Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaka ładowarka?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
912 odpowiedzi w tym temacie

#301 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15634 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 05 czerwiec 2016 - 18:47

Jestem w trakcie testowania nowego Osapiana 55/60 lbs na zalewie Solińskim,do tego dwa aku Toyama 100 Ah żelowa, oraz druga setka Yusa Marine  i powiem tak na gorąco,nie kupiłbym już żelowego aku,kwasowy głębokiego rozładowania jest dużo tańszy ,dużo lżejszy oraz nie ustępuje mocą żelowemu .... :huh:

Już kiedyś o tym pisałem bazując na swoich i kolegów doświadczeniach. Jeśli żelowy/AGM to tylko topowe firmy jak Panasonic czy czerwona seria SSB.

Sam używam kwasiaków.



#302 OFFLINE   maweric

maweric

    Zaawansowany

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1367 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Ryszard
  • Nazwisko:Przybyłowski

Napisano 05 czerwiec 2016 - 19:07

Już kiedyś o tym pisałem bazując na swoich i kolegów doświadczeniach. Jeśli żelowy/AGM to tylko topowe firmy jak Panasonic czy czerwona seria SSB.

Sam używam kwasiaków.

Po przygodzie z Toyamą , tez tylko kwasiaki , ale testuję AGM i po 2 wyjazdach super zaskoczenie ( AGM bez rozruchu ). Wiem 2 wyjazdy to za mało , ale jak na razie dużo , dużo lepiej niż kwas , pojemność ta sama , a pływania dużo więcej.



#303 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1359 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 06 czerwiec 2016 - 06:52

Akumulator po tygodniu od ładowania ma 12.6V. Podłączyłem go jeszcze raz, niestety przy prądzie 2A jest różnica 0.2V. Ładowarka pokazuje 14.4V gdy na klemach jest 14.2V no i nie mam zielonego oczka co by wskazywało ze nie jest on w pełni naładowany. Nie wiem co robić...

Nic nie robić. Dwa tygodnie temu testowałem pięć mierników. Różnica we wskazaniach napięcia na każdym inna. Jeżeli dobrze pamiętam, to różnica napięcia  wynosiła 0,25V pomiędzy skrajnymi wskazaniami. To dotyczy pomiaru napięcia.

 

Jeżeli chodzi o akumulator, to może coś jest z gęstością, albo ilością elektrolitu. Jaki wiek tego akumulatora jest?


Użytkownik Janusszr edytował ten post 06 czerwiec 2016 - 06:55


#304 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1359 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 06 czerwiec 2016 - 07:18

Po przygodzie z Toyamą , tez tylko kwasiaki , ale testuję AGM i po 2 wyjazdach super zaskoczenie ( AGM bez rozruchu ). Wiem 2 wyjazdy to za mało , ale jak na razie dużo , dużo lepiej niż kwas , pojemność ta sama , a pływania dużo więcej.

Po kilku sezonach na kwasiakachTrojanach-130Ah,  przeszedłem w tym roku na czerwone żele SSB-120Ah. Miłe zaskoczenie.  Zrobiłem test, tzn. powtórzyłem trasę na której nowiutkie Trojany  były na granicy owych magicznych 10,5V pod minimalnym obciążeniem. Takie rzeczy pamięta się, jak była perspektywa powrotu na wiosłach :). SSB pod maksymalnym obciążeniem na koniec trasy nie zeszły poniżej 11,5V.

Mniejsza pojemność SSB w porównaniu do Trojanów, a pływania faktycznie więcej.

 

W ostatnią sobotę pływałem 5 godzin tak na pół gwizdka. Po skończonym pływaniu na wskaźniku napięcia  silnika paliły się wszystkie 4 diody, Miernik wskazał 12,7 V

Po godzinnym takim samym pływaniu na Trojanach paliły mi się zazwyczaj 3 diody. Zwalałem to na kiepski wskaźnik napięcia przy silniku. Przy SSB naprawił się :)



#305 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1359 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 06 czerwiec 2016 - 07:28

Jestem w trakcie testowania nowego Osapiana 55/60 lbs na zalewie Solińskim,do tego dwa aku Toyama 100 Ah żelowa, oraz druga setka Yusa Marine  i powiem tak na gorąco,nie kupiłbym już żelowego aku,kwasowy głębokiego rozładowania jest dużo tańszy ,dużo lżejszy oraz nie ustępuje mocą żelowemu .... :huh:

Kupiłem markowe SSB żele o stówę taniej na sztuce niż zapłaciłbym za kwasiaki Trojana o podobnych parametrach.

Pojemność SSB 120Ah jest wg moich obserwacji większa niż Trojanów 130Ah. Oczywiście faktyczna pojemność, a nie ta z reklam.

Toyama to chyba chińczyk, Yuasa japończyk. Tak przynajmniej mi się wydaje.



#306 OFFLINE   wasielewskis

wasielewskis

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 125 postów
  • LokalizacjaWa-wa
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Wasielewski

Napisano 06 czerwiec 2016 - 20:22

To jest normalne zjawisko. Różnica potencjałów pomiedzy aku, a ładowarką. Gdy prąd ładowania w końcowej fazie będzię minimalny to napięcia się wyrównają.Nic nie rób.Wszystko gra.

Potwierdzam, faktycznie miałeś rację, przy pądzie poniżej 1A napięcia się zgadzają. Jednak 14.4V nie naładuje mojego aku ZAP Energy Plus do pojawienia się zielonego oczka, gdy w mojej ładowarce (YATO YT-8303) ustawię program WET dla kwasiaków. Pojawia się dopiero, gdy włączyłem program dla AGM i napięcie wskoczyło na 14.7V.
Tak się zastanawiam, czy w moim aku wody destylowanej muszę dolewać do każdej z 6-ciu cell czy wystarczy do 1 a poziomy w pozostałych 5-ciu się wyrównają?
I jeszcze jedno, ma ktoś już jakieś doświadczenia z nowością ZAP'a AGM EXPEDITION PLUS ?

#307 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15634 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 06 czerwiec 2016 - 20:25

Potwierdzam, faktycznie miałeś rację, przy pądzie poniżej 1A napięcia się zgadzają. Jednak 14.4V nie naładuje mojego aku ZAP Energy Plus do pojawienia się zielonego oczka, gdy w mojej ładowarce (YATO YT-8303) ustawię program WET dla kwasiaków. Pojawia się dopiero, gdy włączyłem program dla AGM i napięcie wskoczyło na 14.7V.
Tak się zastanawiam, czy w moim aku wody destylowanej muszę dolewać do każdej z 6-ciu cell czy wystarczy do 1 a poziomy w pozostałych 5-ciu się wyrównają?
I jeszcze jedno, ma ktoś już jakieś doświadczenia z nowością ZAP'a AGM EXPEDITION PLUS ?

Każda cela oddzielnie!!!. Nie mają połączenia.



#308 OFFLINE   michaex

michaex

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • Imię:Michał

Napisano 06 czerwiec 2016 - 22:10

Jestem zdecydowany na któregoś cteka MXS 7.0 albo MXS 10.. tylko który?

Obecnie 72ah - samochodowy , 80Ah do silnika , planuję dokupić jeszcze jeden jakiś większy powiedzmy 100,110 Ah. 

Który prostownik wybrać żeby bezproblemowo naładować przez noc ( +/- 6h ) ten docelowy 100Ah+?

Aspekt cenowy, pomijamy.

 

Trochę późno, ale jest jeszcze ciekawy aspekt - gwarancja.

 

7.0 ma 5 lat.

10 ma 2 lata.

 

Nie żeby miało to kluczowe znaczenie oczywiście. Mój 7A pracował pięknie 6 lat, aż do sprzedaży. Ale jak wiadomo różnie bywa.


Użytkownik michaex edytował ten post 06 czerwiec 2016 - 22:11


#309 OFFLINE   Jammaey

Jammaey

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 265 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Radek

Napisano 06 czerwiec 2016 - 22:23

Dzięki,kompletnie mi to umknęło..
Teraz jestem trochę zmartwiony i zaciekawiony zarazem..

Użytkownik Jammaey edytował ten post 06 czerwiec 2016 - 22:23


#310 OFFLINE   Jammaey

Jammaey

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 265 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Radek

Napisano 07 czerwiec 2016 - 21:16

Kurcze coś musi być na rzeczy że z 5lat zmniejszyli na 2.. Trochę to martwi a już byłem zdecydowany... A teraz zaczynam się zastanawiać czy wziąć słabszy i mieć spokój czy zaryzykować i brać mocniejszy..
Schumacher też po głowie chodzi.. Ehh.. Nie wiem nie wiem, głupi już jestem ;-)

#311 OFFLINE   michaex

michaex

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 222 postów
  • Imię:Michał

Napisano 07 czerwiec 2016 - 21:34

42% szybsze ładowanie. Jak ładujesz w nocy jedyny akumulator na rano, sprawa prosta. Jak podłączasz po powrocie aby użyć za tydzień, sprawa również prosta.

#312 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1359 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 08 czerwiec 2016 - 06:23

Moja nowa "inteligentna" ładowarka z polskiej firmy Semielektronik ładuje dwa akumulatory żelowe 120Ahx2=240Ah przy maksymalnym ich rozładowaniu w 6 godzin. Zazwyczaj trwa to 4-5 godzin.



#313 OFFLINE   Robas

Robas

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2120 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Robert

Napisano 08 czerwiec 2016 - 15:16

przy kwasiaku 100ah -baner energy  bull , odkręcać korki przy każdym ładowaniu ? ładowarka automat 10a ,

 

#314 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1359 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 08 czerwiec 2016 - 18:40

 

przy kwasiaku 100ah -baner energy  bull , odkręcać korki przy każdym ładowaniu ? ładowarka automat 10a ,

 

 

To zależy od konstrukcji korków. Powinno o tym pisać w instrukcji użytkowania akumulatora. Jeżeli nie masz instrukcji, to dla bezpieczeństwa odkręcaj, a przynajmniej poluzuj przy ładowaniu korki.



#315 OFFLINE   Rebus

Rebus

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 198 postów
  • LokalizacjaWLKP
  • Imię:Waldek

Napisano 09 czerwiec 2016 - 08:10

Panowie, jestem zielony z prądami więc pytam: 

Kupiłem nowy akumulator - taki : http://allegro.pl/ak...6139427702.html

Do tego mam prostownik - taki - http://www.e-commerc...1084,19100.html

Nowy akumulator należy przed pierwszym użyciem naładować ? Jakim prądem, jeżeli ładowarka ma wybór 2 -6 -10A ? Co należy wiedzieć podczas ładowania takiego akumulatora?  :unsure:

Z góry dzięki !  :good:



#316 OFFLINE   ptychoo

ptychoo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 592 postów
  • LokalizacjaWąbrzeźno
  • Imię:Krzysztof

Napisano 09 czerwiec 2016 - 10:38

Przeczytaj instrukcję obsługi akumulatora i prostownika. Masz tam opisane warunki bezpiecznej eksploatacji. Ustaw go na 6A i ładuj. To nic, że nowy. Nie wiadomo, kiedy ostatnio był ładowany. Teoretycznie jest bezobsługowy, ale zawsze możesz dobrać się do korków.



#317 OFFLINE   Jammaey

Jammaey

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 265 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Radek

Napisano 09 czerwiec 2016 - 21:40

Co sądzicie o ładowarce Schumacher 10A porównując do Cteka MXS 10? Bo różnica w cenie jest kolosalna... obecnie 190 zł vs 570 zł.. taniej Ctka nie znalazłem..  :unsure:



#318 OFFLINE   delux64

delux64

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów
  • Lokalizacjalubuskie
  • Imię:delux

Napisano 10 czerwiec 2016 - 06:17

Szumacher jest o,k mam i teraz używam nad Soliną ładuję żelową Toyamę 100ah..i zero problemu..i WCALE  nie musi być ta ładowarka z WYSOKIEJ półki,drugi kwasowy aku ładuję ładowarką automatyczną za 150 zł i też jest o,k..za tą kwotę która Ci zostanie możesz kupić kwasową setkę  Marine,tzw głębokiego rozładowania..


Użytkownik delux64 edytował ten post 10 czerwiec 2016 - 06:43


#319 OFFLINE   Janusszr

Janusszr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1359 postów
  • LokalizacjaSuwałki
  • Imię:Janusz
  • Nazwisko:Ja_to_ja

Napisano 10 czerwiec 2016 - 06:51

Jeżeli posiadasz jeden akumulator za 500zł, czy tańszy, to bez większego stresu można go ładować ładowarką za 100zł.

Jeżeli jednak zainwestowałeś w markowe, drogie akumulatory, to pomyśl również o markowym sprzęcie do ładowania.

Przykładowo wracasz z ryb wieczorem, i rano chcesz znowu jechać. Będziesz w nocy wstawał i sprawdzał parametry ładowania? Markowa ładowarka załatwi sprawę za Ciebie. "Podłącz akumulator i zapomnij. Ja zrobię wszystko za Ciebie".

Mając np. kiepski akumulator, będziesz chciał po jakimś czasie kupić lepszy. I co? Będziesz robił kolekcje prostowników tak jak ja? W tej chwili mam trzy. Bester, Stefpol i ostatni nabytek Semielektronik.  A ile było po drodze badziewia to już nawet nie pamiętam, ale chyba również trzy.


  • Jammaey lubi to

#320 OFFLINE   Kadet

Kadet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1003 postów

Napisano 10 czerwiec 2016 - 07:11

Jedną z cech dobrej ładowarki jest niski końcowy prąd ładowania. Ctek kończy ładowanie przy prądzie około 0,4A, czyli aku jest naprawdę dobrze nabity. Miałem tanie ładowarki gdzie uznawały naładowany aku już przy prądzie końcowym 1,5A, tak naprawdę był naładowany dopiero w 80%. Po podłączeniu Cteka, ten jeszcze nabijał baterię przez 2 godziny.Wniosek jest taki że nie bez powodu płaci się grubą kasę za dobrą ładowarkę.


  • Pietruk i Jammaey lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych