Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Praca woblera a agresja szczupaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
69 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 09 styczeń 2015 - 16:16

można zbudować przynętę na którą bardziej reagują szczupłe ale nie będzie to cudowny wabik.w zależności od pory roku i sposobu reagowania ryb dana przynęta będzie skuteczna jednego dna a innego będą nawet uciekały od niej.trochę przynęt zbudowałem więc moim zdaniem najskuteczniejszy wobęk będzie z nieregularną pracą,z jakimiś odskokami lub mykami.pamiętać trzeba jeszcze że dużo można osiągnąć przez pracę wędziskiem nawet najprostszym seryjnym woblerem.



#22 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4824 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 09 styczeń 2015 - 16:28

Sytuację najlepiej podsumowuje wypowiedź kolegi na łódce - takie tam gadanie jak się łowi

"I najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że już myślisz że masz, ten złoty środek i łowisz - czasem kilka wypadów. Aż tu nagle bach - coś się zmienia i z dnia nadzień lądujesz w punkcie wyjścia a cała zabawa zaczyna się od początku"

#23 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4440 postów

Napisano 09 styczeń 2015 - 17:03

Sytuację najlepiej podsumowuje wypowiedź kolegi na łódce - takie tam gadanie jak się łowi

"I najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że już myślisz że masz, ten złoty środek i łowisz - czasem kilka wypadów. Aż tu nagle bach - coś się zmienia i z dnia nadzień lądujesz w punkcie wyjścia a cała zabawa zaczyna się od początku"

 

 

Sie nie znasz, kolega co zalozyl watek dolaczyl do KWKJ ( Klub Wielbicieli Krola Juliana- tego co wymyslil woblera) i nieustannie szukaja jedynej slusznej przynety co to kazda rybe zlowi, nawet jak jej nie ma, myki, cyki, tryki zas na sam koniec dostajesz ''pstragowa'' uklejke, ktora ma olow we lbie i nie da sie nia lowic na plytkiej  wodzie bo wali z dyni w kamulce, zbiera glony i po ptokach. 

 

Od paru lat slychac jak to jerka maja wypuscic, rozp...i wszystko co jest na rynku i w ten oto sposob zostana wylowione szczupaki po 30 kg z polskich jezior :) :) :) 

 

Bujo



#24 OFFLINE   konktenbit

konktenbit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • LokalizacjaPoniatowa
  • Imię:Konrad

Napisano 09 styczeń 2015 - 17:06

Przerwa w pracy jest dość skuteczna.

Sytuacja na małej rzece. Szczupaki takie średnie.

1. Brania na "zwykłego" woblera prowadzonego z przerwami. Branie w czasie pauzy. Napisałem zwykłego bo brały na kilka różnych kolorów i kształtów.

2. Rzut łamańcem pływającym pod jakiś krzaczek, kępkę roślin podwodnych i czekanie. Wobler spływał 1-2m, woda się uspokajała i wtedy wystarczało kilka obrotów korbką.

 

W drugim przypadku brania były bardziej agresywne. Często widowiskowe :) bo łamaniec nie zdążył zbyt głęboko się zanurzyć.



#25 OFFLINE   Lester

Lester

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 11 styczeń 2015 - 06:58

Nic nie widać , nic nie słychać, o sorry , słychać jednego. :D



#26 OFFLINE   spinnerman

spinnerman

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4620 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 styczeń 2015 - 09:40

Mimo wsztstko wobler szczupakowy musi mieć to charakterystyczne "przymulenie" wyzwalajàce w pajkach instynkt drapieżcy ;) widywałem na dużych rzekach metrowe ryby odprowadzajàce pod samà szczytòwkę zbyt agresywne woblery. Nic nie było w stanie zmusić ich do ataku. Wtedy jeszcze jerkòw nie znałem a teraz nie ma już takich szczupakòw :)

#27 OFFLINE   Pióro

Pióro

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 42 postów
  • LokalizacjaGłowno
  • Imię:Mirek
  • Nazwisko:Piorkowski

Napisano 11 styczeń 2015 - 09:46

mam woblera o "niestandardowej pracy" który kazał mi zweryfikować wiarę że szczupakowy wobler powinien mieć agresywną pracę (a twierdzi tak nie byle kto bo Piotr Piskorski). zamówiłem w corona fishing piękną łamaną hokkę i po trzech pierwszych rzutach wylądował na dnie pudła - w ogóle nie ma pracy! może tam trochę zabuja ogonkiem jak staje ale trzeba się bardzo przyjrzeć. wyrzucone pieniądze a niemałe - pomyślałem. aż kiedyś zabrałem go jeszcze by porzucać dłużej, latem w przypływie desperacji po paru dniach o kiju. I okazało się że z łapałem kilka szczupaczków , niedużych , na granicy wymiaru, ale tylko na niego! i zacząłem z nim łazić. Jest naprawdę łowny, może dlatego, że prawdziwy szczupak nie majta się jak salmo pike , którego zresztą też lubię.



#28 OFFLINE   Lester

Lester

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 11 styczeń 2015 - 11:13

Myślę że wielu z nas nie docenia przynęt o anemicznej pracy, woli przynęty które "kopią w kij" i nawet nie patrzy na te których prawie nie czuć.Na forum jest bardzo wiele stwierdzeń że "lubię przynętę którą czuc".Łowią na takie najczęściej i deprecjonują te inne tylko dlatego że nie doświadczyli ich skuteczności bo na nie nie łowią.Trzeba będzie pomyśleć i zrobić coś pod trola o spokojnej ale nieszablonowej akcji, np prawie bezogonowej za to z błyśnięciem bokiem i bocznymi odjazdami.


  • ms80 lubi to

#29 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 11 styczeń 2015 - 13:52

Jedyna cecha wspolna wiekszosci moich przynet to to ze sie czesto w locie plataja :) dotyczy zarowno ciezkich i lekkich przynet:)

#30 OFFLINE   gooral

gooral

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3423 postów
  • Lokalizacjairlandia

Napisano 11 styczeń 2015 - 13:52

Lownych przynet.

#31 OFFLINE   kostom63

kostom63

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1633 postów

Napisano 11 styczeń 2015 - 14:16

Myślę że wielu z nas nie docenia przynęt o anemicznej pracy, woli przynęty które "kopią w kij" i nawet nie patrzy na te których prawie nie czuć.Na forum jest bardzo wiele stwierdzeń że "lubię przynętę którą czuc".Łowią na takie najczęściej i deprecjonują te inne tylko dlatego że nie doświadczyli ich skuteczności bo na nie nie łowią.Trzeba będzie pomyśleć i zrobić coś pod trola o spokojnej ale nieszablonowej akcji, np prawie bezogonowej za to z błyśnięciem bokiem i bocznymi odjazdami.


Witam, jakbyś zrobił za dużo to chętnie coś odkupię

#32 OFFLINE   Lester

Lester

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 11 styczeń 2015 - 14:22

Jedyna cecha wspolna wiekszosci moich przynet to to ze sie czesto w locie plataja :) dotyczy zarowno ciezkich i lekkich przynet:)

 

Lownych przynet.

Czy mógłbyś to rozwinąć?



#33 OFFLINE   mtmisiu

mtmisiu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów
  • Lokalizacjaelblag-irlandia

Napisano 11 styczeń 2015 - 14:59

Często się kiedyś zastanawiałem czemu szczupak wybiera woblera mając masę pożywienia w pobliżu. Nie raz zaobserwowałem na moich kanałach z przejrzystą wodą, jak woblera odprawadza stadko wzdręg gdy nagle szczupak podpływa, omija wzdręgi i wali w woblera.Nasuwa mi się odpowiedź że chce spróbować co to jest takiego, po prostu z ciekawości .Możliwe że praca woblera go prowokuje, myśli że to jakaś trafiona rybka i lituje się nad tymi zdrowymi wybierając te chore i słabe ;)



#34 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2382 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 11 styczeń 2015 - 15:44

Chodzi o to że każdy łowca pstrągów ,kleni ,szczupaków ,okoni ,sandaczy itp.itd powinien wiedzieć jakie zachowania sztucznych przynęt są skuteczne w przypadku danej ryby.Każdy powinien się opierać na swoich lub czyichś doświadczeniach ,próbować ,sprawdzać.

Ja wiem jakie zachowania przynęt są skuteczne np. w łowieniu kleni ,wiadomo że nie wszystko wiem ,nikt nie wie wszystkiego ,ale jest tego trochę :-).

Odnośnie szczupaka zdradzę jedną z przerobionych prze zemnie opcji.

Wobler:

Praca podstawowa drobna ,bardzo szybka ,nie ważne czy X czy Y czy V.

Myczki muszą być.

Do tego NAJWAŻNIEJSZE ,wobler musi co pewien czas zatracić pracę i skoczyć ,taki skok bez pracy co pewien czas.

BARDZO SKUTECZNE NA RZECZNE SZCZUPAKI.



#35 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6254 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 11 styczeń 2015 - 15:49

Myślę że wielu z nas nie docenia przynęt o anemicznej pracy, woli przynęty które "kopią w kij" i nawet nie patrzy na te których prawie nie czuć.Na forum jest bardzo wiele stwierdzeń że "lubię przynętę którą czuc".Łowią na takie najczęściej i deprecjonują te inne tylko dlatego że nie doświadczyli ich skuteczności bo na nie nie łowią.Trzeba będzie pomyśleć i zrobić coś pod trola o spokojnej ale nieszablonowej akcji, np prawie bezogonowej za to z błyśnięciem bokiem i bocznymi odjazdami.

Tak jak przeczytać Twój post z jako takim rozumieniem to piszesz o jerkach ;)

Mam swoje przynęty ze "szczupakową" akcją, potwierdzoną wynikami nad wodą bo w sumie woblery po to są, żeby je do wody wrzucać. Chciałem opisać je w szerszym wpisie, ilustrowanym jakimś wideo i ewentualnie paroma zdjęciami ale skoro okoliczności przyrody sprzyjają to spróbuję zrobić to teraz.

1. Wobler którego nie potrafiłem ustawić przez wiele wyjazdów na przestreni 2-3 miesięcy. W końcu nad bużańskim starorzeczem udało mi się to zrobić, stałem tam od kilku godzin i zero brań jak tylko ustawiłem woblera szczupłe zaczęły bić spod każdego krzaczka. Akcja dynamiczna i migotliwa, z oszczędnymi wychyleniami korpusu w płaczyźnie poziomej. Uzyskuję ją przez zamontowanie śruciny na oczku brzusznym i dwóch mniejszych o sumie wagi równej wiekszej śrucinie w przedniej części stelaża w konfiguracji: oczko przednie - odstęp ok 5 mm - 1 mała śrucina - odstęp ok 5mm - 2 mała śrucina - odtęp ok 5mm oczko dolne. Kąt nachylenia steru ok 17 stopni.

Załączony plik  obciążenie.png   2,16 KB   8 Ilość pobrań

2. Drugi rodzaj akcji to praca nieregularna, jak ją uzyskać pisałem w swoim wątku ale to temat rzeka- na pewno warty podjęcia. Jako tako opisałem metodę w poście z 27 października AD 2013. Zainteresowanych zapraszam do lektury.

http://jerkbait.pl/t...przynęty/page-5

Obie metody się sprawdzają i serdecznie polecam Wam ich wypróbowanie.



#36 OFFLINE   busz231

busz231

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1967 postów
  • LokalizacjaChoszczno

Napisano 11 styczeń 2015 - 16:37

plątanie się w locie to nie wina woblera lecz twojego zestawu. spróbuj porzucać z multi a problem się rozwiąże.



#37 OFFLINE   woblery z Bielska

woblery z Bielska

    Jak coś cię przerasta - dorośnij:)

  • Moderatorzy
  • 6867 postów
  • LokalizacjaBielsko
  • Imię:Janusz

Napisano 11 styczeń 2015 - 16:59

Załączony plik  szczupak.jpg   21,49 KB   14 Ilość pobrań

;)



#38 OFFLINE   Hesher

Hesher

    Ekspert

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPipPip
  • 6254 postów
  • LokalizacjaPułtusk
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:Prażmowski

Napisano 11 styczeń 2015 - 17:09

Wredny charakter, na bank samica.


  • wobler129 lubi to

#39 OFFLINE   Lester

Lester

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 11 styczeń 2015 - 17:11

E tam , photoshop :D



#40 OFFLINE   Lester

Lester

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 544 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 11 styczeń 2015 - 17:24

Kielo, te skoki to nawet wczoraj widziałem jak ustawiałem woblery nad wodą ale jeszcze nie znam zależności :D  żebym mógł je powtarzalnie uzyskiwać.Piotr, napewno sprawdzę takie zachowanie w maju.