Rozumiem. Wędka wykonana bardzo ładnie, jakby było to możliwe, zrób jej proszę z 2 czy 3 zdjęcia obrazujące pracę blanku pod obciążeniem, ciekaw jestem tego UL jak się zachowuje.
Apioo, on 08 Aug 2016 - 17:38, said:
Andrzej, jeśli możesz wrzuć zdjęcia ugięcia wędki, wydaje mi się to najwartościowsze przedstawienie wędki.
Wprawdzie to nie 2,6 tylko 806-2N ale co nieco widać.
Tofix, dziękuję za zdjęcia. Do FishingArtu można przyjść ot tak z ulicy i pooglądać różne blanki czy trzeba się jakoś specjalnie umawiać?
Najlepiej jakbyś zadzwonił/napisał do FA i powiedział jaki blank Cię interesuje, pod jakie ryby i przynęty oraz moc blanku. Przygotują wybrany blank do 'powyginania' i kilka o podobnych parametrach z innych serii do porównania, a przynajmniej tak było w moim przypadku
Niemieckiego nie kumam, ale moze ktos chetnie sobie pooglada
Muszkarzem nie jestem ale zainteresował mnie powertest tego gościa który robi testy blanków muchowych . Mniej więcej polega to na zawieszaniu takiego ciężarka aby blank wygiął się do linii 1/4 z 15 st a więc pierwszy pomiar wykonujemy na 3,75 stopniu do linnii oddalonej od linii horyzontalnej (180 stopni). Obciążamy blank i notujemy wagę obciążenia a wartość wpisujemy w pole 6 .Następnie obciążamy blank do linii oddalonej o 15 stopni od linii horyzontalnej (180 stopni) i notujemy pomiar i wpisujemy go w pole 7 .Wynik optymalnej wagi głowicy sznura czy też optymalnego c.w w wędkach spinningowych otrzymujemy w polu nr 10 ,Exel liczy to automatycznie . Przyjmujemy wagę pierwszych 15 m wagi sznura (przeciętna długość rzutu) i mnożąc wagę 1 m sznura przez 15 wychodzi nam optymalna klasa AFTMA sznura przypisana do blanku .
Niektórzy producenci blanków podają zawyżone lub zaniżone wartości a taki test pomoże nam dokładnie ustalić klasę sznura dla danego blanku
Drugi plik pokazuje pomiary różnych blanków muchowych oraz opis producenta deklarowanej klasy blanku i muszę przyznać że nieraz rozbieżności są duże na przykład pomiar dwóch blanków FishingArt FR804-2 pozycja 775 oraz 776 przy deklarowanej klasie # 4 w rzeczywistości pomiary wykazały że blanki odpowiadają klasie # 7 i # 8 .
Można przenieść ten test łatwo na pomiary blanków spinningowych do wyznaczenia optymalnego ciężaru rzutowego i przy odrobinie zaangażowania proponuję założenie właśnie takiego wątku z takimi pomiarami.Plik znajdziecie na stronie http://www.theowsky....=133&Itemid=157 jako Datenbank (bank informacji) klikać w miniaturkę a pobierzemy plik
Całość pomiaru obrazuje rysunek
Nie musimy dokładnie wyznaczać kątów bo możemy zrobić to w bardziej prostszy sposób .
Przykładowo nasz blank posiada długość roboczą "A" 250 cm dzielimy tą wartość przez 15 i otrzymamy wartość M 16,7 cm a więc odległość mierniczą 15 stopni .Obliczamy 1/4 tej wartości czyli 4,175 cm i mamy wartość "S" Statyczna droga .Teraz dokonujemy pomiaru w punkcie "S" wynik w gramach wpisujemy w nasz kalkulator w pole 6 .
Następnie obciążany blank aby dotarł do punktu M (16,7 cm) wartość w gramach wpisujemy w pole 7 i otrzymamy wynik w polu 10 Myślę że wytłmaczyłem jasno .W razie pytań proszę o pytania
Przykładowe wagi sznura muchowego DT aby łatwiej nam było ustalić klasę blanku w #AFTMA
Oczywiście z ustaleniem c.w w spinningu jest sprawa prostsza bo kalkulator obliczy nam optymalny c.w w gramach po wpisaniu wartości w pola 6 i 7
Jeżeli mamy możliwości techniczne (elektroniczny pomiar czasu) możemy także na podstawie punktu M (15 stopni) dowiedzieć się z jakim blankiem mamy do czynienia .Wystarczy ugiąć blank do punktu M i zmierzyć czas w metrach na sekundę który przebędzie szczyt wędki do punktu "0" a więc do pozycji horyzontalnej .Wartość tą dzielimy przez "A" a więc długość roboczą blanku i otrzymamy faktor szybkości .Blanki o faktorze do 1,6 będą blankami wolnymi , blanki o faktorze 1,7-2,2 będą blankami średnimi ,blanki o faktorze powyżej 2,2 to blanki szybkie .
Życzę udanych pomiarów.
Użytkownik mrWhite7 edytował ten post 13 sierpień 2016 - 10:42
Friko, Hubertus, Rheinangler i 1 inna osoba lubią to
Przy obliczaniu szybkości blanku popełniłem błąd ,ponieważ oblicza się go odwrotnie a więc długość roboczą "A" dzielimy przez szybkość w metrach na sekundę i otrzymany wynik będzie owym faktorem szybkości blanku .Niestety nie mam takiego urządzenia pomiarowego do zmierzenia czasu jaki jest potrzebny do przebycia drogi z punktu "M" do punktu "0" więc pozostaje zgadywanie i szacowanie, ale może ktoś posiada taki szybkościomierz to metoda może się przydać .Dodam że cała metoda Ludwiga Reima polegająca na obliczaniu optymalnej klasy # AFTMA oraz szybkości blanków znalazła uznanie Expertów i nawet zagorzali krytycy musieli w końcu ją uznać i się do niej przekonać .
Znalazłem jeszcze jeden błąd który zrobiłem , chodzi o szybkie znajdowanie klasy sznura bez mierzenia kątów a mianowicie mierzymy długość roboczą blanku "A" i dzielimy ją przez 15 .Otrzymujemy punkt "S" a nie jak napisałem punkt "M" .Obciążamy blank w taki sposób aby szczytówka znalazła się w punkcie "S" i ważymy obciążenie potrzebne do takiego ugięcia , teaz patrzymy już w tabelkę i na podstawie wagi obciążenia wyznaczamy klasę blanku
Przeczytałem wszystko na stronie gościa co dotyczy tak zwanego pomiaru faktora siły blanków i dokładnego jego wyznaczenia i dokonując pomiarów w punktach "M" oraz "S" możemy go łatwo wyznaczyć dzieląc wynik z punktu "M" przez wynik z punktu "S" i otrzymany wynik da nam obraz jakim blankiem dysponujemy
wartość poniżej 4 - bardzo wolny blank
4 - 4,44 Wolna akcja, blank ugina się po rękojeść
4,4 - 4,6 Średnia akcja , blank ugina się do środkowego obszaru
4,6 - 4,8 Średnioszybka akcja , blank ugina się w obszarze 1/3
4,8 - 5,0 Szybka akcja , blank ugina się w szczytowym obszarze podczas rzutu
5,0 ponad .Ekstremalnie szybka akcja spotykana tylko w blankach Solitip
Kapelusz z głowy Artur, że chciało Ci się tak dokładnie tłumaczyć powodu się tylko domyślam
Ja też się domyślam że domyślasz się iż poddam moje wędki jak i blanki owemu testowi ,co prawda dedykowanemu blankom muchowym ale można go zaadoptować do blanków spinningowych .Założę nowy wątek to będziemy mieli przednią zabawę oraz jako taki obraz z czym mamy do czyniwenia .
Witam, zgodnie z obietnicą kilka słów na temat wędki zbudowanej na blanku SKXF635-1N 6,3 1-5lb 0,7-7g (minęło już kilka tygodni jak łowię tym kijem). To już trzecia wędka dedykowana okoniom na blanku z FishingArt-u. Jak pisałem wcześniej kij zbudowany do agresywnego prowadzenia jaskółek i innych przynęt gumowych (głównie z plecionką). W pierwszej chwili kij robi wrażenie bardzo szybkiej i mocnej wędki po kilku wyprawach okazało się, że kij pracuje znacznie głębiej niż mi się wydawało i zbyt duże obciążenie nie pozwala na bardzo agresywne prowadzenie. Optymalnie główka 2,5g+3” guma, łowiłem ciężej pow. 7g ale wtedy już wyraźnie czuć że blank zaczyna się zachowywać inaczej (brakuje już sztywności przy prowadzeniu). Najlżej łowiłem przynętą 0,7g + paproszek (karasie wtedy używałem żyłki). Reasumując blank dobrze pisany jeśli chodzi o ciężar wyrzutowy. Kraag spodoba się osobom lubiącym bardzo aktywne łowienie (z ciągłą animacją przynęty). Brania czuć doskonale, hol przy plecionce dostarcza sporo emocji. W momencie gdy używałem żyłki hol ryb wyglądał zupełnie inaczej szczególnie w przypadku pstrągów, które zachowywały się znacznie spokojniej.
Testerzy najdłuższa ryba 86 cm , największy okoń 41 cm ryby wyholowane szybko i sprawnie.
Pozdrawiam Serdecznie i idę z Kraagiem na ryby tak jak napisał Andrzej „odkrywać wędkarstwo na nowo” .
Mam model 807-2n. Jak dla mnie super. Im wiecej zalozysz tym lepiej pracuje. U mnie uzywany od ok 6g. Wtedy pracuje juz fajnie. Ale jak zaloze obciazenie 10g a nawet 12 to kijek dopiero pokazuje ile drzemie w nim mocy.
Użytkownik kristov edytował ten post 06 październik 2016 - 07:34
czy ktoś użytkuje i może się podzielić swoim zdaniem na temat Kraag F 76 lub 80 ..2N 11lbs do ca 17 g ...?
pozdrawiam
Maciej
Mam Kraaga F SKF7616-2N czyli ciut mocniejszego niż ten, o który pytasz. Zamawiając blank poprosiłem Pana Krzysztofa Zielińskiego z Fishing Art o osłabienie go o jeden funt, tzn. do piętnastu funtów, bo moim zdaniem te mocniejsze Kraagi są lekko niedoszacowane a ich możliwości są większe niż wynika to z fabrycznego opisu. Póki co jeszcze go dobrze nie "obłowiłem". Mam nadzieję zrobić to w najbliższym czasie, o ile warunki pogodowe pozwolą. Na razie zamieściłem krótki opis i kilka fotek kija w tym oto wątku:
Poza tym dwa do trzech razy w miesiącu, w piątkowe popołudnia jeżdżę trasą z Gorzowa Wlkp. do Międzyzdrojów. Gdybyś chciał obejrzeć wędkę, możemy się umówić na któryś piątek w Szczecinie na Prawobrzeżu, np. na parkingu Castoramy czy Decathlonu, ale najwcześniej za dwa tygodnie. W razie czego odezwij się do mnie na priv.
Użytkownik Krzysiek Rogalski edytował ten post 06 październik 2016 - 14:42