Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Echosonda z GPS - jaka?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
117 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 23 marzec 2015 - 08:05

Masz jeden przetwornik a w nim stożki tradycyjne 83/200 kHz i skanujące DownImaging oraz SideImaging 455 kHz. A teraz tak jak pisze maweric - lektura instrukcji.


  • kapi81 lubi to

#42 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 23 marzec 2015 - 08:23

Czyli mam od razu w zestawie ten tak jakby structure scan / skan boczny? Czy zwykły obraz z góry - przetwarzany na boczny.

 

EDIT co do instrukcji - przysiądę do niej jak tylko znajdę czas, a teraz szukam podstawowych info " na szybkiego ".


Użytkownik wobler129 edytował ten post 23 marzec 2015 - 08:24


#43 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 23 marzec 2015 - 08:47

Nic nie musisz kupować. Jeden przetwornik obsługuje wszystkie stożki.
  • wobler129 lubi to

#44 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 23 marzec 2015 - 09:03

Super, dziękuję :)  Nawet nie wiedziałem, że coś takiego tam jest ;)  Byłem prawie pewny, że muszę coś dokupić.



#45 OFFLINE   sajdol1

sajdol1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaWawa

Napisano 08 wrzesień 2015 - 18:03

Odświeżę kotleta. Jedno pytanie laika. Czy taki GPS w smartfonie i zapisywanie punktów w google mapach nie wystarczy ? Czy jest on mniej dokładny niż ten w echosondach? Zastanawiam się czy brać echo z czy bez GPS -a.

#46 OFFLINE   lukson

lukson

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 576 postów

Napisano 08 wrzesień 2015 - 18:46

Ja bym brał teraz echo z GPS. Sam próbowałem kombinować ze smartfonem i nie spełnia to moich oczekiwań! Poza tym GPS wykańcza mi baterie w iPhone w najmniej odpowiednim momencie :(

#47 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 08 wrzesień 2015 - 19:41

Odświeżę kotleta. Jedno pytanie laika. Czy taki GPS w smartfonie i zapisywanie punktów w google mapach nie wystarczy ? Czy jest on mniej dokładny niż ten w echosondach? Zastanawiam się czy brać echo z czy bez GPS -a.

Może wystarczy, należy tylko zdefiniować czego oczekujesz. Zwykle anteny GPS w echosondach są nieco dokładniejsze od tych w smartfonach, a jest szereg anten zewnętrznych które są znacznie dokładniejsze. Pytanie tylko czy takiej dużej dokładności oczekujesz.



#48 OFFLINE   derus

derus

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 27 wrzesień 2015 - 12:26

Witam wszystkich forumowiczów :) ,

Na wstępie zaznaczę, że zdaje sobie sprawę, że temat był wałkowany x razy, ale jestem w temacie echosond kompletnym laikiem, a po przeczytaniu kolejnych tematów jestem jednocześnie mądrzejszy, ale i głupszy. Bo tak naprawdę nie wiem co wybrać. Kilka przydatnych rzeczy, które pomogłyby w wyborze echa:

 

1. Budżet +/- 1500 zł, odchylenia od ceny są możliwe, tylko, żeby były zasadne

2. Przeznaczenie: głównie jeziora, do głębokości około 20 metrów. 

3. Nie posiadam swojej łódki i pływam na wypożyczanych.

 

Biorąc pod uwagę te parametry, samemu zawęziłem "grono poszukiwanych" do lowrance elite 4x i raymarine dragonfly 4pro. Tylko nasuwa mi się pytanie, jak jest z mocowaniem przetworników? Czytałem, że Lowrance wypuszcza specjalne przyssawki do łodzi, które elminują problem montażu przetwornika na wypożyczonej łodzi.

Jak jest w przypadku raymarine? Działa to na takiej samej zasadzie? Generalnie chodzi mi o to, żeby echo było poręczne, nie byłoby problemu zarówno z montażem jak i demontażem.

 

Z góry dzięki za wszelakie komentarze, oceny czy propozycje dla echosondowego laika  ;)



#49 OFFLINE   Lukasz82

Lukasz82

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 55 postów
  • LokalizacjaDublin

Napisano 27 wrzesień 2015 - 14:47

Przyssawki nie polecam często odkleja się. Możesz dokupić specjalny uchwyt do montażu przetwornika.

Załączone pliki



#50 OFFLINE   Bandit

Bandit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów
  • LokalizacjaLegionowo
  • Imię:Marcin

Napisano 27 wrzesień 2015 - 16:07

Ja zrobilem sobie sam przyssawke. Uzylem do tego pojedynczego mini uchwytu takiego jakie uzywa sie do przenoszenia szyb. Dwa sezony smiga bez problemu ale warunek jest jeden powierzchnia lodzi musi byc gladziutka jak pupa niemowlaka. Tez przekonala mnie wygoda w transporcie tego rozwiazania.

Jak zrobie fotke to wrzucę pogladowo.

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka

#51 OFFLINE   derus

derus

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 27 wrzesień 2015 - 16:19

Dzięki za odpowiedzi :)

 

Lukasz82, wydaje się, że taki uchwyt do montażu przetwornika rozwiązuje problem.

 

Bandit, nie wiem czy będę miał możliwość żeby za każdym razem powierzchnia łodzi była tak gładka. Wiadomo jakiej jakości jest czasem wypożyczany sprzęt i może być to kłopot.

 

A jak wybór pomiędzy tymi proponowanymi przeze mnie echami? Nadadzą się?



#52 OFFLINE   Bandit

Bandit

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 360 postów
  • LokalizacjaLegionowo
  • Imię:Marcin

Napisano 27 wrzesień 2015 - 18:39

Tak to jest ryzyko jezeli wypozyczasz lodke. Ten drugi uchwyt też daje rade tez znim plywalem i jest ok.

Jezeli chodzi o echo to polecam zastanowic sie nad modelem z wiekszym wyswietlaczem i rozdzialka minimum 480x480 wiekszy ekran wiecej szczegółów widac. Pewnie budzetowo zblizysz sie do 2000 pln ale moim zdaniem warto.

#53 OFFLINE   derus

derus

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 27 wrzesień 2015 - 19:53

Jak daje radę to przynajmniej ta sprawa jest załatwiona :)

 

Co do echa, właśnie słyszałem takie opinie, że lepiej zainwestować w te wyświetlacze 5 albo więcej calowe. Tylko różnica cenowa to wtedy mniej więcej +1000 zł. Faktycznie, rozdzielczość jest o wiele wyższa na tych 5 calowych, ale czy warto wydawać o tyle więcej? 



#54 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5510 postów
  • Imię:adam

Napisano 27 wrzesień 2015 - 20:26

A echo ma byc z gps czy bez ? jesli bez to 5" uzywana  w tym budzecie sie znajdzie bez niczego


Użytkownik siarq edytował ten post 27 wrzesień 2015 - 20:31


#55 OFFLINE   derus

derus

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 27 wrzesień 2015 - 21:18

GPS nie jest niezbędny, ale jeśli miałbym kupować to wolałbym z, jednak to jest przydatna opcja. Tym bardziej, że jednak planuje zakupić echo na parę lat :)



#56 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 27 wrzesień 2015 - 21:21

Mam pytanie, czy modele z GPS w echosondach Lowrance to całkowicie inne urządzenia niz wersje bez GPS? Czy to nie jest kwestia np innego przetwornika z nadajnikiem, a samo urządzenie ("ekran") jest ten sam?

Zastanawiam sie czy dałoby radę "dołożyć" GPS do np Elite 4X CHIRP (bez fabrycznego GPS)?

Użytkownik Żbiku edytował ten post 27 wrzesień 2015 - 21:28

  • kapi81 lubi to

#57 OFFLINE   psulek

psulek

    Zaawansowany

  • Giełda komercyjna
  • PipPipPip
  • 4819 postów
  • LokalizacjaWilcza Dziura :) /Piaseczno/Wa-wa

Napisano 27 wrzesień 2015 - 21:33

Mam pytanie, czy modele z GPS w echosondach Lowrance to całkowicie inne urządzenia niz wersje bez GPS? Czy to nie jest kwestia np innego przetwornika z nadajnikiem, a samo urządzenie ("ekran") jest ten sam?

Zastanawiam sie czy dałoby radę "dołożyć" GPS do np Elite 4X CHIRP (bez fabrycznego GPS)?

Ekran jest ten sam ale brakuje w nim chipu i oprogramowania do GPS. Do Elite 4x CHIRP nie da się dołożyć GPS.



#58 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 27 wrzesień 2015 - 21:34

Dzieki za info ;)

#59 OFFLINE   sajdol1

sajdol1

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 697 postów
  • LokalizacjaWawa

Napisano 28 wrzesień 2015 - 09:16

Dzięki za porady :)

Test gps zrobiony. GPS w smartfonie (samsung S5) jest wystarczająco dokładny. Nawet ciężko się ustawić łodzią w tym samym miejscu :).

Ale taki wbudowany GPS ma również inne zastosowania, o których wcześniej nie wiedziałem i generalnie jest wygodniejszy.

Wybór pewnie padnie na elite 7 chirp ( podobno szybszy przetwornik niż we wcześniejszej HDI) .

W znanym sklepie w Warszawie doradzają aby brać HDS-a,  z tym że to koszt już 6 tyś. +     a ja jednak wolę się zmieścić w okolicy 4.000.

Generalnie to jakoś specjalnie nie potrafili mi wytłumaczyć co przemawia za HDS-em. Usłyszałem tylko że to zupełnie inna technologia i  echa z serii elite to

wcale nie takie dobre echosondy ;(

 No i teraz mętlik w głowie :)

Alternatywą jest zakup starszej wersji HDS-a więc   HDS vs Elite 7 chirp vs raymarine dragonfly 7 cali

Humminbirdów i Garminów nie znam i nie zgłębiałem informacji na ich temat

Natomiast jeśli jest jakiś model, który waszym zdaniem jest wart zainteresowania i przebija ww modele to proszę o info

W raymarine podoba mi się bardziej widok DV w porównaniu z DSI w lowrence ( jest link do filmu porównawczego w tym wątku )

Wszystkie porady mile widziane

Pozdrawiam

Bartek


Użytkownik sajdol1 edytował ten post 28 wrzesień 2015 - 09:17


#60 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5510 postów
  • Imię:adam

Napisano 28 wrzesień 2015 - 11:53

troche przekraczajac budzet masz na alledrogo : garmin echomap dv 50 5" z gps za 2200 , jak sie potargujesz pewnie cos jeszcze urwiesz