Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Olympus Tough TG 850 vs TG 3


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
133 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   lenti20

lenti20

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów

Napisano 12 maj 2015 - 21:17

A co sądzicie o Nikon COOLPIX AW130 ?



#62 OFFLINE   siatkaz

siatkaz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 766 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Matyjasek

Napisano 03 czerwiec 2015 - 12:52

Odświeżę pytanie kolegi.

Ewentualnie może znacie jakąś sensowną alternatywę do TG 3 co by trochę można ręcznie poustawiać parametry oraz samowyzwalacz miał więcej funkcji?



#63 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14824 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 17 czerwiec 2015 - 20:17

Powoli Olympus zaczyna zdobywac teren u mnie ;)

Trzeba uwazac przy samowyzwalaczu, ostrzy bowiem AF w momencie nacisniecia migawki (NIE po ustawionym czasie, czyli przed robieniem zdjecia).

Ale potem juz jest ok.

 

Dodatkowo, w porownaniu z Lumixem poprzednim, ma szerszy kat i "pozowania" tez trzeba sie nauczyc troche od nowa. Odleglosci i pozycja opanowane z Panasoniciem nie wychodza optymalnie z tym TG.

 

Kilka roznych "tematow" zrobionych przy swietle dziennym . U mnie zastosowania praktycznie wylacznie w terenie. Wiec ciezko o zdjecia przy sztucznym swietle.

 

Zdjecia nie poddane zadnej obrobce.

 

P6140116.JPG

 

 

P6140060.JPG

 

P6140064.JPG

 

P6140075.JPG



#64 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 7988 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 18 czerwiec 2015 - 09:03

Ladnie tam, fajna rzeczke masz Daniel :)


  • Guzu lubi to

#65 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9493 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 18 czerwiec 2015 - 09:05

Plastyka obrazu całkiem fajna :)



#66 OFFLINE   Traq

Traq

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 351 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Bartosz

Napisano 18 czerwiec 2015 - 21:13

Trzeba uwazac przy samowyzwalaczu, ostrzy bowiem AF w momencie nacisniecia migawki (NIE po ustawionym czasie, czyli przed robieniem zdjecia).

 

I jak sobie z tym radzisz? Z tego wynika, że ten problem jest nierozwiązany od czasu TG-2... Ja nie umiem tego obejść. Pomaga trochę jak wciskam migawkę stojąc z boku obiektywu, ale np. na pontonie nie ma jak tego zrobić. 



#67 OFFLINE   siatkaz

siatkaz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 766 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Matyjasek

Napisano 18 czerwiec 2015 - 21:37

No właśnie to ostrzenie na samowyzwalaczu trzyma mnie przed kupieniem tego olka. 

Ale patrząc a fota i inne zalety chyba się skuszę.



#68 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14824 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 18 czerwiec 2015 - 22:25

I jak sobie z tym radzisz? Z tego wynika, że ten problem jest nierozwiązany od czasu TG-2... Ja nie umiem tego obejść. Pomaga trochę jak wciskam migawkę stojąc z boku obiektywu, ale np. na pontonie nie ma jak tego zrobić.


Ryba w podbieraku. Poza solo.reka z boku naciska migawke.
mam 7s na podjęcie rybki i lecimy z ujeciami co 1s. Jedna seria i wypuszczam
  • popper lubi to

#69 OFFLINE   Dawido

Dawido

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 204 postów
  • LokalizacjaŚwiat daleki
  • Nazwisko:W.K.

Napisano 01 październik 2015 - 16:30

Wczoraj odebrałem TG4, którego zadaniem będzie zastąpić aparat Xperii Z1C. Wykonałem próbne zdjęcia, załączam: HDR pod światło, makro i supermakro. Drugie wersje fot po pobieżnej obróbce, głównie wyostrzeniu.

09187129507095264978.jpg37325057369583805514.jpg

 

Na dniach urządzę sesje nadrzeczne. 

Załączone pliki


Użytkownik Dawido edytował ten post 01 październik 2015 - 16:30


#70 OFFLINE   Alek_Art.

Alek_Art.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 postów
  • LokalizacjaZach-pom
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:S.

Napisano 04 październik 2015 - 16:40

Ja swojego odebrałem w ostatnią środę :)

 

Dołożę zdjęcie oka zrobione TG-4 w trybie mikroskop. Odległość obiektywu od oka to około 10 - 12 mm - ciężko ocenić, bo robiłem je przy pomocy lustra jednym okiem patrząc w obiektyw, drugim w lustro, żeby jakoś wycelować sensownie, a przy tym łapa się trochę trzęsła ;)

 

Dodatkowo obsługa RAW stawia ten aparat bardzo wysoko wobec konkurentów.

 

oko.jpg


Użytkownik Alek_Art. edytował ten post 04 październik 2015 - 16:41

  • popper i Dawido lubią to

#71 OFFLINE   Dawido

Dawido

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 204 postów
  • LokalizacjaŚwiat daleki
  • Nazwisko:W.K.

Napisano 07 październik 2015 - 20:17

Alek_Art., bawiłeś się dłużej? Również możesz rozpływać się w superlatywach nad tg4?

Jedną z niewielu wad aparatu są z całą pewnością zdjęcia panoramiczne, trzeba poćwiczyć, inaczej niedokładnie skleja. Przykładowe foto ( tak, przesadziłem z wyostrzeniem ;) ):

86636920385390257351.jpg


  • Alek_Art. lubi to

#72 OFFLINE   Alek_Art.

Alek_Art.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 postów
  • LokalizacjaZach-pom
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:S.

Napisano 07 październik 2015 - 21:17

Na "paroramki" jest prosta zasada, którą podali w instrukcji do Olka: obracać aparat wokół osi pionowej przechodzącej przez środek obiektywu ;) Czyli mówiąc inaczej, to nie aparat ma się poruszać po okręgu, którego środkiem jest ten, co go trzyma, a dokładnie na odwrót ;)

 

Dzisiaj się pobawiłem trybem "Life Comp" i z ręki bez statywu podczas spaceru z wieczora udało się zrobić coś takiego:

Life_Comp_fotka.jpg

Zawsze chciałem móc wykonać zdjęcie rozmytej płynącej wody i wygląda na to, że przy użyciu tego trybu będzie to wykonalne :) Wymyśliłem sobie, że żeby maksymalnie ostre były elementy nieruchome, to ustawię sobie mały statyw "ośmiorniczkę" i odpalać będę focenie zdalnie smartfonem przez wi-fi skoro jest taka opcja, żeby uniknąć poruszenia aparatem w momencie naciskania spustu migawki. Ciekawe jak to wyjdzie :)


Użytkownik Alek_Art. edytował ten post 07 październik 2015 - 21:23


#73 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14824 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 07 październik 2015 - 21:54

Mial okazje ktos porownac TG3 vs TG4 ? 

Warto myslec o przesiadce z trojki ? 

 

Czy TG-4 ma opcje samowyzwalacza z definiowanym czasem (po ilu sekundach startuje) i liczba zdjec do wykonania ? 

 

Np 6 zdjec po 7 s od nacisniecia migawki ? 



#74 OFFLINE   Alek_Art.

Alek_Art.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 postów
  • LokalizacjaZach-pom
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:S.

Napisano 07 październik 2015 - 22:06

Nie miałem okazji porównywać na żywo TG-3 i TG-4 ale parametry na papierze mają identyczne a funkcje chyba też. Różnica pewnie tkwi gdzieś w szczególikach, a największa to obsługa formatu RAW i dwa tryby własne na kole. Kupiłem TG-4 chyba tylko ze względu na RAW-y.

Czas samowyzwalacza można definiować samodzielnie. Można też ustawić ilość fotek, które ma automatycznie zrobić aparat i interwał czasowy pomiędzy kolejnymi zdjęciami po wyzwoleniu serii.
  • Guzu lubi to

#75 OFFLINE   Rafalus

Rafalus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 70 postów
  • LokalizacjaB-a
  • Imię:Rafał

Napisano 08 październik 2015 - 10:17

Nie miałem okazji porównywać na żywo TG-3 i TG-4 ale parametry na papierze mają identyczne a funkcje chyba też. Różnica pewnie tkwi gdzieś w szczególikach, a największa to obsługa formatu RAW i dwa tryby własne na kole. Kupiłem TG-4 chyba tylko ze względu na RAW-y.

Czas samowyzwalacza można definiować samodzielnie. Można też ustawić ilość fotek, które ma automatycznie zrobić aparat i interwał czasowy pomiędzy kolejnymi zdjęciami po wyzwoleniu serii.

 

@Alek_Art. proszę o wyjaśnienie. Czy po ustawieniu samowyzwalacza łapie ostrość od razu czy w momencie robienia foty (lub ich serii)?



#76 OFFLINE   Alek_Art.

Alek_Art.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 postów
  • LokalizacjaZach-pom
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:S.

Napisano 08 październik 2015 - 11:09

Łapie ostrość od razu.


Użytkownik Alek_Art. edytował ten post 08 październik 2015 - 11:10


#77 OFFLINE   Rafalus

Rafalus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 70 postów
  • LokalizacjaB-a
  • Imię:Rafał

Napisano 08 październik 2015 - 11:51

Dziękuję za info. Jest jeszcze dostępna opcja "Interval Shooting".Nastawia się czas po którym aparat zrobi fotę, przerwę do kolejnej i ilość fot. Może to jest rozwiązanie problemu z ostrością podczas użytkowania samowyzwalacza? Ma to sens? Kurcze, myślę o zakupie TG4, ale większość fot robię w fatalnych warunkach oświetleniowych i z tym samowyzwalaczem troszkę "lipa".

Jaka jest sytuacja w przypadku samowyzwalacza oraz załączonej lampy błyskowej? W tym przypadku również łapie fotkę od razu? Jakoś nie mogę w tym odnaleźć sensu :-). Zwykle autofokus śmiga ostrość przed głównym błyskiem a tu taki "zonk".



#78 OFFLINE   Alek_Art.

Alek_Art.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 postów
  • LokalizacjaZach-pom
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:S.

Napisano 08 październik 2015 - 12:38

A teraz kurka najlepsze: zaciekawiło mnie, jak to na prawdę jest z tym aparatem i ostrością na samowyzwalaczu i porobiłem teraz próby w robocie na szybkiego (zamiast napić się spokojnie kawy w przerwie ;) ). I co wyszło??? Kurna, problemów z ostrością NIE ZANOTOWAŁEM. Specjalnie ustawiłem statyw w takim miejscu, żeby było za nim dużo wolnego pola i wyzwoliłem 2 serie po 5 zdjęć z interwałem 2 s. 1 seria bez lampy błyskowej z zablokowanym autofokusem (migawka do połowy + przycisk OK) i 2 seria bez blokowania autofokusa z błyskiem. Każda fotka ostra! W każdej serii fotografowało mi mordę w odległości 50 cm (1 zdjęcie) do około 6 m (ostatnie zdjęcie) i kurczę GIT!

 

Oczywiście wyzwalanie robiłem tak żeby mnie nie było w kadrze w chwili wciskania spustu, tylko żeby ostrzył gdzie popadnie (na ścianie ze szpargałami daleko od obiektywu).

 

Czyżby jednak ostrzył przed każdym zdjęciem???

 

 

 

EDYTA:

 

Jednak doopa. O ile zdjęcia z daleka wyglądają w miarę ok, to o tyle są rozmyte, gdy zabawa się rozgrywa na odległości od kilkudziesięciu centymetrów do pół metra. Nie ostrzy przed każdym zdjęciem, a już myślałem, że jest tak pięknie :/


Użytkownik Alek_Art. edytował ten post 08 październik 2015 - 14:55


#79 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14824 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 09 październik 2015 - 19:06

Nie ostrzy. Trzeba o tym pamietac jak sie kuca z ryba przed trojnogiem.

#80 OFFLINE   Dawido

Dawido

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 204 postów
  • LokalizacjaŚwiat daleki
  • Nazwisko:W.K.

Napisano 09 październik 2015 - 21:42

Tak filmuje, nie urywa:






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych