Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Wędkarstwo w PL vs. za granicami PL. Prawdy i mity (wydzielone z wątku 'Bolenie 2015')


  • This topic is locked This topic is locked
221 replies to this topic

#141 OFFLINE   Predatorhunter

Predatorhunter

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,070 posts
  • LokalizacjaHanau
  • Imię:Kamil

Posted 28 March 2015 - 22:19

Bolek piekny, gratuluje :)
Ja z Mariuszem bylem 2 razy, raz jak odebralem karte, drugi raz wczoraj.Za pierwszym razem woda byla wysoka, zimno i ciemno :) nic nie zlowilismy.Wvzoraj tak wialo w pysk ze ciezko bylo podac woblera i odpowiednio poprowadzic, ale cos sie uwiesilo.
Mariano opowiadal ze juz lowiliscie razem, ale mozna powtorzyc w wiekszej juz grupie :) moze zrobimy kiedys zbieranine ludzi z niemiec i zrobimy sobie zlocik :)

Jak najbardziej jestem na tak, mialem na mysli ze na tych 2 spotkaniach raczej nie zaprzestaniemy. Jako 3 muszkieterowie bedziemy podbijac NRW :D Bolus stare dzieje, juz za nimi nie ganiam. Przerzucilem wszystkie gatunki rzecznych drapiezcow i wybralem sobie te ktore sprawiaja mi najwiecej frajdy :) Pstrag to moja ulubiona rybka a tuz za nia klen i okon. Sandacz i jaz a na koncu szczupak. Rzeki i rzeczulki to moj zywiol. W miare mozliwosci worze sie po republice i ldwiedzam nowe lowiska ;) Lowilem kilka razy z najbardziej znanym Niemieckim Autorem i aktualnym czlonkiem teamu Shimano germany ;) od takich ludzi chetnie sie ucze :)
  • Negra likes this

#142 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,372 posts
  • LokalizacjaNiebo

Posted 28 March 2015 - 22:20

,


Edited by grunwald1980, 28 March 2015 - 22:22.


#143 OFFLINE   anowi

anowi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 posts
  • LokalizacjaBodenseekreis

Posted 28 March 2015 - 22:21

Bolek piekny, gratuluje :)

Ja z Mariuszem bylem 2 razy, raz jak odebralem karte, drugi raz wczoraj.Za pierwszym razem woda byla wysoka, zimno i ciemno :) nic nie zlowilismy.Wvzoraj tak wialo w pysk ze ciezko bylo podac woblera i odpowiednio poprowadzic, ale cos sie uwiesilo.

Mariano opowiadal ze juz lowiliscie razem, ale mozna powtorzyc w wiekszej juz grupie :) moze zrobimy kiedys zbieranine ludzi z niemiec i zrobimy sobie zlocik :)

Podepne sie jak ichniejsza karte zrobie :D

Pozdro znad Bodensee :D


  • Mariano Mariano, Predatorhunter and Negra like this

#144 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3,372 posts
  • LokalizacjaNiebo

Posted 28 March 2015 - 22:22

Eeee w tym  Menie to jakies te bolki male sa :)

Takie to ja w czasie lunchu przewalam  :P ,bo w svensolandii tez gluupieee. 

 

 

Ale jebaniec wielki :) piekna ryba i nie wazne skad, wazne ze lowca @Z Olsztyna :)


  • Predatorhunter likes this

#145 OFFLINE   Predatorhunter

Predatorhunter

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,070 posts
  • LokalizacjaHanau
  • Imię:Kamil

Posted 28 March 2015 - 22:29

Eeee w tym Menie to jakies te bolki male sa :)
Takie to ja w czasie lunchu przewalam ,bo w svensolandii tez gluupieee.

Winy bym sie nie doszukiwal w rybostanie a w umiejetnosciach lowiacego lub tez ich braku wszak ryba zachodnia. W mysl zasady Sprzet super lowca dupa ;)

#146 OFFLINE   Z Olsztyna

Z Olsztyna

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 654 posts
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Z Olsztyna

Posted 28 March 2015 - 23:56

.............eeeee.............a u mnie sprzet wiekowy jest  :P

Attached Files


  • Predatorhunter and Janusz Wideł like this

#147 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPipPip
  • 5,007 posts
  • LokalizacjaOlsztyn

Posted 29 March 2015 - 09:10

Kiedyś jeździłem rowerem z Langenargen do ośrodka nad Bodeńskim trasa biegnie wzdłuż górskiej rzeki, pięknej

#148 OFFLINE   anowi

anowi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 102 posts
  • LokalizacjaBodenseekreis

Posted 29 March 2015 - 09:36

No to zapewne wzdłuż Argen
Tylko ta rzeka wpływa do Bodeńskiego pomiędzy Langenargen a Kressbronn. To mój rejon :) ale ja lowie w Austrii

#149 OFFLINE   Z Olsztyna

Z Olsztyna

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 654 posts
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Z Olsztyna

Posted 29 March 2015 - 10:23

Jak juz o wycieczkach.....

Piekne bolenie  Guciolucky masz pod nosem w  ...

Kiedys rozkminialem te wode z Wieskiem i Darkiem , i ryb nieprzecietnych naciagalismy sie dosyc sporo :)

Sam pewnie wyskocze w tym roku za bolkiem ze 2-3 razy

Zdecydowanie wole pobawic sie z ososkami :P


Edited by Z Olsztyna, 29 March 2015 - 10:32.


#150 OFFLINE   Wobi

Wobi

    Zaawansowany

  • TWÓRCY+
  • PipPipPip
  • 1,601 posts
  • LokalizacjaPl

Posted 29 March 2015 - 10:34

Kurcze tak czytam i czytam,aż postanowiłem wtrącić swoje 5 gr. Żadnym ekspertem nie jestem,ale łowiłem ryby w kilku krajach Europy więc dorzucę kilka moich spostrzeżeń:

 

-po pierwsze w Polsce jest totalne bezrybie(choć jak człowiek się przykłada to zdarza się kilka razy w roku trafić jakąś fajna rybkę) :D .

-po wtóre na zachód  i północ od RP ryb jest o wiele więcej,co wcale nie oznacza ze wszędzie jest tak samo łatwo fajnie połowić... Dajmy na ten przykład szczupaki (bo to ryby które łowią również lokersi).Jest ich sporo w UK ,NL i SE gdzie miałem przyjemność wędkować,ale to wcale nie oznacza że wszędzie jest tak samo łatwo...,bo o ile pajki z rzek i jezior środkowej Szwecji  (gdy żerują) wala praktycznie we wszystko co choć trochę przypomina im naturalny pokarm.Jeżeli nie trafią w przynętę lub spadną po kilku sekundach to najczęściej poprawiają w następnym rzucie. Natomiast te same z wysp ,czy Holandii już takie nie są...Większość z nich była wcześniej (nawet po kilka razy) złowiona i podchodzą do przynęt bardzo nie ufnie,skubią ,odprowadzają pod nogi,trzeba sie ostro na kombinować,a ilość skutecznych zacięć i holi jest niewielka w stosunku kontaktów z rybami.

-Inaczej też wyglądają struktury populacji większości gatunków,w Polsce (przeważnie) najwięcej jest ryb tzw.niewymiarowych,a o większe (nie wspominając o okazach) trudno.Natomiast w normalnych zdrowych łowiskach cywilizowanych krajów struktura populacji np. szczupaka przeważnie wygląda tak ze dominują ryby średniej wielkości: 55-85cm., a ciężko jest w normalnych miejscach trafić jakiś narybek...,więcej jest też ryb okazowych.

-jeszcze inaczej wygląda sprawa z rybami których miejscowi raczej nie łowią (np.jazie,klenie,bolenie),tych można naprawdę fajnie połowić(dużych),ale oczywiście trzeba poznać i rozpracować łowisko,co  niestety wymaga sporo czasu i wysiłku na w większości  nieczytelnych ,skanalizowanych zachodnich rzekach.

 

PS.ale dyskusja już w sumie nie o tym....


  • hlehle, Dagon, Mariano Mariano and 8 others like this

#151 OFFLINE   Predatorhunter

Predatorhunter

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,070 posts
  • LokalizacjaHanau
  • Imię:Kamil

Posted 29 March 2015 - 10:52



-Inaczej też wyglądają struktury populacji większości gatunków,w Polsce (przeważnie) najwięcej jest ryb tzw.niewymiarowych,a o większe (nie wspominając o okazach) trudno.Natomiast w normalnych zdrowych łowiskach cywilizowanych krajów struktura populacji np. szczupaka przeważnie wygląda tak ze dominują ryby średniej wielkości: 55-85cm., a ciężko jest w normalnych miejscach trafić jakiś narybek...,więcej jest też ryb okazowych.
-jeszcze inaczej wygląda sprawa z rybami których miejscowi raczej nie łowią (np.jazie,klenie,bolenie),tych można naprawdę fajnie połowić(dużych),ale oczywiście trzeba poznać i rozpracować łowisko,co niestety wymaga sporo czasu i wysiłku na w większości nieczytelnych ,skanalizowanych zachodnich rzekach.

PS.ale dyskusja już w sumie nie o tym....



Dokladnie jest tak jak piszesz ale od roku jazie klenie i bolenie rowniez dostaja w leb. Dzieje sie tak za sprawa otwarcia granic dla kolejnych czlonkow UE. Niestety ale Ruskie, Rumuni, Bulgarzy itp. Nie przepuszcza zadnej rybie i presja rosnie. Najbardziej oblegane rzeki to Men, Ren i Elbe gdyz licencje roczne kosztuja grosze i kazdego stac.
  • Mariano Mariano, Wobi and smasher like this

#152 ONLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4,441 posts

Posted 29 March 2015 - 11:09

Kielo i tak przyjedzie i nam spusci wp...ol swoimi woblerami i teoriami :) 

 

Poswiece sie jeden dzien i bede bucem, zostawie nad rzeka i niech lowi. Kielo- szykuj sie na poczatek wrzesnia, mozesz wybrac szkocka rzeke na jakiej chcesz lowic pstragi, zobacz czy mozna na spina i gdzie kupic licencje bo jak pojedziemy nad taka co znam to bedzie nieuczciwa przewaga. Najchetniej przyjme cie w pakiecie z Julianem, co dwie glowy to nie jedna :) 

 

Do zobaczenia,

 

Bujo


  • tofik, Dagon, Mariano Mariano and 5 others like this

#153 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9,510 posts
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Posted 29 March 2015 - 11:35

....

 

-po pierwsze w Polsce jest totalne bezrybie(choć jak człowiek się przykłada to zdarza się kilka razy w roku trafić jakąś fajna rybkę) :D .

.....

I pod tym się popiszę na "czterema ręcamy" :rockon:


  • Wobi and maicke82 like this

#154 OFFLINE   Z Olsztyna

Z Olsztyna

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 654 posts
  • Imię:Krzysztof
  • Nazwisko:Z Olsztyna

Posted 29 March 2015 - 11:46

Wobi owszem bywają takie momenty ze z wypalonego papierosa zrobię wabik i złapie szczupaczka.
Ale mieszkając w OL bywało że zakładałem się że w godzinkę będę miał miarowego sandacza z wody o dużej presji.
Żeby nie było....
lowie w Mälaren. Woda ogólnie dostępna bez opłat.Presja miejscowych jak i przyjezdnych naprawdę spora
Sporo sieci, gdyż na to też nie trza zezwolenia. Czasem wygląda to na dziki zachód
Rybostan? Znam zdecydowanie lepsze wody i na poważnie zastanawiam się nad przestawieniem plywadla.

#155 OFFLINE   PocoLoco

PocoLoco

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,306 posts
  • LokalizacjaM
  • Imię:M
  • Nazwisko:K

Posted 29 March 2015 - 12:45

Mysle ze tez musimy wziasc pod uwage specyfike Polskich lowisk  opisze na swoim przykladzie,np. moja "lokalna ojczyzna" To Malopolska w wiekszosci zaporowki Czorsztyn Roznow, niezwykle 'sterylne" lowiska np . po duzej powodzi gdy ryby splyna, taki zbiornik na kilka lat staje sie bezrybna woda ,presja niesamowita ,na zarybianiu w zbiorniku ogolno dostepnym nie zbuduje sie rybnej Polskiej wody bo gdy cos lepiej zacznie sie dziac, to po jakims czasie wszystko powraca do "normy" w najlepszym wypadku zostaja krotkie rybki.Rzeki Dunajec, Poprad ,ta pierwsza dzieki OS slynie z rybnego odcinka rzeki, reszta wody typowa czyli bardzo srednio, Poprad to woda o duzym potecjale ale nie zarybiana bo ZO w Nowy Saczu faboryzuje bardziej znane lowisko, Dunajec poza tym na taka polityke ma wiele czynnikow min. podzial "sil" w ZO ,70% delegatow jest z terenow tzw. przy Dunajeckim, Mam porownanie np. z Poludniowymi rejonami Norwegii , Stosunek ilosci lowisk do ilosci wedkujacych to kosmos, mozna godzinami plywac po starorzeczach i jeziorkach np. Glommy nie mijajac zadnej lodki , na okolicznych jeziorach linia brzegowa niejednokrotnie przekracza 50 km widzi sie kilka lodek ,np. na Czorsztynie w Czerwcu gdy sezon sie zaczyna w Weekend mozna doliczyc sie ok. 60-80 lodek. Im dalej na Polnoc Norge tym fajniejsze i rybniejsze wody w PL. tez tak jest ???????????????? Pozdrawiam Mario



#156 OFFLINE   alex62

alex62

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 posts
  • LokalizacjaKatowice

Posted 29 March 2015 - 16:24

Porównywanie do krajów północnych kpl. mija się z celem , bo nie dość że podejście do przyrody inne , to jeszcze większa powierzchnia , więcej wody i ilość osobników wędkujących przypadających na km. kw. o wiele mniejsza niż w Polsce .



#157 OFFLINE   PocoLoco

PocoLoco

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,306 posts
  • LokalizacjaM
  • Imię:M
  • Nazwisko:K

Posted 29 March 2015 - 16:52

Z tym "podejsciem" Norwegow  bywa roznie ;) Choc pazernosci Germanow na bialko z Fiordow nikt nie przebije :rolleyes:



#158 OFFLINE   Kielo

Kielo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,382 posts
  • LokalizacjaSiedlce

Posted 29 March 2015 - 17:53

Kielo i tak przyjedzie i nam spusci wp...ol swoimi woblerami i teoriami :)

 

Poswiece sie jeden dzien i bede bucem, zostawie nad rzeka i niech lowi. Kielo- szykuj sie na poczatek wrzesnia, mozesz wybrac szkocka rzeke na jakiej chcesz lowic pstragi, zobacz czy mozna na spina i gdzie kupic licencje bo jak pojedziemy nad taka co znam to bedzie nieuczciwa przewaga. Najchetniej przyjme cie w pakiecie z Julianem, co dwie glowy to nie jedna :)

 

Do zobaczenia,

 

Bujo

 

Bardzo fajnie ,super :-) tylko nie zrobimy tego tak jak napisałeś ,i nie chodzi mi o żaden wpier... ani rywalizację ,to co napisałem to nie są żadne teorie ,natomiast to co ty proponujesz niczego nie udowodni.

Przyjadę do ciebie ,będziemy łowić trzy dni ,na twoich sprawdzonych łowiskach ,ty swoimi przynętami jakimi tam sobie chcesz a ja swoimi ,może nawet w jak to ująłeś w pakiecie przyjadę ,a potem ty przyjedziesz do mnie i tak samo z jednym wyjątkiem ,u mnie pokażę ci ryby ,będziesz je widział ,musisz tylko publicznie obiecać że ty na pewno przyjedziesz do mnie.

Przy takiej opcji wszystko będzie jasne jak słońce.OK?
 



#159 ONLINE   Bujo

Bujo

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4,441 posts

Posted 29 March 2015 - 18:18

Nie KIelo, nie zgadzam sie na takie warunki, ty masz znalesc rzeke na jakiej chcesz lowic, jest ich tam od czorta, lazenie po moich miejscowkach nie wchodzi w gre dnia pierwszego, ty na sile chcesz udowodnic swoje teorie wiec smialo, mozemy zrobic jakis trik ze zdjeciami typu ty bierzesz moj podbierak, ja Twoj i cykamy zdjecia kazdej ryby czy co innego aby tylko nie bylo watpliwosci. 

 

Nie wiem o cho chodzi z rybami u ciebie, ze je widac ale ciezko zlowic- kazda rybe jaka widac ciezko zlowic,no prawie kazda. 

 

Bujo


  • Predatorhunter likes this

#160 OFFLINE   alex62

alex62

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 499 posts
  • LokalizacjaKatowice

Posted 29 March 2015 - 18:19

Z tym "podejsciem" Norwegow  bywa roznie ;) Choc pazernosci Germanow na bialko z Fiordow nikt nie przebije :rolleyes:

Nie mam nic przeciwko temu żeby nasi pobratymcy mieli ,,różne podejście" tak jak Norwegowie .