Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Winko, wino, wineczko


  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#101 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,724 posts
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Posted 19 March 2015 - 21:11

Ostatnio jakikolwiek riesling spożywałem w końcówce lat 60-tych ubiegłego stulecia :o. Tylko nie mówcie, ze człowiek nie żyje tak długo !

Co prawda 10 lat później ale zapytam:

tez piliście z gwinta ? Była jeszcze bułgarska Gamza i Mavrud, węgierski Egri Bikaver i (chyba) algierska Fatima.



#102 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6,269 posts
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Posted 19 March 2015 - 21:15

Jak pisałem, starsze zdecydowanie lepsze, tu zgadzamy się na stówkę  :)

Polecam jednak testowanie Isla Negra, trafiają się prawdziwe perełki. Za chwilę otworzę Carmenere Reserva z 2011-go. Sam jestem go ciekaw.  :ph34r:



#103 ONLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 750 posts
  • LokalizacjaPoznań

Posted 19 March 2015 - 21:56

Czy z gwinta ? Nie pamiętam ! Pamiętam gdzie ! Było to w Poznańskim klubie "Od Nowa", jeszcze w jego "starej" siedzibie na rogu Wielkiej i, rzec można, Starego Rynku. Jako że, wtedy, licealiści dostaliśmy się tam niezbyt legalnie...chyba jednak z kieliszków. Skutki były jednak opłakane. I to nie ze względu na ilość, ale na jakość owej cieczy zwanej rieslingiem.

Nie są mi obce, @Sacha, nazwy win które wymieniłeś ! Z tym Egri Bikawer, nota bene i dziś dostępnym w każdym większym markecie w ilościach znacznych, to ciekawa sprawa ! Większość jest "niesmaczna", niepijalna. Zwłaszcza tanin za dużo ! Ale trafiają się rodzynki. Ostatni raz gdzieś dziesięć lat temu dostałem, zawiadomiony przez kolegę, świetna butelkę ! Niestety nazajutrz już zastałem puste półki w sklepie. Dalsze eksperymenty zarzuciłem po paru mało interesujących próbach. Bardzo ciekawie pisze o w/w winie Sandor Marai w „Rzecz o węgierskich winach” i Bela Hamvas w „Filozofii wina”. Do tych znakomitych autorów (w/w zostały w Polsce razem wydane) będę się jeszcze nieraz odwoływał ! Dodać trzeba, że nie jest to poradnik czy przewodnik ! To coś o winie, o życiu, filozofii... znakomite ! Zresztą komu nie jest obce nazwisko wielkiego Sandora alibo jakże skomplikowany życiorys drugiego z autorów będzie wiedział o co chodzi. Jako, że znakomita większość użytkowników forum to mężczyźni pozwolę sobie polecić też wszystkim „Żar” Maraiego. To coś o męskiej przyjaźni ! Czyta się jak kryminał a rozwiązanie jest zaskakujące.


Edited by Ugly, 19 March 2015 - 23:43.


#104 ONLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 750 posts
  • LokalizacjaPoznań

Posted 22 March 2015 - 19:03

Kurcze, wyjdę na jakiegoś pijusa...Dziś do obiadu 2013 Margues de Borba, portugalskie, z owada raczej tanie...ceny nie pomnę. Naklejka głosi, że to szczepy Alicante Bouschet, Aragonez, Tincadiera i Touringa Nacional... nie mam o nich nawet bladego pojęcia. W necie znalazłem taką recenzje odnosnie 2012: "Spora klasa w swoim segmencie, wino czyste, intensywne, o sporej głębi wiśniowego smaku. Kwasowość całkiem niezła. Kulturalne, spokojne, satysfakcjonujące wino. Brawo. Tyle że cena 29,99 zł nie jest aż tak okazyjna – za tę kasę można poszaleć w niektórych sklepach specjalistycznych takich jak Kondrat, Mielżyński i parę innych."  Piłem to wino z tego rocznika dwa razy. Solo - nie koniecznie za dużo tanin na mój gust. Do jedzenia OK. Mam jednak nieodparte wrażenie, że mimo że z tej samej dostawy - różniły się znacznie. Na korzyść dzisiejszego. Może to , że parę  dni odstało zrobilo swoje...?  Na butelce zawieszka głosila o: "Gold Medal gdzie w kanadzie w 2014, Best Buy Wine&Spirits April 2014, Best Buy w Magazynie Wina Portugalski etc Tyle, ze odnosiło sie to rocznikow 2011 i 12...

                         Wczoraj wieczorkiem zaś uzupełniając zapasy wiktuałów nabyłem butekle wina niemieckiego 2013  "Heinrich Lorch  Morio-Muskat" tez nie wiem co zacz. Półsłodkie ze znikomą ilościa alkoholu (9%). Przyjemne, bez przykrosci skonsumowałem z moim domowym prześladowcą ;)  - cena OK ! Jakies 21 czy 23 PLN w Piotrze i Pawle

U.

Attached Files


Edited by Ugly, 22 March 2015 - 19:04.


#105 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6,269 posts
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Posted 22 March 2015 - 22:16

Takie sobie winko kupiłem za groszaki. Niestety jest płaskie i nijakie, nie kupujcie, szkoda tych kilkunastu złotych.

 1349283415_147_375x500.jpg



#106 OFFLINE   doktorek

doktorek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 683 posts
  • LokalizacjaOława

Posted 22 March 2015 - 22:37

Dopiszę się z winem z "owada" za ok. 17 zł. Zachęcił mnie napis "ORGANIC WINE" :)

Nazywa się to: Montepulciano d’Abruzzo Lupi Reali 2013.

Lekko wytrawne, mało przejrzyste (lubię), ładnie zharmonizowane, nie wyczułem jakiejś dominującej nuty. No, może "gorzka czekolada" zbyt intensywna. Gdybym miał "na siłę" szukac owocowych nut - to czereśnia lub wiśnia albo i obie.

Foto z netu, poprzednie roczniki miały z reguły wilka, ten ma winorośl na etykietce

http://winicjatywa.p...12/IMG_0013.jpg

 

Piło się przyjemnie, nawet - biorąc pod uwagę cenę - bardzo przyjemnie.

Dokupię na zapas :)


Edited by doktorek, 22 March 2015 - 22:38.


#107 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6,269 posts
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Posted 26 March 2015 - 23:26

Czas na jakieś winko. W stonce, co jakiś czas, pojawia się hiszpańskie Monasterio. Opis dość szczegółowy tutaj - http://www.hiszpania...-vinas,257.html

monasterio-biedronka.jpg

 

Nie zgadzam się z tezą, że nieprzyjemny, krótki finisz. Cóż, każdemu smakuje coś innego. Moim zdaniem, warte spróbowania za ok. 15 zł.  :)



#108 ONLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 750 posts
  • LokalizacjaPoznań

Posted 26 March 2015 - 23:35

Wspomniałem wyżej o Marrgues de Borba! Czerwone podobno lubi poleżeć dwa, trzy lata. Zyskuje bardzo wiele. Niektóre roczniki białego u Parkera mają 93 Punkty !

U.


Edited by Ugly, 26 March 2015 - 23:36.


#109 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6,269 posts
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Posted 26 March 2015 - 23:41

Z tymi punktami, to też bez napinki. Miałem okazję pić kilka z notą bliską ideału i nie wszystkie były "pyszne" w mojej klasyfikacji.  :ph34r:

Ja nie wierzę bezkrytycznie w rankingi. Czasem winko za kilkanaście złociszy jest cudowne, a to za setki jest byle jakie, w mojej ocenie. Podobnie z punktowaniem przez speców.  B)

Dostałem kiedyś w prezencie prawdziwego szampana, ze słynnej winnicy. Parszywym sikaczem się okazał. Wstrętny kwas, bez jakiegokolwiek smaku, ohyda. Ile kosztował, nie wiem, na pewno za dużo.  :blink: Poszedł do kibla.  :unsure:



#110 ONLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 750 posts
  • LokalizacjaPoznań

Posted 27 March 2015 - 14:56

Zgadzam się z pewnymi "ale". Punkty Parkera, który zdaje się uchodzi za najlepszy ranking, czy tez innych to tylko wskazówka, często pomocna. Też pijałem wina za spore pieniądze, które niezbyt mnie zachwyciły. Często jest to kwestia gustu lub/i...płci :)  Często połowicy smakują wina o "lekkim", ugładzonym bukiecie czy smaku, "okrągłe", bardzo dobrze zbilansowane ale za to, moim zdaniem pozbawione wyrazu i charakteru. I odwrotnie nie gustuje(ona) w "grubych", "mocnych" (oczywiście nie chodzi tu o zawartość etanolu) rzekłbym twardo zbudowanych winach o konkretnym bukiecie. 

       Szampan ! Też nie jestem zwolennikiem, miłośnikiem tego trunku. Przed wszystkim cena jest mało przyjazna(mówię cały czas o szampanie a nie gazowanych sikaczach) Jedyny , który mi naprawdę smakował, a którym zostałem poczęstowany oczywiście, na pewnej "bardzo ważnej uroczystości" to różowy Krug, w cenie, jak sprawdziłem później, powiedzmy dwóch stelli za butelkę(co prawda podwójnej objętości) Jeśli pierwszy raz pije sie szampana i to "brut" wrażenie jest takie jak opisał Bartek. Podobno po 10-20 butelkach można go pokochać ;) Nie polecam kupowania ultra wytrawnych butelek sygnowanych właśnie "brut" dla uświetnienia rodzinnych uroczystości. Z pewnością znakomitej większości gości nie będzie smakował. Trzeba jednak pamiętać, że w szampanach skala słodkości/wytrawności przesunięta jest o jedno(a czasem, mam wrażenie, dwa) oczko w górę.  Już semi-dry potrafi być mocno słodki, a semi-sweet obrzydliwym ulepkiem

U


Edited by Ugly, 27 March 2015 - 14:58.


#111 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6,269 posts
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Posted 30 March 2015 - 21:28

Dość tych dywagacji, właśnie popijam sobie Malbec z Argentyny, zwie się Incato, a pochodzi z Mendozy, znanego regionu winnego. Opis od jednego z portali winnych: "Wyczuwalne aromaty trufli i jagód tworzą to delikatne i "długie" wino powstałe ze szczepu Malbec w regionie Mendoza. Jest doskonałym dodatkiem do potraw z czerwonego mięsa i serów pleśniowych. Walory smakowe wina zostaną podkreślone przy schłodzeniu do temp. 16-18 stop. C."

Posmaku trufli nie rozpoznaję, bo trufli nie jadłem. Generalnie winko mi się podoba i polecam do spróbowania, zwłaszcza za 14,99 w Stokrotce.  :P

400_300_productGfx_1bb0513c2bbd7f5d7ed41



#112 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,724 posts
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Posted 30 March 2015 - 21:42

W Sokołowie w Biedronce kupiłem czerwonego "Grey Rock" (pinot noir). Czuć wiśnie, smaczne ale będę musiał powtórzyć bo później spożyłem jeszcze jedną butelkę jakiegoś wina i wrażenia mi się rozmyły :rolleyes: . Ale jak na 2 butelki wina to rano nie było problemu :) ,

znaczy zacne gatunki ;) .



#113 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6,269 posts
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Posted 30 March 2015 - 21:44

Darku, miałem okazję pić to winko, ale za słodkie dla mnie. 



#114 ONLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 750 posts
  • LokalizacjaPoznań

Posted 31 March 2015 - 16:47

W Sokołowie w Biedronce kupiłem czerwonego "Grey Rock" (pinot noir). Czuć wiśnie, smaczne ale będę musiał powtórzyć bo później spożyłem jeszcze jedną butelkę jakiegoś wina i wrażenia mi się rozmyły :rolleyes: . Ale jak na 2 butelki wina to rano nie było problemu :) ,

znaczy zacne gatunki ;) .

 

 

Darku, miałem okazję pić to winko, ale za słodkie dla mnie. 

To ciekawe ! Generalnie wina z Hawke's Bay uchodza za dobre, a pinot noir z Nowej Zelandii zwykle jest OK, jak nie bardzo OK. Na tzw "zachodzie" trudno dostac coś  taniej niż  10e od "jastrzębi" ;)  Trzeba sprobować ! W Pozańskim "owadzie" za 25 PLN

U.

Edit: http://www.wine-sear...bay-new-zealand


Edited by Ugly, 31 March 2015 - 16:50.


#115 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6,269 posts
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Posted 31 March 2015 - 19:58

Jak pisałem wcześniej, nie lubię spływać z prądem, mam swój smak i swoje preferencje.  ;)


  • Marcin Rafalski likes this

#116 OFFLINE   PAMPUCH71

PAMPUCH71

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 322 posts
  • LokalizacjaBIAŁYSTOK
  • Imię:Adam

Posted 03 April 2015 - 10:34

Skoro tak to spróbujemy czy będzie pasować pod

 

śledź & karp 

 

Attached File  2015-04-02-2840.jpg   28.86KB   3 downloads

 

 

Pzdr.



#117 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,724 posts
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Posted 03 April 2015 - 10:50

Masz na etykiecie - tylko łosoś i pstrąg :P śledź i karp nie wchodzi w grę.



#118 OFFLINE   bartsiedlce

bartsiedlce

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 6,269 posts
  • LokalizacjaSiedlce
  • Imię:Bartek

Posted 03 April 2015 - 10:52

Mam nadzieję, że to nie jest fermentowany w beczkach łosoś z domieszką pstrąga  :P



#119 Guest_Drac_*

Guest_Drac_*
  • Guests

Posted 03 April 2015 - 11:42

W Biedronce kupowałem kiedyś  winko Monte.

Mi najbardziej podchodzi czerwone półwytrawne. 

Jak na wytrawne to dość łagodne, ale jednak nie słodkie :)

Za ok 10zł - dużo lepsze od niektórych kupowanych w większych sieciach za 30zł.



#120 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,724 posts
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Posted 03 April 2015 - 20:09

Kupujemy w "owadzie" a ja dzisiaj poszedłem do "płaza" po

http://dotrzechdych....ia-tak-tak-tak/

i bardzo smaczne. Dzisiaj jedna do testowania jutro sześciopak na zaś :)


Edited by sacha, 03 April 2015 - 20:10.