Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Rzeka Bug


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7446 odpowiedzi w tym temacie

#4321 OFFLINE   misiek116p

misiek116p

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 553 postów
  • LokalizacjaBiłgoraj/Włodawa/Chełm
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Magdziak

Napisano 29 grudzień 2015 - 23:47

Jeżeli zima będzie bez śniegu tak jak ta 2014/2015 to w 2016 przez Bug będzie mozna przejść suchą stopą. I nie rzartuje, bo juz w tym roku znalazłem dwa miejsca gdzie woda nie byla wyzsza niż do kolan.

#4322 OFFLINE   leszczynski.bp

leszczynski.bp

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 240 postów
  • LokalizacjaZąbki/Bielsk Podlaski
  • Imię:Łukasz

Napisano 30 grudzień 2015 - 00:12

Misiek116p "żartuję", a nie "rzartuje"... . Z tym co piszesz to 100% racji. W tym roku, to można Bug (i nie tylko) przejść z jednego brzegu na drugi pasa nie mocząc;) Jak byłem ostatnio to woda już nieco wyższa i miejmy nadzieję, że będzie niedługo dużo wyższa, bo jak nie to tragedia będzie w przyszłym roku. Już w tym te rynny co zostały to siatkami setki razy sprawdzane....


Użytkownik leszczynski.bp edytował ten post 30 grudzień 2015 - 00:14

  • beton007 lubi to

#4323 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 30 grudzień 2015 - 10:11

Wy się nie martwcie, że można sobie przejść na drugą stronę bez umoczenia ,,cohones" a tym, że większość gatunków ryb nie wytrze się już 3 raz z rzędu... To dotyczy zwłaszcza szczupaka- dwa lata bez tarła i przy takiej presji jaka jest i podejściu ,,co na haku to w plecaku", bez znaczenia na rozmiar zdecydowanie przetrzebiło ten gatunek. Już widać brak podrostków, za trawami nie widać mikro szczupaczków. Porównując jeszcze sytuację sprzed 5 lat a nawet to co było w 2013r(ostatni rok gdy szczupak się dobrze wytarł). jest delikatnie mówiąc-okropna, bieda i marazm. A zarybienia z pzw-litości! Okręg PZW Biała Podlaska na rzekę 200kg narybku jesiennego(sic!), na Krznę uwaga 720kg! Co to jest 200kg narybku na 771.5ha wody???  {Poza tym tak naprawdę nie wiadomo czy nawet te marne 200kg zostało wpuszczone...


  • BOSMAN 76, NAD BUGIEM i Qcyk lubią to

#4324 OFFLINE   misiek116p

misiek116p

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 553 postów
  • LokalizacjaBiłgoraj/Włodawa/Chełm
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Magdziak

Napisano 30 grudzień 2015 - 10:58

Majo moja obawa o niski stan wody jest też związana z tym, że może to spowodować i spowoduje to, że ryb takich gatunków jak szczupak czy leszcz do tarła nie przystąpią. W 2013 i 2014 roku jeszcze widziałem tarło szczupaka i leszcza. W tym roku jak pojechałem w te miejsca gdzie tarlo się odbywało już nie było wody. Patrząc na sytuację hydro meteo to nie zanosi się na śnieżną zimę a tylko to jest gwarantem wysokiej wody na wiosnę. O tej porze rok stan wody powinien być wyższy o co najmniej 1,5 m
Ps.
Przepraaszam za ten żenujący " żart" w poprzednim wpisie :-)

#4325 OFFLINE   michal_bug

michal_bug

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów

Napisano 30 grudzień 2015 - 12:09

Byłem świadkiem tarła leszczy w tym roku na wiosnę i słyszałem o innych tarłach w okolicy także ryba sobie poradzi, narybek zostanie w korycie a nie na zalanych łąkach:-)

#4326 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5827 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 30 grudzień 2015 - 12:10

Chyba czeka Bug powtórka z tego roku, czyli niestety mega niżówka. Wisła może jeszcze się uratuje bo góry coś tam dorzucą, ale Bug nie ma skąd nabrać wody. Przy takim stanie trzeba będzie odpuścić tę rzekę.



#4327 OFFLINE   NAD BUGIEM

NAD BUGIEM

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 290 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Paweł

Napisano 30 grudzień 2015 - 12:42

Wy się nie martwcie, że można sobie przejść na drugą stronę bez umoczenia ,,cohones" a tym, że większość gatunków ryb nie wytrze się już 3 raz z rzędu... To dotyczy zwłaszcza szczupaka- dwa lata bez tarła i przy takiej presji jaka jest i podejściu ,,co na haku to w plecaku", bez znaczenia na rozmiar zdecydowanie przetrzebiło ten gatunek. Już widać brak podrostków, za trawami nie widać mikro szczupaczków. Porównując jeszcze sytuację sprzed 5 lat a nawet to co było w 2013r(ostatni rok gdy szczupak się dobrze wytarł). jest delikatnie mówiąc-okropna, bieda i marazm. A zarybienia z pzw-litości! Okręg PZW Biała Podlaska na rzekę 200kg narybku jesiennego(sic!), na Krznę uwaga 720kg! Co to jest 200kg narybku na 771.5ha wody???  {Poza tym tak naprawdę nie wiadomo czy nawet te marne 200kg zostało wpuszczone...

Majo ja wątpię czy oni cokolwiek wpuszczają, oprócz karpi na zbiorniki zaporowe. 720kg na Krznę! jak 70kg tam trafiło to już będzie sukces



#4328 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 30 grudzień 2015 - 14:01

Majo moja obawa o niski stan wody jest też związana z tym, że może to spowodować i spowoduje to, że ryb takich gatunków jak szczupak czy leszcz do tarła nie przystąpią. W 2013 i 2014 roku jeszcze widziałem tarło szczupaka i leszcza. W tym roku jak pojechałem w te miejsca gdzie tarlo się odbywało już nie było wody. Patrząc na sytuację hydro meteo to nie zanosi się na śnieżną zimę a tylko to jest gwarantem wysokiej wody na wiosnę. O tej porze rok stan wody powinien być wyższy o co najmniej 1,5 m
Ps.
Przepraaszam za ten żenujący " żart" w poprzednim wpisie :-)

Być może, z tego co się orientuję łowimy naprawdę daleko od siebie- w 2014r, w maju a nawet w czerwcu były łowione szczupaki z ikrą lub resztkami wchłanianej ikry. wszystkie tarliska były bez wody. I to nie pojedyncze ryby, tylko podobno każda(ja nie robiłem sekcji, ale nie ma powodu nie wierzyć, zwłaszcza że po tarliskach się chodziło gołymi nogami). Wiele ryb w tym i poprzednim roku po dotknięciu brzucha sikała ikra lub mleczem. I to w okresie gdy szczupak już dawno powinien żerować po odbytym tarle!  Wszyscy jak jeden, mówili o tym. W tym roku nawet jazie się nie wytarły wg.gruntowców. Szczupak-powtórka z rozrywki, czyli nielicznym rybom udało się wytrzeć. W 2013r, tarło było kapitalne(woda też była rekordowa), wiadrami z wysychających kałuż się wynosiło narybek do rzeki. Ale przy takiej presji,  takie tarło musiałoby być co roku żeby zachować dobrą populację(dobra-to pojęcie względne). W tym roku, nawet cała populacja uklei nie zdążyła się wytrzeć, woda w czerwcu która przybrała o mniej więcej 40cm opadła równie szybko jak się pojawiła. Brak tarła- brak ryb. Dziura w populacji jest i wszystko wskazuje że będzie się powiększać. 

 

Byłem świadkiem tarła leszczy w tym roku na wiosnę i słyszałem o innych tarłach w okolicy także ryba sobie poradzi, narybek zostanie w korycie a nie na zalanych łąkach:-)

Brednia, np.szczupak się nie wytrze na piasku. 

 

Majo ja wątpię czy oni cokolwiek wpuszczają, oprócz karpi na zbiorniki zaporowe. 720kg na Krznę! jak 70kg tam trafiło to już będzie sukces

Dane brałem ze strony Okręgu Biała Podlaska w zakładce ,,PLAN zarybień". Jestem świadom, że to tylko był plan, ale z tego co wiem to nigdy chyba nie widziałem realnego sprawozdania z zarybień. :)

 

Dziś wydaje się, że już nikt nie pamięta o ogromnej przydusze, prawdopodobnie kilka razy większej niż tej z Warty...


Użytkownik Majo edytował ten post 30 grudzień 2015 - 14:02


#4329 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 30 grudzień 2015 - 15:19

Mimo niskiej wody wiosną tego roku w ok. Mielnika leszcz miał tarło i to takie zgrabne sztuki od 2kg w górę a widziałem i takie ok. 4. Trwało to 2-3 wieczory i żadnych siat w okolicy nie było. I tutaj pytanie : co się z nimi stało później ? Leszczy było bardzo dużo a później wyglądało tak jakby się z okolicy całkowicie wyniosły :unsure: .



#4330 OFFLINE   michal_bug

michal_bug

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów

Napisano 30 grudzień 2015 - 15:20

Tarło odbędzie się w płytkich bujnie porośniętych roślinnością starorzeczach a nie na łąkach, także ryba sobie poradzi. Ja napisałem wyżej o tarle leszczy a o szczupaku nie wspominałem Majo

Użytkownik michal_bug edytował ten post 30 grudzień 2015 - 15:20

  • skretoo138 lubi to

#4331 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 30 grudzień 2015 - 16:19

Tarło odbędzie się w płytkich bujnie porośniętych roślinnością starorzeczach a nie na łąkach, także ryba sobie poradzi. Ja napisałem wyżej o tarle leszczy a o szczupaku nie wspominałem Majo

Myślałem że mówisz o wszystkich rybach. Na starorzeczach jest wszystko po staremu. Tylko przez niską wodę wiele z nich jest niestety od koryta rzeki.



#4332 OFFLINE   radek_u

radek_u

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 326 postów

Napisano 30 grudzień 2015 - 20:41

Gdyby ryby były takie głupie i niepotrafiące się dostosować do warunków to już dawno by wyginęły. Mówimy też o dzikiej i nieuregulowanej rzecze a nie kanale burzowym. Trzeba też pamiętać, że jeśli jeden gatunek ma gorsze warunki do odbywania tarła to innemu bardziej to sprzyja i tak jest teraz na Bugu, że dużo więcej i łatwiej o sandacza niż o szczupaka  



#4333 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 30 grudzień 2015 - 20:51

To wiadomo że role się odwróciły, ale pewnych zmiennych nie przeskoczysz. Szczupak w głównym nurcie, na piachu nie ma szans się wytrzeć.



#4334 OFFLINE   michal_bug

michal_bug

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 23 postów

Napisano 31 grudzień 2015 - 12:09

Zauważyłem,że na niektórych płyciznach na Bugu w miejscach gdzie woda stała powoli zaczęła pojawiać się bujna roślinność i widać było w tych miejscach spławiający się białoryb, więc i w czasie niskiej wody rybka znajdzie jakieś przytulne miejsce:-)

#4335 OFFLINE   SYMBIOZA

SYMBIOZA

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 44 postów
  • Lokalizacjabużysko
  • Imię:VOLF

Napisano 06 styczeń 2016 - 17:01

Na Szuminie 22cm lodu.... :)

W niedzielę zawody...zobaczymy czy oni połowią....bo dziś amatorzy ciągali tylko małe okonki....



#4336 OFFLINE   maicke82

maicke82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1022 postów
  • Lokalizacjapałownia na Szuminie

Napisano 06 styczeń 2016 - 17:22

W niedzielę większość z tych amatorów stanie się na kilka godzin "zawodowcami".



#4337 OFFLINE   Radbraw

Radbraw

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1148 postów
  • LokalizacjaBug i bużyska

Napisano 21 styczeń 2016 - 17:08

Jak stan pod lodem wszystkie okonie wymęczone ? :) Pytam o Popowo i okolice.

#4338 OFFLINE   Fossegrim

Fossegrim

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 298 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Dominik

Napisano 10 luty 2016 - 14:52

Czołem wszystkim! Jako całkowicie świeży użytkownik jb pomyślałem, że warto się przywitać. A, że jakoś Bug najbliższy memu sercu, to gdzie jak nie tu? A jeśli chodzi o samą rzekę, to w sobotę odwiedziłem miejscowość Gulczewo, pomiędzy Wyszkowem, a Popowem. Sporo kry płynie, zabierając ze sobą badyle więc rzucanie raczej utrudnione i wyjazd był bardziej krajoznawczy niż wędkarski. Okraszony opowieścią "miejscowego" działkowicza jak to w pierwsze październikowe mrozy "gość tu panie 36 szczupaków złapał". Ja mówię: pewnie wszystkie do wora zapakował, więc niech mi pan już nie opowiada tej historii, bo nie mogę słuchać takich opowieści, mam zaraz wysypkę, uczulenie i staję się agresywny". A gość mi na to:" no wszystkie wziął, ale co miał nie brać jak wszystkie wymiarowe..." . No, powiem Wam, że miałem kłopot, żeby kulturalnie to skomentować. 



#4339 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6269 postów
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Napisano 10 luty 2016 - 14:56

Witaj Kolego

Sugeruję rozpocząć spotkania z JB od poczytania regulaminów.  :)

Na powitania mamy specjalne miejsce - http://jerkbait.pl/t...-na-jerkbaitpl/

 

A wieści z nad Bugu smutne niesiesz  :(



#4340 OFFLINE   Fossegrim

Fossegrim

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 298 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Dominik

Napisano 10 luty 2016 - 15:10

A powiem Ci, że starałem się uniknąć tego rodzaju wtopy i poczytałem. Ale nie znalazłem. Widać szukałem mało skutecznie. Przyjdzie czas, że będę się poruszał tutaj pewniej. Dzięki za pomoc.