Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Gdzie do Szwecji?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
64 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Tarłoś

Tarłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Tarłowski

Napisano 16 marzec 2006 - 09:21

Witam
Bardzo dziękuję za cenne uwagi. Oczywiście proszę o jeszcze :mellow: :mellow: Podsumowując, żeby złapać życiówkę to trzeba się wybrać wiosną lub późną jesienią ( listopad ). Z tego też co piszecie to jest jeszcze jedna złota zasada
duża ryba = troling :huh: :( Szczerze mówiąc moje doświadczenie w trolingu polegało na obławianiu maksymalnie 2-5 metrowych jezior , nie mam bladego pojęcia o trolingu na 20 i więcej metrach.Jeszcze jedno pytanie czy łowiąc na szkierach - morzu wskazane jest wynająć przewodnika ( chociaż na jeden dzień - cena zbardzo zniechęca).
poadrawiam
TARŁO$

#22 OFFLINE   Marek

Marek

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 113 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Napisano 16 marzec 2006 - 09:49

Tarlos,

z tym listopadem to osobiscię bym odradzał. Fajnie, jak trafisz na ładną pogodę ale w listopadzie to bym na taką nie liczył i może się skończyc tak, że wiekszośc czasu spędzisz siedząc w domku bo tak będzie wiało.
Poza tym, przynajmniej ja wychodzę z takiego założenia, ma być przyjemnie, a jak wieje i leje to łowienie w listopadzie w Szwecji zwłaszcza z łodzi na otwartym plosie i gdy niedaj boże ryba nie bierze, nie będzie przyjemne.

Co do trollingu, to nie wiem, może ja i te osoby z którymi łowiłem nie miały szczęscia do tej metody ale w naszym przypadku wszystkie duże ryby złowiliśmy z rzutów.
Inna sprawa to taka, że w przypadku szkierów, ogólnie obowiązuje tam zakaz trollingowania.

Co do przewodnika, to sam nigdy nie korzystałem. Miałem ten luksus, że łowiłem z osobami, które dobrze znały łowisko albo to szczęście, że sam znalazłem miejsca z ładnymi rybami.

pozdrawiam,

Marek

#23 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 marzec 2006 - 10:28

@Tarlos,

Okaz i życiówkę można złowić w każdym miesiącu ale największa szansa będzie wiosną ponieważ szczupaki w tym okresie zbierają się w bardzo duże grupy, gdzie zawsze pojawiają się największe samice. :D
Późna jesień jest bardzo dobra, jednak tak jak pisze @Marek, na dyżych jeziorach lub na szkierach może być dość ciężko z pogodą. W tym okresie zazwyczaj bardzo wieje i jest dość zimno. A na wielkich jeziorach Szwecji łowienie w takich warunkach będzie utrudnione, a nawet bardzo niebezpieczne.

...duża ryba = troling...

- troszkę źle zrozumiałeś. Na wielkich, głębokich jeziorach będzie to najskuteczniejsza metoda w lecie i jesienią. Jednak na wiosnę ryby wychodzą na płytką wodę i łowienie z rzutu będzie najbardziej skuteczne.
Zupełnie inną sprawą są łowiska na bałtyckich szkierach gdzie obowiązuje całkowity zakaz trollingu!

...czy łowiąc na szkierach - morzu wskazane jest wynająć przewodnika...

- jeżeli będziesz jechał pierwszy raz to warto zainwestować w przewodnika, chociaż na jeden dzień (wiem że są strasznie drodzy ale warto). Tym bardziej jeżeli jedziecie grupą, w której nie ma doświadczonego wędkarza łowiącego już wcześniej na szkierach. Na tych łowiskach jest tyle miejscówek oraz tyle zatok, że można zwariować i znalezienie skupisk ryb nie jest łatwe. Pojedyńcze ryby złowicie na każdej fajniejszej miejscówce ale tu chodzi o to aby znaleźć jak największe skupiska ryb.


@Petrus,

fajnie, że jedziecie na Turku. Dwa razy byli tam moi znajomi i połowili fenomenalnie. Ogromna ilość dobrych i rybnych miejscówek. Oczywiście życzę powodzenia i trzymam kciuki. Mam nadzieję, że jak wrócicie to napiszesz jakąś ciekawą relację wraz ze zdjęciami z Turku.
Prawdopodobnie będę chciał wybrać się tam w przyszłym roku. :D



#24 OFFLINE   Tarłoś

Tarłoś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 896 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Tarłowski

Napisano 16 marzec 2006 - 10:39

Witam
Ok Panowie to proszę mi podpowiedzieć jaki jesienny termin uwzględniający w miarę przyzwoite warunki pogodowe i uspokojenie się ryb po wakacyjnym szaleństwie polecacie. Czy początek września, przełom września i października czy może środkowy okres października????? Tak się jeszcze zastanawiam czy może zamiast Szwecji pomyśleć o Finlandii? Z tego co się orientuję to jest mniej oblegana niż Szwecja.
pozdrawiam
TARŁO$

#25 OFFLINE   rognis_oko

rognis_oko

    Zaawansowany

  • Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3395 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 marzec 2006 - 10:51

@Tarlos,

jeżeli szkiery to wybrałbym wrzesień lub przełom września i października. Na jeziora wolałbym październik. :D
Jeżeli masz możliwości wyjazdu do Finlandii to spróbuj. Tamtejsze łowiska na szkierach są bardzo dobre.

#26 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 16 marzec 2006 - 11:12

duża ryba = troling :huh: :(

@tarlos, stary, nie histeryzuj, moj post tyczyl sie spostrzezen petrusa33

prawda jest taka, ze latem, na duzych jeziorach, jezeli sa w nich pstragi lub sielwa to tym bardziej, szczupaki staja daleko w toni i bardzo gleboko, pod lawicami tych ryb, za ktorymi ciagna - czyli gleboki trolling, to najlepsza metoda, na takich wodach
za to wiosna i jesienia szansa zlapania duzego szczupaka, blisko brzegu, jest na calej ziemi taka sama
jesienia, bo ida za drobnica w ciepla wode i zra na zime
wiosna, bo stoja jeszcze przy brzegu, po tarle


#27 OFFLINE   witek

witek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 960 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 marzec 2006 - 11:40

[quote title=rognis_oko napisał(a) dnia czw, 16 marzec 2006 10:28@Petrus,

fajnie, że jedziecie na Turku. Dwa razy byli tam moi znajomi i połowili fenomenalnie. Ogromna ilość dobrych i rybnych miejscówek. Oczywiście życzę powodzenia i trzymam kciuki. Mam nadzieję, że jak wrócicie to napiszesz jakąś ciekawą relację wraz ze zdjęciami z Turku.
Prawdopodobnie będę chciał wybrać się tam w przyszłym roku. :D

[/quote]

Petrus? Zdjęcia?? Relacja???:lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

#28 OFFLINE   klon

klon

    Forumowicz

  • Forumowicze
  • PipPip
  • 415 postów
  • LokalizacjaPruszków/Piastów

Napisano 16 marzec 2006 - 12:02

Jezioro Asunden......piękne wielkie jezioro, ale niestety niewdzięczne jak cholera !!!!!
We wrześniu 2005 spędziłem tam całe 3 tygodnie, byłem w miejscowości Nedre Ryda, tam gdzie Eventur organizuje wyjazdy. Woda wspaniała, masa górek podwodnych, kantów, spadów itp......jezioro naprawdę robi wrażenie!! Trzy tygodnie systematycznego orania trollingowymi woblerami z dopalaczem na 5, 10 i 20m.......i rezultaty mizerne.......największe szczupaki nie miały nawet 6kg, prawie wszystkie esoxy były w granicach 2-3kg, inni wędkarze, którzy tam łowili mieli identyczne wyniki
pozd.

Częściowo się zgadza to z relacją moich znajomych ale nie do końca. Byli oni w 8 przez tydzień też we wrześniu zeszłego roku. Prowadzili ranking złowionych szczupaków powyżej 3kg. Padło ich ponad 300. W tym 3 metrówki. Faktcyynie najczesciej lowione to 2-3kg. Były okonie powyżej 50cm. Były też 2 sandacze około 5kg. Drobnych sandaczy też było sporo. Gdzieś namacali sandaczową górkę i łowili z opadu. Nie mam powodu by im nie wierzyć bo oglądałem film i zdjęcia.

#29 ONLINE   mario

mario

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 3554 postów
  • LokalizacjaP L

Napisano 16 marzec 2006 - 12:54

@ witek: nie pamiętasz, że petrus obiecał (na forum wcwi), że w lutym br. odbiera wreszcie cyfraka i będzie trzaskał (i pokazywał) foty :unsure:

#30 OFFLINE   witek

witek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 960 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 marzec 2006 - 13:43

@ witek: nie pamiętasz, że petrus obiecał (na forum wcwi), że w lutym br. odbiera wreszcie cyfraka i będzie trzaskał (i pokazywał) foty :unsure:


@mario: Pamiętam ale nie wierzę :lol:


#31 OFFLINE   petrus33

petrus33

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 209 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marek

Napisano 16 marzec 2006 - 13:44

Mam sporo zdjęć, ale nie wiem jak je zmniejszyć z 350kB do wymaganego rozmiaru 50kB.........może ktoś poradzi jak to zrobić??? Drukarz......błyśnij wiedzą... B)

#32 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 16 marzec 2006 - 13:59

Ściągnij program ACD Systems http://www.acdsystem...ts/acdsee/index albo program za free google picasa http://picasa.google.com/
Tam znajdziesz opcje konwersji grafiki (zdjęć).

Pozdrawiam
Remek

#33 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 marzec 2006 - 14:01

Proponuje darmowy programik Irfan View.
W opcjach u gory (Image) wybierz resize/resample (wybor formatu, zrob np.500 ), nastepnie wybierz File - save as (options). Wyskoczy ci pasek 0-100%, ktorym regulujesz rozmiar zdjecia.Musisz zobaczyc doswiadczalnie ile wyjdzie jak zrobisz np. 95%...
I...gotowe... B)
Gumo

#34 OFFLINE   petrus33

petrus33

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 209 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marek

Napisano 16 marzec 2006 - 14:02

Dzięki wielkie za poradę, będę walczył.

#35 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 marzec 2006 - 14:05

Jakby co to pytaj na priva...
Gumo

#36 OFFLINE   witek

witek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 960 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 marzec 2006 - 14:16

Mam sporo zdjęć, ale nie wiem jak je zmniejszyć z 350kB do wymaganego rozmiaru 50kB.........może ktoś poradzi jak to zrobić??? Drukarz......błyśnij wiedzą... B)

Już ci chłopaki poradzili. Nie będę Ci proponował Photoshopa bo w natańszym pakiecie kosztuje ok. 4 tys. zetów B)


#37 OFFLINE   petrus33

petrus33

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 209 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marek

Napisano 16 marzec 2006 - 14:38

Póżna jesień 2005r, Szwecja.
123cm i 135cm na trolling.


#38 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6193 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 marzec 2006 - 14:51

No i udalo sie... :D

Uczciwe, za takimi to juz trzeba sobie troche poplywac. :unsure:

A propos tego, ze wiosna to tylko na plytkim(wczesniej zauwazylem takie wypowiedzi)....bywalem wiosna nad Asnen i Rotten. Szczupak plytko nigdzie nie wystepowal a wylacznie ponizej granicy 4-5m.
Pierwszym razem zabralem w zasadzie same plytkie woblery i musialem dokupowac pozniej w sklepie, a kurs byl po zboju...ale i tak wyszlo in + bo zweryfikowalem mocno swoje poglady co do woblerow..
Gumo

#39 OFFLINE   witek

witek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 960 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 16 marzec 2006 - 14:59

Marek, z tymi centymetrami to przesadziłeś :lol:

#40 OFFLINE   petrus33

petrus33

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 209 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Marek

Napisano 16 marzec 2006 - 15:06

Dzięki Paweł za software, nie wiem czy dobrze tam wszystko poustawiałem, ale chyba coś widać. Szczupaki stoją na głębokiej wodzie cały rok, tylko na tarło wychodzą na płytszą wodę. Na Asunden echo pokazywało duże ryby na 30-35m......podejrzewam, że też esoxy !!!

Witek, miały właśnie tyle, i nie było to j.Asnen tak jak myślisz.
Poza tymi dwoma mieliśmy jeszcze 2 metrówki, ale poniżej 110cm.Po prostu trzeba znać dobrze akwen i wiedzieć jak im się do skóry dobrać.......i tyle.

Załączone pliki

  • Załączony plik  002.jpg   78,07 KB   1837 Ilość pobrań
  • Załączony plik  001.jpg   73,82 KB   1861 Ilość pobrań