Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Bardzo ciężki spinning


  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#21 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6,186 posts
  • Imię:Krzysztof

Posted 10 February 2010 - 10:14

Jak nie można spacerować, to 30kg sum jest konkretny <_<

Ja mam taki kij, bardzo podobnie zrobiony. Zrobiłem tylko troszkę dłuższy dolnik, co zmniejsza efektywną długość wędziska, ale poprawia wyważenie. Dodatkowo jest dociążony ołowiem. Blank ma sporą średnicę i grubą ściankę. Być może 40lb jest dyskusyjne, ale z pewnością to bardzo mocny kij. Dokładam do tego dużego niskoprofilowca lub średniego rounda. Można tym miotać przez cały dzień, bez zbytniego zmęczenia (choć Friko pewnie będzie innego zdania).

Łowiłem nim również na Wiśle (z trola i z rzutu) – na razie bez ryby, która mogłaby sprawdzić możliwości kija. Szczerze mówiąc w ogóle jeszcze takiej ryby nie zaliczył, bo szczupaki w przedziale 70-90 wyjeżdżają z wody na ogonach


#22 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,419 posts

Posted 10 February 2010 - 10:25

Niestety spinning z brzegu nie bedzie sie zaliczal do kategorii lekkie, latwe i przyjemne :( . Dluge i ciezkie wedzisko, które musi sobie poradzic z ciezka guma, lekka guma, ciezkim woblerem, lekkim woblerem...Przyda sie solidne przygotowanie na silowni, usztywniacze nadgarstków itp, regularne branie srodków uspokajajacych ;) . No i mimo to efekt wciaz niepewny. A jak wezmiesz lzejszy sprzet, efekt murowany...zejscia.
Kiedys wzial mi sum na kijaszek boleniowy, bo tej ryby szukalismy, nie przesadnie duzy - ok 140cm. Dobrze ponad pol kilometra za nim plynelismy, zeby mu wobler z paszczeki wyczepic, bo to Yo-zuri i szkoda...


#23 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6,186 posts
  • Imię:Krzysztof

Posted 10 February 2010 - 10:33

Trochę offtop, ale nie mogę się powstrzymać: na te lżejsze jakby chętniej biorą a może po prostu częściej się nimi łowi :lol:

#24 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,419 posts

Posted 10 February 2010 - 10:50

A chcialbys dyszlem machac przed kilka godzin?? :lol:

#25 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6,186 posts
  • Imię:Krzysztof

Posted 10 February 2010 - 12:00

Każdy by chciał... zjeść ciastko i mieć ciastko

#26 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6,193 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 10 February 2010 - 12:57

Bylo w przeszlosci opisywanych kilka metod lowienia sumow...jednym z nich jest..plyniecie za sumem wplaw z wedka w garsci. :D
Innym jest chodzenie za nim i poszukiwanie go w miejscach poza glownym nurtem, ktore odwiedza od czasu do czasu. Wowczas sprzet nie musi byc tak sztywny jak ten do lowienia w rynnach. (mowie sztywny co nie znaczy ze lzejszy tylko bardziej subtelny w szzcytowce i lepiej amortyzujacy)

Z moich spostrzezen wynika, ze nieraz trzeba dlugo pochodzic za sumem, nawet kiedy wiadomo ze on jest w danym rejonie..
Jezeli rejon okaze sie gorszy...a do tego dodamy x rzutogodzin bez brania taka kopiąto...wyjdzie nam sport dla duzych twardzieli (ogolnie traktujac to slowo)

Gumo

#27 OFFLINE   pablom

pablom

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,024 posts
  • LokalizacjaSulejówek

Posted 13 February 2010 - 08:44

Ja tam na sumach się nie znam, mam za to kolegę którego ogarnęła sumomania. Na ZZ na solidny zestaw (kij około 80-120gr i jak to on określił 0,40 pleciona) zaciął kijankę, po której braniu tylko dym z kołowrotka (jakiś shimaniec 4000) poszedł i zapas linki się skończył. Kolega był na łódce a nie na brzegu. Teraz dorwał jakiegoś kompozyta cupido do 240 i dedykowanego na dorsze i inne paskudztwa. Są też ciekawe kije w greysie.

Mówienie że w danym miejscu występują ryby do ... jest troszkę <_< naciąganą teorią. A łowienie z brzegu i próba zatrzymania ryby 30 - kilowej i większej będzie raczej bardzo problematyczna. Kiedyś miałem Zajebistą metę sumową i nie tylko na Pilicy. Tuż przed zakrętem rzeki o jakieś 90 stopni była przykosa. Za nią dół ponad 5m, za którym była rynna na kilkadziesiąt metrów długości i kilka głębokości . Na początku lat 90 wieczorami było słychać polujące ryby. Było ich mnóstwo. Z tym że w tym miejscu wyciągnięcie ryby większej niż 10kg było raczej niemożliwe. Czemu? otóż nie było możliwości uskuteczniania biegu za rybą. Ba , nawet nie było takiej potrzeby. Ryba po braniu dawała energicznego susa w 3 zwalone dęby, które były w tym fajnym dole.

#28 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2,894 posts
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Posted 13 February 2010 - 10:14

W moim planowanym łowisku zupełnie nie interesuje mnie, co ryba zrobi/będzie chciała zrobić, bo w zaczepy nie wejdzie z prozaicznej przyczyny - nie ma ich, a daleko nie zwieje, no chyba, że w ciągu minuty przejdzie przyspieszoną ewolucję i wyjdzie na ląd.

Ponawiam pytanie o dwie wspomniane w pierwszym poście wędki, bo zwiedziłem wszystkie sensowne sklepy wędkarskie w okolicy i nie widziałem ich. A ściągnięcie wiązałoby się z zostawianiem zaliczki, co mi się nie uśmiecha. Najbardziej podpasował mi pracą Thytan Catfish, ale niestety kij typowo gruntowy z rękojeścią chyba 70cm i ciężkim uzbrojeniem.

#29 OFFLINE   radekg

radekg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 133 posts
  • LokalizacjaWARSZAWA

Posted 15 February 2010 - 21:57

a może zainteresuje Ciebie ten kijaszek:
mikado MLT HEAVY TX SPINN 300 lub 360 c.w. 28-100g

#30 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14,825 posts
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Posted 15 February 2010 - 22:46

MLT HEAVY TX SPINN 300 lub 360 c.w. 28-100g


360 cm do 100 gramow ze stajni Mikado ! :huh: :o

Docelowy uzytkownik :

http://www.madman.com.au/wallpapers/he-man_and_the_masters_of_178_1024.jpg


:D

Guzu

#31 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,419 posts

Posted 15 February 2010 - 23:09

Ja tam na sumach się nie znam, mam za to kolegę którego ogarnęła sumomania. Na ZZ na solidny zestaw (kij około 80-120gr i jak to on określił 0,40 pleciona) zaciął kijankę, po której braniu tylko dym z kołowrotka (jakiś shimaniec 4000) poszedł i zapas linki się skończył. Kolega był na łódce a nie na brzegu.

Powinien lepiej wziac sie za szachy, to w sam raz bedzie dla niego. :lol:

#32 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,912 posts
  • LokalizacjaPoznań

Posted 16 February 2010 - 18:26

Nie jestem szczypiorkiem, masa zestawu mnie nie przeraża :D


Guzu, przecież Mekamil wyraźnie napisał, że czuje MOC by władać takim zestawem. ;) Seryjnym, trzymetrowym, w okolicach 100g CW.
Dla mnie jest to kosmos i nie czuję w sobie takiej Mocy.

Pablom
Co do nieoczekiwanie wielkich przyłowów, czy niewyjętych ryb, to akurat te 30kg, to jest właśnie przygotowanie na wyrost.
Nie dlatego że większych ryb nie ma, uważam że są, ale to nie Wisła, nie Narew, nie ZZ.. Łowienie zestawem mogącym dać szansę z rybą 50kg (Ty piszesz i o większych ) wykluczało by przyjemne łowienie ryb, jakie będą gościć najczęściej na końcu zestawu, czyli poniżej 150cm... i to jeśli się przyłożyć, a szczęście dopisze. :D
Rezerwa być musi, ale łowienie zestawem na rekord polski, gdzie już ponad metrowe sumki są cieszącą oko zdobyczą, nie ma sensu.

Pozdrawiam
Grzesiek

#33 OFFLINE   radekg

radekg

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 133 posts
  • LokalizacjaWARSZAWA

Posted 16 February 2010 - 21:24

GUZU oni naprawdę mają w ofercie na ten sezon takiego lajcika <_<
jak na razie nie ma go na stronie ale ja już go macałem na magazynie - robi wrażenie ta PAŁA <_< <_< <_<

#34 OFFLINE   Mekamil

Mekamil

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2,894 posts
  • LokalizacjaZgierz
  • Imię:Kamil

Posted 16 February 2010 - 21:32

Dzięki, myślę, że to też może być ciekawa propozycja. 3,6m to za długo, ale 3m mogą być niezłe.

#35 OFFLINE   Wojtek_Wroc

Wojtek_Wroc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 153 posts
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Wojtek

Posted 20 February 2010 - 15:53

A jaki kolowrotek polecacie do lowienia sumow rowniez z brzegu ? wiadomo musi byc mocny i szpula bardzo pojemna ..dzieki

#36 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6,193 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 20 February 2010 - 16:04

A dlaczego powinna byc ta szpula pojemna i ile typujecie ze powinna miescic? To jest kolejny pkt, ktory zrobi wage tego zestawu.

Gumo

#37 OFFLINE   Wojtek_Wroc

Wojtek_Wroc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 153 posts
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Wojtek

Posted 20 February 2010 - 17:12

Mysle ,ze ok 200metrow plecionki 30lb. Lowie w Odrze w miejscu bardzoo szerokim, w dosc silnym nurcie. ( nie moge podac szczegolow :D ) Miejsce jest 100% owe ,ale bardzo trudne bo brania sa zawsze ok 30-50metrow od brzegu pozniej blyskawiczny odjazd. Z malymi sumami 100cm itp itd nie ma problemow moment i jest na brzegu. Tylko tam biora duzo wieksze i robia co chca :D W dodatku nie mozna isc wzdluz brzegu bo sa geste krzaki :wacko:

#38 OFFLINE   kryst

kryst

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,028 posts

Posted 20 February 2010 - 18:01

A ja powiem tak: żyłka 30 lbs, plecionka 65 lbs. Moim zdaniem jest to rozsądne rozwiązanie. :unsure:

#39 OFFLINE   Gumofilc

Gumofilc

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6,193 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 21 February 2010 - 21:13

Celowo zadalem to pytanie bo sum ustawi sie e poprzek nurtu i bedzie splywal. Stojac na brzegu nic nie bedziesz mogl zrobic..

Jezeli nie uda sie go odciagnac w jakies zawracajace prady to trudno powiedziec jaki odcinek moze byc potrzebny.
Jezeli to sa naprawde duze ryby to moze byc konieczne zwiekszenie mocy linki nawet powyzej 50LB a jezeli, jak piszesz, nie mozna ponadto schodzic brzegiem to umarl w butach....kołuj srodek plywajacy...

Gumo

#40 OFFLINE   Wojtek_Wroc

Wojtek_Wroc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 153 posts
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Wojtek

Posted 22 February 2010 - 10:01

No wlasnie jest jak mowisz. Uparlem sie na to miejsce i nie odpuszcze tych sumow :mellow: Powiedz jak z tym kolowrotkiem ? moze z oferty cormorana ? musi wytrzymac lowienie ciezkimi przynetami po wiele godzin dziennie :)no i oczywiscie najwzniejsze:hol dzieki pzdr