Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Najlepsze wędzisko muchowe-subiektywny ranking użytkowników


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1762 odpowiedzi w tym temacie

#1141 OFFLINE   Richi55

Richi55

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 387 postów
  • LokalizacjaŁódź

Napisano 25 marzec 2018 - 11:08

Panowie wybaczcie ale nie rozumiem po co utrzymywać całą linkę w powietrzu.Mnie uczono dwa miedzy wymachy aby głowica wyszła poza wędkę,fru i linka wyrzucona.


  • robert.bednarczyk, sierżant i Troszkę Muszkarz lubią to

#1142 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 25 marzec 2018 - 11:53

Panowie wybaczcie ale nie rozumiem po co utrzymywać całą linkę w powietrzu.Mnie uczono dwa miedzy wymachy aby głowica wyszła poza wędkę,fru i linka wyrzucona.

Czasem trzeba więcej niż dwa wymachy, ale w istocie jestem podobnego zdania. Wędkarstwo muchowe to nie air show, zatem czas kreślenia linką pętli na niebie zależny jest od odległości, na jaką chcemy podać przynętę. Taki jest mój, wysoce subiektywny pogląd, jak sądzę pragmatyczny. Oczywiście dotyczy to sytuacji łowienia w relatywnie niewielkich klasach na lekkie przynęty, bo ciężkim streamerem można wywalić linkę niemal do podkładu na dwa - trzy wymachy. Z góry przepraszam założyciela wątku - Pawła Bugaskiego, za udział w lekkim dryfie tematu. W sumie jednak ta dyskusja zrodziła się przy okazji polemiki o właściwościach rzutowych konkretnych wędzisk.
Gdybym miał wyróżnić, którąś z moich wędek jako mającą najlepsze i najbardziej uniwersalne właściwości rzutowe to zdecydowanie wskazałbym Orvisa Heliosa 2 #6 długości 9’ o akcji fast. Można nią daleko podać suchą muszkę, co wydawało mi się początkowo mało prawdopodobne, bo akcja fast w tej klasie sugerowała sztywność blasku i jego bardziej streamerowe przeznaczenie. Jeden ze znanych i cenionych wędkarza powiedział mi w czasie testowania wędziska, że jest ono dziwne, w pozytywnym słowa tego znaczeniu, bo ma moc i jest szybkie, ale jednak zachowuje elastyczność charakterystyczną dla wędzisk o akcji mid. Uwielbiam to wędzisko - gdy wchodzę do wody i do końca nie wiem co zadziała - streamer, sucha, mokra czy nimfa - zawsze biorę tę „szóstkę”.

Użytkownik robert.bednarczyk edytował ten post 25 marzec 2018 - 12:43

  • Stan Spin i sierżant lubią to

#1143 OFFLINE   Marszal

Marszal

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 548 postów
  • LokalizacjaKarkonosze
  • Imię:Mariusz
  • Nazwisko:Szalej

Napisano 25 marzec 2018 - 12:36

Robert, Orvis Helios 2 #6 długości 9' ma oczywiście na myśli. Jego ulubiony niebieski badylek.



#1144 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 25 marzec 2018 - 12:42

Robert, Orvis Helios 2 #6 długości 9' ma oczywiście na myśli. Jego ulubiony niebieski badylek.


Dzięki za wspomożenie przyjacielu. Oczywiście, że walnąłem babola w tekście.
Mój wpis powyżej dotyczy wędziska Orvis Helios 2. #6 długości 9’ o akcji fast. Pozwolisz Mariuszku, że wyedytuję, bo bałaganu narobiłem.
  • Stan Spin lubi to

#1145 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 25 marzec 2018 - 12:57

Panowie wybaczcie ale nie rozumiem po co utrzymywać całą linkę w powietrzu.Mnie uczono dwa miedzy wymachy aby głowica wyszła poza wędkę,fru i linka wyrzucona.


Oczywiście,że przy łowieniu nie ma co się bawić i sam tak robię,ale co innego jest wywalić linkę,a co innego utrzymać ją w powietrzu.Tu potrzebny jest kunszt.I zapewniam Was,że ktoś kto to potrafi to będzie umiał również szybko kłaść sznur w dwóch międzywymachach.

Użytkownik Radek79 edytował ten post 25 marzec 2018 - 13:22


#1146 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1974 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 25 marzec 2018 - 14:07

Robert, Orvis Helios 2 #6 długości 9' ma oczywiście na myśli. Jego ulubiony niebieski badylek.

Ach ten Robert i jego urwisy... :)

Ale gdy trzeba położyć suchą i zaciąć w czas, gdy trzeba naprawdę snajperskiego strzału i wytrwałosci...patrzmy na Roberta.

 

Załączony plik  DSCN0038.JPG   58,84 KB   6 Ilość pobrań

 

Zgrabny potok z Sanu.


  • Andrzej Stanek, robert.bednarczyk, sierżant i 2 innych osób lubią to

#1147 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 25 marzec 2018 - 15:31

Pablo .....kurczę, wielkie dzięki. Skąd w wytrzasnąłeś to foto, którego ja w swoich zasobach nie mam. Czyżby to był sierpień 2015 r. i potok, nad którym stałem chyba z gdzinę, bo miał w d.... moje wysiłki, aż w końcu na sporego szarego chruścika się nabrał ? Nawiasem mówiąc ten chruścik to był akt desperacji, bo takie wówczas nie latały.

Na fotce mój kolejny ulubiony zestaw do sucharka - Orvis Helios 2 #4 długości 9’, akcja mid, kołowrotek Hatch Finatic 3 Plus i linka Rio Gold. Uwielbiam łowić na tego kija.
  • Paweł Bugajski lubi to

#1148 ONLINE   marian-56

marian-56

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 381 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Wojnarowicz

Napisano 25 marzec 2018 - 16:21

Witam.

Przymierzam się do zakupu następnego wędziska. Niedawno wykonywałem rzuty próbne nad basenem p.poż. Początkowo im dalej tym "lepiej"?

Po pewnej chwili,zastanowienie się PO CO ! Po "wywaleniu" całej linki + x m podkładu ledwo widziałem imitację muchy(antron w kolorze orange). Nad brzegiem rosnie drzewo z gałęziami zwisającymi nad wodą. Zaczęła się prawdziwa zabawa/poznawanie właściwości wędziska.Różne techniki, łacznie z rzutem "z pod kija".Odległość 6/8/10 m nieważne,ale radość z pracy "podajnika" linki  :D  :rockon:  :clappinghands:  :D . Trudno opisać radość. Mucha podawana pod zwisające gałezie.

Rzut "równoległy", tak nazywam rzut po którym na wodę spada w kolejności: mucha,a nastepnie linka.

Teraz jest "moda/trend" jak najdalej .Ja też w pewnym momencie uległem tej modzie.Na szczęście się opanowałem.Teraz już tylko radość z łowienia na normalnym dystansie ;)

Kłaniam się Marian.


Użytkownik marian-56 edytował ten post 25 marzec 2018 - 16:23

  • Andrzej Stanek, Pisarz.......ewski Piotr, trout master i 2 innych osób lubią to

#1149 OFFLINE   Grzegorz78

Grzegorz78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 436 postów
  • LokalizacjaLondonabad, North Pakistan

Napisano 25 marzec 2018 - 16:36

(...)Początkowo im dalej tym "lepiej"?

Po pewnej chwili,zastanowienie się PO CO ! Po "wywaleniu" całej linki + x m podkładu ledwo widziałem imitację muchy(antron w kolorze orange)...

 

Zgłaszam się pierwszy celem wytłumaczenia :) Łowie na jeziorkach na nimfy i buzzery, stosując zawsze indykator brań, dopierając kolor wełny w zależności od koloru wody/ pogody. Świetnie widoczny z dalekich odległości, tak w okularach, jak i bez. Tak łowiąc na wodach stojących najlepiej rzucać jak najdalej, tam, gdzie inni nie sięgają ;) No i mucha w wodzie dłużej się moczy :)  Używam New Zealand strike indicator. Dokładnie taki, jak na filmie.

Pozdrawiam.

 


Użytkownik Grzegorz78 edytował ten post 25 marzec 2018 - 16:37

  • randomrodmaker lubi to

#1150 OFFLINE   Radek79

Radek79

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • LokalizacjaCentrum

Napisano 25 marzec 2018 - 17:33

Teraz jest "moda/trend" jak najdalej .Ja też w pewnym momencie uległem tej modzie.Na szczęście się opanowałem.Teraz już tylko radość z łowienia na normalnym dystansie ;)
Kłaniam się Marian.


Jak sie umi rzucać stabilnie daleko to i bliżej lepiej się łowi

#1151 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 25 marzec 2018 - 18:49

A po mojemu to każdy w tej polemice ma po trosze rację.
Bo z pewnością lepiej jest umieć rzucać daleko niż nie.
Z drugiej wszak strony ja także nie mogę sobie pozwolić na rzutowe fajerwerki łowiąc na maleńkiego sucharka, bo co mi z tego, że przynęta poleci, skoro oko rady nie da jej dojrzeć (latka lecą i lepiej nie będzie, bo już było). Zatem wolej podejść bliżej i machać na krótszym dystansie....., pod warunkiem, że się da.

Chyba jednak powinnismy się bardziej trzymać tematu. Gadajmy o wędkach..
  • sierżant, Włodzimierz Janowicz, randomrodmaker i 1 inna osoba lubią to

#1152 OFFLINE   kleniarz

kleniarz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 174 postów
  • LokalizacjaPeterborough UK
  • Imię:Marcin

Napisano 25 marzec 2018 - 20:24

@Grzegorz78

Grzesiu też się szykowałem na The London Fly Fishing Fair, ale akurat miałem misję z żoną i córką w PL. Dzięki za relację i graty zakupu pięknego kijka :) PS. Pokazał coś ciekawego Hardy ?

Pozdrowionka

Marcin



#1153 OFFLINE   Grzegorz78

Grzegorz78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 436 postów
  • LokalizacjaLondonabad, North Pakistan

Napisano 25 marzec 2018 - 21:15

Dziękuję Marcin @kleniarz. Sprzęt Hardy’ego był obecny na wielu stoiskach, z braku czasu potraktowałem je dosyć pobieżnie😊 Jednakże żadnych nowości nie zauważyłem.
Pozdrawiam

#1154 OFFLINE   Grzegorz78

Grzegorz78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 436 postów
  • LokalizacjaLondonabad, North Pakistan

Napisano 26 marzec 2018 - 19:45

Byłem dzisiaj testować nowy nabytek :) Pojechałem znowu do Sportfish Game Fishing Center w Reading. 

Przy kupnie kija dostałem jednodniowy voucher typu Catch & Release, warty 30 funciaków, więc czemu nie skorzystać :) Tym bardziej, że jeszcze tam nie łowiłem. Zmontowałem zestaw : Kij Scott Radian #6 + Hatch 5+ z Rio Perception WF6F. Wybaczcie, że napiszę parę zdań o lince. Jest to także nowy nabytek, jeszcze nie łowiony :) Głowica pęknie ładuje kij.  Do 15, 17-tego metra jest powtarzalnie. Natomiast dale bywa już różnie. Running line mocno odkształcił się w spiralę, dosyć często sprawiając problemy,  zaczepiając o przelotki i uniemożliwiając tym dalsze rzuty. Linka na kołowrotek była nawinięta poprawnie. Kilkakrotnie odwinąłem całą linkę i naciągnąłem mocno między palcami. Pomogło, ale tylko na chwilę. Po kilku rzutach z powrotem zaczęły tworzyć się spirale. W końcu przeciągnąłem sznur przez przyrząd  Dr. Slick'a do prostowania przyponu. Pomogło, ale do końca usatysfakcjonowany nie jestem :mellow:

Po niespełna godzinie rzucania i prostowania sznura, po rzucie na ok.16 metr nastąpiło natychmiastowe ostre branie. linka została wyrwana z ręki, a błyskawiczny odjazd plus poluzowany na maxa hamulec sprawił, że w dwie sekundy linka na szpuli wyglądała tak:

 

IMG_4283.jpg?dl=0

 

(oczywiście zdjęcie tej brody zrobiłem już po całej akcji)

 

Ale ryba siedzi na haku dalej i szaleje. Udało mi się na szczęście odzyskać trochę linki, holuję z ręki, jednocześnie obserwując pracę kija. Ten gnie się pięknie w półparabolę, idealnie  amortyzuje odjazdy i gwałtowne zrywy ryby. Po chwili byłem absolutnie pewny, że jej nie stracę. Walka trwała ok.10 min. Ryba nieprawdopodobnie silna. Hak #14 bezzadziorowy. Mam ją w końcu w podbieraku. Cieszę się podwójnie, bo i Scott zdał egzamin na 5, no i w końcu mam pstrąga jakiego dotychczas nie złowiłem :)

Piękną odmianę, z racji niebieskiego koloru nazywanego przez Anglików : Blue Trout :D

 

IMG_4281i.jpg?dl=0

 

Pstrąg ma ok 50 cm. Niewiarygodnie silny. Tej samej wielkości jeziorowy tęczak, to przy tym walczy jak leszcz :lol:

Łowiąc tą wędką przez kilka godzin ma się poczucie że jest klasy 5, a nie 6, jednocześnie czując, że drzemie w niej duży zapas mocy. Polubiliśmy się dzisiaj bardzo :)

Powracając jeszcze na chwilę do sznura, uważam że do jeziorowego łowienia na dalekie dystanse lepsza jest miększa linka. Zmieniłem na chwilę szpulę w kołowrotku, gdzie mam sznur Airflo Sixth Sense WF6/7 Fast Int. Ten jest bardzo miękki, nic się nie odkształca, ani nie plącze i lata bardzo daleko. Całego nie udało mi się wyrzucić, ale niewiele brakło, a długość to 35 yardów.

Nic więcej nie złowiłem. Brania dzisiaj były marne.  Do godz 16.00 włącznie z moją złowione zostały trzy ryby. Dwie z łodzi z samego środka jeziora.

 

 

Pozdrawiam

 

Scott Radian + Hatch Finatic a w tle jezioro:

 

IMG_4277.jpg?dl=0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  • Paweł Bugajski, Andrzej Stanek, marian-56 i 8 innych osób lubią to

#1155 OFFLINE   aigle

aigle

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Tomek

Napisano 26 marzec 2018 - 20:10

Witam.
Fachowcy z ORVIS-a twierdzą, że po taki biały pasek na wędzisko,z daleka WIDAĆ -
HELIOS!
T&T zakłada przelotkę prowadzącą odwrotnie w celu rozpoznania wędzisko.
Kłaniam się Marian

Nie rozumiem , o co chodzi z tą przelotką prowadzącą ?

#1156 ONLINE   marian-56

marian-56

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 381 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Wojnarowicz

Napisano 26 marzec 2018 - 20:35

Witam.

Polega to na tym,że przelotka prowadzaca jest zamontowana odwrotnie.

Jedna stopka przelotki jest od strony kołowrotka,dwie stopki od strony szczytowki.

Przykład : https://thomasandtho...products/avantt

Na zdjeciu wędziska widac.

Tylko T&T tak montuje pierwszą przelotkę (prowadzacą).

Kłaniam sie Marian.


Użytkownik marian-56 edytował ten post 26 marzec 2018 - 20:37

  • Adrian Tałocha lubi to

#1157 OFFLINE   MaverikZagan

MaverikZagan

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 521 postów
  • LokalizacjaŻagań
  • Imię:Paweł

Napisano 26 marzec 2018 - 20:44

Kupiłem Scotta G jestem zachwycony chyba w przyszłości pomyślę o radianie na dużą rzekę  :lol:


  • Grzegorz78 lubi to

#1158 OFFLINE   aigle

aigle

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Tomek

Napisano 26 marzec 2018 - 20:48

Faktycznie.Mam 5 t@t nigdy się nie przeglądałem :-) . Sądziłem że patyczek w pokrowcu wystarczy.

#1159 OFFLINE   Grzegorz78

Grzegorz78

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 436 postów
  • LokalizacjaLondonabad, North Pakistan

Napisano 26 marzec 2018 - 20:52

Kupiłem Scotta G jestem zachwycony chyba w przyszłości pomyślę o radianie na dużą rzekę :lol:

Widziałem świetnie kije te Scotty. A takim Radianem obskoczysz i dużą i mniejszą rzekę. Bardzo uniwersalna wędka Przerzuciłem masę kijków, zanim go kupiłem.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Stan Spin lubi to

#1160 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 26 marzec 2018 - 21:04

Witam.
Polega to na tym,że przelotka prowadzaca jest zamontowana odwrotnie.
Jedna stopka przelotki jest od strony kołowrotka,dwie stopki od strony szczytowki.
Przykład : https://thomasandtho...products/avantt
Na zdjeciu wędziska widac.
Tylko T&T tak montuje pierwszą przelotkę (prowadzacą).
Kłaniam sie Marian.

Aż z ciekawości w swoim muszę sprawdzić