) i czy ja wiem czy jest gorszy o 500zł od tp 15? Szczerze wątpie.

 

O kołowrotkach jak i o całym sprzęcie wędkarskim można by pisać poematy i toczyć niekończące się dyskusję, a prawda jest taka że wszystko zależy od upodobań i zasobności portfela.

 

Jeden ma auto za 4k a łódkę za 24 :) inny łowi okazjonalnie i nie potrzebuje niewiadomo czego, a jeszcze inny łowi okazjonalnie albo prawie wcale ale jest obkupiony jdm'ami po siódme pokolenie ale nadal szuka młynków na dożywocie :) Stać go - wolno mu. 

 

 

Jedno co  mi się nie podoba i na co zwracają uwagę koledzy to podejście z reguły młodych (czy stażem czy wiekiem wędkarzy)

Wpada taki typowy Janusz w wątek który ma rok dwa pięć i on chcę łowić na 27,3 g na głębokości 2,45m gumami pracującymi ogonem o kącie wychylenia 83stopnie ... czy taki a sraki młynek będzie odpowiedni .. otworzyć piwo siąść poszukać poczytać ..kupować sprzedawać uczyć się na błędach :)

 

pozdrawiam


Użytkownik Sandre edytował ten post 14 styczeń 2016 - 14:49

  • Artech i Zander+ lubią to

#255 OFFLINE   szczupły Krzysiek

szczupły Krzysiek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 414 postów

Napisano 14 styczeń 2016 - 15:10

 

 

 

Jedno co  mi się nie podoba i na co zwracają uwagę koledzy to podejście z reguły młodych (czy stażem czy wiekiem wędkarzy)

Wpada taki typowy Janusz w wątek który ma rok dwa pięć i on chcę łowić na 27,3 g na głębokości 2,45m gumami pracującymi ogonem o kącie wychylenia 83stopnie ... czy taki a sraki młynek będzie odpowiedni .. otworzyć piwo siąść poszukać poczytać ..kupować sprzedawać uczyć się na błędach :)

 

Myślę, ze właśnie w takim celu powstały rózne fora, by jedni mogli dzielić się swoim doświadczeniem a drudzy mogli z niego korzystać... Sam udzieliłeś mi, "typowemu Januszowi" konstruktywnej odpowiedzi, za co serdecznie dziękuję. Tylko czytając Twój wpis do końca zastanawiem się dlaczego to zrobiłeś? By pokazać jaką masz wiedzę czy po to by mi, mniej lub bardziej subtelnie, przepier... Tak czy inaczej POŁAMANIA NA RYBIE ŻYCIA



#256 OFFLINE   etherni

etherni

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1846 postów
  • LokalizacjaWschód
  • Imię:Sławek

Napisano 14 styczeń 2016 - 15:27

 ... jest obkupiony jdm'ami po siódme pokolenie ale nadal szuka młynków na dożywocie :)


He, ja mam nadzieję że jdm-a od Ciebie przekażę synowi za 10 lat. Chociaż w młynek na dożywocie nie wierzę, chyba że kręcenia w fotelu, albo morski 4500 używany na klenie.

#257 OFFLINE   Sandre

Sandre

    Fishing Team Sandre

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 1113 postów
  • LokalizacjaNiepołomice
  • Imię:Darek

Napisano 14 styczeń 2016 - 15:27

Sa tematy kołowrotek do 200zł do 300zł itp itd. A wiedzę mam marną, nadrabiam doświadczeniem:) nikogo nie chciałem bić:)



#258 OFFLINE   szczupły Krzysiek

szczupły Krzysiek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 414 postów

Napisano 14 styczeń 2016 - 15:40

Sa tematy kołowrotek do 200zł do 300zł itp itd. A wiedzę mam marną, nadrabiam doświadczeniem:) nikogo nie chciałem bić :)

Jest też temat DOBÓR KOŁOWROTKÓW...


Użytkownik szczupły Krzysiek edytował ten post 14 styczeń 2016 - 15:40


#259 OFFLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1600 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 14 styczeń 2016 - 15:48

Możecie mnie zbić, na stos wrzucić jeśli dacie radę ;) Miałem nowe Turki Z , Stelle (nie chwaląc się) - nie są warte swojej ceny.Nad wodą pracują podobnie do tych dla doświadczobych Januszy, podobnie szybko się nudzą , szumią i stukają mniej lub bardziej w zależności od tego jaka pora dnia za ...oknem ;)
Kupić Biomastera FB lub coś innego w tej cenie i cieszyć się życiem.Reszta kasy na fajny blank - oto moja recepta na szczęście forumowego obserwatora i niedzielno sobotniego wędkarza :) Reszta to szukanie miodu jak to kolega wyżej napisał w uszach, sam przyznaje się czasem temu ulegam - to po prostu chęć posiadania , trzeba z tym walczyć :)

Użytkownik Szymon82 edytował ten post 14 styczeń 2016 - 15:57

  • pawello i romeo7 lubią to

#260 OFFLINE   Sandre

Sandre

    Fishing Team Sandre

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 1113 postów
  • LokalizacjaNiepołomice
  • Imię:Darek

Napisano 14 styczeń 2016 - 18:24

Mysle ze dziala to na podobnej zasadzie co samochody. Ze Szczecina do Krosna dojedziesz Dacia Duster i Range Roverem ... byle bylo gdzie i po co jechac.
Inna kulture pracy znajdziesz w stelli 2010 i Red Arcu ale i tym i tym wyholujesz rybke. Patrząc na wspolczynnik ceny do jakosci z nizszej polki stawialbym w zauberowatoredarcowate a wyzej w granicy 700-900zl Biomki ze wzgledu na dosc mocne podobienstwo z duzo drozszymi Twinami dodatkową szpulą ładną pracą wyglądem etc. Mowie oczywiscie o Biomasterze w cenie made in Dawek1:)
Pominalem stare konstrukcje bo moze i sa dobre, moze nawet lepsze od obecnych ale trzeba szukac prosic liczyc ze dostaniemy to co zamówiliśmy, części do tego nie ma i jakos sie wyleczylem z kolekcjonowania staroci choć wiem ze to bardzo popularne wśród wedkarzy.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych