Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam! Mam zamiar zakupic lornetk oczywiście w celu zabierania na ryby :D to dodatkowy fajny sprzęt który czasem może przynieść wiele frajdy nad wodą .

 

Jeżeli używacie też lornetki na rybkach prosze o pomoc w zakupie no i wasze opinie co by bylo najlepsze . wiadomo jest wiele kryteriów wyboru; wielkość itd....

Dzieki i czekam na wasze opinie :D

Opublikowano

Osobiście używam lornetki NIKON Action VII 10x50. Jest na prawdę SUPER i nieporównywalna do poprzednich. Przede wszystkim optyka jest na prawdę świetna i nie ma tego co mnie denerwowało w poprzednich - niesotry obraz, ciemne szkła bez powłok odblaskowych, astygmatyzm. Polecam szczerze!!!

 

Pozdrawiam

Remek

Opublikowano
@remek a możesz coś wiecej podrzucić o tym trzecim oku :D ? Jak jest z wielkością podczas uzytkowania ? Gdzie ją transportujesz na rybach ? Wiesz chodzi o to czy jest po ręką bo czasem coś sie spostszerze ale zaczym sie wyciągnie oko to juz po fakcie :( no tak mam właśnie z bierzącym sprzętem :( Jak jest ze szkłami ? Trzeba bardzo uważać bo z tym bywa różnie
  • 4 lata później...
Opublikowano

Osobiście używam lornetki NIKON Action VII 10x50. Jest na prawdę SUPER i nieporównywalna do poprzednich. Przede wszystkim optyka jest na prawdę świetna i nie ma tego co mnie denerwowało w poprzednich - niesotry obraz, ciemne szkła bez powłok odblaskowych, astygmatyzm. Polecam szczerze!!!

 

Pozdrawiam

Remek

 

Remku a jak z mocniejszym powiększeniem???

Czy te 10x w sytuacjach gdy szukamy kolegi oddalonego o 5 kilometrów na wodzie wystarczy???

;)

Opublikowano

Osobiście używam lornetki NIKON Action VII 10x50. Jest na prawdę SUPER i nieporównywalna do poprzednich. Przede wszystkim optyka jest na prawdę świetna i nie ma tego co mnie denerwowało w poprzednich - niesotry obraz, ciemne szkła bez powłok odblaskowych, astygmatyzm. Polecam szczerze!!!

 

Pozdrawiam

Remek

Dokładnie. Znakomite szkła. Ma takie w pracy i noszę się z zamiarem zakupu do prywatnego użytku

Opublikowano

Jako że używam lornetek od wielu lat i miałem w rękach co najmniej kilkadziesiąt różnych, śmiało mogę powiedzieć że najlepsze szkła robi niemiecki Steiner. Są to lornetki bez wad. Zazwyczaj używam 7 x 50 a to może być nieco mało dla niektórych zastosowań ale inne są równie dobre. Firma produkuje optykę do Leopardów. Jest jeden minus - cena.

Opublikowano (edytowane)

Dwa lata temu naoglądałem się cudownych lornetek na portalach, zajrzałem do kieszeni, no i wziąłem 150 zł poszedłem na targ w sobotę :P  - kupiłem radziecką - no bo z przed kilkunastu lat lornetkę - i jestem zadowolony. Nawet jeszcze z pokrowcem z prawdziwej skóry. Nie od dziś wiadomo że Rosjanie robili jedne z najlepszych obiektywów. Ostatnio kupiłem w mniejszym wydaniu radziecką za 100 zł - dla syna. Co ważne, nie kupowałem od Rosjan - też już sprzedają plastikową tandetę, trzeba szukać u naszych "dziadków" handlujących "sprzętem używanym". 

Edytowane przez jabr
Opublikowano

Andrzeju ale cena sporo wyższa http://www.mixelectronics.pl/lornetki

Dziękuje Waldek za linka. Za 269,00 juz kupuję. Moze tak jak z młynkami okaże się , że stary model lepszy od nowego ;) 

Chyba na rybki musimy sie ustawić, bo mam kilka długów do spłacenia.

 

 

 

 

 

Dwa lata temu naoglądałem się cudownych lornetek na portalach, zajrzałem do kieszeni, no i wziąłem 150 zł poszedłem na targ w sobotę :P  - kupiłem radziecką - no bo z przed kilkunastu lat lornetkę - i jestem zadowolony. Nawet jeszcze z pokrowcem z prawdziwej skóry. Nie od dziś wiadomo że Rosjanie robili jedne z najlepszych obiektywów. Ostatnio kupiłem w mniejszym wydaniu radziecką za 100 zł - dla syna. Co ważne, nie kupowałem od Rosjan - też już sprzedają plastikową tandetę, trzeba szukać u naszych "dziadków" handlujących "sprzętem używanym". 

Mam taką po teściu myśliwym. Lux widok , ale ciężka i wielka.

Opublikowano (edytowane)

Ja mam taką za 30 zł z Juli i widać spoko :-)

 

Po kilku latach używania tego cacka okulista może mieć skrajnie odmienną opinię.

 

Co do sprzętu rosyjskiego to niestety obecne wypusty takie jak Sotem, Berkut, Baigish itp. niestety nie dorównują radzieckiemu ZOMZ. Miałem tą lornetkę jakieś 3 lata i na prawdę nie odstawała od Zeissa Jenoptema bez powłok MC. W budżecie do 500 zł poleciłbym właśnie ZOMZ 7x50 lub tak jak pisano wyżej Nikona Action.

Edytowane przez ajmo
  • Like 1
Opublikowano (edytowane)

Z racji drugiego hobby jakim jest myślistwo musiałem siłą rzeczy wiele dowiedzieć się o optyce.

Jeżeli nie chcecie wydawać kupy kasy to lornetki trzeba kupować, jak to jabr napisał od dziadków na bazarach. Trafiają się lornetki USSR, które Zeiss wyposażał w soczewki, a to najważniejsza część całego układu optycznego.

Mogę polecić, ale pewnie będzie trudna do zdobycia Minolta Activa WP FP 10x50 lub 7x50. Bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Cena około 700zł. Bardzo możliwe, że cena się mocno może zmienić bo lornetki były poszukiwane.

Jak ktoś ma nieograniczony budżet to Zeiss, Svarowski, Leica czy też wspomniany przez skippiego Steinter - z tego Steiner chyba najtańszy.

Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie do czego ona będzie nam służyła i jak będziemy znali odpowiedź to wyjdą nam też parametry. Jeżeli chcemy podziwiać okolicę w jakiej wędkujemy w dziennym świetle to wystarczy 8x30 (ja taką na ryby noszę bo waży niewiele). Jeżeli będą nas interesowały obserwacje nocne to zwiększamy wielkość obiektywu (druga cyfra w parametrach lornetki) - dzięki temu wpada więcej światła i obraz będzie "jaśniejszy" - taka lornetka będzie zdecydowanie cięższa.

Ktoś wyżej zadał pytanie, czy z 5 km będzie widział kolegę - to zależy od spostrzegawczości :).... podejrzewam, że jak będzie się skradał do klenia w maskującym stroju to pewnie nikt go nie zauważy.

Kolejna rzecz o jakiej trzeba pamiętać to to, że im większe powiększenie (pierwsza cyfra) tym trudniej utrzymać obraz bez drgań.

Wg mnie lornetki o parametrach ok 7-8 x 30-50 będą najbardziej odpowiednie.

Edytowane przez Jack__Daniels
  • Like 1
Opublikowano

Potwierdzam przedmówców. Mam lornetkę USSR kupioną jakieś 25 lat temu. Szkiełka jasne i ostre. Używam rzadko bo duża i ciężka, chyba 8x50, ale nawet w nocy przy świetle księżyca spokojnie daje radę :)

  • Like 1
Opublikowano

Zależy ile kasy możesz przeznaczyć....

do 1500 zł Polecam Nikon Monarch 8x56.

Coślepszego z właściwościamy nocnymi Docter Nobilem 8x56 - była w promocji za chyba 3000 zł gdzieś ostatnio widziałem.

Opublikowano

Tak, Ruskim czasami udawało się zrobić przyzwoite szkła. Mam ruski teleskop newtona 120mm, i jest jeśli nie znakomity to co najmniej bardzo dobry. Lornetki też są ok.

Opublikowano

skippi66,

Ruskim jak Ruskim, ale Niemcom, którzy w zakładach Zeiss'a robili szkło dla Ruskich. Podobno można to rozpoznać po kolorze powłok, które były nanoszone na soczewki. Niestety nie pamiętam jaki miały kolor.

Docter Nobilem fajna lornetka, ale na ambonę, a nie do tego, żeby ją dołożyć do spiningowego ekwipunku.

Do wędkowania nie jest potrzebny taki "teleskop".

  • Like 2

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...