Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jakość wody w środkowej Odrze


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
238 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 05 lipiec 2015 - 22:43

Zacząłem się ostatnio niepokoic. I to całkiem serio. Chodzi o Odrę.

Mianowicie na ostatnim wędkowaniu koło Nowej Soli, czułem wyraźny, ostry zapach. W związku z bardzo niskim stanem wody, poodsłaniały się przybrzeżne opaskowe kamienie pełne mięczaków. Myślałem początkowo, że to one rozkładając się śmierdzą. Ale po chwili zastanowienia nie pasowało to, to jest bardziej taki "chemiczny" odór. Do tego mimo niskiej (bardzo) wody, jest ona bardzo mętna. W poprzednich latach niska woda, oznaczała klarowną wodę. A może to jakieś zielono-szare glony się tak namnożyły. Echosonda wskazywała temperaturę prawie 26oC, więc to też możliwe. Nie zauważyłem jakiegoś śnięcia ryb, więc nie ma powodu do interwencji, telefonów. Aczkolwiek ryby były nieaktywne, wcześniej całkiem nieźle skubały. Chociaż to żerowanie też wyznacznikiem żadnym nie jest, ryby są nieprzewidywalne.

  A jak jest na innych odcinkach Odry (u Was)? Temperatura wody jest niewiarygodnie wysoka, a to dopiero parę dni upałów. Co dalej? Ale na pewno bardziej niepokoi mnie ten "chemiczny zapach. Oby ryby to przeżyły!



#2 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 05 lipiec 2015 - 22:48

Śmierdzi od lat. Spece twierdzą, że z fetorkiem sobie radzą, ale co z mięsem spożywają, pozostaje tajemnicą. Wniosek? Catch&Release! ;)


  • Zed Zgred lubi to

#3 OFFLINE   jerzy6

jerzy6

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 713 postów

Napisano 05 lipiec 2015 - 23:13

Panowie wszędzie jest to samo nawet na świetnie czystym Dunajcu zdarza się lekki smród, a co dopiero na innych rzekach i rzeczkach- to można by dużo wymieniać , wiadomo dlaczego, ahttp://www.polskiera...ak-kanalizacji-będziemy płacić jako kraj prawdopodobnie wysokie kary

Nasz PZW też nic nie reaguje,jak zgłaszałem zanieczyszczenia przez wypuszczanie szamba to kazali mi samemu pisać do urzędów odpowiednich...szkoda gadać i pisać...


Użytkownik jerzy6 edytował ten post 05 lipiec 2015 - 23:19


#4 OFFLINE   Zed Zgred

Zed Zgred

    Zed Zgred

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1503 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:RA-V

Napisano 06 lipiec 2015 - 09:44

768ed9717d68f467.jpg
To nie jest powierzchnia Jowisza tylko wieczorny zrzut "creme de la creme" na wrocławskiej Odrze...


  • Kamil Z., jerzy6 i Woytec lubią to

#5 OFFLINE   G r e g

G r e g

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 647 postów
  • LokalizacjaOpole
  • Imię:Grzegorz

Napisano 06 lipiec 2015 - 14:39

Co do niskiego stanu w tym roku to się zgadza o ok 40-50 cm jest niżej niż zwykle do tego woda bardzo przejrzysta co niestety nie korzystnie wpływa na brania,zapach wody u mnie taki sam jak zawsze

#6 OFFLINE   Woytec

Woytec

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 721 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 06 lipiec 2015 - 14:56

W piątek byłem na Odrze poniżej Kędzierzyna, woda niska ale bardzo mętna ( brązowo - brunatna ), "innych" zapachów nie było. Ryby nie były aktywne. 



#7 OFFLINE   jerzy6

jerzy6

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 713 postów

Napisano 06 lipiec 2015 - 21:46

768ed9717d68f467.jpg
To nie jest powierzchnia Jowisza tylko wieczorny zrzut "creme de la creme" na wrocławskiej Odrze...

Czy to aby w majestacie prawa?, czy należy to zgłosić na policję lub do ochrony środowiska , a co na to nasz PZW?



#8 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 06 lipiec 2015 - 21:53

Wygląda na to, że gdzieś poniżej Opola zaczyna się ten syf. Dzisiaj na parogodzinnym wieczornym łowieniu, nie zauważyłem żadnych zmian z wodą. Jak była mętna i śmierdząca, tak dalej jest. Tylko jej temperatura spadła o 1oC. Poziom wody spada i jeszcze dalej ma spadać. W tej chwili w korycie ma 1-1,2m. Za kilka dni spadnie prawdopodobnie poniżej 1m w środku nurtu. Nieciekawie. A do tego jeszcze dojdzie problem z wypłynięciem z portu, w tej chwili jest 0,7-0,9m. Ryby także nie chciały współpracować, tak jak przed tygodniem. Wyjęty 1 sandacz i parę brań nie zaciętych. Przynajmniej prognoza pogody trochę lepsza, ma się ochłodzić :) uuffff...



#9 OFFLINE   Zed Zgred

Zed Zgred

    Zed Zgred

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1503 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:RA-V

Napisano 06 lipiec 2015 - 22:52

Nie wiem czy jest to w majestacie prawa.Wiem na pewno że wcześniej łowiłem tam grube rapy i podglądałem kluchy. Teraz nie widać tam nawet uklejki, pozostały jedynie gatunki przydenne.

Creme de la creme puszczają tam systematycznie a pianka ciągnie się i ciągnie. Późno w nocy można ją zobaczyć w świetle księżyca jakiś kilometr dalej.



#10 OFFLINE   pepa73

pepa73

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 336 postów

Napisano 07 lipiec 2015 - 07:18

Jeżdżę nad Odrę od 15 lat i nic się nie zmieniło. Greenpeace też tam walczył i nic. Najważniejsze, że ryby żyją, a że śmierdzą to tylko na niektórych wymusiło zasadę "no kill"  bo do "c&r" to im troszkę jeszcze daleko. Choć większość autochtonów jest tak przesiąknięta tym smrodem z powietrza i wody, że im już wszystko smakuje.

 

Załączony plik  Obraz 106.jpg   68,11 KB   23 Ilość pobrań

 

Załączony plik  Obraz 111.jpg   90,12 KB   24 Ilość pobrań

 

Załączony plik  Obraz 112.jpg   60,54 KB   25 Ilość pobrań

 

Załączony plik  Obraz 018.jpg   109,38 KB   24 Ilość pobrań

 

Załączony plik  Obraz 019.jpg   100,05 KB   25 Ilość pobrań

 

Gorzej będzie jak uruchomią zaporę w Malczycach i spowolnią przepływ. Wtedy to dziadostwo będzie się osadzać na dnie w mule. Taka bomba z opóźnionym zapłonem.


Użytkownik pepa73 edytował ten post 07 lipiec 2015 - 07:25

  • Kamil Z. i muffinka lubią to

#11 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1892 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 07 lipiec 2015 - 22:02

Obecnie jest tak że ani przemysł ani gospodarstwa domowe nie odczuwaja (jeszcze) suszy wiec zużywają tyle samo wody co normalnie i produkują tyle samo ścieków, a te niedoczyszczone (czy wogóle nie czyszczone) wpadaja do rzek które mają przepływy 5krotnie niższe (z powodu suszy) niż normalnie (na przykładzie Odry) - efekt jest wiadomy tj. 5krotnie większa koncentracja ścieków w rzece (więc woda w rzece może gorzej pachnieć i gorzej wyglądać).

Jak to wpływ na brania? Nie wiem.

Moje wyniki ostatnich kilku  wypraw są trzykrotnie gorsze niż powinny być o tej porze roku ale inni coś łowią. Może to tylko ja mam gorszy okres.



#12 OFFLINE   Dedo

Dedo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 180 postów
  • LokalizacjaNad brzegiem rzeki

Napisano 07 lipiec 2015 - 22:12

Oj to już nie ten smród co kiedyś ale jednak coś daje. Kiedyś mi bardzo przeszkadzało ale teraz wiem że gdyby nie ten smród to ludzie wszystko by wpier..Lili. a tak jeszcze jakaś rybka żyje. Ostatnio ludziska gadają że ryba nie śmierdzi ale jak ktoś pali fajki to jemu też nie śmierdzi. Kwestia przyzwyczajenia. No smoke i C&R. Dzisiaj krutki szczupak i mały bolek, większy spadł. Pozdrawiam miłego pana na łodzi który kulturalnie zwolnił.
  • Kamil Z. lubi to

#13 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 postów
  • Lokalizacjalubuskie

Napisano 18 sierpień 2022 - 22:28

Przypomniałem sobie, że kiedyś zakładałem taki wątek. Czas leci a problemy nie tylko się nie rozwiązały, a jeszcze spotęgowały.

A tu coś cennego, co jest bardzo aktualne;

 

https://twitter.com/...hGjzUpcRKeDEClA



#14 OFFLINE   lysy69

lysy69

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 611 postów
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Paweł

Napisano 18 sierpień 2022 - 23:00

Znowu bedzie polityka,zamknac watek  :) .


  • tobifly2 lubi to

#15 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4951 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 19 sierpień 2022 - 08:56

Myślę, że nie ma potrzeby komentarza bo wyniki są opisane w bardzo przystępny sposób. Cała lawina późniejszych zdarzeń jest znana.
  • MaleX i Franc lubią to

#16 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4583 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 19 sierpień 2022 - 09:09

Można jeszcze dodać, że znów jest alert rcb. Rychło w czas.

#17 OFFLINE   GroPerch

GroPerch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 336 postów
  • LokalizacjaPółnocny Wschód i Wwa
  • Imię:Filip

Napisano 19 sierpień 2022 - 12:22

Przypomniałem sobie, że kiedyś zakładałem taki wątek. Czas leci a problemy nie tylko się nie rozwiązały, a jeszcze spotęgowały.

A tu coś cennego, co jest bardzo aktualne;

 

https://twitter.com/...hGjzUpcRKeDEClA

Niestety miałeś dobrego nosa :(



#18 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4951 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 19 sierpień 2022 - 13:14

Zakwit Prymnesium parvum, przedstawiony jest na fotografii A.

Załączony plik  Algal-blooms-and-harmful-algae-A-Bloom-of-the-dinoflagellate-Prymnesium-parvum-on-the.png   459,2 KB   36 Ilość pobrań

#19 OFFLINE   marcinc

marcinc

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 66 postów
  • LokalizacjaWschowa
  • Imię:Marcin
  • Nazwisko:Ciosek

Napisano 19 sierpień 2022 - 13:48

Ponieważ poprzedni wątek został zamknięty proponuje w miarę możliwości opisać fakty jakie zapamiętaliśmy z pierwszych dni tragedii. Które może kiedyś mogą się przydać. Z mojego skromnego zainteresowania biologia i chemią (30 lat akwarystyki) sądzę iż im więcej czasu mija i im więcej produktów związanych z rozkładem substancji organicznej, tym coraz więcej może pojawić się kolejnych wątków. Jak na przykład kolejne sinice. Lub ocena zrzutów z kopalni jako czynnika pozytywnego, kiedyś sól i podmiana wody była często zalecą i skutecznym sposobem na wiele chorób ryb akwariowych.


Tak więc z mojego podwórka:

3 sierpnia, Odra Klucze jakieś 6 km powyżej Głogowa, godzina 15-21 - woda kryształ, ryby brały jak wściekłe, widać żerowanie różnych roczników.

4 sierpnia, to samo miejsce, godzina 9-13 - woda trącona, poniesioną z 40 cm, spłynęły 3 barki. Zero brań, widoczny jeden przytulony kleń.

5 sierpnia, Odra jakieś 20km powyżej Głogowa, godzina 18 (jeszcze nie wiedziałem nic o za truciu ryb w Oławie i porannym w Głogowie -woda buro brązowa. Duże zachmurzenie, przelotny 15 minutowy deszcz. Pojedyncze martwe, raczej świeże boleniki, ukleje i kielbie. Kontrola PSR Wrocław, którym zgłosiłem fakt, że coś się dzieje - bez szczególnej reakcji (tak jakby nic nie wiedzieli). Dopiero telefon ojca o godzinie 19 i sprawdzenie internetu pokazało co się dzieje tuż powyżej Głogowa (Klucze, Widziszów - na zdjęciach także świeże i dopiero konające ryby). Dopiero zaobserwowałem, że woda dziwnie spokojna a średnia ryba chodząca pod wierzchem to raczej łapie powietrze. Na brzegu i kamieniach klejący nalot o chemicznym zapachu. Trudny do usunięcia z rąk.

Tak mnie naszło, że chyba jedynie sensowne byłoby przebadanie osadów jakie zostały na brzegu. Jednak zapowiadane na weekend deszcze zniweczą taka możliwość.
Wysłane z mojego M2101K9G przy użyciu Tapatalka

Użytkownik marcinc edytował ten post 19 sierpień 2022 - 13:55

  • Sebo85 lubi to

#20 OFFLINE   Zed Zgred

Zed Zgred

    Zed Zgred

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1503 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:RA-V

Napisano 19 sierpień 2022 - 15:35

@marcinc nie wywołuj Hansa z lasu...


  • Dedo i guciolucky lubią to