Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Jakość wody w środkowej Odrze


  • This topic is locked This topic is locked
238 replies to this topic

#21 OFFLINE   8min

8min

    Nowy

  • Forumowicze
  • Pip
  • 1 posts
  • LokalizacjaSz-n
  • Imię:Jarek

Posted 19 August 2022 - 16:45

Dzień dobry wszystkim
 
To że Odra jest truta regularnie przez tzw. legalne zrzuty nieczystości (których podobno są tysiące), oraz te nielegalne, (które pewnie niedługo policzą przy tej skali katastrofy) to nasza niestety ponura wodna rzeczywistość. Jednak nie chce dolewać do czary goryczy i rozpisywać się w temacie polityki Wód Polskich, ilości oczyszczalni i potencjalnych przyczyn katastrofy na Odrze. Czas podobna udziela odpowiedzi na każde pytanie, dlatego poczekajmy z domniemaniami i pozwólmy mu działać.
 
Chciałbym natomiast skonsultować się z Wami na temat czasu do końca lipca tego roku - podpytać, czy ktoś może zauważył w swojej okolicy podobne zjawiska co na Regalicy? Zastanawia mnie, że:
- wśród zdjęć i nagrań śniętych ryb są szczątkowe ilości okoni - w zasadzie same głębinowe - sandacze, sumy, leszczowate (czasem tylko okoń, boleń czy szczupak)
- od początku roku w podrywce mam same małe okonie, czasem jazgarz - białe ryby są rzadkością, a jak są to większe niż 10cm. Nie ma prawie tegorocznych, być może zeszłorocznych też (różnie podają przyrost gatunków)
 
Czy ktoś miał podobnie?
 
 


#22 OFFLINE   Kuba

Kuba

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,420 posts

Posted 20 August 2022 - 09:19

https://wiadomosci.w...03139343755936a
dla tych Panów

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka
  • Dedo, MajKar and Thomas-xXx like this

#23 OFFLINE   asafa

asafa

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 394 posts
  • LokalizacjaTarnów
  • Imię:Tomek

Posted 20 August 2022 - 11:29

https://wiadomosci.w...03139343755936a
dla tych Panów

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka


Co najmniej jedna z tych osób jest tu na forum z tego co kojarzę (kolega karkoszek). Szacunek dla Was. Cała Polska widzi, że wędkarstwo to coś więcej niż tylko hobby. To wędkarze pierwsi alarmowali o śniętych rybach, to oni bezinteresownie i z wielkim zaangażowaniem pomagali przy wyławianiu śniętych ryb a teraz jeszcze się okazało, że ratowali ryby, które przez innych były skazane na śmierć.
  • godski, karkoszek, Thomas-xXx and 1 other like this

#24 OFFLINE   GroPerch

GroPerch

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 338 posts
  • LokalizacjaPółnocny Wschód i Wwa
  • Imię:Filip

Posted 20 August 2022 - 12:02

https://wiadomosci.w...03139343755936a
dla tych Panów

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Niech im wynagrodzi w największych możliwych okazach za kilka lat.



#25 ONLINE   Elendil

Elendil

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 151 posts
  • LokalizacjaMazury
  • Imię:Piotr

Posted 20 August 2022 - 12:22

A mnie nurtują takie pytania po kilku dniach tych Niemieckich pomiarów:

1. Dlaczego 7.08.2022 (we Frankfurcie) był tak gwałtowny skok, czy w przyrodzie te procesy nie powinny stopniowo narastać? Bo z tego wynika, że coś się w przyrodzie zmieniło z dnia na dzień. Przecież w ciągu jednego dnia nie zrobiło się nagle miliony/miliardy glonów? Albo coś innego bardzo gwałtownego (np wyslanie do rzeki jakiegoś syfu) ten proces rozpoczeło i spotęgowało?

2. Czy znając prędkość wody w Odrze, mając pkt startowy we Frankfurcie, dokładną datę 7.08.22, i nałożenie na te obliczenia informacji o śniętych rybach nie da się określić punktu w którym ten Armagedon się rozpoczął? Bo z Niemieckich wykresów wynika jakby to wszystko rozpoczęło się jednym konkretnym punkcie? Jaką odległość pokonuje woda w Odrze w ciągu jednego dnia? Np 5 dni wcześniej woda była w miejsccowości X, płyną trupy-liczymy dalej; 6 dni wcześniej woda jest w miejscowości Y, płyną trupy-liczym dalej; dochodzimy do kolejnego pkt i nie ma martwych ryb -w tym miejscu +- dzień (przełożony na km) daje "strefę zagłady" ? Czy dobrze myślę? W tych okolicach trzeba szukać przyczyny?

Edited by Elendil, 20 August 2022 - 12:24.


#26 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2,787 posts
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Posted 20 August 2022 - 12:33

@Hans Kloss przeczytaj ten tekst:

 

https://wiadomosci.o...lowieka/7csm0sb

 

W sposób logiczny tłumaczy dlaczego to nie algi. 



#27 OFFLINE   Zed Zgred

Zed Zgred

    Zed Zgred

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,503 posts
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:RA-V

Posted 20 August 2022 - 12:44

Czy kolejny temat musi być zamykany przez jednego użytkownika? Tak tylko się pytam.


  • Dedo and saitt like this

#28 OFFLINE   fox mulder

fox mulder

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 110 posts

Posted 20 August 2022 - 12:57

Czy kolejny temat musi być zamykany przez jednego użytkownika? Tak tylko się pytam.

Zamknięcie wątku tylko utwierdza mnie w przekonaniu,że ktoś celowo chce abyśmy nie poznali prawdy lub aby wędkarze,którzy coś więcej wiedzą, za dużo nie powiedzieli... Takie mam wrażenie :wacko:   Lepiej było by zbanować czasowo użytkownika,który wszczyna personalne wycieczki a nie zamykać usta zdecydowanej większości,która chce się czegoś konkretnego dowiedzieć i tej grupie,która ma coś do przekazania. Ot takie moje spostrzeżenie.

 


  • MaleX, oland, guciolucky and 4 others like this

#29 OFFLINE   żabosław

żabosław

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 62 posts

Posted 20 August 2022 - 14:01

Zamieszczam link do wypowiedzi na wiadomy temat autorstwa zawodowca, fachowca i autorytetu w w temacie ochrony środowiska, głównie tego wodnego. Nie opisuję, nie komentuję, tylko i wyłącznie zamieszczam link do źródła RZETELNEJ informacji. I zaraz potem dowiaduję się że tylko dlatego, że opinia ZAWODOWCA jest przypadkowo zbieżna z moją prywatną, wygłoszoną jakiś czas temu w zamkniętym już wątku, że:

- fachowiec i zawodowiec w temacie ochrony środowiska wodnego  z Politechniki Wrocławskiej wygłasza, cytuję, "bzdurne tezy" a ja je propaguję

- odmienna opinia innego naukowca, chemika z tejże politechniki, jest bardziej logiczna (być może, ja odniosłem odwrotne wrażenie)

- temat  w związku z aktywnością "jednego użytkownika"  który ośmielił się zalinkować "nieprawomyśną opinię" trzeba zamknąć

- a najlepiej owego użytkownika zbanować, bo wszczyna cytuję, "personalne wycieczki"

Zdumiewające, żeby nie rzec kuriozalne. Czy wam się naprawdę wydaje że jak się was zbierze kilku to  razem będziecie mieć więcej racji niż  zawodowiec i AUTORYTET w dziedzinie, na temat której się wypowiada?  Może napiszecie petycję  do rektora Politechniki żeby zwolnił pana doktora Szetelę, bo publicznie "bzdurne tezy" wygłasza? Tylko podpiszcie się koniecznie "internetowe nonejmy",  przytłoczony tak oczywistym dowodem  pan Rektor będzie wiedział że tylko w ten sposób może uratować prestiż swojej uczelni. 

 

https://www.youtube....h?v=cmHMcANFxv8


  • Zed Zgred likes this

#30 OFFLINE   Lepton

Lepton

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 824 posts
  • Imię:Andrzej

Posted 20 August 2022 - 14:09

Tak tu sobie dywagujemy, a być może ktoś w Polsce ma problem: Wyciągnąć łapkę po okrągły milion nagrody, czy zakleić sobie usta w obawie, że ubiorą go w pasiak na jakieś pięć latek za naruszenie klauzuli  jakiejś tam tajemnicy (np. państwowej, służbowej, a może obu naraz ?). Sprawę komplikuje fakt, że ten co wystawia przynętę, jednocześnie obsługuje  zapadkę. Proszę o sugestie, jak postąpić. Sprawa  nie cierpiąca zwłoki z uwagi na ograniczoną cierpliwość moderatora.  ;)  



#31 OFFLINE   Zed Zgred

Zed Zgred

    Zed Zgred

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,503 posts
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:RA-V

Posted 20 August 2022 - 14:10

Hans a czy tak wygląda merytoryczna dyskusja według Ciebie. Na pytania, które zadałem nie odpowiedziałeś. Walisz linkami i powielasz tylko informacje jednej i prawilnej strony rządowej, która dała doopy i teraz próbuje ratować skórę  bo za rok wybory. Żyjesz chyba w innym świecie skoro tego nie widzisz.
To nie jest dyskusja tylko trolling z Twojej strony. Chwalisz się jak to na rewirach pływasz i doglądasz odrzańskie podwórko. Odpowiedz proszę, czy widziałeś zakwit wody? Pokaż zdjęcia skoro to prawda to pewnie nie będzie to problem. I druga sprawa poszukaj informacji w swoim zbiorze internetowych linków, jak wielki musiałby być zakwit aby zatruć całe życie w wodzie gdzie rzeka cały czas płynie. Przecież ten zakwit zostałby na starorzeczach typu Bajkał, Czernica.
 


  • GroPerch likes this

#32 ONLINE   Banjo

Banjo

    Zaawansowany

  • Lurebuilding Team
  • PipPipPip
  • 2,787 posts
  • LokalizacjaOława
  • Imię:Sławomir
  • Nazwisko:Bednarczyk

Posted 20 August 2022 - 14:22

Odmienne zdanie wśród naukowców to rzecz normalna, dyskusja wręcz wskazana. Wbrew pozorom ochrona środowiska ma wiele wspólnego z chemią.  Poczytaj proszę kim jest prof. M. Drąg.

 

Glony, podobnie jak sinice w morzu mogą niezależnie i jednocześnie rozwinąć się w wielu miejscach. Wystarczy, że będą sprzyjające ku temu warunki. Teraz spójrzmy na Odrę, jej stan jest niski, praktycznie na całej długości i płynie wzdłuż zachodniej części Polski, w której były wysokie temperatury, nie tylko we Wrocławiu, ale także w Zielonej Górze itd..  A  z wypowiedzi dr hab. Ryszarda Szeteli, można wyciągnąć wniosek, że owe glony, podobnie jak wędrowne mrówki afrykańskie lub szarańcza, podążały z biegiem rzeki i siały spustoszenie.  Mało tego, nie pozostawały, bo inaczej, gdyby zostały, to dochodziłoby do dalszych śnięć ryb w miejscach, gdzie one już przeszły. To właśnie nie jest dla mnie logiczne.

Być może algi były wcześniej, a jakiś środek przemieszczający się w rzece był jak katalizator i spowodował ich namnożenie. Ale tutaj też mam wątpliwość co do szybkości rozwoju alg i jego wpływu na śmierć ryb. Przydałoby się sprawdzić, porównać prędkość płynięcia rzeki (należy pamiętać, że przy powierzchni woda płynie najszybciej, a przy dnie najwolniej) z datą śnięcia ryb w poszczególnych miejscach. Dane z Frankfurtu byłyby pomocne, bo Niemcy w punktach pomiaru pokazują kiedy zaszły procesy, a u nas niestety nie.


  • MaleX and GroPerch like this

#33 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4,971 posts
  • LokalizacjaOlsztyn

Posted 20 August 2022 - 14:26

Złote algi pojawiają się na skraju środowisk czyli w przypadku Odry byłoby to w okolicach Szczecina (bliskość morza) a pojawiły się zdecydowanie wyżej, Oława.

Aby doszło do zatrucia ryb, złote algi muszą zakwitnąć czyli uzyskać dużą ilość komórek na jednostkę objętości wody co daje wizualny efekt żółtozłotej barwy a woda w okolicach Wrocławia była badana i nie stwierdzono zakwitów.

Ostatecznie skutkiem zatrucia ryb toksynami złotych alg jest krwawienie z listków skrzelowych, też nie stwierdzone...

Złote algi mogą być niebezpieczne dla ryb to fakt ale ich zakwit nie był obserwowany w Odrze.

Sprzeczne informacje, które podają profesorzy mogliśmy oglądać np podczas ostatnich pandemii c19. Obecnie możemy sprzeczne opinie profesorów obserwować w mediach nagminnie najłatwiej przełączając kanały najpopularniejszych telewizji...

Teraz najważniejsze, w każdym badaniu mikroskopowym najważniejszym parametrem jest miano czyli ilość komórek czy osobników na jednostkę objętości próbki lub widocznych w polu widzenia mikroskopu. Wartości te są ściśle określone i jeśli ilość jest mniejsza to traktujemy, że nie ma możliwości wystąpienia zakwitu czy możliwości zachorowania itd. i analogicznie w drugą stronę. W powietrzu znajdziemy wiele bakterii i groźnych wirusów ale są one w takim rozstrzeleniu, że nie mogą wywołać choroby. Dlatego jeśli poczytamy czy posłuchamy dokładnie to zauważymy, że wszędzie używa się formuły, że algi mogłyby spowodować zatrucie, czy mogłyby być odpowiedzialne za wytworzenie toksyn i to akurat jest prawda bo mógłby ale fizycznie nie miało to miejsca w Odrze.
  • MaleX, Dedo, Paavo and 2 others like this

#34 ONLINE   Dedo

Dedo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 180 posts
  • LokalizacjaNad brzegiem rzeki

Posted 20 August 2022 - 14:29

Na fali która poszła ze smrodem 1/2 sierpnia były 3 barki w doł. Ciekawe że nikt do nich nie dotarł. Może coś zauważyli dziwnego np. w okolicach Głogowa bo chyba płynęły w doł. Tak się zastanawiam.
Dziś alert rcb 7 rano czy to teraz nadgorliwość czy znów coś się dzieje?

#35 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,662 posts
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Posted 20 August 2022 - 14:46

W tej chwili padają ryby w Gryfinie, Siadle i Szczecinie 😔
https://www.facebook...35045221159418/
  • Dedo likes this

#36 OFFLINE   Z.Milewski

Z.Milewski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 622 posts
  • Lokalizacjalubuskie

Posted 20 August 2022 - 20:01

Niestety miałeś dobrego nosa :(

No, jest dość pokaźny ;) , ale czy dobry?

Jak każdy wędkarz nie tylko pochłonięty jestem stricte łowieniem, ale i obserwacją tego co się dzieje wokół. Wtedy (gdy założyłem ten wątek)zaczęły się takie "brudne" niżówki. Owszem, bywały takie z klarowną wodą-bez zapachu, ale i wywołujące zaniepokojenie także. Tegoroczna, letnia niżówka była "bardzo czysta", aż do tego feralnego okresu. Holowane ryby było widać z daleka i głęboko, ta przejrzysta woda przysparzała wielu problemów, by skłonić jakiekolwiek ryby do brania. Choć mnie to akurat nie przeszkadzało mocno, wolę czystą wodę i mniej brań. I nagle skończyło się tragicznie.

Wolałbym, by te moje dawniejsze odczucia były pomyłką, albo jakimś jednostkowym przypadkiem. Niestety, teraz było dokładnie tak samo, te same objawy, tylko z opłakanym rezultatem.



#37 OFFLINE   Artech

Artech

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,662 posts
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Artur

Posted 21 August 2022 - 10:18


https://m.facebook.c...100001105449775

#38 OFFLINE   piter v

piter v

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 204 posts
  • Imię:piotr

Posted 21 August 2022 - 10:21

Masakra...

#39 ONLINE   kornik1978

kornik1978

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 98 posts
  • LokalizacjaOpolskie

Posted 21 August 2022 - 10:57

Brak słów,s...ństwo 😡

#40 OFFLINE   krzychun

krzychun

    Giełda rulez

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,190 posts
  • LokalizacjaWieluń
  • Imię:Krzysiek

Posted 21 August 2022 - 11:08


Na filmie to chyba przyducha, wcześniej tlenu nie brakowało. Niepowiązane?