Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędka na klenie - jazie, jaki blank wybrać?

jaź kleń

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
939 odpowiedzi w tym temacie

#381 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 24 grudzień 2012 - 15:34

Ten Lamiglas XSH1142LL 8lb do 10g ,w/g mojego kolegi,specjalisty od jazi,kleni i bolków jest ideałem własnie takiej wędki.Też łowi na Wiśle ,dolny bieg.Sam się przymierzam do tego blanku w niedalejkiej przyszłosci, a narazie pod tekie łowienie szykuje na muchowym 2,85m#6.


  • maniutek1 lubi to

#382 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1599 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 24 grudzień 2012 - 17:43

Ciekawy jestem , czy istnieje jakaś alternatywa tych blanków st.croix?  batson ?



#383 OFFLINE   nyny

nyny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Przemek

Napisano 24 grudzień 2012 - 18:03

Popatrz na ofertę CD, CTS, sadze ze niezgorsze blanki tam znajdziesz. Sam ten temat ogarynam blue rapidem do 14gr. Pozdrowienia

#384 OFFLINE   Dąbek 111

Dąbek 111

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2657 postów

Napisano 24 grudzień 2012 - 18:15

Z St Croix na forum  kupiłem kumplowi Wildrivera 3,2m do 7g ,swietne blanki pod takie przynety niebojące sie przyłowów.Tak samo nada się Talon VI+90LMF2 10g 8lb ,piękny blank w kolorze burgundu,mięsisty ale nie kluskowaty naprawdę szybki,spokojnie poradzi sobie z przyłowem,a miota małymi nielotami jak mało który.



#385 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1599 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 24 grudzień 2012 - 20:12

ten talon z tego co widze to 2,75....preferuję nieco dłuższe blanki. Chyba muszę zacząć od 10lb.

8lb chyba troszkęza miękki.



#386 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2677 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 24 grudzień 2012 - 21:01

Batson XST1142F, ale lekko uzbrojony na szczycie. Z tym, że to jest kij jaziokleniowy, a nie boleniowy. Ten kij (moim zdaniem) najlepiej współpracuje z kołowrotkiem wielkości Daiwy 1500-2000.

Ten blank jako dobra alternatywa, natomiast chyba przyjemniejszy byłby Lamiglas XMG 114 2L. Zapewne warte sprawdzenia są też St.Croix SCV i Phenix.

Pzdr,

Fatso



#387 OFFLINE   mateusz998

mateusz998

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 299 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 24 grudzień 2012 - 21:02

Może PST 943 :)



#388 OFFLINE   blackabyss

blackabyss

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisano 24 grudzień 2012 - 21:19

Jesli ma byc faktycznie kij w dlugosci  280-290cm to moge polecic wczesniej wspomnianego lamiglasa serii certified pro model XSH1142LL  - przy dlugosci 290 cm niezwykle lekki, odczuwalnie lzejszy od talona serii VI + 90LMF2 czyli w dlugosci 275cm.

Jak najbardziej  klenie, jazie ogarnia, ale ma bardzo subtelny szczyt i raczej nadaje sie pod niewielkie przynety - a Ty przeciez takie bedziesz uzywal ;) Z przylowem w postaci sredniego bolenia hol to czysta przyjemnosc. Ryby na tym kiju sa wyjatkowo grzeczne. W moim odczuciu na klenie-jazie wystarczy ten model lamiglasa z moca 8 lb  ryby do kilku kg. nie maja szans z tym amortyzatorem.

 

Polecam tez to http://allegro.pl/st...2888912698.html



#389 OFFLINE   Apioo

Apioo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1226 postów
  • LokalizacjaRzeszów

Napisano 24 grudzień 2012 - 21:37

Mam od października, Talona 90MLXF2, zamówiłem go jako kijek kleniowy z możliwością wytargania bolenia czy brzany, które trafiają mi się jako przyłów. Na razie jakoś się nie napracował bo największa ryba jaka na nim wyjechała to jaź 46cm, ale spokojnie poradzi sobie z większą zwierzyną ;) Co do przynęt jeśli zamierzasz łowić na najmniejsze nieloty może być odrobinę za tęgi i warto byłoby rozważyć lżejszego 90LMF2 jeśli brałbyś pod uwagę Talona. Wrzucę na dniach zdjęcie ugięcia kija to zobaczysz czy coś takiego by Ci pasowało.

 

Minusem jest waga wędki, moja na gotowo waży 180g, ale jest w miarę poprawnie wyważona więc nie ma jakiegoś dyskomfortu, a za to sprawia wrażenie pancernej ;)

 

Pozdr


Użytkownik apioo edytował ten post 25 grudzień 2012 - 16:17


#390 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5421 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 24 grudzień 2012 - 21:37

XMG i XSH do 8lb to świetne blanki, ale raczej do łowienia w spokojnym nurcie, z nurtem lub w poprzek

na przelewach czy rafach jak wobler 4-5cm wchodzi we właściwy nurt to wg mnie zbyt są już ustępliwe i dużo tracą na czułości

 

ja proponowałem mu 10lb, bo dla początkującego wg mnie lepszym wyborem jest kij choć trochę uniwersalny, a nie od razu "specjalistyka" ;)

 

ta Elitka to też fajny kij, a że lekko niedoszacowany, to w tym wypadku moze się okazać ciekawą alternatywą - zwłaszcza w tej cenie :)

 

Talon jak wiekszość modeli z tej serii jest niezwykle uniwersalny i pięknie się ładuje "sam sobą" i waga przynęta zaczyna nie mieć znaczenia :) jednak jak cała seria dość ciężkawy i trudny w wyważeniu

ale jak ktoś lubi "mięso" w blanku to strzał w dziesiątkę,

ja od lat "męczę się" ;) z lecącym na pysk 10MF2 do 21g, bo jeszcze nie znalazłem blanku, na który wyciągałem 30cm klenie i 120cm sumiki :)

 

 

ps. aż zaraz zważę mojego XMG :)

 

ps. kolega wcześnie wspominał o max lekkim wagowo zestawie, nawet myślał o kołowrotku 200g, a to wg mnie niestety dyskwalifikuje jednak Talona


Użytkownik bazyloss edytował ten post 24 grudzień 2012 - 21:41


#391 OFFLINE   Tomy

Tomy

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15991 postów

Napisano 24 grudzień 2012 - 21:51

Mogę polecić z czystym sumieniem CTS'a ELR 2,60m 6-20g.lub dłuższy.Bolenie bez problemu w granicach 70-75cm.Jaziki też ładnie na nim chodzą.Bardzo fajna konstrukcja.


Załączony plik  CTS 2,60m 6-20g (1).JPG   41,09 KB   125 Ilość pobrańZałączony plik  CTS 2,60m 6-20g (3).JPG   38,83 KB   155 Ilość pobrańZałączony plik  CTS 2,60m 6-20g (2).JPG   51,14 KB   136 Ilość pobrań


  • Maciek Rożniata lubi to

#392 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5421 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 24 grudzień 2012 - 22:06

super kijek, ale to raczej już bardziej boleniowy (oczywiście nie do RH :) ) z lekką domieszka klenia :)



#393 OFFLINE   Tomy

Tomy

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15991 postów

Napisano 24 grudzień 2012 - 22:22

To zależy o jakich Kleniach i Jaziach tu piszemy.Dla mnie jako kij Boleniowy jest ciut za słaby na szybki uciąg  na Jazie i Klenie w okolicach 50-60cm w sam raz.Pod 30-40cm może ciut za grubo.Do m-ca będę miał w rękach CTS 2,40m 5-15g .Sam blank mi się bardzo podobał po uzbrojeniu w tytany niewiele się zmieni.Moim zdaniem cała ta seria jest ok.a ideałem Boleniowym jest dla mnie cast CTS ELR 2,40m 9-28g a tak na konkretne rozmiarowo przynęty 10-35g.


Użytkownik Tomy edytował ten post 24 grudzień 2012 - 22:25


#394 OFFLINE   Martin777

Martin777

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów
  • Imię:Martin

Napisano 24 grudzień 2012 - 22:33

Jako, że jestem użytkownikiem Lamiego z seri certified pro a dokładnie na blanku XSH1142LL mogę coś powiedzieć na jego temat. Blank z pewnością daje rade sobie zarówno z kleniami jaziami jak i boleniami. Blank ten  wybrałem z nastawieniem głównie jeśli chodzi o klenio-jazie ale jak pózniej zobaczyłem bez problemu radzi sobie także z boleniami na mniejsze przynęty i praktycznie wiecej tych boleni wyjechało na ten kijaszek niż kleni. Bolenioza niestety i w tym przypadku wygrała. Wracając do blanku faktycznie nadaje się pod mniejsze przynęty lecz kryje wiele mocy w sobie. Szczytówka w miare delikatna bardzo płynnie przechodzi ku dolnikowi pod coraz to wiekszym oporem. Jako, że miałem styczność także z XMG z pewnością jest on bardziej spreżysty jak i troszke mocniejszy. Podsumowując jeżeli chcesz mieć kij bardziej uniwersalny zdecydowanie polecam 10lb, lecz z pewnościa 8lb da sobie rade z wiekszoscią rybek. 



#395 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5421 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 24 grudzień 2012 - 23:02

zważyłem - mój XMG 114 2L uzbrojony w Alconite + SIC na szczycie i DPS waży 137g ! co przy długości 2,9m jest wg mnie genialnym wynikiem

 

Tomy ja klenia 60cm to ostatnio widziałem z 10 lat temu i jakbym miał szansę na regularne spotkania z takimi kabanami to wcale nie używałbym wędek "kleniowych" :)

 

ps. czyli 2LL powinien ważyć około 125g - to już kosmos


Użytkownik bazyloss edytował ten post 24 grudzień 2012 - 23:05


#396 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1599 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 24 grudzień 2012 - 23:43

A czy chorym by było zrobienie dwóch lamiglasów  ?:P Heheheh no nie nie aż tyle kasy nie ogarne w tym momencie i to chyba mija sie z celem. Ten 10lb wydaje sie rozsądniejszy a waga do 140 g jest okejo :)

Zdecydowałem sie na XMG 1142L

A czy ten st.croix z allegro był by odpowiednikiem lamiglasa XMG114 2LL ?? Kurcze bo może sie skusze i na niego ?



#397 OFFLINE   Martin777

Martin777

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 22 postów
  • Imię:Martin

Napisano 24 grudzień 2012 - 23:48

Szczerze mówiąc zrobienie lamiego i kupno st.croixa troszke jakby mija się z celem moim zdaniem z racji iż zarówno moc jak i przynęty jakie obsłuża te kijki bedą bardzo podobne. Bedzie to minimalny przeskok który nie da za wiele. To tak odemnie ;)



#398 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5421 postów
  • Imię:Kamil

Napisano 25 grudzień 2012 - 00:16

Szczerze mówiąc zrobienie lamiego i kupno st.croixa troszke jakby mija się z celem moim zdaniem z racji iż zarówno moc jak i przynęty jakie obsłuża te kijki bedą bardzo podobne. Bedzie to minimalny przeskok który nie da za wiele. To tak odemnie ;)

i tak i nie, bo to jednak trochę inne kije w swojej "duszy"

 

zbrojenie dwóch Lamiglasów za jednym razem jest zupełnie bez sensu w Twoim wypadku !

 

Większość z nas tu doradzających ;) posiada znacznie szerszy wachlarz wędek, zarówno w mocy i gramaturze

 

ale ten wachlarz powstał w wyniku pewnej ewolucji

 

zastanówmy się ilu z nas zaczynało swoją przygodę z kijami z pracowni od długiego kija 8lb (na dużą rzekę) ? bo założę się, że niewielu

a nawet jeśli, to nie znaczy to, że był to idealny wybór

 

większość zapewne budowała kije 10lb lub nawet 12lb (pewnie nawet większość) a w miarę rozpoznawania swoich potrzeb, możliwości (ryby, miejsca i przynęty) szła w jedną lub drugą stronę

i w miarę specjalizacji i uczenia się dostosowywania wędek do konkretnych warunków rozszerzała arsenał

 

wybierz jeden kij i tak niedługo będziesz zbroił następny :) , ale będziesz już wiedział czego oczekujesz i czego potrzebujesz, a używał pewnie będziesz po trochu wszytkich

kompletne niewypały to prawdziwa rzadkość, a nawet jak się komuś zdarzy (w większości z powodu niedostatecznego zbadania tematu) to zawsze można szczerze się przyznać i sprzedać z niewielką stratą - komus akurat właśnie taki kij będzie akurat potrzebny


Użytkownik bazyloss edytował ten post 25 grudzień 2012 - 00:18

  • Remicki lubi to

#399 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1599 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 25 grudzień 2012 - 00:41

Sprawa  jasna XMG1142L. Teraz Panowie Bardzo proszę polecic nowemu koledze kogoś , kto ten blank zmontuje z pozostałymi komponentami.

Jak widzicie jestem  z wawy więc fajnie by było gdyby pracownia znajdowała się blisko ew w woj mazowieckim. Wiadomo przydało by sie pojechać i wybrać to co sie spodoba.

:) Pan Matuszewski chyba nie swoich blanków nie zbroi wiec odpada.....



#400 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9666 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 25 grudzień 2012 - 08:59

A męcz Fatso, Krzyśka masz ich pod ręką :) .







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: jaź, kleń

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych