Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Echosonda z GPS - jaka?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
117 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 09 marzec 2015 - 12:39

Tak mam swoją łódź, na stałe. Zastanawiam się jak zamocować przetwornik do echo.

 

Najlepiej na stałe - przyspawać? Mam aluminiową łódź. Co z wodowaniem, wciąganiem na przyczepę? Czy nie będzie rysował po dnie?

 

Np. coś takiego:

http://img826.images...86/p1110352.jpg



#22 ONLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 09 marzec 2015 - 12:47

GPS w echosondzie to nie tylko określanie pozycji. Takie echo ma możliwość używania map (jeśli są dostępne dla danego obszaru) ale również możliwość nagrywania logu sonaru. Bez GPS nie jest to możliwe.


  • wobler129 lubi to

#23 OFFLINE   ROOS

ROOS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Ryszard

Napisano 09 marzec 2015 - 13:00

Tak mam swoją łódź, na stałe. Zastanawiam się jak zamocować przetwornik do echo.

 

Najlepiej na stałe - przyspawać? Mam aluminiową łódź. Co z wodowaniem, wciąganiem na przyczepę? Czy nie będzie rysował po dnie?

 

Np. coś takiego:

http://img826.images...86/p1110352.jpg

coś takiego, ja bym jeszcze zrobił składany, że przy wodowaniu z/do wody będzie wyżej niż linia dno-rufa, uchylanie do góry, w razie W uderzysz łodzią lub porysujesz.

wracając do GPS ręcznego - używam z opcją zapisu tras-śladów plus własne punkty (waypointy) - mnie więcej nie trzeba, mogę pojechać z kimś kto bierze sprzet i nie ma GPS i pływam po swoich miejscach-ja obrałem taki tor, mogę nawet powiedzieć że uniwersalny - mam mapę TOPO, używam czasami w aucie i na wodzie. w Polsce mało jest wód śródlądowych żeby były dostępne mapy (chyba tylko mazury)

edit: Maciek zrób sobie listę za i przeciw, wybierz najważniejsze argumenty i na pewno trafisz w samo sedno ;)


Użytkownik ROOS edytował ten post 09 marzec 2015 - 13:04

  • wobler129 lubi to

#24 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 09 marzec 2015 - 14:32

Nie chcę wytyczać sobie tras. Po prostu zaznaczać punkty.



#25 OFFLINE   ROOS

ROOS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Ryszard

Napisano 09 marzec 2015 - 15:17

Nie chcę wytyczać sobie tras. Po prostu zaznaczać punkty.

nie wiem, ja bym brał małego ręcznego sprzęta, takiego jak podałeś, do samych pkt styknie,a czy na pewno sam stwierdzisz :)

good luck :D


  • wobler129 lubi to

#26 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 09 marzec 2015 - 15:29

Ok, dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi :)  Bardzo mi pomogliście. Biorę Lowrance Elite 7 Chirp z GPS.



#27 OFFLINE   womar

womar

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 263 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Wojtek

Napisano 09 marzec 2015 - 16:16

A co sądzicie o Humminbird Helix 5 SI?

http://www.humminbir...X-5-SI-GPS-KVD/

 

Też się przymierzam do nowego sprzętu i czekam na premierę w Polsce (ma być przed końcem marca) i jakieś rzetelne informacje. Wydaje się być fajnym sprzętem za małe pieniądze w porównaniu do konkurencji.



#28 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15615 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 09 marzec 2015 - 17:20

Ok, dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi :)  Bardzo mi pomogliście. Biorę Lowrance Elite 7 Chirp z GPS.

Do łódki na zabudowę brałbym coś z SI. Poźniej możesz żałować.


  • wobler129 lubi to

#29 OFFLINE   Maciej_K

Maciej_K

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4694 postów
  • LokalizacjaKrajna

Napisano 09 marzec 2015 - 18:24

A co sądzicie o Humminbird Helix 5 SI?

http://www.humminbir...X-5-SI-GPS-KVD/

 

Też się przymierzam do nowego sprzętu i czekam na premierę w Polsce (ma być przed końcem marca) i jakieś rzetelne informacje. Wydaje się być fajnym sprzętem za małe pieniądze w porównaniu do konkurencji.

Cześć. Mam od kilku dni Heliksa SI, pisałem w wątku o Helix DI pare dni temu. Musisz sobie sam odpowiedzieć, w jakim celu kupujesz echo. Bo inną sprawą jest mapowanie, waypointowanie, okazjonalne używanie niż np. obławianie sandaczowych czy sumowych miejscówek -co wymaga precyzji i najlepiej podglądu sytuacji na żywo, np vertical jigging. Do tych czysto wędkarskich celów to sprzęt musi mieć większy ekran. Helix ma 5 cali z wciśniętą rozdzielczością poziomą 800 pixeli. Do mapowania, nawigacji  jest to wystarczające, nie wiem, czy spełni twoje oczekiwania przy "oglądaniu" ryb. Jeżeli przekopiesz się przez echosondowe wątki, to koledzy uważają 9 cali za kompromis portatywność/cena/walory użytkowe. "7" będzie także większa, obraz czytelniejszy, ale to SI przyspiesza ogląd łowiska wielokrotnie i nawet "5" helixa będzie już dużym ulepszeniem.Ja mam inne priorytety, bo chcę przestać łowić na ślepo, bądź prawie ślepo. W większości wypadków wystarczy mi nawet gps ręczny, mam starą garminowską vistę, dokładność do 3m pod bezchmurnym niebem, pod warunkiem wczeniejszego opracowania wody via reefmaster, czy też dedykowany dla Hb Autochart zero line( niestety sporo droższy, ale tworzy gotowe mapy wczytywane na micro sd i obsługiwane przez echo) Nie pływałem tym jeszcze na wodzie, mam nadzieję, że się sprawdzi. Póki co jest to najlepsza oferta relacji cena/użyteczność w sprzęcie nowym. Bo owszem, używki HB 598, 798 można wyjąć za ok. 3tys zł, ale to są używki zazwyczaj bez gwarancji. Premierowa cena za Helixy SI spadła , bo w momencie nowości kosztowały powyżej 700 euronów, teraz są bez problemu poniżej 640.

Także myślę, że będziesz zadowolony z Helixa, w tym przedziale cenowym ciężko szukać alternatywy, no chyba, że Garmin ma jakieś 5 calowe urządzenia z SV i w proporcjonalnych pieniądzach.

Udanych wyborów. Jakbyś chciał dodatkowych informacji pisz.

 

Edyta: Faktyczne wymiary ekranu to 65x110mm, przekątna 125mm

Dlaczego piszę faktyczne? Bo sam ekran jest większy, po 1cm odchodzi z każdej strony na czarną "ramkę" z napisem Humminbird u góry.


Użytkownik Koza11 edytował ten post 09 marzec 2015 - 19:09

  • wobler129 lubi to

#30 ONLINE   siarq

siarq

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5511 postów
  • Imię:adam

Napisano 09 marzec 2015 - 19:49

Witam

 

Ja posiadam od 2 sezonów elite 7hdi , na początku tez miałem dylemat czy brać z gps czy bez. Wziąłem z gps i nie żałuje. Dzięki temu bez problemu robię mapki w domu , zaznaczam miejscówki na łowisku. Nie muszę brać kolejnego "urządzenia" (samego gps) ze sobą . Wszystko się mieści na jednym wyświetlaczu , nie zajmuje dodatkowo miejsca  ani rąk, nie myślę czy gps ma baterie naładowaną  itp.Także naprawdę polecam echo z gps. Jeśli chodzi o DI to , ładnie to wygląda na wodzie jednak więcej pływam na standardowym obrazie.

pozdrawiam


  • wobler129 lubi to

#31 OFFLINE   sandacz12

sandacz12

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 24 postów
  • LokalizacjaKatowice
  • Imię:JURAND

Napisano 10 marzec 2015 - 07:17

Witam. Myślę że echo z gps to podstawa i wymyślanie korzystania z ręczniaka z 2.5 calowym mało czytelnym ekranem to pomyłka .Kupując echo z np.7 calowym ekranem to inny świat .Jesli nie chcesz wydawać kasy na drogiego HDS-a to HDI jest fajną opcją .    "Będzie Pan zadowolony"


  • wobler129 lubi to

#32 OFFLINE   ROOS

ROOS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Ryszard

Napisano 10 marzec 2015 - 08:24

Witam. Myślę że echo z gps to podstawa i wymyślanie korzystania z ręczniaka z 2.5 calowym mało czytelnym ekranem to pomyłka .Kupując echo z np.7 calowym ekranem to inny świat .Jesli nie chcesz wydawać kasy na drogiego HDS-a to HDI jest fajną opcją .    "Będzie Pan zadowolony"

jeżeli pomyłka to przedstaw swoja opinie i czego uzywasz. wszystko zalezy od przeznaczenia, echo z gps super się sprawdzi na morzu lub na wodach gdzie sa dostepne mapy batymetryczne. 7" wyświetlacz też cycków nie urywa. wszystko odbywa się kosztem czegoś - coraz lepszy i większy sprzęt, większe zapotrzebowanie na prad, wyzsza cena itp itd, kazdy ma rozne wody dookola i pływajac po nich dostosowuje sprzet do własnych potrzeb.



#33 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 10 marzec 2015 - 08:53

Ok, ale jak wypłynę takim echo z GPSem na leśnych jeziorkach w mojej okolicy to potrzebuję wgrywać jakieś mapy? Czy będzie normalnie widać wodę i będę mógł zaznaczać punkty?



#34 ONLINE   Paprykarz

Paprykarz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1953 postów
  • Lokalizacjazachodniopomorskie

Napisano 10 marzec 2015 - 09:07

Mapa jest jedynie komfortowym ułatwieniem. Fajnie jak jest bo znajduje się na niej multum informacji (oczywiście nie o leśnym jeziorku ;) ). Możesz bez mapy zaznaczać waypointy, będziesz widział ślad jaki zostawiasz a potem można nim np. wrócić lub zapisać i następnym razem popłynąć tym samym śladem.


  • wobler129 lubi to

#35 OFFLINE   ROOS

ROOS

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 403 postów
  • LokalizacjaDąbrowa Górnicza
  • Imię:Ryszard

Napisano 10 marzec 2015 - 10:37

punkty zaznaczasz bez różnicy czy mapa jest czy nie jak podał @Paprykarz , sa to czyste wpółrzędne geograficzne - z mapa widzisz jakies odniesienie gdzie jestes na jeziorze etc, tu mam zalety ręcznej "pomyłki", bo na mapie TOPO mam większość jezior. będac czesto na wodzie w dni z mgła łatwo można sie odnaleźć :D

do tego słabego ręczniaka mogę sobie wgrać swoje mapy :D


  • wobler129 lubi to

#36 OFFLINE   janih

janih

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 469 postów
  • Lokalizacjanad wodą

Napisano 10 marzec 2015 - 10:38

Wobler zajrzyj w temat o elite 7 - wklejałem zrzuty z maximapy


  • wobler129 lubi to

#37 OFFLINE   flower

flower

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 105 postów
  • LokalizacjaTarnowskie Góry
  • Imię:Mateusz

Napisano 10 marzec 2015 - 19:35

uważam, że dwonscan to mało użyteczna funkcja, prawdziwy przełom to SI czyli sonar boczny.
Ja polecam humminbird. Sam korzystam z 898 hd di si a kilku kolegów ma 598 i 698
Sonar boczny znajdzie ci ławice ryb lub inna strukturę z odległości nawet 30m na lewo lub prawo od łodzi.
Warto kupić echo z gps i zapisem na kartę, potem na spokojnie po rybach możesz odtworzyć nagranie na ekranie komputera i znaleść a potem zapisać nowe punkty do gps Np górki albo kamieniste braki.
Kolejna sprawa to ze na si lepiej widać twarde i miękkie dno. Jeżeli 20m od łodzi jest twarda żwirowa łata dna odrazu ja zobaczysz, nie musisz na nią napływać...

#38 OFFLINE   esox1972

esox1972

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 349 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Napisano 20 marzec 2015 - 20:16

To nie jest giełda!!

Użytkownik mario edytował ten post 21 marzec 2015 - 16:40


#39 OFFLINE   wobler129

wobler129

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4453 postów
  • LokalizacjaLubuskie
  • Imię:Maciej
  • Nazwisko:Jagodziński

Napisano 22 marzec 2015 - 23:12

Witam ponownie, ostatecznie wybór padł na Humminbird 798ci HD z GPS. Jeszcze nie testowałem, właśnie przywiozłem je do domu. Jest oczywiście napis Side Imaging :)  I teraz pytanie. Mam tylko jeden stożek, taki dość szeroki i płacki. Rozumiem, że nie jest to skan boczny, tylko przetwarzany obraz.

 

Żeby mieć Side Imaging - jaki stożek muszę dokupić do tego echa? Jakieś linki? :)



#40 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 22 marzec 2015 - 23:52

Nic nie musisz dokupować tylko poczytać instrukcje obsługi. Miłej lektury.