Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Szczupaki na muchę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2281 odpowiedzi w tym temacie

#1161 OFFLINE   hlehle

hlehle

    rybołap

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3493 postów

Napisano 02 grudzień 2014 - 00:07

Temperatura wody ma olbrzymie znaczenie. Ja głównie łowię jesienią, a wtedy ryby są znacznie mniej waleczne. 

Dodatkowo wiadomo , że np w rzece ryba będzie wykorzystywać prąd, a na jeziorze ma się pełną kontrolę.

Jest wiele czynników.

 

Jednak faktem jest też to, że ludzie według mnie zbyt delikatnie holują ryby. 

 

Hol na #6 :

 

kopa079.jpg

 

I efekt:

kopa081.jpg


  • Kamil Z. lubi to

#1162 OFFLINE   flytier

flytier

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 126 postów
  • LokalizacjaMadison (Wiscosnin)

Napisano 02 grudzień 2014 - 00:44

Temperatura wody ma olbrzymie znaczenie. Ja głównie łowię jesienią, a wtedy ryby są znacznie mniej waleczne. 

Dodatkowo wiadomo , że np w rzece ryba będzie wykorzystywać prąd, a na jeziorze ma się pełną kontrolę.

Jest wiele czynników.

 

Jednak faktem jest też to, że ludzie według mnie zbyt delikatnie holują ryby. 

 

Hol na #6 :

 

kopa079.jpg

 

I efekt:

kopa081.jpg

 

To  fakt,ze ludzie zbyt delikatnie holuja ryby, ale ten Pan ze zdjecia prosi sie o zlamanie kija poprzez chwytanie blanku ponad rekojescia :-)

Pozdrawiam,

Tomek


  • ...not here lubi to

#1163 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4480 postów

Napisano 02 grudzień 2014 - 18:59

Daniel,

 

Tak, badz jeszcze gorzej wygladala moja switchowka #6 w tym roku przy holu lipieni 40+, lato bylo gorace, ryby staly tam gdzie tlen czyli w ''bialej'' wodzie, najwieksze szypoty, potrafia byc cwane france, ustawia sie bokiem do nurtu , nastrosza pletwe i nic im nie zrobisz. Kazdy hol polagal na lapaniu za blank, inaczej sie nie dalo. Kolega @sloniu przy pierwszej rybie myslal, ze ma lipienia z 50, okazal sie 37-38, switch 6-7 :) Pstraga 72 wyciagnalem szybciej niz lipienie 42-45 ale juz na spokojnej wodzie :)

 

Pozdrawiam,

 

Bujo


Użytkownik Bujo edytował ten post 02 grudzień 2014 - 18:59


#1164 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9643 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 02 grudzień 2014 - 19:39

Z tym że sprzęt, czyli Redington 6/7 pozwolił by rybę drzeć na ostro, tym samym kijem kolega łowił z powodzeniem irlandzkie grilse. Problem był w tym, ze przy ostrym darciu lipienie się spinały. Podobne doświadczenia miałem kilka razy z pstrągami.

Nie każdą rybę można na chama na klatę.

 

Ostatnia sprawa.

6 6 nie równa. Są kije w tych klasach umożliwiające bardzo dużo, są takie na których się nie poszaleje i po akcji jak z foto byłyby multitravelami. Podobnie jak i nie każda #6 pozwoli ci na komfortowe łowienie np na 0,14.

 

Niezbyt widzę te kategoryczne twierdzenia o każdym szczupaku dowolnej wielkości na wędkę 15lb w kilka minut. Pewnie czasem wychodzi, są jednak ryby i warunki gdzie działa to słabo.


  • teethar lubi to

#1165 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2133 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 02 grudzień 2014 - 20:12

Trochę od tematu uciekliśmy, ale też się wtrącę.
Lipasy takie powyżej 35 centymetrów to już fajni rywale są, szczególnie na grubej wodzie, a jak dodamy do tego mocniejszy prąd to hamulec gwiżdże, aż miło. Mam kilka takich miejscówek, w których uchowały się jeszcze ładne ryby...
Załączony plik  20110824641.jpg   67,85 KB   19 Ilość pobrań


  • Paweł Bugajski lubi to

#1166 OFFLINE   wiwaldi1970

wiwaldi1970

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 640 postów
  • Lokalizacjapomorskie/Warszawa

Napisano 02 grudzień 2014 - 20:22

Coś koledzy uciekli od tematu, czyli od szczupaków łowionych na muchę.

#1167 OFFLINE   tomi78

tomi78

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1189 postów
  • LokalizacjaCieszyn

Napisano 03 grudzień 2014 - 15:56

To  fakt,ze ludzie zbyt delikatnie holuja ryby, ale ten Pan ze zdjecia prosi sie o zlamanie kija poprzez chwytanie blanku ponad rekojescia :-)

Pozdrawiam,

Tomek

 

To  fakt,ze ludzie zbyt delikatnie holuja ryby, ale ten Pan ze zdjecia prosi sie o zlamanie kija poprzez chwytanie blanku ponad rekojescia :-)

Pozdrawiam,

Tomek

Ten pan ze zdjęcia tak lubi holować :) i dopiero wtedy czuję że jest prawdziwa walka ;) .

Ten kij za zdjęcia to CD ICT 6 kij którego pokonał dopiero but :( ale już kupiłem drugi taki sam bo to jest super wędeczka która lubi pracować pod grubymi zwierzami.


  • Bujo lubi to

#1168 OFFLINE   ...not here

...not here

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisano 03 grudzień 2014 - 17:51

No wlasnie trzeba lubiec....kiedys chcialem sobie cos udowodnic i porwalem sie z kijaszkiem G. Loomisa 5wt. na steelheada ktory byl toche wiekszy niz ta ryba powyzej, w rzece kilka razy mniejszej. Szybko stwierdzilem ze do sado-maso nie naleze i wiecej tego wyczynu nie powtorze bo ja sie mecze a ryba jeszcze bardziej w przeduzajacym (niepotrzebnie) holu i lubie tez holowac ryby kijem a nie kolowrotkiem....ale to tylko moje gusta i nikt sie z tym nie musi zgadzac. Pozdrawiam.
  • Andrzej Stanek lubi to

#1169 OFFLINE   ...not here

...not here

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 906 postów

Napisano 21 grudzień 2014 - 06:57

To  fakt,ze ludzie zbyt delikatnie holuja ryby, ale ten Pan ze zdjecia prosi sie o zlamanie kija poprzez chwytanie blanku ponad rekojescia :-)

Pozdrawiam,

Tomek


  • flytier lubi to

#1170 OFFLINE   brt3

brt3

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 273 postów
  • LokalizacjaSulejów
  • Imię:Robert

Napisano 21 grudzień 2014 - 15:47

U mnie na Pilicy dzisiaj 6 kontaktów. 3 wyholowane a 3-em nie dałem rady.



#1171 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 15 maj 2015 - 11:09

Witam

 

Mnie zniechecać do muchowania nie trzeba , od zawsze byłem zniechecony . Pierwszego muszkarza na Tanwią widziałem ponad ćwierć wieku temu . Nie mogłem się nadziwić co on robi z tą wędką , po co tak macha i co zakłada na haczyk .... zostało mi to w zasadzie do dzisiaj :D

Ale... muszę nauczyć się łowić szczupaki wiosenno letnie właśnie na muchę . Po przeczytaniu całego wątku dużo się dowiedziałem i wiem , że dużo jeszcze przede mną.

Nie znam podstaw , co jak sie nazywa , jak to się wiąże , czy samemu dam radę nauczyć się machować wędką etc. Dużo informacji jest w necie , z tym ,że większość raczej dla ludzi , którzy mają jakieś tam pojęcie o technice połowu . Znalazłem coś takiego jak poniżej , chyba warto kupić ?

 

Załączony plik  mucha.jpg   115,96 KB   19 Ilość pobrań

 

Gdyby nie to , że angolskie szczupale na ładnych zbiornikach ( regulaminy tych łowisk są łaskawsze dla flajowców) są naprewdę duże i chętnie współpracują ( jesienią na spinna) to raczej nie byłoby tematu . Ta metoda byłaby uzupełnieniem na okres j.w. pisałem wiosenno-letni . Wędke muchową wziąłem do ręki raz w życiu , tu w uk . Złożona do pokrowca materiałowego w worku foliowym :lol:

Mam nadzieję , że pomożecie koledzy jak będę dobierał sprzęt i inne tam akcesoria..

 

Pozdrawiam



#1172 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4480 postów

Napisano 15 maj 2015 - 12:10

Na szczupaki to tak srednio tam znajdziesz informacje. Kup sprzet, jest tego od groma na forum, muchy masz na ebaju, nauczy rzucac cie najlepiej koles z certyfikatami angolskimi, musza byc tacy ludzie w kazdym miescie w UK. 

 

W sumie to nie polecam, muszkarze to pedaly, d..a piecze po lowieniu, za trudne, za skomplikowane i Stelka sie nie ma jak pochwalic, szkoda czasu..


  • Kuba Standera lubi to

#1173 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 15 maj 2015 - 14:00

Na szczupaki to tak srednio tam znajdziesz informacje. Kup sprzet, jest tego od groma na forum, muchy masz na ebaju, nauczy rzucac cie najlepiej koles z certyfikatami angolskimi, musza byc tacy ludzie w kazdym miescie w UK....

 

Już kupione , dwie książki A.Sikory . Sprzęt faktycznie nie problem , określę się to może konkretnie coś doradzisz . Goście z certyfikatami  £165 za dniówkę , dziekuję nie skorzystam , poszukam bez certyfikatów powinno być taniej .

Reszta posta złośliwa za bardzo żeby komentować :rolleyes:



#1174 OFFLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4480 postów

Napisano 15 maj 2015 - 15:27

Już kupione , dwie książki A.Sikory . Sprzęt faktycznie nie problem , określę się to może konkretnie coś doradzisz . Goście z certyfikatami  £165 za dniówkę , dziekuję nie skorzystam , poszukam bez certyfikatów powinno być taniej .

Reszta posta złośliwa za bardzo żeby komentować :rolleyes:

 

Bez certyfikatow beda tansi, to fakt :) Sprzet to jak chcesz, za 100 funtow sa Airflo Blu cos tam nano, za ponad 200 tfo, az do sage za 800, za kolowrotek tez mozna wiecej zaplacic niz za stelke milenijna wiec od finansow zalezy :)


  • gulf lubi to

#1175 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9643 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 15 maj 2015 - 18:08

Sprzęt kup rozsądny, najlepiej coś #9

Ja stawiałbym na TFO TiCrX, do tego koma Vison - kasetowa, 7-8. 3 szpule. Linka di7, fast inter i F. Pierwsze dwie to 40+ CSW, ostatnia to sniper lub outbound short.

Jesteś w domu i temat masz ogarnięty.


  • pepso i gulf lubią to

#1176 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 15 maj 2015 - 20:35

 

Linka di7, fast inter i F. Pierwsze dwie to 40+ CSW, ostatnia to sniper lub outbound short.

Prawie godzine szukałem żeby to rozszyfrować ale ok , teraz wiem o co chodzi . Co do kija to będę celował w tańsze , okolice £100 . Katucha  Visiona ok , tylko czy rozmiar do linki WF9 nie bedzie za mały ? I czy na łowiskach o głębokości 1.5-4m potrzebuję tonącego sznura ( szczupaki żerują na szybkich burdelowych tęczakach i jak zauważyłem to wysoko startuje i szybko podnosi się do przynęty , przynajmniej tak mam na spina )  ?  No i głowice , potrzebuję tego czy w tych sznurkach to już jest ?  Czy jest gdzieś w necie jak powinien wyglądać typowy zestaw tzn chodzi mi od runningu do muchy ? Najlepiej na obrazku bo na YT machają łapami za szybko , że moje komórki nie nadążają :lol:



#1177 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9643 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 15 maj 2015 - 20:57

-airflo bluetooth coś tam coś tam - bardzo dobre kije za małą kasę

-Koma Nie będzie za mały

-Di7 nie będzie potrzebny jeśli to max 4m

-To są zintegrowane głowice rzutowe

Zestaw idzie tak:

-szpula kręcioła-> backing (100m 30lb)-> linka muchowa-> 80cm 0,7mm-> 60cm 0,5mm-> 40cm 0,4mm-> 20cm hard mono 30lbs.

Backing do szpuli wiazesz ósemką, poyżej ósemki zwykły supełek, zeby się nie zsuwała.

Tył linki do backingu wiążesz Albrightem.

Węzły na przyponie wykonujesz blood knot.

Na hard mono wiążesz węzeł ósemkę, zostawiasz bardzo krótki koniec. Poniżej ósemki dowiązujesz końcówkę przyponu - jakbyś wiązał haczyk z łopatką.

Muchę wiążesz do hard mono węzłem non slip loop knot.

Z UK nie masz daleko żeby wpaść na wspólne śmiganie. U mnie co prawda tylko w słonej wodzie, ale rzucanie i reszta jest identyczne. I nie mam certyfikatu ;) i nie charguję nic, satysfakcja kolejnego wciągnietego w muchę wystarcza :)



#1178 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 16 maj 2015 - 18:53

Dzięki . Kuba ja to z musu to robię , prawie z przymusu ;) ... regulamin łowisk . Pierwsze grube zakupy za mną . Katuszka scierry wygląda ładnie, ma trzy szpule i pokrowiec na to wszystko , cena niewiele większa niz komy- promocyjna. Kij to normalnie strzał w kolano lub dobra inwestycja , jak przyjdzie to sie pochwalę . Linki lokalnie poszukam . I do muchy końcowe 25cm  nie przejdzie bez tytanu lub stali , angole będą krzywo patrzyły .

Chciałem się upewnić czy na backing może być zwykła najtańsza plećka czy varivas ? :lol:

 

Załączony plik  xdp-cassette-reel.jpg   177 KB   15 Ilość pobrań



#1179 OFFLINE   Kuba Standera

Kuba Standera

    W walce z głupota nie ma wygranych, są tylko cudem ocaleni

  • Bloggerzy
  • PipPipPipPip
  • 9643 postów
  • LokalizacjaGibraltar i okolice

Napisano 16 maj 2015 - 18:57

kup po prostu backing 30lb, tanie to jest ;)


  • gulf lubi to

#1180 OFFLINE   gulf

gulf

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2700 postów
  • LokalizacjaRoztocze
  • Imię:Mateusz

Napisano 19 maj 2015 - 18:16

Zestaw pajk jest . Jutro będę organizował sznurki i inne drobiazgi , no i trzeba będzie zacząć naukę rzucania :)  Dzięki za konkretne porady , za ten wątek  . Ryb nie muszę łowić ... połowię "normalnie"   na jesieni ;)

 

Załączony plik  fly set.JPG   193,3 KB   12 Ilość pobrań

 

 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych