Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędka na klenie - jazie, jaki blank wybrać?

jaź kleń

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
939 odpowiedzi w tym temacie

#161 OFFLINE   skius

skius

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów
  • LokalizacjaCiechanów

Napisano 10 marzec 2010 - 17:44

PotwierdzamIST1141 z rx7 to chyba njlepsze co moze byc w relacji cena-jakosc.Tak wogole mam taki na sprzedaz:-)

#162 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 10 marzec 2010 - 23:07

Dziękuję Panowie. :mellow:
O jedną rzecz jeszcze zapytam. Jaki rzeczywisty CW mają, subiektywnie, wg każdego z Was, te Batsony opisane 2-10g? A różnica w szybkości pracy bliźniaczych RX6 i RX7?


Dłuższe kije, fakt, utrudniają niekiedy podebranie i krępują nieco ruchy w nadrzecznym sajgonie, ale coś za coś. 2,60 czy 2,75 często nie wyrabiały łowiąc ryby stojące w brzegu, czasem dosłownie.. Dłuższe (3,05m) raczej już za długie, mówię raczej bo łowiłem takim boleniowcem do 28g i już komfort przemieszczanie się, możliwość rzutu, czy prowadzenia wabika (ze względu na atrakcje brzegowe) był gorszy niż w wędkach krótszych. To 2,90 uważam za długościowe optimum u siebie na klenio-jazie i na ciężko ich łowić nie będę, ani też zawodniczo, na monofil 0,10...
@Gumo
Uważasz, że w podobnych blankach (ok. 10 lb), niech im będzie Wojtek, znaczy się Batson.. różniących się długością o 15cm (między 2,75m a 2,90m) długość dolnika powinna być znacząco różna, by kij był optymalnie wyważony z kołowrotkiem 2500? Wybierając dłuższy blank, nie zyskam użytkowo tych 15cm? Oczywiście różnie to może wypadać w różnych seriach blanków, ale czy orientacyjnie można powiedzieć ile uzyskamy użytkowo, a ile pójdzie w dolnik?
W wędce do tak lekkich zastosowań, widziałbym dolnik tak krótki, jak tylko uda się rozsądnie uzyskać.

@Krzysiek_pomorsko
Łowić zamierzam wyłącznie na Warcie w okolicach Poznania. Przynęty to na wiosnę w przewadze gumki obciążony tak, by dało się rzucić (1-2g zależnie od nurtu, który ogólnie zbyt mocny nie jest..) na lato smużaki i baryłki, raczej nie dłuższe niż 3cm. Jak będą żreć narybek, to jakieś minnowy do 5cm, ale o drobnej akcji i obrotówki od nr0 do nr2 - w porywach, które moimi ulubionymi przynętami nie są. Tu się bolek może przyłowić do tego.
Mocniejszego kija niż te 8-10 lb zupełnie nie potrzeba, żyłka nie będzie cieńsza niż 0,16 mimo że część przynęt to pchełki. To uważam za optimum u siebie, jeśli chodzi o zasięg rzutu, prezentację i moc do odciągania ryby od traw. Incydentalnie pojawi się 0,20 jeśli Bolki będą chętniejsze niż klenie.
Uff ale się naklepałem ;)
Pozdrawiam
Grzesiek

#163 OFFLINE   barwena1977

barwena1977

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 11 marzec 2010 - 08:17

Hj, Grzesiek.
Przy tej długości wędziska i tak delikatnym blanku możesz spokojnie zrobić dolnik np. jak u mnie 29cm licząc od stopki kołowrotka.Co do ww. Batsonów do wymienionych zastosowań bardziej będzie podchodził ten z RX6 ponieważ jest delikatniejszy w dolnej granicy wyzutu,górna zaś jest jak najbardziej realna.Ugięcie blanku będzie środkowe czy jak ktoś woli moderate i na lekkich przelotkach fajnie to wygląda.
Pozdrawiam! :D

#164 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18653 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 marzec 2010 - 10:07

@Mynard
to ważna uwaga którą poczynił kolega powyżej - przy takiej charakterystyce blanku ważne jest jak najlżejsze zbrojenie całości - to warto podkreślić.


#165 OFFLINE   barwena1977

barwena1977

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 11 marzec 2010 - 11:29

Mogę jeszcze dodać że miałem ten kijek na alconitach, zbrojony w FC i wyszedł naprawdę bardzo fajnie ;)!Pan Matuszewski coś na ten temat na pewno miałby do powiedzenia :D.Pozdrawiam!

#166 OFFLINE   Maynard

Maynard

    Cast Spinn C&R

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1912 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 11 marzec 2010 - 15:18

Jasna sprawa, z tym ciężarem. Nawet świeżynka w temacie, intuicyjnie nie zamierzałem zbroić grubo. Czekam na to zestawienie wagi poszczególnych przelotek, bo była ostatnio podjęta kwestia wagi choćby hardloyów i mocno mi to namieszało, bo zewsząd głosy, że to ciężkie przelotki, a okazało się, że -wg jednego Kolegi z forum, który je poważył- wcale nie tak ciężkie..
Poza wszystkim zbrojenie delikatnej wędki o długości blisko 3m to chyba zbyt ambitne zadanie jak na rodbuilderską inicjację :lol: ale do odważnych Świat należy :mellow:

Dzięki za słuszne uwagi.
Ciekawią mnie subiektywne odczucia dotyczące różnic pracy bliźniaczych blanków RX6 RX7 RX8...
Przyznam, że machanie gołymi blankami daje mi ledwie mgliste pojęcie o rzeczywistych właściwościach gotowej wędki... ;)

Pozdrawiam
Grzesiek

#167 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18653 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 11 marzec 2010 - 15:21

Dosyć ambitne, to fakt - krótsze i mocniejsze kije więcej wybaczają

#168 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 11 marzec 2010 - 17:25

na wode stojaca i bardzo leniwnie plynaca polecam generalnie cos w nizszym module, ja mam RX6 i nadal nie znalazlem nic lepszego, dlugosc 9', moc 10 lb przy cw. 1/2 oz, mozna to super delikatnie uzbroic i uzywac z cienutkimi zylkami, bez obawy, ze ryba spadnie lub odbije sie od wabika ... taka wedka to w zasadzie samolapka, na ktorej ryby same sie zawieszaja i pozwala uzywac najmniejszych wabikow na rzyczywiscie duzych (a nie wydumanych) odleglosciach

oznaczenia blanku nie znam ale kijem lowie juz kilka dobrych lat i nie mam zamiaru go zamienic na nic innego

#169 OFFLINE   bohors

bohors

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 118 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 12 czerwiec 2010 - 21:11

Ostatnio wędkuję sporo małymi wobkami , takimi do 2 cm , żyłka 0,14mm. Brań jest sporo , niektóre rybki nawet ładne, niestety te większe z małych kotwiczek spadają i często winą jest za sztywny kij. Muszę zrobić kija który będzie dość długi ze względu na teren i będzie miał głębokie ugięcie, a jednocześnie niską masę własną. Dodam jeszcze że blank nie może być drogi. I tutaj mam pytanie ; zakupić blank batsona SH1141-2 2,9m do 10g, czy może iść w stronę blanków muchowych, a może coś innego?

#170 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14849 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 12 czerwiec 2010 - 21:14

Zylka 0.14 mm + nawet ladne rybki i teren wymuszajacy dlugie kije :unsure:


Najwidoczniej ja nie mam wyobrazni...

Powodzenia


Guzu

#171 OFFLINE   bohors

bohors

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 118 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 12 czerwiec 2010 - 21:26

Rzeka , drzewa i krzaki , a czasami wysoki brzeg i wszystko jasne. A tak na poważnie to czasami te 2,9m jest za mało. Cienka żyłka nie jest problemem bo ryby jej nie zrywają , a w porównaniu do 0.18 mam więcej brań i wobkiem 1,8 mm można dalej rzucić. A kij musi być o pełnym ugięciu bo czasami muszę rybkę siłowo zatrzymać w nurcie żeby w zaczep nie weszła, i wtedy właśnie z twardego kija spadają.

#172 ONLINE   Guzu

Guzu

    (G)uzurpator

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 14849 postów
  • LokalizacjaPodkowa
  • Imię:Daniel

Napisano 12 czerwiec 2010 - 21:27

Dzieki za wyjasnienie.

Ja niestety nie pomoge - nie znam sie na takim lowieniu.

Guzu



#173 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18653 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 12 czerwiec 2010 - 21:31

@bohors

przeszukaj zasoby forum, było chyba o tym blanku dużo dobrego tutaj napisane - jeśli mnie pamięć nie zawodzi. Zwróć uwagę na wątki o kijach jaziowych - chyba w związku z tym tematem pojawił sie motyw batsona

Pozdrawiam

#174 OFFLINE   bohors

bohors

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 118 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 12 czerwiec 2010 - 21:51

jeżeli nie bedzie przeszkadzać Ci długość o 30 cm dłuższa od tej do podałeś (czyli 320m) to spójrz na St.Croix Wild River WS106ULS2 w skrócie (3,20m / 1,75-7g / 2-6lb / Slow)



Długość OK , ale cw 7g to już przegięcie w drugą stronę. Zakupiłem kiedyś blank 3,5m o akcji nudle o cw. gdzieś do 7g i nie odważyłem się z tego zrobić spina bo to jest cieniutka witeczka i rybki 45 cm nie zatrzyma. Za to wyszła z tego śliczna muchówka do łowienia malutkimi muszkami w prądzie.

#175 OFFLINE   barwena1977

barwena1977

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 822 postów
  • LokalizacjaBiałystok

Napisano 12 czerwiec 2010 - 22:04

@Bohors nie kombinuj tylko złóż sobie tego Batsona.Będzie idealny,miałem :D więc wiem co mówię.Pozdrawiam!

#176 OFFLINE   bohors

bohors

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 118 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra

Napisano 12 czerwiec 2010 - 22:58

@Bohors nie kombinuj tylko złóż sobie tego Batsona.Będzie idealny,miałem :D więc wiem co mówię.Pozdrawiam!


Namówiłeś mnie.

#177 OFFLINE   Krzysiek_W

Krzysiek_W

    -

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3558 postów

Napisano 13 czerwiec 2010 - 00:43

Racja, dobry herbatnik z tego blanku jest. Powinien spełnić Twoje oczekiwania. Tak jak wspomniał wcześniej Friko, przeszukaj wątki, było wałowane do znudzenia :D ,sporo napisano także o reszcie Salmonstealhead z RX6.

#178 ONLINE   Fatso

Fatso

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2677 postów
  • LokalizacjaWarszawa, Choszczówka
  • Imię:Michał

Napisano 13 czerwiec 2010 - 10:17

XST1141F jest bardzo fajny ...
Ok ... no wiem ... prawie 300 droższy Embarassed
Może jednak warto rozważyć

Pzdr,
Fatso

#179 OFFLINE   pitt

pitt

    Jadę na ryby ... na zawsze

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9353 postów

Napisano 13 czerwiec 2010 - 10:57

batson RX6, 9', 10 lb do 1/2 OZ i po problemie :D

#180 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9538 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 13 czerwiec 2010 - 11:36

i wobkiem 1,8 mm można dalej rzucić

:huh:
A tak na poważnie, jeden z kolegów testuje ostatnio blanki tutaj opisane http://www.jerkbait.pl/forum/index.php?t=msg&th=12410&am p;start=0& .
Jest zachwycony jakością, czułością i możliwościami delikatnych kijaszków ;)





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: jaź, kleń

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych