Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Nóż wędkarskosurvivalowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
801 odpowiedzi w tym temacie

#761 OFFLINE   md30

md30

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 149 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:C&R

Napisano 27 maj 2022 - 14:29

Jak wykuty z bieżni łożyska to twardości mu nie można odmówić, ale jak to wygląda z wytrzymałością? Nie będzie zbyt kruchy i podatny na pęknięcia czy wyszczerbienia?



#762 ONLINE   russian80

russian80

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 908 postów
  • Lokalizacjadarłowo
  • Imię:Radek

Napisano 27 maj 2022 - 14:43

Nie mam pojęcia , twórca twierdzi że to solidny materiał i przy moim użytkowaniu nic mu nie będzie, choć miałem wątpliwości te same co opisałeś.. ogólnie kosi włosy nawet po cięciu kartonów..

Użytkownik russian80 edytował ten post 27 maj 2022 - 14:44


#763 OFFLINE   hanz

hanz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 286 postów
  • Lokalizacjamałopolskie
  • Imię:Marcin

Napisano 27 maj 2022 - 15:25

Przy tym rozmiarze noza twardość może byc wazniejsza niz kruchosc. Sam fakt ze to hidden nie predysponuje go do ciezkich prac. Do pasztetu jak znalazł :)
  • Piotr O. lubi to

#764 ONLINE   russian80

russian80

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 908 postów
  • Lokalizacjadarłowo
  • Imię:Radek

Napisano 27 maj 2022 - 15:34

Raczej na ognisko do kiełbaski,i do macania jaki to on nie super;)
  • hanz lubi to

#765 ONLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 27 maj 2022 - 20:21

 Sam fakt ze to hidden nie predysponuje go do ciezkich prac. Do pasztetu jak znalazł :)

Jasne i to tylko podlaskiego bo inne za twarde.

Dla potwierdzenia, tanie hiddeny

 

 



#766 OFFLINE   hanz

hanz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 286 postów
  • Lokalizacjamałopolskie
  • Imię:Marcin

Napisano 27 maj 2022 - 20:40

Dla mnie nóż to narzędzie i jak narzedzi używam zgodnie z przeznaczeniem. Batonowanie takim nozem to jak kopanie dołka patykiem. Da sie, ale sa lepsze narzędzia...
  • Alexspin lubi to

#767 ONLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 27 maj 2022 - 21:07

No akurat te dwa noże są do napierdzielania na budowie, w warsztacie, gdziekolwiek. Takie ich przeznaczenie. Nad sensem batonowania nie ma co dywagować, natomiast filmy jasno pokazują, jak bezsensowny jest mit delikatności hiddena.


  • russian80 lubi to

#768 OFFLINE   hanz

hanz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 286 postów
  • Lokalizacjamałopolskie
  • Imię:Marcin

Napisano 28 maj 2022 - 05:53

Kolego nie bede sie tu sprzeczał. Chcialem tylko napisac, ze w małych nożach mozna sobie pozwolic na wyzsze hartowanie kosztem udarnosci ... tylko tyle. Nie mialem ani hultaja ani bahco. Morke mam i sobie chwalę.
  • Alexspin lubi to

#769 ONLINE   witeg

witeg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 168 postów
  • Imię:Witek

Napisano 28 maj 2022 - 06:52

Z hartowaniem to jest bardziej skomplikowana sprawa, dużo zależy od rodzaju stali, sposobu hartowania, czy patentów ze skuwaniem różnych stali i niekoniecznie jak mały nóż to może być kruchy, ale akurat do tego zastrzeżeń nie miałem, bo faktycznie czasem właśnie zależy na tym, żeby niewielki nóż trzymał długo ostrość a wytrzymałość w nim nie jest priorytetem. To z czym się nie zgadzam to, że prawidłowo wykonany hidden tang nadaje się wyłącznie do lekkich prac. Dałem przykłady tanich roboli, tradycyjne leuku czy jakuty też są hiddenami, a nie są nożami do oglądania... no przynajmniej pierwotnie nie były. Używając Mory pewnie też nie obawiasz się szczególnie, że się  połamie, prawda?



#770 ONLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1575 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 28 maj 2022 - 09:42

Dla mnie nóż to narzędzie i jak narzedzi używam zgodnie z przeznaczeniem. Batonowanie takim nozem to jak kopanie dołka patykiem. Da sie, ale sa lepsze narzędzia...


Siekiera ?

Moje zdanie na temat noży survivalowych jest takie, że to po prostu naostrzone łomy . Fajnie , taki znany i lubiany na forum "zapas mocy". Gdybym zgubił się 100 lat temu na Alasce pewnie by mi był na serio potrzebny . Dzisiaj 99 % spraw w domu , na rybach , na zewnątrz i w pracy ogarniam zwykłym Sanrenmu 710 EDC.
  • drag i Alexspin lubią to

#771 OFFLINE   Trotka

Trotka

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 36 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 28 maj 2022 - 13:01

na biwaku rąbanie drewna - siekiera. Reszta nóż. Z praktyki wniosek taki: nie musi być wysoko zahartowany i ostry jak brzytwa. Po co? powinien być przede wszystkim łatwy do naostrzenia, na podręcznej osełce, ostatecznie na kamieniu.  Co z tego jak nóż ma 65 HRC twardości, stępi się w warunkach polowych tylko trochę wolniej, ale za to do naostrzenia będą potrzebne diamenty na systemie. No chyba że ktoś lubi. 



#772 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 30 maj 2022 - 12:48

Mam dość starą wersję leathermana, używam go już kilkanaście lat i nie zamieniłbym na inny. Próbowałem kilka innych konstrukcji, ale nie przypasowały mi. Mój jest jeszcze starszą wersją niż na fotce, okładziny rękojeści mają elipsidalne wycięcia zmniejszające ciężar. Super folderek.

57_2bf16fc5-e97f-43b3-b0f7-20e740aa392a_


Użytkownik Alexspin edytował ten post 30 maj 2022 - 12:50


#773 OFFLINE   DominikBP

DominikBP

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 232 postów
  • LokalizacjaBiała Podlaska
  • Imię:Dominik

Napisano 30 maj 2022 - 13:49

Siekiera ?

Moje zdanie na temat noży survivalowych jest takie, że to po prostu naostrzone łomy . Fajnie , taki znany i lubiany na forum "zapas mocy". Gdybym zgubił się 100 lat temu na Alasce pewnie by mi był na serio potrzebny . Dzisiaj 99 % spraw w domu , na rybach , na zewnątrz i w pracy ogarniam zwykłym Sanrenmu 710 EDC.

Czyli dla początkującego wystarczy taki nożyk żeby nosić go na co dzień przy pasku, na ryby, na ponton na jakieś wypady na ognisko, czasami rybkę nad wodą oprawić ?


  • Alexspin lubi to

#774 ONLINE   russian80

russian80

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 908 postów
  • Lokalizacjadarłowo
  • Imię:Radek

Napisano 30 maj 2022 - 14:05

Mam dość starą wersję leathermana, używam go już kilkanaście lat i nie zamieniłbym na inny. Próbowałem kilka innych konstrukcji, ale nie przypasowały mi. Mój jest jeszcze starszą wersją niż na fotce, okładziny rękojeści mają elipsidalne wycięcia zmniejszające ciężar. Super folderek.
57_2bf16fc5-e97f-43b3-b0f7-20e740aa392a_

Tego też posiadam tylko model bez śrubokrętów... naprawdę fajny nożyk :)
  • popper i Alexspin lubią to

#775 OFFLINE   Ardoro

Ardoro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • LokalizacjaDolnośląskie

Napisano 30 maj 2022 - 15:37

A ja właśnie zamówiłem tutaj:   https://www.militari...nqx_p121899.xml

i oczekuję pod paczkomatem  :)  na takie coś pomiędzy siekierą a kilkoma małymi które mam:  

 


Użytkownik Ardoroq edytował ten post 30 maj 2022 - 15:38

  • popper i coma lubią to

#776 OFFLINE   hanz

hanz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 286 postów
  • Lokalizacjamałopolskie
  • Imię:Marcin

Napisano 30 maj 2022 - 16:04

To juz chyba objaw jakiegos kompleksu :) żart. Co kto lubi. Ale jak bedziesz go nosil na szyi to na starosc bedziesz garbaty :)
  • Alexspin i Ardoro lubią to

#777 OFFLINE   hanz

hanz

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 286 postów
  • Lokalizacjamałopolskie
  • Imię:Marcin

Napisano 30 maj 2022 - 16:13

A tak do tych calych rozwazań ...wszystko panowie to kwestia balansu i kompromisu pomiedzy użytkowością i kompaktowością. Dla jednego do pasztetu i przeciecia sznurka bedzie dobry wicek, inny bez maczety na pol metra nie ruszy sie z domu. Do tego dokladamy jeszcze cos co nazwalbym fun factor i masz mozliwe wszystkie kombinacje ... jeden morką bedzie batonował inny ratem 7 bedzie smarował kanapki.
  • Alexspin i md30 lubią to

#778 ONLINE   Szymon82

Szymon82

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1575 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Szymon

Napisano 30 maj 2022 - 17:56

Czyli dla początkującego wystarczy taki nożyk żeby nosić go na co dzień przy pasku, na ryby, na ponton na jakieś wypady na ognisko, czasami rybkę nad wodą oprawić ?

Jeśli ma służyć a nie być "od wyglądu" to spokojnie.
  • Alexspin i md30 lubią to

#779 OFFLINE   Ardoro

Ardoro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 195 postów
  • LokalizacjaDolnośląskie

Napisano 30 maj 2022 - 19:37

A tak do tych calych rozwazań ...wszystko panowie to kwestia balansu i kompromisu pomiedzy użytkowością i kompaktowością. Dla jednego do pasztetu i przeciecia sznurka bedzie dobry wicek, inny bez maczety na pol metra nie ruszy sie z domu. Do tego dokladamy jeszcze cos co nazwalbym fun factor i masz mozliwe wszystkie kombinacje ... jeden morką bedzie batonował inny ratem 7 bedzie smarował kanapki.

Wcześniej nie używałem takiego dużego sprzętu. Jak pisałem, mam kilka mniejszych, a ten po prostu spodobał mi się i pomyślałem że może czasem się przydać. Czasem jest tak, że używa się do czegoś małego nożyka i przebiega człowiekowi przez głowę, że przydałby się większy. A ten fajnie wygląda i dobrzy ludzie dobre rzeczy o nim piszą, no i ten gość na filmie tak nim włada  :)  . Ale będzie jeździł głównie w bakiście łodzi  B)   


  • Szymon82 lubi to

#780 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9493 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 30 maj 2022 - 19:55

A jednak Sanremu 710 jest mały. U mnie trafił, na stałe wyposażenie  samochodu. Przygotowanie posiłku, sprawienie ryby itp. (bez batonowania) to jednak chyba https://www.militari...anty_produktowe

Tu klasyczny dylemat: coś za coś, bo waga nożyka wzrasta.

 

Mały Latherman fajny i sprawny mechanicznie. U mnie sprawnie działa po latach używania ale...... To mały szpikulec. Przygotowanie nim posiłku, to kara. No chyba, że do nacinania kiełbaski. Nawet na grzyby lepiej wybrać cieńszą klingę i płaski szlif. Na grzyby, to 710, jak znalazł, bo i tani i śmiga aż miło.

 

A żeby nie było, to w tym sezonie, nad wodą testuję, chyba ten model Morki: https://www.militari...1_h_p135698.xml

Na razie same pozytywy. No może poza wagą.


Użytkownik popper edytował ten post 30 maj 2022 - 20:02

  • Szymon82 i Alexspin lubią to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych