Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Echosonda z GPS - jaka?


  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#61 OFFLINE   SzymonK

SzymonK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 posts
  • LokalizacjaTomaszów Maz.
  • Imię:Szymon

Posted 28 September 2015 - 11:58

Jak daje radę to przynajmniej ta sprawa jest załatwiona :)

 

Co do echa, właśnie słyszałem takie opinie, że lepiej zainwestować w te wyświetlacze 5 albo więcej calowe. Tylko różnica cenowa to wtedy mniej więcej +1000 zł. Faktycznie, rozdzielczość jest o wiele wyższa na tych 5 calowych, ale czy warto wydawać o tyle więcej? 

 

Co do mocowania przetwornika, to dla mnie najwygodniej jest przyczepić go pod silnikiem elektrycznym.

 

Jeśli chodzi o większy ekran, to nie do końca na 5 calowym widać więcej szczegółów niż na 4 calowym.

Te ekrany (elite 4 i 5) o ile pamiętam mają taką samą wysokość i rozdzielczość w pionie chyba też - 5 calowy jest szerszy dlatego na nim dłużej widać "historię", ale to nie znaczy, że jest więcej szczegółów.

Oczywiście 5 calowy jest wygodniejszy, ale nie pokazuje dokładniej.

Np. jeśli echo pokazuje zakres 10m to w obu przypadkach odczyt jest skalowany na 480 pikseli i jeden piksel odpowiada około 2cm głębokości.

Co ciekawe elite 7 i 9 oraz HDS 7 i 9 też mają po 480 pikseli w pionie, dopiero HDS12 ma 800. :) W hdsach pewnie lepsza obróbka sygnału jest, w elite 7 i 9 być może też, ale nie sądzę żeby były jakieś różnice pomiędzy elite 4 i 5 - pływałem z 4 i 5 i nie dostrzegłem różnic w jakości obrazowania.


Edited by SzymonK, 28 September 2015 - 12:47.


#62 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5,502 posts
  • Imię:adam

Posted 28 September 2015 - 13:13

Dokladnie tak jak Kolega @SzymonK pisze wyzej , jednak nie wyobrazam sobie podzielic ekran 4" na 3 czesci si/di i gps. Przy 7" i podzieleniu ekranu na 3 jest naprawde slabo...owszem wszytsko widac tylko trzeba sie dobrze przygladac. Zarowno przy 4" jak i 5" najlepszy widok jest przy jednym obrazie. Osobiscie uzytkuje hds 7" i na przyszly sezon  jak , ojczyzna pozwoli , to zakupie  tableta  10-12"  i wykorzystam wifi do sterowania echem. Ktos mi Ostatnio cos gaworzyl , ze chyba  garmin w dosc przystepnej cenie ~1500zł posiada modól wifi



#63 OFFLINE   SzymonK

SzymonK

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 261 posts
  • LokalizacjaTomaszów Maz.
  • Imię:Szymon

Posted 28 September 2015 - 13:25

No, ja niestety tak pływam na elite 4. Na górnej połówce mam mapę, na dolnej 2 sonary obok siebie z zoomem x 2 bo bardziej mnie interesuje co przy dnie się dzieje, a na zoomie x 2 widać to tak samo jak na pełnej wysokości ekranu bez zooma. Da się przeżyć i chyba bym nie dopłacił do elite 5. Jak się trafi na większą rybę to widać ją z drugiego końca łódki, a drobnice z bliska też widać.

Czasem montuję przetwornik tak jak boczny sonar, żeby patrzył na jedną stronę łódki, znacznie łatwiej zauważyć w ten sposób ryby przy dnie, tylko wtedy daję pogląd na pełny ekran i ustawiam ręcznie zakres na 2-3 razy większy niż głębokość łowiska. Oczywiście odczyt głębokości jest wtedy zawyżony, ale nie o to chodzi. Szczególnie dobrze widać wtedy połacie o zmieniającej się twardości dna. Płynąc na górze skarpy i patrząc w dół też bardzo łatwo interpretować obiekty, bo rzucają długie cienie. Natomiast płynięcie obok skarpy po głębszej wodzie nie daje już takich możliwości interpretacji tego co znajduje się na skarpie, bo obraz jest bardziej "ściśnięty" i nie widać też cieni.

W każdym razie jak się pokombinuje to sporo można z tego urządzenia wycisnąć, pomimo mniejszego ekranu.


Edited by SzymonK, 28 September 2015 - 13:58.


#64 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5,502 posts
  • Imię:adam

Posted 28 September 2015 - 15:51

Hds gen 2 w skrócie miażdży elite w szybkości działania.  W hds klikasz i masz. Nie myśli nie muli poprostu działa bardzo szybko. Czyta "ładniejsze" mapy . Obsługuje więcej palet. I pointow. Posiada boczny sonar czego w elite nie ma. Gps 10hz. Dwa sloty kart. Moliwosc rozbudowy . Elite to dobry wybór . Jednak za te pieniądze moim zdaniem powinna pracować z szybkością hds. To jest jej jedyny  "defekt"


  • sajdol1 likes this

#65 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15,602 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 28 September 2015 - 18:45

Hds gen 2 w skrócie miażdży elite w szybkości działania.  W hds klikasz i masz. Nie myśli nie muli poprostu działa bardzo szybko. Czyta "ładniejsze" mapy . Obsługuje więcej palet. I pointow. Posiada boczny sonar czego w elite nie ma. Gps 10hz. Dwa sloty kart. Moliwosc rozbudowy . Elite to dobry wybór . Jednak za te pieniądze moim zdaniem powinna pracować z szybkością hds. To jest jej jedyny  "defekt"

Zgadzam się że miażdży. Miałem HDS-a i widziałem Elitkę w pracy. Natomiast nie posiada bocznego w standardzie. Trzeba dodatkowo dokupić skrzyneczkę i przetwornik.

I w HDS 5 jeden slot na karty.



#66 OFFLINE   kapi81

kapi81

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 posts
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Piotr

Posted 28 September 2015 - 19:47

Kolego malo osob mialostycznosc ze wszystkimim firmami tak wiec ciezko doradzac ja mam garmina 91 i moge szczeze polecic,wczesniej miale x4pro tak wiec dla mnie przepasc , koledzy jak ze mna plywaja tez tylko na echo by sie patrzyli.
W twoim budrzecie powinienes sie wyrobic z71 gdzie masz zwykle echo.dsi i skan boczny ze o gps nie wspomne czyli wszystko co jest dostepne dla nas wedkarzy.
  • sajdol1 likes this

#67 OFFLINE   Stocentymetrów

Stocentymetrów

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 103 posts

Posted 28 September 2015 - 19:55

Wiem że to nie ten dział,ale ogłoszenie nie jest moje a sprzęt w cenie 4100 bije na głowę inne wymienione w temacie i 9 cali .http://jerkbait.pl/t...-echomap-91-sv/


  • sajdol1 likes this

#68 OFFLINE   kamilk281

kamilk281

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 posts

Posted 28 September 2015 - 20:40

Siema. Dołączę się do tematu. Także poszukuję echo w przedziale 1500 PLN. Co sądzicie o tych echo: http://allegro.pl/ec...5675573902.html i http://allegro.pl/echosonda-humminbird-helix-5-di-zestaw-promocja-i5683510058.html  . Echo ma służyć do obrazowania struktury dna (twarde, muł) też żeby było widać roślinność podwodną, zatopione drzewa, zaczepy.Głębokości zbiorników do 10 metrów. W grę wchodzą także płycizny takie 1,5-2 metry. Czy te echa, które zaproponowałem są warte swej ceny? Jeśli macie inne propozycje to bardzo proszę o poradę. Pozdrawiam


Edited by kamilk281, 29 September 2015 - 06:35.


#69 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5,502 posts
  • Imię:adam

Posted 28 September 2015 - 20:53

kompletnego hds  7" gen 2 wyrwie <6000 zl


Edited by siarq, 28 September 2015 - 20:55.


#70 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15,602 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 28 September 2015 - 21:40

kompletnego hds  7" gen 2 wyrwie <6000 zl

Tylko że niestety przy HDS musimy dwa przetworniki mocować aby Si było. Garmin ma wszystko w jednym.



#71 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5,502 posts
  • Imię:adam

Posted 29 September 2015 - 06:31

dokladnie tak jak piszesz. Dla mnie jest to porazka Lowrance. Mam 3gen i tutaj tez sa dwa ..., a z koncem roku wyjdzie 3d i black box , zas kula kabli....  tylko ciekaw jestem czy ten nowy przetwornik zastapi dotychczasowy od bocznego czy beda 3 :)



#72 OFFLINE   kapi81

kapi81

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 posts
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Piotr

Posted 29 September 2015 - 21:14

Wiem że to nie ten dział,ale ogłoszenie nie jest moje a sprzęt w cenie 4100 bije na głowę inne wymienione w temacie i 9 cali .http://jerkbait.pl/t...-echomap-91-sv/

Kolego bierz za te pieniądze nie znajdziesz nic lepszego.
Gwarancja że będziesz mega zadowolony

#73 OFFLINE   Dragster

Dragster

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 156 posts
  • LokalizacjaKoronowo
  • Imię:Sławek

Posted 06 October 2015 - 18:12

Myslę, że Lowrance Mark-5x Pro spełni Twoje oczekiwania. Sprawdzi się zarówno na płytszej jak i głębszej wodzie i zmieści się w kwocie do 1500zł.


#74 OFFLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5,502 posts
  • Imię:adam

Posted 06 October 2015 - 18:31

Te dwa echa z tego co jest napisane w specyfkacji , sa bardzo podobne. Roznia sie nieznacznie katami stozków i jeden ma ekran panoramiczny drugi tradycyjny. Ja osobiscie wybral bym helix 5di , wizualnie bardziej mi sie widzi. Jednak to musi byc Twój wybor a nie forumowiczow :)



#75 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,386 posts
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Posted 06 October 2015 - 19:10

[quote name="siarq" post="1749068" timestamp="1444152713"]
"Jednak to musi byc Twój wybor a nie forumowiczow :)" [/quote

Echosondy Humminbird są porażki.
Lepiej brać Lowrance.

#76 OFFLINE   prezes77

prezes77

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 257 posts
  • Lokalizacjabieszczady
  • Imię:Artur

Posted 06 October 2015 - 19:36

[quote name="siarq" post="1749068" timestamp="1444152713"]
"Jednak to musi byc Twój wybor a nie forumowiczow :)" [/quote

Echosondy Humminbird są porażki.
Lepiej brać Lowrance.

Trout jaja sobie robisz ,prawda ?" Konkrety Panie konkrety"  To samo można powiedzieć na odwrót  :) 


Edited by prezes77, 06 October 2015 - 19:47.


#77 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4,386 posts
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Posted 06 October 2015 - 20:06

Konkrety????
Niech bedzie przykład sprzedawanej ostatnio na giełdzie Humminbird 570 (niby odpowiednika Lowrance Mark5X PRO). Niby. :(
Niby te same stożki, ale:
- moc sygnału niższa,
- przy podłączeniu do Minnkota Traxis 55 Lbs zakłócenia ktore nie pozwalają na czytanie z ekranu,
- brak podświetlenia przycisków (w nocy palcami można sobie mieszać w ...),
- sygnał z Mark 5X PRO zakłóca ją przy jednoczesnej pracy na obu,
- wiecej grzechów nie pamietam (jak wyjdą "na gorąco" to napisze choć Humminbird leży już gotowy do sprzedania lub wyrzucenia).

Pzdr.

#78 OFFLINE   prezes77

prezes77

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 257 posts
  • Lokalizacjabieszczady
  • Imię:Artur

Posted 06 October 2015 - 20:25

Nie lubią się widocznie.  Dwa Hb na jednej łodzi martix i 596 , brak zakłóceń czytelne odczyty  z ekranu ,podświetlenie jednym przyciskiem oddalonym od reszty intuicyjnie po "ciemaku' bez problemu . Pozdrawiam



#79 OFFLINE   kamilk281

kamilk281

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 16 posts

Posted 07 October 2015 - 18:10

W sumie to nie upieram się przy Humminbirdzie. W pierwszej kolejności wpadły mi te dwie echosondy bo taK:

-wyświetlacze mają duże i kolorowe

-rozdzielczość 640x640 w HB 596, 

-posiadają DI

Jest też lowrance mark 5 DSI czarno-biała i w zasadzie coraz bardziej się ku niej skłaniam. Nie wiem jak to jest z tymi stożkami-czy lepsze będą 30/55 lowrance, czy humminbirda 25/16 i w DI 75/45.   Czy DSI w Lowrance to jest to samo co DI w Humminbirdzie? Humminbird ma rozdzielczość 640x640 a Lowrance 480x480 ale piszą, że jakiś wyswietlacz jest bardzo dobry. Nie wiem bardzo o co w tym wszystkim chodzi. Jak by mi ktoś z Was po chłopsku jak chłop krowie na miedzy wytłumaczył to byłbym bardzo wdzięczny:) .



#80 OFFLINE   Dragster

Dragster

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 156 posts
  • LokalizacjaKoronowo
  • Imię:Sławek

Posted 07 October 2015 - 18:55

 Lowrance mark 5 DSI Ma tylko tryb DSI, nie wiem czy chcesz takie ECHO.  Osobiście używam Garmin 201DV który ma dwa tryby Standardowy oraz DV. DV używam sporadycznie by zobaczyć dokładniej jak wyglądają krzaczory czy inne podwodne zawady. Szerszy stożek pokryje większy obszar dna, nadaje się na płytsze zbiorniki. Piszesz, że będziesz używał na rożnych głębokościach dlatego rozważałbym echosondę z dwoma stożkami 200/83kHz (60/120st).


Edited by Dragster, 07 October 2015 - 19:01.