Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Co widzi szczupak? Jak atakuje?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
129 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   darogryf

darogryf

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 258 postów
  • LokalizacjaGryfino

Napisano 08 marzec 2015 - 06:28

Jano mam nadzieję, że one dalej w dobrej kondycji w tej wannie pływają. ;) Domyślasz się czemu pytam.



#82 OFFLINE   Jano

Jano

    mode raptor

  • Moderatorzy
  • 3206 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 08 marzec 2015 - 07:51

Jano mam nadzieję, że one dalej w dobrej kondycji w tej wannie pływają. ;) Domyślasz się czemu pytam.

Hmmm, to było wieeele lat temu, coś z ćwierć wieku ;) Ale tak, tak... dalej pływają ino kolor już na stałe zmieniły... :ph34r:



#83 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 08 marzec 2015 - 09:13

Lff juz o tym pisalem mam dokladnie to samo zdanie.

#84 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 10 październik 2015 - 09:26

Orientacyjny wiek szczupaka na podstawie wieku? Jeśli kogoś to ciekawi to poniżej jest tabelka. Oczywiście w każdym różnych środowiskach rozmiary będą inne, w skrajnych przypadkach różnice długości będą ogromne - jednak te informacje początkującym dają choć przybliżony wiek złapanej ryby.

 

Samice podobnie jak u ludzi żyją dłużej :)

 

Weźcie poprawkę że poniższe tabelki biorą pod uwagę również szczupaki z Canady i USA, które są mniejsze, więc należy ją potraktować jako zaniżoną ( długości ryb w Polsce powinny być większe niż w tabeli ). Wrzucałem już podobne dane wcześniej http://jerkbait.pl/t...-atakuje/page-2

Europejski szczupak 120cm ma tam 12 lat ale inne złapane 12 latki mają 85-90cm.

 

wiek2_zpsmixhexxg.jpg

 

wiek_zpsfdkmg200.jpg


Użytkownik ictus edytował ten post 10 październik 2015 - 10:58


#85 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 10 październik 2015 - 10:34

Ciekawe jest to że szczupak może dożyć nawet 30 lat! (Stewart and Watkinson 2004).

Niestety tylko 40% populacji dożywa 7 lat (Casselman 1996). U nas raczej ten wiek jest niższy ze względu na regularne walenie szczupaków łeb.

 

Samice są aktywniejsze niż samce zwłaszcza latem i zimą, żyją też dłużej i rosną szybciej. Samce są aktywniejsze wiosną i jesienią. Choć wędkarze łowią więcej samic niż samców (Casselman 1996)


  • kostom63, Gobio Gobio i coma lubią to

#86 OFFLINE   skerim

skerim

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 47 postów
  • LokalizacjaStalowa Wola
  • Imię:Mirek

Napisano 09 listopad 2015 - 23:58

@Dienekes Ja interpretuje te tabele w ten sposob ze wyrazny wzrost kanibalizmu nastepujeod 45cm. Proba 60+ jest znacznie mniejsza, ale trend kanibalizmu nadal jest wysoki. Mozliwe ze przy wiekszej probie 60+ mialyby inny, wyzszy wynik. Roznica miedzy 6% a 4% nie jest zreszta duza.

Niewykluczone że ten wzrost kanibalizmu ma swoje podłoże w konkurencji rozrodczej - w zasadzie walki o partnera w ten bądź inny sposób w przyrodzie to standard. Może to tylko moje wrażenie, ale wydaje mi się, że na początku sezonu ryb ze śladami pobratymców jedt więcej.
p.s. ładnie dopieszczony temat - gratuluję

#87 OFFLINE   skerim

skerim

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 47 postów
  • LokalizacjaStalowa Wola
  • Imię:Mirek

Napisano 10 listopad 2015 - 00:20

@kris1 Z pewnoscia masz racje ze nie zawsze najlepiej widoczny kolor jest najskuteczniejszy. Jesli szczupak w danym okresie poluje glownie na plotki, to prawdopodobnie ich imitacja powinna byc bardzo skuteczna.
Nie skreslalbym jednak zoltego, zielonego fluo, czy limonkowego jako alternatywy, bo sa tacy co lowia szczupaki na oczojeby z sukcesami (akurat zolty i zielony fluo sporo osob stosuje jako kanon). Plus dobrej widocznosci przynety, zwlaszcza w brudnej wodzie moze miec pozytywne znaczenie. W czystej wodzie moze byc odwrotnie

Popularne fluo oczomłoty potrafią być skuteczne również na zbiornikach z wodą czystą jak kryształ, do czego skutecznie przekonał mnie mój kompan. Natomiast bezpodstawnie wzrok szczupaka jest rewelacyjny, a przy tym wbrew obiegowej opinii ryby te są ostrożne. Na tym że samym zbiorniku łowiąc latem zdarzało nam się napływać na ryby. Japońce jednak wiele sobie z tego nie robiły i krążyły co chwilę wokół pontonu. Szczupaka natomiast napływało się zdecydowanie żadziej i widziało tylko przez chwilę jak dawał susa :). Generalnie przy flaucie i wodzie prześwietlonej do tego stopnia, że oglądać można również wszystko przed sobą w zasięgu wzroku, oszukanie szczupłego to prawdziwe wyzwanie. W mojej opinii możemy wówczas liczyć tylko na zaskoczonego widokiem przynęty desperata. Większą szansę dają wowczas zbiorniki z przybrudzoną wodą, przynajmniej takie jest moje zdanie.

#88 OFFLINE   skerim

skerim

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 47 postów
  • LokalizacjaStalowa Wola
  • Imię:Mirek

Napisano 10 listopad 2015 - 00:41

Myślę, że zmianie się także prześwietlenie wody. Z moich obserwacji wynika, że szczupaki nie przepadają za lampą, choć złowienie pojedynczych dużych ryb w środku dnia, w czasie ostrego słońca (szczególnie jesienią) zdaje się temu (częściowo) przeczyć. Chyba jednak wolę pełne zachmurzenie, brania rozciągają się wtedy często na cały dzień. Przy lampie polaryzują się na ranek i wieczór.


I tu nie ma reguły, znam łowisko na którym mamuśki ruszały się koło 9 rano na przełomie lipca i sierpnia. Żerowały do ok. 13-14 przy pełnej lampie. Przy czym woda z dość ograniczoną przejrzystością. Ale brania zdecydowanie wylkuczające przypadek.

#89 OFFLINE   AndrzejZareba

AndrzejZareba

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 92 postów
  • LokalizacjaWrocław/Warszawa

Napisano 10 listopad 2015 - 11:41

Dobry temat.Większość znajduje potwierdzenie w moim doświadczeniu wędkarskim,chociaż ...nie zauważyłem żeby jesienią szczupak atakował mniejsze przynęty niż wiosną czy latem, ale to są tylko moje obserwacje.

Jest jedna rzecz ,która mnie zastanawia,a mianowicie :

Czym kieruje się szczupak biorąc na fileta z ryby leżącego na dnie?

Zaznaczam ,że osobiście nie wędkuję inaczej niż na przynęty sztuczne (spinning,trolling).

Duży szczupak to padlinożerca ;)



#90 OFFLINE   bar888

bar888

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 60 postów
  • Lokalizacjakalisz/ostrów wlkp
  • Imię:bartek

Napisano 10 listopad 2015 - 12:16

A czy ma ktoś informację , ile potrafi średnio zjeść szczupak ,w ciągu doby ?



#91 OFFLINE   Paavo

Paavo

    Casting Illuminati

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1616 postów
  • LokalizacjaKanta-Hämee - Southern Finland
  • Imię:Paweł

Napisano 10 listopad 2015 - 15:06

A czy ma ktoś informację , ile potrafi średnio zjeść szczupak ,w ciągu doby ?

Pewnie tyle ile ''upoluje'' :P .



#92 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 10 listopad 2015 - 15:48

A czy ma ktoś informację , ile potrafi średnio zjeść szczupak ,w ciągu doby ?

Tyle ile mu wejdzie do żołądka, a i to nie zawsze. Nie raz, nie dwa ogony wystają z przełyku ... :)



#93 OFFLINE   Tom@son

Tom@son

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 412 postów
  • Lokalizacja麻疹の近くの町

Napisano 10 listopad 2015 - 15:53

Szczupak nie przepuszcza zazwyczaj okazji zwłaszcza te młodsze osobniki.

Starsze wiadomo, że już ostrożniejsze i mogą "kalkulować"  :)

 

Nawet jak jest najedzony, a coś mu koło nosa "wywija" to instynkt nie pozwala mu stać obojętnie.

 

Także na to ile on tam zje składa się wiele czynników od pory roku,poziomu wody,temperatur itd.



#94 OFFLINE   infernovip

infernovip

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 70 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 01 grudzień 2015 - 09:28

Ja dostałem dużego "olśnienia" jak zacząłem oglądać filmiki na tym kanale:

https://www.youtube....derwaterireland

Śledzę go tak od około 2 lat podejrzewam, że może być wielu wam znany.

Jednak jak ktoś chce sobie obejrzeć jak szczupaki potrafią śledzić przynętę, jak atakować ,albo jak ignorować, to to jest to kanał naprawdę warty uwagi.

No i jeszcze dla fanów "teorii kolorystycznych" :] robi fajne porównania prowadząc przynęty w różnych odcieniach/kolorach i rejestrując to jak zachowują się szczupaki.

Ogólnie dla mnie ten kanał to duża skarbnica wiedzy i czasem "grabiąc" godzinami wodę bez żadnych efektów

staram sobie przypomnieć scenki jak to szczupaki lubią śledzić przynętę bez żadnego ataku, licząc ,że właśnie mnie to spotyka :]


Użytkownik infernovip edytował ten post 01 grudzień 2015 - 09:29


#95 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 02 grudzień 2015 - 20:30



A czy ma ktoś informację , ile potrafi średnio zjeść szczupak ,w ciągu doby ?

ilejeszczupak_zps2f95cfd5.jpg

Ostatnia kolumna to dobowa konsumpcja.

Przy czym warto pamiętać że to jest średnia. Zimą szczupak może polować nawet raz w miesiącu - więc jednorazowo może to być duży kąsek, natomiast latem średnio raz na 2 dni. Im większy szczupak tym większe ofiary wybiera za cel, ale za to średnio zjada ich mniej niż gdy był mniejszy. Dodatkowo szczupaczyce są aktywniejsze od panów i polują częściej. Średnia waga ofiary to do 20% jego masy a średnia długość od ćwierci do połowy długości jego ciała. Wiadomo że średnia nie oznacza że każdy tak jada.

 

80% populacji będzie się trzymało tych średnich a 20% nie ;)


Użytkownik ictus edytował ten post 02 grudzień 2015 - 20:40

  • kefaspirit lubi to

#96 OFFLINE   kefaspirit

kefaspirit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 306 postów
  • Lokalizacjasilesia

Napisano 03 grudzień 2015 - 15:24

To, że zimą wystarcza szczupakowi 1 posiłek na miesiąc to rozumiem- ale myślałem, że w ciepłych porach roku to przynajmniej raz dziennie zapoluja - a tu średnio co 2 dni...

Jeszcze jedna konkluzja się nasuwa- w sumie to bardzo logiczna- ok. 2 miesięczny post w czasie tarła.



#97 OFFLINE   ictus

ictus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1610 postów
  • LokalizacjaWawa
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:W.

Napisano 03 grudzień 2015 - 19:28

Ja bym nie brał żadnych statystyk literalnie. Na pewno są wody gdzie szczupak będzie żerował latem codziennie. Jednak można koniec wiosny uznać za świetny okres. To chyba i tak każdy wie.



#98 ONLINE   Stafford

Stafford

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 100 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Rafał

Napisano 25 grudzień 2015 - 20:23

Ostatnio zlowilem w listopadzie szczupaka ktoremu z pyska wypadla jeszcze zywa karaska. Nie zdazyl jej polknac a zaatakowal cannibala :)

#99 OFFLINE   Marioo

Marioo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 354 postów
  • LokalizacjaStarogard gdański
  • Imię:MARIUSZ
  • Nazwisko:Laskowsk

Napisano 03 styczeń 2016 - 18:40

Parę lat temu wybrałem się na płocie,z batem 7m. podczas holu płotki jak mi p.... w rybkę byłem bez szans.Bat się złamał haha

#100 ONLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6254 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 03 styczeń 2016 - 20:18

A jak to jest z "kwokaniem" szczupaka? Ja przez przypadek zauważyłem, że kusi je pluskanie przynętą po powierzchni, ale taką płaską gdzie wywołuje to konkretny dźwięk bo zwykłymi powierzchniowcami nie udało mi się zwabić szczupłego na tym samym zbiorniku i w tym samym czasie...