Skocz do zawarto艣ci

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj si臋 lub Zarejestruj by otrzyma膰 pe艂en dost臋p do naszego forum.

Zdj臋cie

Echosonda z GPS - jaka?


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
117 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 post贸w
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imi臋:Maciej
  • Nazwisko:Jagodzi艅ski

Napisano 09 marzec 2015 - 12:39

Tak mam swoj膮 艂贸d藕, na sta艂e. Zastanawiam si臋 jak zamocowa膰 przetwornik do echo.

 

Najlepiej na sta艂e - przyspawa膰? Mam aluminiow膮 艂贸d藕. Co z wodowaniem, wci膮ganiem na przyczep臋? Czy nie b臋dzie rysowa艂 po dnie?

 

Np. co艣 takiego:

http://img826.images...86/p1110352.jpg



#22 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 post贸w
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 09 marzec 2015 - 12:47

GPS w echosondzie to nie tylko okre艣lanie pozycji. Takie echo ma mo偶liwo艣膰 u偶ywania map (je艣li s膮 dost臋pne dla danego obszaru) ale r贸wnie偶 mo偶liwo艣膰 nagrywania logu sonaru. Bez GPS nie jest to mo偶liwe.


  • wobler129 lubi to

#23 OFFLINE   ROOS

ROOS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 post贸w
  • LokalizacjaD膮browa G贸rnicza
  • Imi臋:Ryszard

Napisano 09 marzec 2015 - 13:00

Tak mam swoj膮 艂贸d藕, na sta艂e. Zastanawiam si臋 jak zamocowa膰 przetwornik do echo.

 

Najlepiej na sta艂e - przyspawa膰? Mam aluminiow膮 艂贸d藕. Co z wodowaniem, wci膮ganiem na przyczep臋? Czy nie b臋dzie rysowa艂 po dnie?

 

Np. co艣 takiego:

http://img826.images...86/p1110352.jpg

co艣 takiego, ja bym jeszcze zrobi艂 sk艂adany, 偶e przy wodowaniu z/do wody b臋dzie wy偶ej ni偶 linia dno-rufa, uchylanie do g贸ry, w razie W uderzysz 艂odzi膮 lub porysujesz.

wracaj膮c do GPS r臋cznego - u偶ywam z opcj膮 zapisu tras-艣lad贸w plus w艂asne punkty (waypointy) - mnie wi臋cej nie trzeba, mog臋 pojecha膰 z kim艣 kto bierze sprzet i nie ma GPS i p艂ywam po swoich miejscach-ja obra艂em taki tor, mog臋 nawet powiedzie膰 偶e uniwersalny - mam map臋 TOPO, u偶ywam czasami w aucie i na wodzie. w Polsce ma艂o jest w贸d 艣r贸dl膮dowych 偶eby by艂y dost臋pne mapy (chyba tylko mazury)

edit: Maciek zr贸b sobie list臋 za i przeciw, wybierz najwa偶niejsze argumenty i na pewno trafisz w samo sedno ;)


U偶ytkownik ROOS edytowa艂 ten post 09 marzec 2015 - 13:04

  • wobler129 lubi to

#24 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 post贸w
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imi臋:Maciej
  • Nazwisko:Jagodzi艅ski

Napisano 09 marzec 2015 - 14:32

Nie chc臋 wytycza膰 sobie tras. Po prostu zaznacza膰 punkty.



#25 OFFLINE   ROOS

ROOS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 post贸w
  • LokalizacjaD膮browa G贸rnicza
  • Imi臋:Ryszard

Napisano 09 marzec 2015 - 15:17

Nie chc臋 wytycza膰 sobie tras. Po prostu zaznacza膰 punkty.

nie wiem, ja bym bra艂 ma艂ego r臋cznego sprz臋ta, takiego jak poda艂e艣, do samych pkt styknie,a czy na pewno sam stwierdzisz :)

good luck :D


  • wobler129 lubi to

#26 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 post贸w
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imi臋:Maciej
  • Nazwisko:Jagodzi艅ski

Napisano 09 marzec 2015 - 15:29

Ok, dzi臋kuj臋 bardzo za wszystkie odpowiedzi :)  Bardzo mi pomogli艣cie. Bior臋 Lowrance Elite 7 Chirp z GPS.



#27 OFFLINE   womar

womar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 263 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imi臋:Wojtek

Napisano 09 marzec 2015 - 16:16

A co s膮dzicie o Humminbird Helix 5 SI?

http://www.humminbir...X-5-SI-GPS-KVD/

 

Te偶 si臋 przymierzam do nowego sprz臋tu i czekam na premier臋 w Polsce (ma by膰 przed ko艅cem marca) i jakie艣 rzetelne informacje. Wydaje si臋 by膰 fajnym sprz臋tem za ma艂e pieni膮dze w por贸wnaniu do konkurencji.



#28 ONLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15611 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 marzec 2015 - 17:20

Ok, dzi臋kuj臋 bardzo za wszystkie odpowiedzi :)  Bardzo mi pomogli艣cie. Bior臋 Lowrance Elite 7 Chirp z GPS.

Do 艂贸dki na zabudow臋 bra艂bym co艣 z SI. Po藕niej mo偶esz 偶a艂owa膰.


  • wobler129 lubi to

#29 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4688 post贸w
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 09 marzec 2015 - 18:24

A co s膮dzicie o Humminbird Helix 5 SI?

http://www.humminbir...X-5-SI-GPS-KVD/

 

Te偶 si臋 przymierzam do nowego sprz臋tu i czekam na premier臋 w Polsce (ma by膰 przed ko艅cem marca) i jakie艣 rzetelne informacje. Wydaje si臋 by膰 fajnym sprz臋tem za ma艂e pieni膮dze w por贸wnaniu do konkurencji.

Cze艣膰. Mam od kilku dni Heliksa SI, pisa艂em w w膮tku o Helix DI pare dni temu. Musisz sobie sam odpowiedzie膰, w jakim celu kupujesz echo. Bo inn膮 spraw膮 jest mapowanie, waypointowanie, okazjonalne u偶ywanie ni偶 np. ob艂awianie sandaczowych czy sumowych miejsc贸wek -co wymaga precyzji i najlepiej podgl膮du sytuacji na 偶ywo, np vertical jigging. Do tych czysto w臋dkarskich cel贸w to sprz臋t musi mie膰 wi臋kszy ekran. Helix ma 5 cali z wci艣ni臋t膮 rozdzielczo艣ci膮 poziom膮 800 pixeli. Do mapowania, nawigacji  jest to wystarczaj膮ce, nie wiem, czy spe艂ni twoje oczekiwania przy "ogl膮daniu" ryb. Je偶eli przekopiesz si臋 przez echosondowe w膮tki, to koledzy uwa偶aj膮 9 cali za kompromis portatywno艣膰/cena/walory u偶ytkowe. "7" b臋dzie tak偶e wi臋ksza, obraz czytelniejszy, ale to SI przyspiesza ogl膮d 艂owiska wielokrotnie i nawet "5" helixa b臋dzie ju偶 du偶ym ulepszeniem.Ja mam inne priorytety, bo chc臋 przesta膰 艂owi膰 na 艣lepo, b膮d藕 prawie 艣lepo. W wi臋kszo艣ci wypadk贸w wystarczy mi nawet gps r臋czny, mam star膮 garminowsk膮 vist臋, dok艂adno艣膰 do 3m pod bezchmurnym niebem, pod warunkiem wczeniejszego opracowania wody via reefmaster, czy te偶 dedykowany dla Hb Autochart zero line( niestety sporo dro偶szy, ale tworzy gotowe mapy wczytywane na micro sd i obs艂ugiwane przez echo) Nie p艂ywa艂em tym jeszcze na wodzie, mam nadziej臋, 偶e si臋 sprawdzi. P贸ki co jest to najlepsza oferta relacji cena/u偶yteczno艣膰 w sprz臋cie nowym. Bo owszem, u偶ywki HB 598, 798 mo偶na wyj膮膰 za ok. 3tys z艂, ale to s膮 u偶ywki zazwyczaj bez gwarancji. Premierowa cena za Helixy SI spad艂a , bo w momencie nowo艣ci kosztowa艂y powy偶ej 700 euron贸w, teraz s膮 bez problemu poni偶ej 640.

Tak偶e my艣l臋, 偶e b臋dziesz zadowolony z Helixa, w tym przedziale cenowym ci臋偶ko szuka膰 alternatywy, no chyba, 偶e Garmin ma jakie艣 5 calowe urz膮dzenia z SV i w proporcjonalnych pieni膮dzach.

Udanych wybor贸w. Jakby艣 chcia艂 dodatkowych informacji pisz.

 

Edyta: Faktyczne wymiary ekranu to 65x110mm, przek膮tna 125mm

Dlaczego pisz臋 faktyczne? Bo sam ekran jest wi臋kszy, po 1cm odchodzi z ka偶dej strony na czarn膮 "ramk臋" z napisem Humminbird u g贸ry.


U偶ytkownik Koza11 edytowa艂 ten post 09 marzec 2015 - 19:09

  • wobler129 lubi to

#30 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5510 post贸w
  • Imi臋:adam

Napisano 09 marzec 2015 - 19:49

Witam

 

Ja posiadam od 2 sezon贸w elite 7hdi , na pocz膮tku tez mia艂em dylemat czy bra膰 z gps czy bez. Wzi膮艂em z gps i nie 偶a艂uje. Dzi臋ki temu bez problemu robi臋 mapki w domu , zaznaczam miejsc贸wki na 艂owisku. Nie musz臋 bra膰 kolejnego "urz膮dzenia" (samego gps) ze sob膮 . Wszystko si臋 mie艣ci na jednym wy艣wietlaczu , nie zajmuje dodatkowo miejsca  ani r膮k, nie my艣l臋 czy gps ma baterie na艂adowan膮  itp.Tak偶e naprawd臋 polecam echo z gps. Je艣li chodzi o DI to , 艂adnie to wygl膮da na wodzie jednak wi臋cej p艂ywam na standardowym obrazie.

pozdrawiam


  • wobler129 lubi to

#31 OFFLINE   sandacz12

sandacz12

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 post贸w
  • LokalizacjaKatowice
  • Imi臋:JURAND

Napisano 10 marzec 2015 - 07:17

Witam. My艣l臋 偶e echo z gps to podstawa i wymy艣lanie korzystania z r臋czniaka z 2.5 calowym ma艂o czytelnym ekranem to pomy艂ka .Kupuj膮c echo z np.7 calowym ekranem to inny 艣wiat .Jesli nie chcesz wydawa膰 kasy na drogiego HDS-a to HDI jest fajn膮 opcj膮 .    "B臋dzie Pan zadowolony"


  • wobler129 lubi to

#32 OFFLINE   ROOS

ROOS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 post贸w
  • LokalizacjaD膮browa G贸rnicza
  • Imi臋:Ryszard

Napisano 10 marzec 2015 - 08:24

Witam. My艣l臋 偶e echo z gps to podstawa i wymy艣lanie korzystania z r臋czniaka z 2.5 calowym ma艂o czytelnym ekranem to pomy艂ka .Kupuj膮c echo z np.7 calowym ekranem to inny 艣wiat .Jesli nie chcesz wydawa膰 kasy na drogiego HDS-a to HDI jest fajn膮 opcj膮 .    "B臋dzie Pan zadowolony"

je偶eli pomy艂ka to przedstaw swoja opinie i czego uzywasz. wszystko zalezy od przeznaczenia, echo z gps super si臋 sprawdzi na morzu lub na wodach gdzie sa dostepne mapy batymetryczne. 7" wy艣wietlacz te偶 cyck贸w nie urywa. wszystko odbywa si臋 kosztem czego艣 - coraz lepszy i wi臋kszy sprz臋t, wi臋ksze zapotrzebowanie na prad, wyzsza cena itp itd, kazdy ma rozne wody dookola i p艂ywajac po nich dostosowuje sprzet do w艂asnych potrzeb.



#33 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 post贸w
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imi臋:Maciej
  • Nazwisko:Jagodzi艅ski

Napisano 10 marzec 2015 - 08:53

Ok, ale jak wyp艂yn臋 takim echo z GPSem na le艣nych jeziorkach w mojej okolicy to potrzebuj臋 wgrywa膰 jakie艣 mapy? Czy b臋dzie normalnie wida膰 wod臋 i b臋d臋 m贸g艂 zaznacza膰 punkty?



#34 OFFLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 post贸w
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 10 marzec 2015 - 09:07

Mapa jest jedynie komfortowym u艂atwieniem. Fajnie jak jest bo znajduje si臋 na niej multum informacji (oczywi艣cie nie o le艣nym jeziorku ;) ). Mo偶esz bez mapy zaznacza膰 waypointy, b臋dziesz widzia艂 艣lad jaki zostawiasz a potem mo偶na nim np. wr贸ci膰 lub zapisa膰 i nast臋pnym razem pop艂yn膮膰 tym samym 艣ladem.


  • wobler129 lubi to

#35 OFFLINE   ROOS

ROOS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 post贸w
  • LokalizacjaD膮browa G贸rnicza
  • Imi臋:Ryszard

Napisano 10 marzec 2015 - 10:37

punkty zaznaczasz bez r贸偶nicy czy mapa jest czy nie jak poda艂 @Paprykarz , sa to czyste wp贸艂rz臋dne geograficzne - z mapa widzisz jakies odniesienie gdzie jestes na jeziorze etc, tu mam zalety r臋cznej "pomy艂ki", bo na mapie TOPO mam wi臋kszo艣膰 jezior. b臋dac czesto na wodzie w dni z mg艂a 艂atwo mo偶na sie odnale藕膰 :D

do tego s艂abego r臋czniaka mog臋 sobie wgra膰 swoje mapy :D


  • wobler129 lubi to

#36 OFFLINE   janih

janih

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 469 post贸w
  • Lokalizacjanad wod膮

Napisano 10 marzec 2015 - 10:38

Wobler zajrzyj w temat o elite 7 - wkleja艂em zrzuty z maximapy


  • wobler129 lubi to

#37 OFFLINE   flower

flower

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 105 post贸w
  • LokalizacjaTarnowskie G贸ry
  • Imi臋:Mateusz

Napisano 10 marzec 2015 - 19:35

uwa偶am, 偶e dwonscan to ma艂o u偶yteczna funkcja, prawdziwy prze艂om to SI czyli sonar boczny.
Ja polecam humminbird. Sam korzystam z 898 hd di si a kilku koleg贸w ma 598 i 698
Sonar boczny znajdzie ci 艂awice ryb lub inna struktur臋 z odleg艂o艣ci nawet 30m na lewo lub prawo od 艂odzi.
Warto kupi膰 echo z gps i zapisem na kart臋, potem na spokojnie po rybach mo偶esz odtworzy膰 nagranie na ekranie komputera i znale艣膰 a potem zapisa膰 nowe punkty do gps Np g贸rki albo kamieniste braki.
Kolejna sprawa to ze na si lepiej wida膰 twarde i mi臋kkie dno. Je偶eli 20m od 艂odzi jest twarda 偶wirowa 艂ata dna odrazu ja zobaczysz, nie musisz na ni膮 nap艂ywa膰...

#38 OFFLINE   esox1972

esox1972

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 346 post贸w
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imi臋:Piotr

Napisano 20 marzec 2015 - 20:16

To nie jest gie艂da!!

U偶ytkownik mario edytowa艂 ten post 21 marzec 2015 - 16:40


#39 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 post贸w
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imi臋:Maciej
  • Nazwisko:Jagodzi艅ski

Napisano 22 marzec 2015 - 23:12

Witam ponownie, ostatecznie wyb贸r pad艂 na Humminbird 798ci HD z GPS. Jeszcze nie testowa艂em, w艂a艣nie przywioz艂em je do domu. Jest oczywi艣cie napis Side Imaging :)  I teraz pytanie. Mam tylko jeden sto偶ek, taki do艣膰 szeroki i p艂acki. Rozumiem, 偶e nie jest to skan boczny, tylko przetwarzany obraz.

 

呕eby mie膰 Side Imaging - jaki sto偶ek musz臋 dokupi膰 do tego echa? Jakie艣 linki? :)



#40 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 post贸w
  • LokalizacjaRadom
  • Imi臋:Ryszard
  • Nazwisko:Przyby艂owski

Napisano 22 marzec 2015 - 23:52

Nic nie musisz dokupowa膰 tylko poczyta膰 instrukcje obs艂ugi. Mi艂ej lektury.