Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Dlugi rzeczny uniwersał 2.90-3.20m

blank uniwersał boleń kleń

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
314 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 31 sierpień 2010 - 14:53

ad Fatso.
Dziękuję za wykład, ale najgorsze jest to, ze nic mi nie mówią te magiczne skróty (IST1142F, IST1024F, IST1084F i IST1085F ) nie miałem wędki zbudowanej na takich blankach. Zdecydowanie na ich temat muszę porozmawiac z Pawłem Olszewskim choć przyznam, że jest on jedną z osób, które starały się mnie odwieźć od pomysłu na kija o tej długości. Nie chciałem tej informacji zdradzać na poczatku tematu :D, żeby niczego nikomu nie sugerować.
Włóczykij, zakładając czysto teoretycznie, czy jeśli miałbyś budowac jeszcze raz takiego kija to czy tez byś wziął ten blank Batsona RX7 czy o mniejszym/większym module lub produkt zupełnie innej firmy?

#22 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2640 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 31 sierpień 2010 - 14:58

ale najgorsze jest to, ze nic mi nie mówią te magiczne skróty

Wejdź na stronę np Fishing Center (importer), albo prawie każdej pracowni rodbuilderskiej w Polsce. Blanki Batsona maja prawie wszyscy i przeczytasz przynajmniej jakie parametry odpowiadają podanym przeze mnie oznaczeniom.
Pzdr,
Fatso

#23 OFFLINE   nyny

nyny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1395 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Przemek

Napisano 31 sierpień 2010 - 18:08

Mam kija zrobionego w FC na IST1085F i jestem zadowolony, u mnie spelnia role troche ciezszego spina i zabieram go z mysla o moich malych szczupaczkach, a i czasami za bolkami sie z nim uganiam. Opisany jest jako 2.75 i 10-18gr linka 10-17lb akcja mod/F.

pozdro

#24 OFFLINE   Włóczykij

Włóczykij

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1252 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 31 sierpień 2010 - 21:50

Jeśli kiedyś miał bym sobie sprawić tak długi kij pod klenio-jazie to chyba wybrał bym ten sam i bym na niego bardzo uważał, ale pewnie rozważył bym tez blank o oczko mocniejszy do 28, albo nawet 35g. Ale to juz z myślą o maksymalnej uniwersalności i z nastawieniem bardziej na brzany i bolenie.
Z tego co widzę na stronie FC to te blanki są tylko na RX7 i RX8.

#25 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 01 wrzesień 2010 - 07:24

ad Fatso, wczoraj byłem na stronie FC i muszę przyznać, że na razie tego co tam się znajduje to nie ogarniam. Oczywiście po jednorazowej wizycie to nie powinno dziwić. Niewątpliwie bliżej się temu przyjrzę. Pierwsze co mi isę rzuciło w oczy to przeogromna rozbieżność cenowa pomiędzy blankami o podobnych parametrach, ale różnych firm (zakładam, że TOPowych). Tak sie zastanawiam czy wynika to z jakości użytych materiałów czy też renomy danej firmy, czy też jednego i drugiego?
ad nyny
Długość 2,75m absolutnie dyskwalifikuje kija do celów do jakich go potrzebuję. Ale cieszę się, że Ty jesteś z niego zadowolony.
ad Włóczykij
W moim przypadku akurat do 28 czy też 35g byłby niepotrzebny. Brzany jeszcze nie złowiłem, ba nawet nie widziałem jej na żywo więc muszę przyznac, ze Ci ich zazdroszczę :D. Z boleniami to sobie i takim do 21g poradzę.

Przyznam, że chciałem na szybko kupić patyka bo mi się wydawało... w sumie to wiele rzeczy mi się wydawało :D... Myślałem, ze jeszcze połowię nim w tym sezonie, ale dla takich zastosowań to tego sezonu już mi niewiele zostało. Zdecydowanie bardziej przyda mi się na wiosnę wiec jednak do namysłu mam wiele czasu.
Dziękuję za wszystkie rady.

#26 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2640 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 01 wrzesień 2010 - 07:56

W kwestii rozbieżności cen, moim zdaniem jest to kwesta i tego, jak dana firma się ceni, i tego, z czego dany blank jest zrobiony, i wreszcie gdzie jest produkowany. Ich jakość (ich - czyli blanków np. Batsona, Talona, CD, Lamiglasa, St.Croix itp.), rozumiana jako niezawodność, trzymanie parametrów/powtarzalność, użyteczność wędkarska jest raczej zbliżona (tak sądzę). Natomiast waga blanku, akcja i inne takie ... aaa! To już inna para kaloszy

Są miłośnicy wysokomodułowych sztywniaków CD, są wielbiciele raczej wolniejszego modułu (ja jestem gdzieś po środku B) ), są też badyle wysokomodułowe, ale przyjemnie ciepłe i odwrotnie - paskudne pały z IM6 - co kto lubi.

Ja sam tak naprawdę dopiero uczę się tego wszystkiego (jeszcze dwa lata temu jechałem niemal wyłącznie na sklepowych gotowcach), ale już ładnych kilka wedzisk przerzuciłem i parę uzbroiłem sam, toteż pewne wnioski zdążyłem wyciągnąć.

W kwestii kijów 3,20 pomolestuj Sławka Oppeln Bronikowskiego - swego czasu pisał (w kontekście wędzisk trociowych) o swoim długim Batsonie IST i o Wild Riverze St.Croix.

Pzdr,
Fatso

#27 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2640 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 01 wrzesień 2010 - 08:04

Aaa! Jeszcze jedna sugestia: wejdź na stronę CMW Rutenbau. Maja w ofercie blanki, również Batsona, z ciężarem rzutowym opisanym po europejsku, czyli od min. do max., a nie optimum. Jeśliś przywykł do kijów fabrycznych z właśnie europejskimi opisami, to może Ci to pomóc w rozumieniu blanków amerykańskich.

Pzdr,
Fatso

#28 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 01 wrzesień 2010 - 12:55

Ja sam tak naprawdę dopiero uczę się tego wszystkiego (jeszcze dwa lata temu jechałem niemal wyłącznie na sklepowych gotowcach), ale już ładnych kilka wedzisk przerzuciłem i parę uzbroiłem sam, toteż pewne wnioski zdążyłem wyciągnąć.


No ja dalej jadę na sklepowych gotowcach, które znalazły sie w moich rekach po dokładnej selekcji :D. Jednak to czego szukam to nie leży sobie ot tak na sklepowej półce więc trzeba budowac :D. Sam budować nie będę bo raz, ze mi sie nie chce (chcę gotowe narzędzie do połowu ryb :D ), a dwa to nie potrafię :D i jakoś niekoniecznie chcę się nauczyć :D... wolę w inny sposób spędzać czas... chociażby łowiąc ryby :D
Jeżeli chodzi o rozumienie kijów amerykańskich to fakt, tego będe się musiał nauczyć.
Dzięki za namiar na stronkę.

#29 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 01 wrzesień 2010 - 13:23

Sam budować nie będę bo raz, ze mi sie nie chce (chcę gotowe narzędzie do połowu ryb :D ), a dwa to nie potrafię :D i jakoś niekoniecznie chcę się nauczyć :D... wolę w inny sposób spędzać czas... chociażby łowiąc ryby :D

Dzięki za namiar na stronkę.


Każdy potrafi :D . To żadna wiedza tajemna (jak chcieliby niektórzy), wszystko czego potrzeba jest w necie. A wedki będziesz miał za połowę ceny z pracowni B) .


#30 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 01 wrzesień 2010 - 13:43

Krzyśku :D nie kuś :D
Tak naprawdę to bałbym się, że coś spieprzę, że założę przelotki nie tam gdzie trzeba (czytałem coś o jakimś kregosłupie), że mi odpadnie dolnik, albo się omotki odwiną :D, etc :D. Tak sobie myslę, że jakbym miał zacząć budowac wedki to od razu bym zbudował wszystkie, które mi potrzeba, a nie tylko jedną :D (może w długie zimowe wieczory ...?). Najchętniej to ja bym stanął za czyimiś plecami i popatrzył, a później mogę się sam zabierać :D.
Choć ostatnio sobie uświadomiłem, że jedną wędkę kiedyś przerobiłem prawie od podstaw :D)))). To były inne czasy, a to była chyba pierwsza Daiwa na rynku, choć mam wątpliwości do dzisiaj czy to naprawdę była Daiwa od Daiwy czy Daiwa od Ruskich :D. Pamiętam, że kupiłem przelotki SiC :D wywaliłem te porcelanowe, które tam były i nawinąłem to wg widzi mi się :D... może nawet i mi wyszło rozłożenie przelotek, ale zamiast guardbord (nie wiem czy dobrze napisałem) wziałem czarną nitkę, którą mama gacie cerowała, lakier jaki tam był w szafce z narzędziami. Blank oszlifowałem drobnym papierem ściernym :D i pomalowałem czarnym spryem :D))) Zostawiłem sobie napis na blanku, a zabiezpieczałem go biurową taśma klejaca, żeby się czarny nie zrobił :D... ech... pełne szaleństwo :D... i wspomnienia, bo pod koniec lat 80 ten patyk w Szwecji szczupoli naciągnął, że hej!

#31 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 01 wrzesień 2010 - 13:52

Ten się nie myli co nic nie robi :D . Z drugiej strony, nie bedziesz budował rakiety balistycznej, więc najczęściej daje się narawić. Szkoda, że w Polsce nikt nie organizuje takich weekendowych szkółek, jakie np. są w USA. Możnaby byłoby pójść i na gotowo obejżeć wszystko w akcji. Samodzielnie to poprostu dużo czasu poświęconego na przeglądaniu netu. W każdym razie zrobienie sobie kija to cos pięknego :D

#32 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 01 wrzesień 2010 - 13:52

Z tą ceną bym nie szalał, chyba że komponenty sprowadzimy z kraju o normalnych cenach <_< W Polsce koszty robocizny utrzymywane są na sztucznie niskim poziomie i - moim zdaniem - co najmniej drugie tyle możemy zaoszczędzić przez celowy dobór materiałów lub ich korzystny zakup.

BTW, ja zaczynałem od „podrasowania” bambusów dziadka i uzbrojenia gruntowego szklaka Abu w polskie przelotki rzemieślnicze :mellow: Jakoś trzeba zacząć...


#33 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 01 wrzesień 2010 - 13:58

Bo ta robocizna, jest ukryta w cenach komponentów i blanków, gdzie przebitka wynosi w skrajnych przypadkach 100% :D. Ciekawe czy gdybyś przyniósł do pracowni swój komplet komponentów+blank to ktoś zrobiłby Ci kij za takie pieniądze B) .

#34 OFFLINE   krzysiek

krzysiek

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 6183 postów
  • Imię:Krzysztof

Napisano 01 wrzesień 2010 - 14:03

Niektórzy piszą wprost - nie robimy wędek na powierzonych komponentach... Taki lajf...

#35 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 01 wrzesień 2010 - 18:36

Jack Daniels - niezłym wyborem byłby dla tak precyzyjnie opisanej potrzeby i okazałej długości , blank z nieco lepszego materiału niż klasyczne IM6 standardowe stado . Będzie zdecydowanie lżejszy , przyjemniejszy w obsłudze , a i zdolności w nim znajdziesz więcej . Do jazi i kleni wystarczyłoby pół uncji , moim odosobnionym zdaniem starego maniaka :lol: Ale dodając chętkę na bolenia , to powiększyć można gramaturę do pięć ósmych - trzech czwartych ..
Oprócz wzmiankowanych przez Fatso RX8 , w kraju kupisz dwa spełniające twoje kryteria blanki : XMG50 do 3/4 przy 12lb mocy , oraz Avida 5/8 i 10lb , oba 10'6 ..
A wszystkie przepiękne :D
Też namawiam do personalnie uprawianego rodbuildingu , nie jako cwaną odpowiedż na ceny z pracowni , bo te są takie jakie być muszą , ale dla zwykłej satysfakcji poczucia się suwerenem we własnym hobby ..


#36 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 03 wrzesień 2010 - 09:49

Krzyśku
Ja najchętniej to zobaczyłbym jakiś program typu „How it’s made” albo faktycznie pouczęszczał do jakiejś niedzielnej szkółki żeby ktoś od razu mi powiedział co i jak. Strasznie nie lubię robić błędów i wolę się uczyć na cudzych niż na swoich (mniej kosztowne)… tak się zastanawiam czy faktycznie jak posiedzę dłużej w tym dziale… może, kto wie… może sam kiedyś napiszę „Wędkoroby prezentują” :D (Pisząc „wędkoroby” nie mam na myśli określenia pejoratywnego, ale po prostu wolę jak niektóre rzeczy nazywają się po polsku).

Sławku
Poprosiłbym o lekkie naprowadzenie na temat.. wcześniejsi przedmówcy pisali o RX(6,7,8 ), a Ty piszesz o IM6 czy to jest odpowiednik, któregoś z wyżej wymienionych? Czy RX i IM to są jedynie nazwy handlowe tego samego materiału?

… XMG50 do 3/4 przy 12lb mocy , oraz Avida 5/8 i 10lb , oba 10'6 …

O ile widziałem już (katalogowego / sklepowego uzbrojonego przez ST. Croix’a) Avida to nie mam zielonego pojęcia jak wygląda ten Lamiglas i jak leży w ręce. Ten Avid mi się podobał, cena już mniej :D.
Widziałem też zdjęcia włóczykija i jego kijka pod obciążeniem i to również mi się podobało.

No i oczywiście teraz pytanie, czy między blankami o długości 320cm i cw do~21g - RX8, XMG 50, Avid można postawić znak równości – biorąc pod uwag jedynie parametry użytkowe (ceny widziałem i są dość różne )?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.




#37 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2640 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 03 wrzesień 2010 - 13:25

To nie będzie odpowiedź na Twoje (J_D) ostatnie pytania, ale zachęta do odwiedzenia Youtube'a. Jest tam stopięćdziesiątosiemtysięcysiedemsetczterdzieścisześć (pi razy drzwi ) filmów o robieniu wedzisk. Sam je oglądałem (no, nie wszystkie :D ) i wiem, że niezła to nauka. Poza tym jest od groma tekstów rodbuilderskich po angielsku. Jeśli radzisz sobie z językiem lengłidż, to zdecydowanie masz co czytać.

Z doświadczenia wiem, że jeżeli do budowania wędki podejść rozważnie, ostrożnie i według zaleceń (o których pisano wiele), nie wahając się w razie czego omotkę uciachać i nawinąć ponownie, to efekt będzie co najmniej w zupełności zadowalający.

Pzdr,
Fatso

#38 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 03 wrzesień 2010 - 14:07

Fatso
:D '

stopięćdziesiątosiemtysięcysiedemsetczterdzieścisześć


załózmy, że każdy film ma 3 min... wiesz ile to czasu na obejrzenie takiej ilości materiału :D?! Ja wiem, to jest 3 x stopięćdziesiątosiemtysięcysiedemsetczterdzieścisześć :D. Chyba jednak sie tym zajmę w dugie zimowe wieczory :D... chyba, że wtedy będę się za dzikami albo innymi jeleniami uganiał :D. Dla mnie czas wędkowania to czas kiedy woda jest w stanie płynnym, bo kiedy jest w stanie stałym to już polowania. Do tego muszę jeszcze dorzucić MTB, a Ty chcesz mnie kolejnym hobby zarazić??? :D :D :D

#39 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18580 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 wrzesień 2010 - 14:07

... nie pomijałbym też całkowicie skromnego wkładu naszej strony w rodbuildingowe know-how, patrz: zakładka 'rodbuilding' na stronie głownej i dwa cykle artykułów: Przygoda z wędką - zwłaszcza cz. III i IV oraz Moja przygoda z rodbuildingiem - wiele praktycznych wskazówek nt. organizacji 'warsztatu' itp. To na początek + kopalnia wiedzy w necie jak słusznie zauważono :D

#40 OFFLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 2640 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 03 wrzesień 2010 - 14:21

Nie ośmieliłbym się pomijać całkowicie. Uznałem po prostu, że wiedzę podstawową (ze stron Jerkbaita) Kolega J_D już zdobył i w ogóle o sprawach oczywistych nie ma co ...

Faktycznie jednak Obywatel Nadredaktor Friko słuszność ma niezaprzeczalną

Pozdrawiam,
Fatso

P.S. Myśliwym nie jestem, ale MTB też lubię, i ryby, i rodbuilding, i (ostatnio z rzadka) postrzelać z wiatrówki. Faktycznie, na to wszystko czasu jakby coraz mniej, ale na zrobienie wędki ... zawsze :lol:





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: blank, uniwersał, boleń, kleń

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych