Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Klenie z glębokich glówek - wasze doświadczenia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
71 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   bartek19176

bartek19176

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 191 postów
  • LokalizacjaZielin
  • Imię:Bartek
  • Nazwisko:Piecuch

Napisano 25 luty 2015 - 16:38

Moimi miejscowkami są długie rozłożyste główki z łagodnym napływem rzadziej opaski. Jednak w czasie przyboru, gdy wszystkie ostrogi sa przelane mogę iść po kolei i prawie z kazdej cos wyskrobie. Zmienia się to podczas niżówki. I oto moje pytanie jak się wtedy dobrać do kleni? Czy jest sens próbować? Słyszałem opinie, że to miejsca dla grunciarzy a lekki spinningista nie ma co tam szukać. Albo, że klenie z takich miejsc zupełnie inaczej się odżywiają.

#2 OFFLINE   gawron

gawron

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaWisła
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:Gawroński

Napisano 25 luty 2015 - 17:10

Bartek a jaka rzeka ? Nie jestem specjalistą od kleni ale jeżeli to Wisła to będę śledził temat bo chciałbym popróbować łowienia jaziorków i kleni. A i u mnie jest trochę takich główek.


  • riversider lubi to

#3 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 25 luty 2015 - 17:23

Piszę z perspektywy odrzańskiej:
Szukaj zewnętrznych łuków z długimi główkami, gdzie nurt w miarę omywa szczyty główek. Na krótkich główkach, do których prąd nie sięga i nie ma wyraźnego przelewu i warkocza za główką, efektów praktycznie brak. Kleń jednak lubi, jak woda płynie i niesie papu ;)
  • patu lubi to

#4 OFFLINE   bartek19176

bartek19176

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 191 postów
  • LokalizacjaZielin
  • Imię:Bartek
  • Nazwisko:Piecuch

Napisano 25 luty 2015 - 17:55

Ja szukam w Odrze. Mam jedna potencjalna glowke pierwsza z szeregu dluga i dosc głęboka ale klenia tam jeszcze nie mialem. W tym samym szeregu jest koncowa glowka rozmyta krotka po przerywana i rowniez gleboka. W czerwcu gdy byl stan podwyzszony mialem na niej piekne klenie. Podczas nizowki nawet stuku puku prócz malych bolkow

#5 OFFLINE   gawron

gawron

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaWisła
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:Gawroński

Napisano 25 luty 2015 - 18:07

Masz możliwość łowienia z łódki ? Zobacz sobie na YT kanał Wędkarskiej Pasji jak chłopaki wymiataja jaziory i kleniska i na Odrze :) Napisz do nich na JB na pw. Na 100% odpiszą. Ja zadawałem głupie, błache pytania choć podobno głupich pytań nie ma i dostawałem solidne odpowiedzi. Fakt jeszcze nie skorzystałem bo za klenie i jazie chcę wziąść się za rok ale mam już pewien obraz jak to ma wyglądać. Z samych filmów można się wiele dowiedzieć, nawet jak nie masz łodzi to można coś już wywnioskować z filmu. A może chłopaki Ci podpowiedzą jak szukać z brzegu rybek w takich miejscówkach.



#6 OFFLINE   pawta

pawta

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 31 postów
  • LokalizacjaEnschede / Wschowa

Napisano 25 luty 2015 - 19:26

Temat interesujący, sam mam w planach polowanie na odrzańskie klenie od tego roku.. Filmy z Wędkarskiej Pasji sledze na bieżąco i naprawdę polecam ale czy to wystarczy ;) chętnie przyjże się kolejnym radą doświadczonych..



#7 OFFLINE   gawron

gawron

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaWisła
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:Gawroński

Napisano 25 luty 2015 - 19:56

Na początek wystarczy. Naśladuj, i tak będziesz łowił zawsze inaczej bo na poczatku nie bedziesz w stanie kopiować idealnie chłopaków. Staraj się łowić jak oni i wyciągaj swoje wnioski. :)

 

Witaj na forum.



#8 OFFLINE   Kempa

Kempa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaNowa Sól
  • Imię:Paweł

Napisano 11 marzec 2015 - 15:18

Z mojej obserwacji wynika ze klenie (bo jazie to tylko w kanałach łapałem jak na razie) to jest podobnie jaki piszecie gdy woda jest normalna albo podwyższona to klenia można przyhaczyć praktycznie w każdym większym przelewie. Im mniej wody w odrze tym miej kleni na przelewach. Zacząłem je szukać w innych miejscach niż przelew i wyniki były zaskakujące. Najwięcej kleni padało przy niskim stanie wody na główkach-przelewach które są bardzo krótkie gdzie jakieś 2 do 3 metrów od brzegu mamy głęboką rynnę, na prostkach czy ścianach często tworzą się krótkie przelewy-warkocze przy samym brzegu i tam prawie zawsze jakiś klenik siedział. Przelew-główka z kleniami bardzo krutkie prawie zawsze na zewnętrznej stronie zakrętów ale zawsze na początku zakrętu albo na końcu. Ale doświadczenie z klenijaziami nabieram tak naprawdę drógi rok i specjalistą nie jestem. Mój rekord Klenia 59cm wyjąłem przy poziomie odry najniższym jaki pamiętam z warkocza który nawet metra nie miał długości a od brzegu max 50cm który wcześniej omijałem chodząc na przelewy kilkunastu metrowe i nic i tak wracając o zachodzie słońca przy tak niskim stanie wody z daleka widziałem ze przy tym "warkoczyku" co chwile się coś spławia. Boleń myślę sobie ale lepiej złapać małego bolenia niż znowu (prawie tydzień dzień w dzień trzy kilkunastometrowe przelewy bez kontaktu z rybą odwiedzałem)  bez widoku rybki wracać do domku. W trzecim rzucie na wobka 7cm w kształcie uklejki potezny atak i kilka minut później już był klen i od niego zaczęło się odwiedzanie własnie takich miejsc i to działało w zeszłym sezonie



#9 OFFLINE   tost

tost

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 290 postów
  • LokalizacjaMińsk Mazowiecki

Napisano 12 marzec 2015 - 15:39

Gratuluję Kempa klenia,59cm to piękna klucha.
Słowa uznania należą się również za rozpracowanie miejscówek.
Musisz tylko postarać się pisać z przecinkami i kropkami.Buduj krótsze zdania,sprawdzaj pisownię.
Żeby nie wyszło że się czepiam-jeszcze raz gratuluję wyników.
pozdrawiam

#10 OFFLINE   Paweł R.

Paweł R.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 552 postów
  • LokalizacjaDT
  • Imię:Paweł

Napisano 12 marzec 2015 - 19:36

Ja na swojej Wisełce , łowiłem klenie na długich główkach , ale przy podniesionym stanie wody ( woda lekko przesiewała się przez tamy ) , przy niżówce brak większych efektów , w tedy próbowałem na bardzo krótkich tamach  , ale zdecydowana większość brań była z napływu .



#11 OFFLINE   bartek19176

bartek19176

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 191 postów
  • LokalizacjaZielin
  • Imię:Bartek
  • Nazwisko:Piecuch

Napisano 12 marzec 2015 - 20:34

Mam miejscowki gdzie sa glebokie naplywy i piekne przelewy rownie glebokie. Podczas wody normalnej i nizowki na naplywie i zaplywie pieknie wala bolenie ale klenie nie uswiadczylem. Natomiast w momencie gdy woda zakrywa cala glowke wpadaja na nia klenie i mieszaja sie z bolkami. Spotkalem goscia ktory chwalil sie kleniem 3 kg i mowil ze wiekszy mu zestaw zniszczyl (gruntowiec). A ja tam klenia nie mialem. Kempa wielkie graty. A ja myslalem ze moje 52 cm po drugim sezonie to dobry wynik.
  • fred88 lubi to

#12 OFFLINE   Kempa

Kempa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 111 postów
  • LokalizacjaNowa Sól
  • Imię:Paweł

Napisano 12 marzec 2015 - 22:30

W tym roku troszkę inaczej będzie moje kleniowanie wyglądać dzięki prezentowi na mikołaja (zestaw muchowy). Spining będzie na gruby opad a reszta to tylko mucha. Po waszych opisach przypominam sobie faktycznie, większość brań było tuż po przekroczeniu warkocza czyli z napływu. Klenie tez często przesiadują w okolicach żerujących boleni i warto ich szukać przy dnie a nie na powierzchni jak bolenie.

Powodzenie 

Osobiście czekam z utęsknieniem na bolenie bo już się obudziły dzisiaj nawet jeden się przyhaczył przy szukaniu okoni aż mi się banan na twarzy zrobił 

 

 

Przypominam o zasadach zamieszczania zdjęć


Użytkownik milupa edytował ten post 14 marzec 2015 - 16:54


#13 OFFLINE   malcz

malcz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2189 postów
  • Lokalizacjawarszawa
  • Imię:marcin
  • Nazwisko:malczewski

Napisano 13 marzec 2015 - 00:39

 
Po waszych opisach przypominam sobie faktycznie, większość brań było tuż po przekroczeniu warkocza czyli z napływu.

...po przekroczeniu warkocza czyli z napływu? :blink:


  • krystiano1981r lubi to

#14 OFFLINE   gawron

gawron

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaWisła
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:Gawroński

Napisano 13 marzec 2015 - 09:49

Kempa chyba myli Ci się przemiał z warkoczem i napływ z zapływem :) Druga sprawa bardzo grube bolki stoją często przy dnie :)


  • poperkoper lubi to

#15 OFFLINE   tasiek321

tasiek321

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1419 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Bartek

Napisano 13 marzec 2015 - 16:41

Przy niskim stanie wody w rzece klenie nadal pozostają przy główkach, przesuwają się jedynie w kierunku nurtu.

 

Zajmują stanowiska przy ostatnich kamieniach przelewu oraz na napływach bliżej nurtu.

 

Pisząc ostatnie kamienie miałem na myśli te zanurzone, od strony nurtu, które nie rysują warkocza na powierzchni wody, ale wiadomo że tam są :rolleyes:

 

Wyżej opisane miejsca darzą na odcinku Odry, na którym łowię, łowie głównie z pontonu.

 

Bywają też odstępstwa: swojego największego kleksa (62cm) złowiłem z pontonu prowadząc wobka od nasady odkrytej ostrogi w kierunku nurtu. Branie nastąpiło na wysokości odkrytych kamieni szczytu główki :D



#16 OFFLINE   gawron

gawron

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 329 postów
  • LokalizacjaWisła
  • Imię:Mateusz
  • Nazwisko:Gawroński

Napisano 13 marzec 2015 - 17:13

To ja dodam że odstepstwem też może być atomowe branie klenia na 10cm gume podczas szurania nią po dnie w poszukiwaniu listopadowych sandczy między główkami. Moja mina była podobno bezcenna :)  Kleks miał jakieś 55cm. Mój jedyny duży kleń bo nie nastawiałem się specjalnie na te rybki, i to chyba błąd bo mam niezłe miejscówki w których moga być rekordowe kluchy. Może kiedyś ... :)



#17 OFFLINE   bartek19176

bartek19176

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 191 postów
  • LokalizacjaZielin
  • Imię:Bartek
  • Nazwisko:Piecuch

Napisano 13 marzec 2015 - 18:01

A czy probowal ktos czegos na wzor bocznego troka tyle ze z malym wobkiem i zalozmy +- oliwka 20 gr? Chodzi mi oczywiscie o glebsze partie wody.

#18 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 13 marzec 2015 - 18:12

..na 4-5 metrowym napływie klenie łupią w wobka prowadzonego na 1.5-2m...sprawdzone na kilku grubych, zewnętrznych nurtowych główkach...nie widzę specjalnej  potrzeby dociążania tych przynęt



#19 OFFLINE   bartek19176

bartek19176

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 191 postów
  • LokalizacjaZielin
  • Imię:Bartek
  • Nazwisko:Piecuch

Napisano 13 marzec 2015 - 18:25

Doczekalem sie Twojej opinii i licze na wiecej...

#20 OFFLINE   patu

patu

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 6984 postów
  • Lokalizacjaokolice Szczecina
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:S.

Napisano 13 marzec 2015 - 18:40

...krótko, chcesz selektywnie łowić spore klenie..nie używaj przynęt jaziowych ;) ...


  • krystiano1981r i Paweł R. lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 5

0 użytkowników, 5 gości, 0 anonimowych