Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szczupaki na muchę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2281 odpowiedzi w tym temacie

#821 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 19 listopad 2013 - 21:27

Dzięki bardzo,...bardzo, za jasny wykład i cierpliwość. Szukam już tych linek przyponów.

#822 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 24 listopad 2013 - 20:45

Agility Xps Fly 9ft #10 - ktoś widział te kije ? Bo jak mucha mi sie bardzo spodoba chciałbym skompletowac zestaw na wakacyjne szczupłe - i nie wydawać zbyt duzych kwot :) W FM na razie nie dostepne ale chodza po 300 zł



#823 OFFLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 691 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 24 listopad 2013 - 23:23

http://www.ebay.co.u...e-/261321060896

 

Wysyłają do całej Europy



#824 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 25 listopad 2013 - 07:44

Chodziło mi raczej o jakies opinie kija :) NA ebay sprawdzałem i troche tego jest :)



#825 OFFLINE   albercik2

albercik2

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 691 postów
  • LokalizacjaChotylow
  • Imię:albercik
  • Nazwisko:przemyslaw

Napisano 25 listopad 2013 - 14:17

Jeśli coś na początek to szukał bym używki Airflo Delta classic fajny kijek ja kupiłem za 24 funty i korzystam 2  rok



#826 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 01 grudzień 2013 - 13:17

Wczoraj szczupakowa muchówka z kretesem przegrała ze spinningiem. Szczupaki brały - a jakże, tyle, że tuż przy dnie, a zdecydowanie najskuteczniejsze było wolne prowadzenie wabika metodą sandaczową, z opadu. Gdy ja męczyłem muchówkę przez 3 godziny, kombinując z długością przyponu, syn, gdy już znalazł ów "opadowy" patent, łowił szczupaki. Nie złapałem nic. Nie byłem w stanie skutecznie opuścić muchy na dno lub okolice i jednocześnie poprowadzić ją na tyle "atrakcyjnie" by nastąpiło choćby jedno branie.  Zbiornik dość głęboki (ale bez przesady)- miejscami ok.5-6 m.  Na wypłyceniach, ok.1-1,5 m. gdzie szczupaki pięknie "biły" jeszcze ok. 3 tyg. temu, a także na wiosnę, zero aktywności i całkowity brak brań także na spinning. 

Moje wnioski :

1/mucha jesienią jest zdecydowanie mniej skuteczna,

2/linka pływająca jesienią wymaga zastąpienia linką intermediate, a jeśli to możliwe tonącą (w przypadku mojej wody wykluczone z uwagi na koszmarne zaczepy),

3/skuteczniejsze będą muchy bardziej dociążone na główkę (myślę, że więcej epoxy wystarczy).  

 

Czy te wnioski są słuszne ?

Nie mam pojęcia choć zamierzam sprawdzić. Cięższe muchy sprawdzę za tydzień (zamówione), a linka intermediate musi jeszcze poczekać.

Póki co, na końcówkę sezonu, wracam do spinningu jako metody podstawowej.

 

Robert.



#827 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2133 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 01 grudzień 2013 - 13:34

Cięższe muchy nie pozwolą Ci zejść 5 metrów przy lince pływającej, o tym zapomnij. Przy długim przyponie myślę, że dojdziesz do 1,5 metra i to też nie tak łatwo, bo przy każdym pociągnięciu pływająca linka będzie Ci tą muchę wynosić do powierzchni.
Żeby osiągnąć, te 5-6 metrów to minimum linka w 3 klasie tonięcia, a po rzucie trzeba i tak trochę odczekać, optymalna byłaby nawet w 5 klasie. 
Z tymi zaczepami trochę nie rozumiem, jeśli syn łowił na spinning głęboko i nie tracił przynęt, to na muchę będzie podobnie ;)
Szkoda, że sam nie kręcisz much, bo wtedy mógłbyś pokombinować trochę - ukręcić tubowe muchy, z patentem gdzie w razie zaczepu tracisz tylko hak, lub muchy na hakach offsetowych, albo z pętlą z żyłki (choć to już tak skuteczne nie jest jak poprzednie rozwiązania). 
 



#828 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 01 grudzień 2013 - 13:51

Niestety zbiornik jest trudny i syn wczoraj zerwał 4 przynęty (nie rusza go to specjalnie bo zaraz sięga do mojej torby po nowe), a ja na nieco płytszej wodzie straciłem piękną muszkę - tam to jest wpisane w wędkowanie - rzadko wraca się bez strat. Przy bezpiecznym (płytszym) prowadzeniu b.trudno o branie. Na ciężkim, szczupakowym zestawie obawiam się zaczepów bardziej niż na spinning bo widzę jakie konsekwencje przynosi to dla linki (otulina na pętli już pocięta). Wczoraj wydłużyłem przypon (żyłka 0,40 mm) do prawie 3 metrów i dołożyłem ciężki szczupakowy przypon 70 cm. Moim kijem '9 #10 ledwie byłem w stanie to rozbujać, oczywiście "kotwicząc" na wodzie. Nie pomogło. Tak myślałem, że jesienią bez tonącej linki g..... tam zwojuję.

Co do kręcenia much decyzja pozytywna już podjęta i mam nawet parę pomysłów - niestety póki co nie mam żadnego sprzętu (głównie imadła) i materiałów. "Na muchę" zacząłem dopiero ponad 4 miesiące temu.



#829 OFFLINE   darko

darko

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 446 postów

Napisano 01 grudzień 2013 - 15:01

.


Użytkownik darko edytował ten post 12 luty 2014 - 11:54


#830 OFFLINE   mtmisiu

mtmisiu

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 117 postów
  • Lokalizacjaelblag-irlandia

Napisano 01 grudzień 2013 - 15:45

Imadełko kup najtańsze ja mam takie z FM i daje radę, jak wygram w lotto to kupię coś lepszego hehe :D na materiały kup jakieś flesze, zonkery pióra marabuta itp.i można działać. Pomysły bierz z YouTube i własnej wyobraźni. Ja łowie na muchami na spinning bo nie mam muchowki, ale zamierzam kupić i pewnie będzie trudniej coś złowić. Najlepsze wyniki mam na wiosnę i w lato, jesień i zima dużo słabiej z wynikami u mnie. 



#831 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 01 grudzień 2013 - 17:29

Dzięki Panowie. Marzy mi się bellyboat ale to też musi poczekać do przyszłego roku.

Jeśli chodzi o szczupaki to też wolę wiosnę i początek lata. Sandacze lepiej mi "wchodzą" jesienią.....ale nie tym razem - żadnego jeszcze nie złapałem ale to pewnie za sprawą poświęcania większości czasu muchówce.

Gdyby się Wam chciało napiszcie na p/w coś o dobrych imadełkach, które nie kosztują kupę kasy.



#832 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2133 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 01 grudzień 2013 - 18:16

Imadełko kup najtańsze ja mam takie z FM i daje radę, jak wygram w lotto to kupię coś lepszego hehe :D na materiały kup jakieś flesze, zonkery pióra marabuta itp.i można działać. Pomysły bierz z YouTube i własnej wyobraźni. Ja łowie na muchami na spinning bo nie mam muchowki, ale zamierzam kupić i pewnie będzie trudniej coś złowić. Najlepsze wyniki mam na wiosnę i w lato, jesień i zima dużo słabiej z wynikami u mnie. 

Nie wiem o jakie najtańsze chodzi, ale takich za 20 czy 30 zł nie polecam, warto dać te 60-80zł za podróbkę regala, dostępne u Gawlika i w Taimenie (trochę się różnią, ale są bardzo porządne). Chwycą haki od #22 do 6/0 (tutaj trzeba jednak trochę wybić szczęki z korpusu). Jedyną wadą jest brak rotary, aczkolwiek na początku nie jest to konieczne. 

Co do zonkerów w muchach szczupakowych to jest mały problem, po nasiąknięciu waży to dość dużo i dla początkującego jest duży problem z opanowaniem takiego kurczaka w locie, choć pracuje to pięknie... 
Marabut do szczupakowych, też mnie nie przekonuje, pije wodę i jest krótki. Syntetyki, owca islandzka to dobry kierunek. 

Tutaj masz linki ;)
http://www.taimen.co...-vice_221/89880

http://www.bogdangaw...roducts_id/2173


Użytkownik Kacper.K edytował ten post 01 grudzień 2013 - 18:18

  • Kuba Standera i mtmisiu lubią to

#833 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 01 grudzień 2013 - 18:18

Robert nie lam sie :D Najgorsze masz za soba czyli chec na muchowanie :) W temacie much szczupakowych to nie powiem Ci nic ale jedno wiem po doswiadczeniach z krecenia koko - to tylko wyglada na trudne, wazne aby zaczac a jak zaczniej to pojdzie juz szybko

#834 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 01 grudzień 2013 - 18:50

Robert nie lam sie :D Najgorsze masz za soba czyli chec na muchowanie :) W temacie much szczupakowych to nie powiem Ci nic ale jedno wiem po doswiadczeniach z krecenia koko - to tylko wyglada na trudne, wazne aby zaczac a jak zaczniej to pojdzie juz szybko

 

Ja muchy nie odpuszczę także w polowaniu na szczupaki - zawziąłem się :angry: . Widzę, że ryby są - wczoraj tylko ja nie łapałem..... inni jak najbardziej - spinningowo. Kusi trochę odłożyć muchówkę i wziąć "spinna". Jednak wczorajsza porażka głównie mnie motywuje, a nie frustruje. Następnym razem zrobię przypon 4 metry, dociążę 70cm ciężką "stalką", założę nową muchę, obciążoną mocniej na główkę i zobaczymy..... tylko czy dam radę tym rzucić ? 



#835 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 01 grudzień 2013 - 19:29

Wiesz jeżeli szczupaki stoją niżej to najlepszym wyborem by był sznur tonący, a że są zaczepy - wiesz jak to mówią - gdzie patyki tam wyniki - poza tym jeżeli masz z 5 metrów głębokości - to pewnie szczupaki wystartuje doprowadzonej na 3 metrach - ważne aby woda była w miarę czysta. Jak oglądałem rożne filmiki o połowie szczupłych to rybki wyskakiwały naprawdę z głębokich miejsc - a co do prowadzenia w opadzie to masz przewagę - muchę można poprowadzić jeszcze wolniej w 1 miejscu :)

A wiec do boju ! :)

P.S.
Następne zdjęcie poprosimy z rybkami :)



#836 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 01 grudzień 2013 - 20:59

Wiesz jeżeli szczupaki stoją niżej to najlepszym wyborem by był sznur tonący, a że są zaczepy - wiesz jak to mówią - gdzie patyki tam wyniki - poza tym jeżeli masz z 5 metrów głębokości - to pewnie szczupaki wystartuje doprowadzonej na 3 metrach - ważne aby woda była w miarę czysta. Jak oglądałem rożne filmiki o połowie szczupłych to rybki wyskakiwały naprawdę z głębokich miejsc - a co do prowadzenia w opadzie to masz przewagę - muchę można poprowadzić jeszcze wolniej w 1 miejscu :)

A wiec do boju ! :)

P.S.
Następne zdjęcie poprosimy z rybkami :)


Nie uniknę tonącego sznura do jesiennego "szczupako - muchowania" i.... dodatkowej szpuli (znowu ładnych parę stówek) ale jako, że w tym roku wydałem masę kasy, a łowienia zostało miesiąc, odpuszczę do 2014 r. Z tym muchowym opadem to z jednej strony mam przewagę ale z drugiej.....jak ta mucha zaczyna tonąć..... to można zasnąć. Z wczorajszego wyjazdu i tak jestem zadowolony - nowe doświadczenia, a poza tym syn złowił pięknego, silnego, wypasionego zębacza dobrze ponad 75 cm (dokładnie nie zmierzył). A tatuś .... wrócił do domu "o kiju muchowym".

#837 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2320 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 02 grudzień 2013 - 11:25

Rozważ głowice. Tego lata lowilem z powodzeniem rdzawce na 8m używając rio max type 8. Kosztuje niewiele a naprawdę idzie w dno jak beton. Na pewno zapłacisz duzo mniej niż za sznur.
Pozdrowka
  • Kuba Standera lubi to

#838 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9643 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 02 grudzień 2013 - 11:45

Z tym ze to musi być naprawde głęboko na takie wynalazki. Podobnie tonąca łowiłem po dołkach na wiśle czy na Czorsztynie i u mnie pollocki. Z brzego moim zdaniem styknie di3



#839 OFFLINE   Meme

Meme

    booom

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3094 postów
  • LokalizacjaWarszawa - Tarchomin
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Oświeciński

Napisano 02 grudzień 2013 - 12:17

a moze ktos z szanownych kolegow mial stycznosc z wedkami firmy cortland ? Chodzi o model Cortland CX #9, 9stop , albo redington pursuit #9 w tej samej dlugosci :)

Użytkownik meme174 edytował ten post 02 grudzień 2013 - 12:19


#840 OFFLINE   fireblood

fireblood

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 218 postów
  • LokalizacjaBelgium
  • Imię:Robert

Napisano 02 grudzień 2013 - 16:29

Witaj polecam Ci redington predator,miałem 9 stóp #9,ale ukradli :angry: :angry: :(






Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych