Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Praca woblera a agresja szczupaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
69 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   konktenbit

konktenbit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • LokalizacjaPoniatowa
  • Imię:Konrad

Napisano 11 styczeń 2015 - 20:37

Myślę że wielu z nas nie docenia przynęt o anemicznej pracy, woli przynęty które "kopią w kij" i nawet nie patrzy na te których prawie nie czuć.

O tym samym rozmawiałem dziś z jednym z użytkowników forum :) . Wystarczy przyjrzeć się jak pływa rybka. W realu one nie robią agresywnego " X " :) ( co nie znaczy że takie X są nieskuteczne ).

Kolega robi woblery i żeby poczuć ich prace trzeba się skupić. Prawie patyk. Ale są skuteczne.



#42 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 11 styczeń 2015 - 21:42

a ja dalej twierdze, ze najpierw szczupak musi byc aktywny albo przyneta bardzo blisko. to jest przynajmniej 50% sukcesu.

Co do platania przynet to mialem na mysli platanie sie ogonkow hairy killera o kotwiczke, albo kotwiczke podwojnego lusoxa (bez ciezarka) o agrafke stalki, albo slidera o przypon (w trakcie prowadzenia) nie wiem jak rodzaj kolowrotka mialby to zmienic.

Ps co do przynet bez pracy zgadzam sie jak najbardziej tzn bez "machania ogonkiem" przecie jedyne co robi slider F albo hairy killer wolno prowadzone to ledwo mozna zobaczyc. a nieraz tylko na takie jest branie. Ale rownie czesto mam brania na poplatana przynete ciagnieta wierzchem wody predkoscia expresowa (w wiekszosci chybione, ale brania sa) tez praktycznie nie wykazujaca pracy poza maceniem powierzchni...



#43 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2382 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 11 styczeń 2015 - 21:47

Czyli nie aktywnych i nie podrzucając im pod pysk nie da się łowić?

To co napisałem przerobiłem fizycznie ,mogę to udowodnić oczywiście w realu nad wodą.



#44 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 11 styczeń 2015 - 22:02

no po mojemu si enie da. a "tracenie pracy" jako uniwersalnej cechy przynety podciagnal bym bardziej pod "prowadzenie". bo nie zrobisz przynety zachowujacej sie tak samo miedzy gestymi trzcinami na plyciznie, na glebokiej wodzie, na glebokim spadzie przy trzcinach i na zupelnej pustyni w srodku zimy gdzie na dnie sam piach (mowa o lowisku bardzo plytkim). Ceche taka bardziej nadaje sie (poprawka ja nadaje) roznorakim przynentom ruchami wedziska a nie wynika to z ich "oryginalnej" pracy.  Mz mozna zrobic przynety lepsze na konkretne warunki pod konkretny "schemat" oraz troche rozszerzac ich parametry modyfikujac je troche badz ich prowadzenie, ale chocby najlepszy na swiecie wobler powierzchniowy nie wywabi ryby z 10m+ tak samo jak ciezka przyneta z kotwicami nie zwabi ospalej ryby siedzacej na 40cm wodzie o temp 2 stopni C miedzy martwymi trzcinami na kanale majacym 20m szerokosci. tylko tyle chcialem powiedziec.



#45 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2382 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 11 styczeń 2015 - 22:21

Nie ma uniwersalnych przynęt ,opisałem cechę ,która jest bardzo skuteczna ,wykonuję woblery ,które mają różne cechy i pracują tak bez żadnych podszarpywań ,podrygiwań itp itd.Konkretne przynęty pod konkretne wody ,miejsca ,odpowiednie podchody ,kolory to już inny temat.

Nie miałem na myśli pisząc o nie aktywnych rybach ryb zimowych bo przecież nie o to chodzi.

Cecha o ,której pisałem jest skuteczna na szczupaki w rzece ,mam tutaj u siebie zatrzęsienie tego :-) ale nie sprawdzałem tylko na swojej wodzie.

Prawdopodobnie ta cecha wyzwala odruch instynktowny u szczupaków a co ciekawe u okoni i kleni już nie.



#46 OFFLINE   Pride

Pride

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 3232 postów

Napisano 11 styczeń 2015 - 22:42

 

Napisano dziś, 16:59

post-52580-0-51797200-1420991929_thumb.j

;)

 


Tak mi się przez to przypomniało :lol: :lol:



#47 OFFLINE   rybson

rybson

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1121 postów
  • LokalizacjaLublin

Napisano 11 styczeń 2015 - 23:33

Skoki w bok czy odskoki zawsze miały coś w sobie  :)  ale też rodzaj i wielkość steru w połączeniu z woblerem pływającym dało mi kilka ryb .Wobler oczywiście pływający + ster pozwalający na szybkie nurkowanie nawet z pracą klasyczną x i wtedy zatrzymanie ..... czyli ogień , dół i góra na zmianę .Szczupak najczęściej wali od dołu wcześniej podprowadzając przynętę w tym przypadku .

Agresja woblera w trakcie nurkowania + spokojne wynurzanie  się  ;) Ja osobiście najczęściej trzymam się tej zasady pozdrawiam Tomek 



#48 OFFLINE   MARIUSZ 69

MARIUSZ 69

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2042 postów
  • LokalizacjaLubelskie
  • Imię:Mariusz

Napisano 14 styczeń 2015 - 09:22

Przynęty są skuteczne jak się je odpowiednio poprowadzi wiosna ,lato agresywnie ,jesień wolniej i głębiej schodzące ale trafiają się dni które mogą zaskoczyć całkowicie czymś innym i to jest piękne 



#49 OFFLINE   sucks_one

sucks_one

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 884 postów
  • LokalizacjaKonstancin Jeziorna
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Kurek

Napisano 15 styczeń 2015 - 08:26

Dla mnie również oczywiste jest, że kiedy nie chce żerować to nie skusimy go do brania.

O skutecznej przynęcie (tej jednej) bądź typie przynęty (kolor, kształt, wielkość, praca itp) możemy rozmawiać IMO tylko na przykładzie konkretnego łowiska.

Gdzie jest silna koncentracja sieczki ciężko będzie złowić na dużego kloca.

Ostatnio też sprawdziła się teoria Krzyśka, mianowicie kiedy małe sztuki są aktywne ciężko będzie złowić coś większego.

Wracając jednak do Twojego tematu Leszek jestem przekonany, że na konkretnej wodzie możemy polemizować na temat typu przynęty, pracy, wielkości, koloru itp.

Trzeba próbować i tyle.

Był czas, że Frisky w kolorze GT bądź HP był kąskiem na który rzucały się ryby na 10m wodzie. Kiedy indziej WF 13 zamiatał wszystko co pływało.

Temat IMO bardzo trudny wręcz niemożliwy do sprecyzowania konkretów.



#50 OFFLINE   Lester

Lester

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 15 styczeń 2015 - 11:32

Tomku, zdarza się że łowimy na tej samej wodzie, wiec możemy polemizować :D a temat założony po to aby przy konstruowaniu przynęty uwzględnić takie jej zachowania które skutkuja rybim atakiem :D



#51 OFFLINE   Orni

Orni

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Piotr

Napisano 15 styczeń 2015 - 11:58

Z moich doświadczeń raczej spokojna szeroka praca Taki typowy X była najlepsza na szczupłe. I potwierdzam to co niektórzy przedmówcy mówili dużo brań małych szczupaczków raczej nie wróży brań dużych sztuk :)



#52 OFFLINE   sucks_one

sucks_one

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 884 postów
  • LokalizacjaKonstancin Jeziorna
  • Imię:Tomek
  • Nazwisko:Kurek

Napisano 15 styczeń 2015 - 12:26

Tomku, zdarza się że łowimy na tej samej wodzie, wiec możemy polemizować :D a temat założony po to aby przy konstruowaniu przynęty uwzględnić takie jej zachowania które skutkuja rybim atakiem :D

No to polemikę czas zacząć :) Shad rap srebro z niebieskim, Siek 18cm (troll bodajże) również ten sam kolor, Thrill od rodzimego w kolorze uklei, WF13 łamany naturka .....

Powyższe były dobre 2 lata temu. W zeszłym sezonie mors seledyn .... ale to chyba nie ten temat :)

Byłbym zapomniał Hornet 9 GT



#53 OFFLINE   Dokuś

Dokuś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1338 postów
  • Lokalizacjaどこ水と自然!
  • Imię:Dok

Napisano 15 styczeń 2015 - 13:31

Szczupak nie jest rybą bardzo "skąplikowaną"... (to nie pstąg czy boleń) Do tego, co wnieśli moi Przedmówcy dodałbym, że aby sprowokować go do brania trzeba jeszcze ...szczupaków w wodzie i ciut szczęścia. Jeśli szczupak ma ochotę coś przekąsić, to nie trzeba wiele, aby go sprowokować - czasami działa wobler lusterkujący, czasami o mocnej pracy, czasami wypływający/uciekający ku powierzchni a czasami zawieszony w toni - nazywam to "zastanawiający się co ma zrobić"... Najważniejsze, aby rybki były i chciały gryźć! Ot cała rozprawka! ;)



#54 OFFLINE   Lester

Lester

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 15 styczeń 2015 - 15:17

Trill pod szczupaka?



#55 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4440 postów

Napisano 15 styczeń 2015 - 15:54

Trill pod szczupaka?

 

Trill, ukleje Roberta, wobki boleniowe @Wujek to byly jedne z najlepszych przynet na buzanskie szczupaki w okolicy skad pochodze. Na te ostatnie nie dalo sie lowiec bez stalki bo obcinaly non stop.

 

A tak nawiasem mowiac to o przynetach na jakie szczupaki rozmawiamy? Wymiarowe, wieksze ciut, wieksze sporo czy metr plus czy nawet 130+? Z jeziora ( jak duzego) czy z rzeki ( to samo)?

 

Bujo



#56 OFFLINE   Dokuś

Dokuś

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1338 postów
  • Lokalizacjaどこ水と自然!
  • Imię:Dok

Napisano 15 styczeń 2015 - 17:32

Trill pod szczupaka?

U mnie na Warcie również bardzo często łowię szczupaki na woblery boleniowe (np. Thrill, Gloog Hermes) - świadomie i jako przyłów...



#57 OFFLINE   Lester

Lester

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 15 styczeń 2015 - 20:08

Chodzi przede wszystkim o szczupaki z jeziora ,wymiarowe :) , łowione w trollingu z wody do 4m :)



#58 OFFLINE   czaro73

czaro73

    Forumowicz

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPip
  • 362 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Czaro

Napisano 17 styczeń 2015 - 10:08

U mnie sytuacja podobna z szczupłym z rzeki - trill, hermes. Natomiast jezioro, to obrotówki ( srebrna i miedź z chwostami ) i woblery różnej maści raczej naturalna kolorystyka. Choć raz woda mi się, jak nic z wcześniejszych przynęt nie działało, założyłem Rapalkę w jaskrawo-pomarańczowej szacie. Przynęte zawsze prowadzę zmiennym tempem, z postojami ( jezioro ). Ostatnio nr 1 dla mnie to wobek od Pontoon21.

#59 OFFLINE   Lester

Lester

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 28 styczeń 2015 - 09:15

Czy któryś z Was słyszał o woblerze pływającym który lusterkuje wypływając do góry ?



#60 OFFLINE   spinnerman

spinnerman

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4620 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 styczeń 2015 - 11:27

Czy któryś z Was słyszał o woblerze pływającym który lusterkuje wypływając do góry ?


Moje jerki to robià ;)