Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Olympus Tough TG 850 vs TG 3


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
133 odpowiedzi w tym temacie

#81 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15615 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 10 październik 2015 - 23:47

Jest jakaś alternatywa dla tego Olympusa która ostrzy w odpowiednim momencie? Bo to ostrzenie w momencie naciśnięcia spustu zniechęca do zakupu. 



#82 OFFLINE   malinabar

malinabar

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2310 postów
  • Lokalizacjapłd.-zach.
  • Imię:Bartek

Napisano 11 październik 2015 - 09:57

Też przyłączę się do pytania : czy w kompaktach mniej lub bardziej zaawansowanych , ewentualnie w bezlusterkowcach z wymienną optyką jest model łapiący AF na samowyzwalaczu ? Mam DSC HX-9V i nauczyłem się już troszkę , przynajmniej na łódce , ogarniać ostrość przy samowyzwalaczu , ale wpadki cały czas zdarzają się ... Oglądałem ostatnio Sony a5000/5100 - fajny , obrotowy o 180 st. wyświetlacz ułatwiający kadrowanie w wędkarskich selfie  :) , AF tylko przy naciśnięciu spustu  :( .



#83 OFFLINE   .0.

.0.

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 21 postów
  • Lokalizacja.
  • Imię:,

Napisano 12 październik 2015 - 08:22

Koledzy
Czy w tg4 zdjęcie z samowyzwalaczem można uruchomić zdalnie telefonem?

Użytkownik radar-lubin edytował ten post 12 październik 2015 - 08:23


#84 OFFLINE   Dawido

Dawido

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 204 postów
  • LokalizacjaŚwiat daleki
  • Nazwisko:W.K.

Napisano 12 październik 2015 - 09:56

Tak. :)



#85 OFFLINE   .0.

.0.

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 21 postów
  • Lokalizacja.
  • Imię:,

Napisano 12 październik 2015 - 10:07

Czyli łatwo ominąć problem z łapaniem ostrości przy samowyzwalaczu , trza brać :)

#86 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 12 październik 2015 - 15:05

Troche zdjec przychodzi mi robic ze statywu. 

O ile funkcja definiowalnego opoznienia i dlugosci serii w samowyzwalaczu to strzal w 10 :)

O tyle loteryjnie przebiega dobor czasow przez aparat. Osiagniecie efektu niebieskiego (a nie przepalonego) nieba i doswietlonych cieni to juz zadanie graniczace z cudem. Gdy focimy ze statywu.

Wiadomo - taki sprzet terenowy to jakas tam sztuka kompromisow. 

 

Ja swoje zdjecia robie na priorytecie przyslony - tryb A, inaczej wogole robi sie loteria . Procesorek w aparacie potrafi dobierac takie dzikie czasy, ze albo wszystko jest ruszone, albo leci na 1/1000 i zgaduj co jest w cieniu.

 

Z AF mozna sie nauczyc i pokonac bezwladnosc maszyny. Ustawiasz trojnog, aparat w glowice. Ustawiasz sie w planowanej odleglosci. Naciskasz spust....i wtedy wchodzi funkcja CUSTOM :)

Mam 8 s i 10 ujec. Spokojnie cofam sie troche do tylu, podnosze rybke. I lecimy. Ujec jest 10, ryba caly czas w rekach. Rozne korekty. Miny. Ujecia. Full wypas. 
Potem ryba do podbieraka i odnosze w nurt. 

 

Kilka przykladow ze statywu : 

 

barbo001.JPG

 

Tutaj niebo (!!!) : 

 

54.JPG

Tutaj wogole pogubil sie ze swiatlem : 

 

60%2B00.JPG

Tu tez bylo mocno srednio, wyciagalem co sie dalo w programie : 

 

66_01.JPG

 

A tutaj naprawde ladnie "trafil" : 

 

57%2B01.JPG

 

Aparat daje rade. Problemow ze szczelnoscia czy urazowoscia nie ma. Natomiast robienie sensownych zdjec wymaga cwiczen i praktyki. 



#87 OFFLINE   .0.

.0.

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 21 postów
  • Lokalizacja.
  • Imię:,

Napisano 12 październik 2015 - 15:14

Dzięki Guzu za konkretną odpowiedz.
Zastanawiam się nad aparatem już dość długo i chyba nic lepszego w pancernej obudowie nie ma na rynku
Pozdro
  • Guzu lubi to

#88 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 13 październik 2015 - 06:43

Guzu w takich warunkach jak pokazujesz na zdjęciach nawet pełnoklatowiec z o wiele bardziej dynamiczną matrycą nie poradzi sobie z niebem. Różnica między cieniem a słońcem jest ogromna. Rada? Przed ustawieniem aparatu na strzał skadrować tło tak by nie było źródeł światła - perfekcyjnie to wyszło na ostatnim zdjęciu :) Poza tym mam weażenie, że masz bardzo niski statyw. Zayważ, że większość zdjęć patrzysz w dół więc aparat mysi być skierowany ku górze no a jak góra to źródło światła (niebo). Sugerowałbym wyżej aparat.

#89 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 13 październik 2015 - 07:39

Guzu w takich warunkach jak pokazujesz na zdjęciach nawet pełnoklatowiec z o wiele bardziej dynamiczną matrycą nie poradzi sobie z niebem. Różnica między cieniem a słońcem jest ogromna. Rada? Przed ustawieniem aparatu na strzał skadrować tło tak by nie było źródeł światła - perfekcyjnie to wyszło na ostatnim zdjęciu :) Poza tym mam weażenie, że masz bardzo niski statyw. Zayważ, że większość zdjęć patrzysz w dół więc aparat mysi być skierowany ku górze no a jak góra to źródło światła (niebo). Sugerowałbym wyżej aparat.


Dzięki za rady. Zdecydowanie zmienie sposób zdjęć.
Wlasnie ta porazka z przedostatnim sklonila mnie wczoraj do zrobienia zdjęcia w bardziej jednorodnych warunkach swietlnych.
Widac , jak wyszlo.
Teraz zacznę stawiać wyżej aparat.
Mam nadzieję że będzie co focic.
Ostatnie łowienie 2015 mam w weekend.

Pozdrawiam

#90 OFFLINE   Traq

Traq

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 351 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Bartosz

Napisano 13 październik 2015 - 11:58

Takie działania AF na samowyzwalaczu to padaka jakaś normalnie. Zmartwiliście mnie mocno, sprawdzając że w TG-4 jest podobnie. W takim razie jak na razie przesiadka z TG-2 nie ma dla mnie dużego sensu. Dziwi mnie to, bo problem wydaje się być kwestią softu sterującego aparatu, co jest łatwe do ogarnięcia przez producenta. Można kombinować, tak jak pisze Guzu, ale przykładowo na pontonie nie da rady wyzwolić migawki chowając się z boku aparatu. Dlatego do czasu znalezienia innego rozwiązania zacząłem na ryby zabierać lustrzankę i pstrykać w trybie z interwałometrem. 



#91 OFFLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14825 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 13 październik 2015 - 14:41

Takie działania AF na samowyzwalaczu to padaka jakaś normalnie. Zmartwiliście mnie mocno, sprawdzając że w TG-4 jest podobnie. W takim razie jak na razie przesiadka z TG-2 nie ma dla mnie dużego sensu. Dziwi mnie to, bo problem wydaje się być kwestią softu sterującego aparatu, co jest łatwe do ogarnięcia przez producenta. Można kombinować, tak jak pisze Guzu, ale przykładowo na pontonie nie da rady wyzwolić migawki chowając się z boku aparatu. Dlatego do czasu znalezienia innego rozwiązania zacząłem na ryby zabierać lustrzankę i pstrykać w trybie z interwałometrem. 

 

Nie mialem okazji sprawdzac w warunkach lowiska dzialania tej aplikacji na smartphone, ktora mozna robic zdjecia Olympusem.

W warunkach, w ktorych lowie pstragi, telefon jest w wodoszczelnym worku razem z kluczykiem do auta. 

Moze to jest jakas opcja - ten soft w telefonie - by okielznac braki AF w warunkach pontonu ? 



#92 OFFLINE   alex62

alex62

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 13 październik 2015 - 19:58

Nie żebym się wymądrzał , ale przy kontrastowym świetle w plecy można sobie pomóc doświetlając lampą błyskową na zasadzie ,,wymuszenia błysku" . A swoją drogą zazdroszczę łowisk i rybek .


Użytkownik alex62 edytował ten post 13 październik 2015 - 19:59

  • Guzu lubi to

#93 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 13 październik 2015 - 20:38

Nie żebym się wymądrzał , ale przy kontrastowym świetle w plecy można sobie pomóc doświetlając lampą błyskową na zasadzie ,,wymuszenia błysku" . A swoją drogą zazdroszczę łowisk i rybek .


Pamiętaj tylko, ze takie błysk - zwłaszcza z przodu, spłaszczy zdjęcie. Lampa błyskowa to trudny temat, tzn. łatwy jak ktoś potrafi dobrze błyskać. Z aparatów bez ustawianej głowicy niestety niczego sensownego nie zrobisz. Natomiast z lampy oddzielnej to już da się zrobić. Oddzielną lampę to na kabelek i można strzelić lekko z boku by światlo obrysowało. Kiedyś robiłem zdjęcia z 2-4 lampami ... odpalanymi zdalnie (z TTL w systemie nikona CLS oraz później już ręcznie przez nadajniki radiowe). Zabawy było sporo ale można było zrobić niesamowite rzeczy.

Zasada jedna - patrzeć co się dzieje ze światłem. Ty masz trudne warunki. Dlaczego? Przede wszystkim jesteś w buszu co znaczy, że światło będzie natruralnie zielone - przechodzi przez warstwę liści. Drugie to szukać naturalnego cienia - ale takiego z lekko rozproszonym światłem, tzn. nie by wchodzić w ciemne okolice ale ... zacienione, trzecie to patrzeć przed co ma się z tyłu - aparat później na podstawie dużej powierzchni z tyłu skalkuluje sobie parametry i dupa.

Zrobiłem też szybką korektę zdjęcia by pokazać o co chodzi ale ... dosłownie 30 sekund ... by skorygować to co zobaczyłem:
- zielone światło - korekta w domu jak już przyjdziesz z ryb - 1 kliknięcie w programie
- tył mocny, który powoduje, że wędkarz jest zlany z tłem, a powinien wychodzić

tylko ... kilkadzeisiąt sekund ... i bez RAW'a - pewnie da się to zdecydowanie lepiej obrobić

Załączony plik  guzu.jpg   85,11 KB   7 Ilość pobrań

#94 OFFLINE   alex62

alex62

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 postów
  • LokalizacjaKatowice

Napisano 14 październik 2015 - 18:01

Remek , zgadza się spłaszcza , ale można przeżyć  ;) .Pytanie kto używa , jeśli ktoś kto chce jak najprostszej obsługi ... Można się jeszcze bawić jeśli to możliwe z potrójną ekspozycją lub ostatecznie HDR .Dla mojego kuzyna który mi właśnie zakomunikował że kupił TG 4 obróbka na kompie to kosmos a RAW to chyba inny wymiar czasoprzestrzeni  :D , więc dla niego program auto i do boju .


  • remek i Guzu lubią to

#95 OFFLINE   Dawido

Dawido

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 204 postów
  • LokalizacjaŚwiat daleki
  • Nazwisko:W.K.

Napisano 18 październik 2015 - 22:37

Spod wody: 


  • remek, Guzu i .0. lubią to

#96 OFFLINE   Alek_Art.

Alek_Art.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 318 postów
  • LokalizacjaZach-pom
  • Imię:Arek
  • Nazwisko:S.

Napisano 24 październik 2015 - 15:44

Kilka dzisiejszych fotek z TG-czwórki. Generalnie chciałem uzyskać efekt satynowej, rozmazanej wody. Poniższe zdjęcia robione były gołym aparatem przez brązowy okular polaryzacyjny, co go na nos zakładam, jak na ryby idę ;)

PA240007.jpg

PA240009.jpg

PA240016.jpg

PA240017.jpg

PA240019.jpg

PA240020.jpg

PA240023.jpg

PA240044.jpg

 

A ta fotka robiona była gołym okiem obiektywu przy użyciu trybu "Life Comp"

PA240026.jpg

 

Na stanie muszą mi się pojawić w takim razie 2 filtry: polaryzacyjny i szary fader :) Myślę, że dzięki temu będzie łatwiej jeszcze coś więcej wyciągnąć z tej małpy :)



#97 OFFLINE   neor

neor

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 410 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska

Napisano 23 styczeń 2016 - 10:46

Jestem właśnie przed zakupem takiego aparatu nie do końca jeszcze wiem który ? Wolałbym GT3 lub 4 ale często jestem sam na łowisku i łatwiej było by mi GT 850 - 860 ( możliwość obrócenia ekranu ). W tym przypadku na wybór będą miały wpływ szczegóły . Panowie używający tych modeli mam pytanie o filtry wyżej wspomniane czy jest możliwość dokupienia ich do obu modeli ( szary , polaryzacyjny jak to jest przy GT-850  ) i czy jest możliwość robienia zdjęć za pomocą pilota . Wiadomo że jest Wi-Fi ale ze smartfonem a czy jest z pilotem ? 



#98 OFFLINE   Dawido

Dawido

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 204 postów
  • LokalizacjaŚwiat daleki
  • Nazwisko:W.K.

Napisano 23 styczeń 2016 - 23:54

Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia ani odnośnie do filtrów, ani odnośnie do pilota. Natomiast mogę z pełnym przekonaniem stwierdzić, że WIFI bardzo zawodzi, przynajmniej po sparowaniu z Xperią Z1 Compact, donośność jest mała, bardzo mała. :(

Ostatni większy film, kręcony TG4 w różnych okolicznościach przyrody.

 

10:20 - jakość nagrywanego dźwięku po zamoczeniu aparatu. 


Użytkownik Dawido edytował ten post 24 styczeń 2016 - 00:14


#99 OFFLINE   Dawido

Dawido

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 204 postów
  • LokalizacjaŚwiat daleki
  • Nazwisko:W.K.

Napisano 24 styczeń 2016 - 01:15

Za późno nie mogę edytować powyższego postu...

Neor, Twoje pytanie o filtry nie dawało mi spokoju, poświęciłem trochę wieczoru, poszperałem w necie i... do TG1-TG4 można nabyć telekonwerter TCON-T01, nie stanie wtedy nic na przeszkodzie, żeby zaaplikować delikwentowi wybrany przez siebie filtr? Szykują się kolejne wydatki. :(

 

EDIT. o, znalazłem adapter na filtry i do telekonwerterów:

http://allegro.pl/ol...5943273014.html


Użytkownik Dawido edytował ten post 24 styczeń 2016 - 01:29


#100 OFFLINE   yffea

yffea

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 533 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 02 luty 2016 - 22:00

Za późno nie mogę edytować powyższego postu...

Neor, Twoje pytanie o filtry nie dawało mi spokoju, poświęciłem trochę wieczoru, poszperałem w necie i... do TG1-TG4 można nabyć telekonwerter TCON-T01, nie stanie wtedy nic na przeszkodzie, żeby zaaplikować delikwentowi wybrany przez siebie filtr? Szykują się kolejne wydatki. :(

EDIT. o, znalazłem adapter na filtry i do telekonwerterów:
http://allegro.pl/ol...5943273014.html


Są prawie o połowę tańsze zamienniki firmy JJC.