Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Ponton - kotwiczenie w rzece


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   argrabi

argrabi

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 665 postów
  • LokalizacjaPiachowo

Napisano 01 styczeń 2010 - 19:25

Kolega na ponton 3.5 metra (firma mi nieznana). Mówi że waży okolo 80 kg plus 10 KM Honda plus bagaże i oczywiście On ( raczej kurduplasty na oko ok 70 KG :huh: ) I na średnio bystrej rzece parkuje na tarczy hamulcowej od osobówki. Jak go pierwszy raz spotkałem na takiej rzeczce gdzie nie mogłem znaleźć kamienia to mi pożyczył taki hamulec i nawet mi nieżle się parkowało na sporym nurcie(ja mam łódź raczej morską 4.75 metra Wagi sam kadłub około 130 KG plus silnik około 30 KG plus graty i ja 11o Kg). W sumie 270 KG bite. Nie wiem jak to działa ale trzyma. :lol:


Bo nie tylko ciężar, ale i kształt sie liczy... 30 cm odpowiednio wygiętego pręta zbrojeniowego lepiej będzie trzymało, niż 100-kilowa kula....
I dno.. Inaczej sie kotwiczy w piasku, inaczej na kamienistej rafie lub iłowej rynnie...

#22 OFFLINE   saalar

saalar

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisano 25 styczeń 2010 - 13:42

pływam jednostkami około 4 metrów na rzece Odrze, zazwyczaj we dwóch. mam kotwice typu CQR, podobna do pługowej lecz z ruchomym ramieniem. waga około 8kg. moge postawić ponton w środku nurtu i ponton staje dęba. musi tylko nabrać piachu. później trzeba trochę ściągnąć żeby wyrwać ja w pionie. do klatek wystarczy cokolwiek. woda nie ciągnie za mocno wiec tu nie będzie różnicy jaki rodzaj użyjemy. pozdrawiam

#23 OFFLINE   Patryk1125

Patryk1125

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1896 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg
  • Imię:Patryk

Napisano 07 maj 2011 - 17:19

wracając do tematu czym najlepiej kotwiczyć ponton w większych rzekach? Chodzi mi głównie o Wisłę. Do tej pory używałem kotwicy w kształcie walca i wadze ok.11 kg jednak kiepsko się spisuje nawet na długiej linie.

#24 OFFLINE   Przemek

Przemek

    Przemek

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1488 postów
  • LokalizacjaWyszków
  • Imię:Przemek

Napisano 07 maj 2011 - 18:14

Ja dziś na Bugu musiałem zostawić gumowaną 10 kg bo tak skutecznie mi się zaklinowała w kamieniach przy główce że nic nie dawało rady by ją wyszarpnąć nawet opłynięcie jej na silniku.
Teraz śmiało mogę twierdzić że wszystko da się urwać :mellow:

#25 OFFLINE   Patryk1125

Patryk1125

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1896 postów
  • LokalizacjaTarnobrzeg
  • Imię:Patryk

Napisano 07 maj 2011 - 19:06

z tym się zgodzę też miałem ostatnio taką sytuację ale po dłuższej chwili udało się wyciągnąć. Przemek a nie masz problemu z kotwiczeniem? Rozumiem, że posiadałeś coś podobnego do podanych w linku http://www.pontony.net.pl/kotwice.php
posiadam podobną do tej drugiej ale na Wiśle trzeba ją opuścić dużo wcześniej przed miejscówką i modlić się żeby się o coś zaczepiła bądź zamuliła.
Teraz kombinuję taką kotwice w kształcie talerza o średnicy ok. 20cm z ramionami po boku o dł. ok. 10cm, całość waga ok.8-9kg. Może da radę i nie będzie za bardzo czepliwa.....


#26 OFFLINE   Przemek

Przemek

    Przemek

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1488 postów
  • LokalizacjaWyszków
  • Imię:Przemek

Napisano 07 maj 2011 - 21:10

Dokładnie taką miałem :wacko:
Teraz trzeba kupić drugą :unsure:

#27 OFFLINE   Slavecky

Slavecky

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 251 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 08 maj 2011 - 23:14

No dobra a do czego przywiązujecie kotwicę dziobową? Do tego kółka pod uchwytem do noszenia czy do samego uchwytu?
No i jeszcze jedno - nasłuchałem się kiedys o tym jak to Wisełka potrafi ponton na kotwicy potraktować tak, że nosem wodę nabiera i jak się w porę nie odetnie linki kotwicznej to kaplica...
Słyszał ktoś coś o takich historiach?

S.

#28 OFFLINE   Przemek

Przemek

    Przemek

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1488 postów
  • LokalizacjaWyszków
  • Imię:Przemek

Napisano 09 maj 2011 - 07:49

hmmm z tym nabieraniem wody to musiał być jakiś ceraciak...nie wierzę by ponton morski klasy C mógł by zostać przyczepiony...ja zainstalowałem rolkę dziobową oraz knagę i w ten sposób blokuję linkę kotwiczną.