Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

C&R a trocie i łososie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
113 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   Nesta

Nesta

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 156 postów
  • LokalizacjaLier (Norwegia) / Wałcz
  • Imię:Michał

Napisano 19 styczeń 2015 - 22:04

 


W Norwegii jest troszke innaczej jesli chodzi o wlasnosc.

Tam wlasciciel "pola" przez ktore przeplywa woda jest jej wlascicielem i wszystkiego co tam w tej wodzie jest .

Esencja wlasnosci !!!

Dokładnie tak jest co nie znaczy że, właściciel gruntu może walić prądem czy siatami :).

 

Moja rzeczka jest taka. Wydawać by się mogło że, można ją "wyczyścić" robalami. Mimo iż czasem ryb jest BARDZO dużo, o branie jest trudno.

Załączony plik  rsz_p1610244.jpg   119,61 KB   11 Ilość pobrań

 

Załączony plik  rsz_p1610249.jpg   112,94 KB   11 Ilość pobrań

 

 

Wracając do tematu. Ja łososie i trocie wypuszczam bo po prostu moment odpłynięcia ryby daje mi najwięcej satysfakcji, dopełnia całość branie, hol itd. Jeśli chodzi o ryby które łowię w Norwegii to na pewno wypuszczanie samic pełnych ikry ma sens :).



#62 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 19 styczeń 2015 - 22:05

w takim razie musza miec, w dowolnej kolejnosci, kormorany, PZW, lesnych dziadkow, gumofilcow, sieci i stonke amerykanska ... a jeszcze jestem ciekawski, do jakiego szczepu naleza ci natives?

#63 OFFLINE   ...not here

...not here

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisano 19 styczeń 2015 - 22:46

Ja bym poprosil o zmiane w tytule " C&R a trocie i lososie polskie" bo tych jeszcze nie zdazono zlowic i wypuscic w wielkich ilosciach a problem zawedrowal juz do Skandynawii i za ocean.
  • pitt i Bartas93 lubią to

#64 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 20 styczeń 2015 - 21:21

Jeśli chodzi o ryby szlachetne w Polsce,to uważam,że wszystkie powinny być wypuszczane.

 

Waląc w łeb króla (łosoś),lub królową (troć) naszych wód nie mamy najmniejszego moralnego prawa liczyć leszczy czy okoni w cudzych wędkarskich siatkach.



#65 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9490 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 20 styczeń 2015 - 21:22

Jeśli chodzi o ryby szlachetne w Polsce,to uważam,że wszystkie powinny być wypuszczane.

 

Waląc w łeb króla (łosoś),lub królową (troć) naszych wód nie mamy najmniejszego moralnego prawa liczyć leszczy czy okoni w cudzych wędkarskich siatkach.

Powoli dorastam.


  • Paweł Bugajski lubi to

#66 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 20 styczeń 2015 - 21:34

Jeśli chodzi o ryby szlachetne w Polsce,to uważam,że wszystkie powinny być wypuszczane.

 

Waląc w łeb króla (łosoś),lub królową (troć) naszych wód nie mamy najmniejszego moralnego prawa liczyć leszczy czy okoni w cudzych wędkarskich siatkach.

 

"Powinny" ... a jakieś argumenty na poparcie ?

O ile z pstrągami czy lipieniami nie ma problemu, ponieważ każdy kto umie liczyć wie czemu należy je wypuszczać.

Ale co z wędrownymi?



#67 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 20 styczeń 2015 - 22:19

Mnie wystarczy przytoczony powyżej argument,ale ...

 

wiele innych istotnych przyczyn takiego postępowania zostało przywołane przez Kolegów.

 

Nadal zbyt mało by zaprzestać pogromu? ;)

Sytuacja wyjątkowa,a nasze polskie bezrybie taką jest, wymaga wyjątkowych,drastycznych (dla niektórych wędkarzy) metod.

Trzeba po prostu zaprzestać zabijania .Prościej nie umiem.



#68 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 20 styczeń 2015 - 22:29

Mnie wystarczy przytoczony powyżej argument,ale ...

 

wiele innych istotnych przyczyn takiego postępowania zostało przywołane przez Kolegów.

 

Nadal zbyt mało by zaprzestać pogromu? ;)

Sytuacja wyjątkowa,a nasze polskie bezrybie taką jest, wymaga wyjątkowych,drastycznych (dla niektórych wędkarzy) metod.

Trzeba po prostu zaprzestać zabijania .Prościej nie umiem.

 

Tobie może i wystarczy, ale nie 95% wędkarzy.

Staram się propagować C&R i jako argument stosuję to co mnie dawno temu przekonało - wędkarze są skuteczni, ryb jest mało, bez C&R nic w wodzie nie zostanie. Prosta matematyka.

Fajnie, ale to jest prawda w przypadku ryb słodkowodnych. Ten argument znacznie traci na wartości w przypadku ryb morskich i wędrownych. 

 

 

Gest i symbolika nie do wszystkich dociera. Ja jestem ścisłym umysłem, wierszem nie piszę, a przemawiają do mnie liczby ...

 

Cały czas liczę na to, że ktoś jednak będzie w stanie przywołać jakieś sensowne argumenty, które pomogą szerzyć ideę C&R wśród łowców wędrownych salmonidów. 



#69 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 20 styczeń 2015 - 22:41

A skąd to 95%.? Jako umysł ścisły pewnie przytoczysz badania.

#70 OFFLINE   marcinesz

marcinesz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1184 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 21 styczeń 2015 - 01:50

Daniel - nie obraź się, ale różnorakie argumenty w tym temacie już były przytaczane, tylko Ty ich nie przyjmujesz do wiadomości :P.

I w paru postach w tym wątku piszesz, że nie masz zdania i liczysz na dyskusję o C&R troci i łososi. Większość wypowiadających się podaje argumenty ZA wypuszczaniem, a Ty próbujesz je jeśli nie obalić, to poddać w wątpliwość. Chyba zatem masz wyrobione zdanie :).

 

Nikt nie poda Ci statystyk, ile keltów uwolnionych przez wędkarzy przeżyło - to chyba oczywiste.

Argumenty są w warstwie promowania i upowszechnienia C&R jako takiego i jednak (jeśli nawet naiwnego, to i tak moim zdaniem warto) przekonania, że uwolniona ryba przeżyje.

 

Dla mnie nie ma różnicy pomiędzy śródlądziem a salmonidami - jak wypuszczać, to wszędzie.

Niezależnie od tego, ile rybacy i kłusole wybiją tu czy tam. Bo rybacy i kłusole to zupełnie inny problem i inaczej go trzeba rozwiązywać.



#71 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 21 styczeń 2015 - 05:06

 Większość wypowiadających się podaje argumenty ZA wypuszczaniem, a Ty próbujesz je jeśli nie obalić, to poddać w wątpliwość. Chyba zatem masz wyrobione zdanie :).

 

...

 

Dla mnie nie ma różnicy pomiędzy śródlądziem a salmonidami - jak wypuszczać, to wszędzie.

Niezależnie od tego, ile rybacy i kłusole wybiją tu czy tam. Bo rybacy i kłusole to zupełnie inny problem i inaczej go trzeba rozwiązywać.

 

Nie mam wyrobionego. Raczej powoli skłaniam się ku wypuszczaniu, ale chyba dla samej idei i spójności z podejściem do ryb śródlądowych.

Po prostu trochę denerwuje mnie propagowanie wypuszczania keltów, a przyzwolenie na bicie w łeb srebrniaków przez te same osoby. Przecież srebrniak wchodzący do rzeki stanowi większą wartość niż kelt. Przynajmniej w tych miejscach, gdzie nie ma jeszcze choroby.

 

Widzisz, może faktycznie argumenty zostały przytoczone, ale nie do końca do mnie przemawiają. O ile wielu ludzi przekonałem do wypuszczania ryb słodkowodnych, to nie jestem w stanie zrobić tego samego z wędrownymi salmonidami.



#72 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 21 styczeń 2015 - 05:37

I dlatego Danielu jesli rozmawiamy o C&R a nie wypuszczaniu keltow bo "obciach" to dotyczy obu "form" salmonidow....

#73 OFFLINE   daniel.

daniel.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 227 postów
  • LokalizacjaPrzedgórze sudeckie

Napisano 21 styczeń 2015 - 15:22

Najlepszym rozwiązaniem był by całkowity zakaz zabierania salmonidów, chociaż na 5 lat, ciekawe ilu wtedy "fachowców zjadaczy" pojawiło by się na otwarciu sezonu? 

Najgłupszym argumentem do zabrania ryby jest to że i tak nie przeżyje. 

 

Koledzy nie martwcie się, za kilka lat pewnie nie będzie co łowić, bo ryby ze sztuczną inteligencją nie będą potrafiły wrócić do rzek? 

Ciekawe co wtedy wymyślą? pomór, rybia grypa czy co.....



#74 OFFLINE   rózgaś

rózgaś

    Znowu....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1121 postów

Napisano 21 styczeń 2015 - 16:41

Moje wszystkie wracają...


  • Paweł Bugajski i RedruM lubią to

#75 OFFLINE   Gadget

Gadget

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 708 postów
  • LokalizacjaRumia

Napisano 21 styczeń 2015 - 20:17

Ale troci nie łowi się tylko w styczniu i lutym...większość postrzega trociowanie tylko z rozpoczęcia sezonu dużo ludzi jakieś rybki zabite i niektórzy mają traumę przez wiele miesięcy. Ale co z rybami letnimi tymi prawdziwymi trociami silnymi świeżymi rybami, czy nawet wyprawy na marcowe duuuuuże srebro wtedy się wybrać jak już nikogo nie ma i się ma spokój. A co do zabierania powinno być jak w innych krajach, że można zabrać ryby świeże srebrne a kelty czy ryby zasiedziałe powinno się wypuszczać, jednak mieszkamy w taki kraju żeby to nie przeszło, u nas tylko działa albo coś pozwolić albo zabronić bo Polak zawsze sobie znajdzie jakąś lukę żeby coś uszczknąć (np cało roczne światła mijania a nie jak komu pasuje) Ale pamiętajmy, że zarybienia trocią nie są dla wędkarzy tylko dla rybaków żeby mieli co łowić.



#76 OFFLINE   Forecast

Forecast

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2005 postów
  • LokalizacjaZadupie
  • Imię:J
  • Nazwisko:P

Napisano 21 styczeń 2015 - 20:29

@Gadget jakie Srebrniaki w lecie. Niskie stany wód w rzekach dzięki meliorantom. Siaty na ujściach rzek ... Dziękuję dobranoc. Loteria jak diabli ... a gdy już weźmie i tak się zepnie ;)



#77 OFFLINE   filip

filip

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 569 postów

Napisano 22 styczeń 2015 - 08:59

No właśnie jakie srebrniaki letnie ? w Polsce nie ma troci.



#78 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 22 styczeń 2015 - 13:47

No właśnie jakie srebrniaki letnie ? w Polsce nie ma troci.

 

Coś tam czasem włazi do rzeki. 

Takie ryby chyba najbardziej powinny być chronione?



#79 OFFLINE   filip

filip

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 569 postów

Napisano 22 styczeń 2015 - 14:46

Coś tam czasem włazi do rzeki. 

Takie ryby chyba najbardziej powinny być chronione?

Wg mnie okres ochronny troci i łososia powinien trwać od końca września do końca lutego, lub można by łowić od stycznia, bo jak wiadomo srebrne ryby w Polsce można śmiało trafić zimą , ale  całkowity zakaz zabijania/zabierania keltów .  Wrześniowe ryby można by łowić ale  powinna być ograniczona ilość zabierania do 1 szt na dobę.

To tylko moje zdanie



#80 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3488 postów

Napisano 22 styczeń 2015 - 15:53

Wg mnie okres ochronny troci i łososia powinien trwać od końca września do końca lutego, lub można by łowić od stycznia, bo jak wiadomo srebrne ryby w Polsce można śmiało trafić zimą , ale  całkowity zakaz zabijania/zabierania keltów .  Wrześniowe ryby można by łowić ale  powinna być ograniczona ilość zabierania do 1 szt na dobę.

To tylko moje zdanie

 

1 szt na dobę? Nie wiedziałem, że tak dużo ich wchodzi :)

 

Ja w ogóle zabroniłbym zabierania wrześniowych srebrniaków, ale to też tylko moje zdanie :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych