Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc dla świeżaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1839 odpowiedzi w tym temacie

#301 OFFLINE   ezehiel

ezehiel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3591 postów
  • LokalizacjaLa La Land
  • Imię:Marcin

Napisano 13 sierpień 2016 - 16:22

Nie idziecie z głowatką?
Hmm będzie ciekawie.
Kubuś wpadnie?
  • bacyk lubi to

#302 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 16 sierpień 2016 - 14:54

To jeszcze trzeba by wytłumaczyć, ze 17' to długość głowicy a 200 to jej waga w grain'ach - w gramach to będzie 12,959 czyli 13 g. Chyba, że coś pokręciłem to proszę poprawić. I miałby sobie wyciąć te 5,2 metra z linki #12 i do tego budżetowej, pytanie - skąd ją wziąć, z budżetowych znalazłem max #9

 

a te 13 g to nie za dużo do kija #3 ?

 

z niebudżetowych to Vibe 65 jest zbliżona do tych parametrów, w klasie #2/3 ma głowicę 6,5 m i wagę głowicy 6 g 

#12 z Chin...

13g akurat do #3(praktyka),

wiele razy opisałem różnice między podaniem znad głowy i kotwiczonymi :huh:.

Zanim zaproponujesz vibe65 :wacko: wczytaj się ponownie w ograniczenia terenu...

@Henri

masz receptę ,a co nią zrobisz to Twoje... 


Użytkownik darek1 edytował ten post 16 sierpień 2016 - 15:09


#303 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 16 sierpień 2016 - 15:25

Drogi kolego, Twoja recepta jest może prosta i zrozumiała w Łękołodach, natomiast takim laikom jak ja czy @Henri trzeba jaśniej wytłumaczyć.  ;)



#304 OFFLINE   Graghowski

Graghowski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 106 postów
  • Imię:Piotr

Napisano 16 sierpień 2016 - 15:50

Podepnę się do tematu, łowię głównie klenie, okonie i  tego typu ryby, ale wpadł mi w ręcę za grosze wydaje mi sie całkiem znośny zestaw muchowy na szczupaki. Jaxon Monolith XT 270 cm 7/8# do tego Jaxon Pelton 8/9#. Budżet bo budżet ale kupiony za małe pieniądze wydaje mi sie że pozwoli spróbować szczupaków na muche.

Pozostaje kwestia linki również budżetowej. Jeśli udałoby zmieścić się poniżej 150 zł byłbym wielce zadowolony ( poniżej 100 to  juz przeszczęśliwy  ; ) ) . Podejrzewam z czytania innych tematów że musiałaby być to linka WF8I.

Będę bardzo wdzięczny za każde propozycje z uzasadnieniem.


Pozdrawiam 



#305 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4397 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 16 sierpień 2016 - 17:45

Podepnę się do tematu, łowię głównie klenie, okonie i tego typu ryby, ale wpadł mi w ręcę za grosze wydaje mi sie całkiem znośny zestaw muchowy na szczupaki. Jaxon Monolith XT 270 cm 7/8# do tego Jaxon Pelton 8/9#. Budżet bo budżet ale kupiony za małe pieniądze wydaje mi sie że pozwoli spróbować szczupaków na muche.

Pozostaje kwestia linki również budżetowej. Jeśli udałoby zmieścić się poniżej 150 zł byłbym wielce zadowolony ( poniżej 100 to juz przeszczęśliwy ; ) ) . Podejrzewam z czytania innych tematów że musiałaby być to linka WF8I.

Będę bardzo wdzięczny za każde propozycje z uzasadnieniem.


Pozdrawiam

-------------

Spróbuj najpierw na jakiejkolwiek lince w #8 i w #9 i wtedy zdecydujesz co sobie konkretnie kupić. Linka Inter moze lekko stwarzać kłopoty z wyjęciem jej z wody ale nie jest to jakas wielka różnica w stosunku do Floating line. Porzucaj sprzętem pożyczonym aby tylko spróbować co ten kij jest w stanie przyjąć. :)

#306 OFFLINE   Graghowski

Graghowski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 106 postów
  • Imię:Piotr

Napisano 16 sierpień 2016 - 17:54

Ot problem, że nie mam nikogo w pobliżu z linkami powyżej #5 ;), ale dziękuję za sugestię. Liczyłem, że ktoś może miał do czynienia z w/w kijem. Do tego jakieś sugestie co do modeli i producentów linek byłyby mile widziane !



#307 OFFLINE   Henri

Henri

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 postów
  • Imię:Darek

Napisano 16 sierpień 2016 - 19:56

#12 z Chin...

13g akurat do #3(praktyka),

wiele razy opisałem różnice między podaniem znad głowy i kotwiczonymi :huh:.

Zanim zaproponujesz vibe65 :wacko: wczytaj się ponownie w ograniczenia terenu...

@Henri

masz receptę ,a co nią zrobisz to Twoje... 

Nie no OK, miło że takie konkretne odpowiedzi dla mnie padają. Ale szczerze mówiąc, to niezbyt wiele zrozumiałem z Twojej wcześniejszej wypowiedzi :). O ile chodzi, o "Rio Skagit Max Short 17'/20", to co nieco wygooglałem, chociaż mój angielski nie jest najlepszy. To z tego zwrotu "ew. można wyciąć z budżetowej #12" nie rozumiem nic... Ale pomińmy to, bo na razie nic nie będę dokupować i będę działać coś z tym co już mam.

Szkoda tylko, że dopiero teraz dowiedziałem się, że do rolki lepszy jest sznur DT, bo pewnie taki bym kupił zamiast WF. Ale mam nadzieję, że tym WF też da radę rolki kręcić?


  • jasiekcom lubi to

#308 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 17 sierpień 2016 - 14:35

Rzucać można skutecznie wszystkim : DT,WF,głowicami jednoręcznej,dwuręcznej... wszelkimi metodami podania byle z czuciem i logicznie myśląc wystarczy klasy zostawić uczniom.

Do rolek WF działa bez zarzutu byle masa harmonijnie kształtowanej pętli udźwignęła kotwicę (bez urwania),

zwykle do kijka 7'#3 machając znad głowy używam linek DT3 lub WF4,ale w określonych warunkach stosuję pod- i nadklasowe.Do rolek zwykłych i dynamicznych dopinam zależnie od długości głowicy,dostępności terenu,wiatru lub wielkości wabika WF5/6/7/8.

DT ma wyraźną przewagę dopiero w nadkładaniu.

"Ew. można wyciąć z budżetowej #12" to dygresja na temat skonstruowania głowicy z taniej linki #12(Chiny lub ebay.co.uk).

Innym sposobem jest złożenie i skręcenie głowicy np wf8 o dł 10,4 i wadze 13g co da 5,2m/13g czyli coś ok skagitu short rio... ;)

wiele eksperymentów mam za sobą,wciąż poszukuję inspiracji i całkiem chętnie się uczę.


  • Sławek Oppeln Bronikowski, Janusz Wałaszewski, gringo i 2 innych osób lubią to

#309 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4397 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 17 sierpień 2016 - 16:58

Innym sposobem jest złożenie i skręcenie głowicy np wf8 ....

---------
Nie powinno byc tam słowo "skrócenie"????

#310 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 17 sierpień 2016 - 17:05

---------
Nie powinno byc tam słowo "skrócenie"????

Nie.Jest to doraźna przeróbka-odwracalna...po rozkręceniu i związaniu kształt pierwotny.

Kiedyś w potrzebie nad wodą zmodyfikowałem linkę odcinając rozbiegówkę i skręcając złożoną w połowie głowicę.

Waga ta sama,ale połowa długości całkowicie inna dynamika...

Kiedyś pisałem :'bariery tylko w głowie'. :wacko:  ;)  :)



#311 OFFLINE   gringo

gringo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 558 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Grzegorz

Napisano 17 sierpień 2016 - 19:50

Innym sposobem jest złożenie i skręcenie głowicy np wf8 o dł 10,4 i wadze 13g co da 5,2m/13g czyli coś ok skagitu short rio... ;)

Myślę, że może to być dobry patent na małe rzeczki...

@darek1 możesz napisać czego najlepiej użyć do połączenia głowicy? Wystarczy do tego zwykła żyłeczka? Czy na długości złożonej głowicy również wykonujesz połączenia,  aby głowica nie rozkręcała się?



#312 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4397 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 17 sierpień 2016 - 20:58

Nie.Jest to doraźna przeróbka-odwracalna...po rozkręceniu i związaniu kształt pierwotny.
Kiedyś w potrzebie nad wodą zmodyfikowałem linkę odcinając rozbiegówkę i skręcając złożoną w połowie głowicę.
Waga ta sama,ale połowa długości całkowicie inna dynamika...
Kiedyś pisałem :'bariery tylko w głowie'. :wacko: ;) :)

----------------
Ale kombinacje. :)
Na odludziu (np. Syberia) gdybym był w wielkiej potrzebie to moze by mi cos takiego pstrykło w główce. :D

#313 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 17 sierpień 2016 - 21:02

Nie trzeba dodatków.Omotka na przodzie z tyłu gruba pętelka-z trudem ,ale przy poziomym ustawieniu kija przez przelotki przechodzi.

Można użyć termokurczki i rozwałkować lub zdjąć otulinę z rdzenia,ale mnie takie drobiazgi nie robią dużej różnicy...



#314 OFFLINE   Henri

Henri

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 postów
  • Imię:Darek

Napisano 17 sierpień 2016 - 21:11

Rzucać można skutecznie wszystkim : DT,WF,głowicami jednoręcznej,dwuręcznej... wszelkimi metodami podania byle z czuciem i logicznie myśląc wystarczy klasy zostawić uczniom.

Do rolek WF działa bez zarzutu byle masa harmonijnie kształtowanej pętli udźwignęła kotwicę (bez urwania),

zwykle do kijka 7'#3 machając znad głowy używam linek DT3 lub WF4,ale w określonych warunkach stosuję pod- i nadklasowe.Do rolek zwykłych i dynamicznych dopinam zależnie od długości głowicy,dostępności terenu,wiatru lub wielkości wabika WF5/6/7/8.

DT ma wyraźną przewagę dopiero w nadkładaniu.

"Ew. można wyciąć z budżetowej #12" to dygresja na temat skonstruowania głowicy z taniej linki #12(Chiny lub ebay.co.uk).

Innym sposobem jest złożenie i skręcenie głowicy np wf8 o dł 10,4 i wadze 13g co da 5,2m/13g czyli coś ok skagitu short rio... ;)

wiele eksperymentów mam za sobą,wciąż poszukuję inspiracji i całkiem chętnie się uczę.

No to nie ukrywam, że jestem pocieszony co do przydatności mojej linki do rolek. Co do drugiej części Twojej wypowiedzi, to muszę sięgnąć po jakieś piwko i na spokojnie sobie to kilka razy przeczytać i poukładać w głowie całość :).

 

A tak przy okazji mam jeszcze jeszcze jedno pytanko. Niestety tak się ułożyło, że będę mógł popróbować rzuty dopiero w przyszłym tygodniu, więc nie mogę teraz sprawdzić jak to dokładnie wyglądało, ale... wydaje mi się, że w trakcie nawijania linki miała ona na całej długości jednakową średnicę. Z tego co widzę na schematach linek, to głowica jest zawsze grubsza i na końcu idzie zwężenie do przywiązania przyponu konicznego. Czy ten schemat linek jest tylko tak dla zobrazowania, że w produkcji ta linka jest cięższa na tym "głowicowym" odcinku, czy ona fizycznie tam powinna być wyczuwalnie grubsza? Bo moja wygląda tak jakby była cylindryczna... Tylko tak jak mówię, nie jestem tego na 100% pewien już teraz, bo nawijałem ją tydzień temu.

 

Tak jak widzicie, jest ze mnie 100% świeżak i nawet tak podstawowych informacji nie wiem, a nawet nie mam się kogo spytać, bo muszkarza nigdy na oczy nie widziałem :) Szukałem informacji w necie, ale wszędzie są tylko schematy przekroju tych linek i wiem jakie mają przekroje, a nikt nie pisze czy one faktycznie są grubsze w "dotyku"...



#315 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 17 sierpień 2016 - 21:12

----------------
Ale kombinacje. :)
Na odludziu (np. Syberia) gdybym był w wielkiej potrzebie to moze by mi cos takiego pstrykło w główce. :D

Tu nie chodzi o kombinacje tylko rozwiązanie problemu-na odludziu nad pstrągową rzeczką t.zw.'niemuchową'...choć tak naprawdę nie ma takich.

Ekonomika nie pozwala na zakup dowolnej linki czy głowicy,bo wysyłka przez Globala przewyższa wartość zakupów,a produkty chińskie mają niską trwałość...inwencja twórcza pozwala mi konstruować dowolne linki czy głowice jakich jeszcze nie projektowano. :)

 

Profil w niskich klasach jest dość subtelny,ale WF3 miałem tylko jedną i szybko sprzedałem,teraz używam od WF5 SA MED do linek bardzo ciężkich,czasem do  jednoręcznych wędek nawet długie spey'e z dwuręcznych-'bo mnie to wszystko lata'. ;) 

Niedowiarków zapraszam na trening nad stołeczną Wisłą  B) .


Użytkownik darek1 edytował ten post 17 sierpień 2016 - 21:36


#316 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4397 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 17 sierpień 2016 - 21:25

Henri.
Kupiłeś na necie jakies "coś" wiec wszystkiego mozesz sie spodziewać. :)
Rozwiń cały sznur z młynka na podłogę. Złóż dwa jego końce (ten od kołowrotka nie musisz odcinać od podkładu) i odmierz rozkładając ręce na wysokości klaty 6 odcinków (6x1.7m>>>>ok 9m) zwracając uwagę na zmieniające sie (lub nie :( ) ich średnice. Ten odcinek ktory jest grubszy od drugiego to jest głowica. Oczywiscie tylko w wypadku gdy jest to typ WF.
Gdy grubości sie nie zmieniają ale końcówka jest zdecydowanie cieńsza od sznura w okolicy 9-tego metra to jest to sznur DT.
Jeżeli jest taka sama grubość na dalej jego dlugosci to moze byc to sznur cylindryczny, choć nie wiem czy takie wogole jeszcze produkują poza running line-ami. -uj wie co kupiłeś.
  • Henri lubi to

#317 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4397 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 17 sierpień 2016 - 21:27

Tu nie chodzi o kombinacje .....
.... inwencja twórcza pozwala mi konstruować dowolne linki czy głowice jakich jeszcze nie projektowano. :)

-----------
Zgadza się, wszystko sie zagadza. :)

#318 OFFLINE   Henri

Henri

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 postów
  • Imię:Darek

Napisano 17 sierpień 2016 - 21:36

Henri.
Kupiłeś na necie jakies "coś" wiec wszystkiego mozesz sie spodziewać. :)
Rozwiń cały sznur z młynka na podłogę. Złóż dwa jego końce (ten od kołowrotka nie musisz odcinać od podkładu) i odmierz rozkładając ręce na wysokości klaty 6 odcinków (6x1.7m>>>>ok 9m) zwracając uwagę na zmieniające sie (lub nie :( ) ich średnice. Ten odcinek ktory jest grubszy od drugiego to jest głowica. Oczywiscie tylko w wypadku gdy jest to typ WF.
Gdy grubości sie nie zmieniają ale końcówka jest zdecydowanie cieńsza od sznura w okolicy 9-tego metra to jest to sznur DT.
Jeżeli jest taka sama grubość na dalej jego dlugosci to moze byc to sznur cylindryczny, choć nie wiem czy takie wogole jeszcze produkują poza running line-ami. -uj wie co kupiłeś.

Ok, jak będę miał okazję to zrobię to co polecasz. Niestety teraz nie mam sprzętu pod ręką. Powiedz mi jeszcze, czy różnica w grubości jest wyraźna, czy taka niezbyt widoczna?

A co do miejsca zakupu, to cudów się nie spodziewałem. Linkę kupowałem z myślą o treningu, a przy okazji jaką rybkę może uda się skusić... Jak zacznę panować nad sprzętem, to kupię lepszą linkę. :)



#319 OFFLINE   trout master

trout master

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4397 postów
  • LokalizacjaRZ
  • Imię:Arko

Napisano 17 sierpień 2016 - 21:43

Wyraźnie "gołym" okiem zobaczysz różnicę. :)
  • Henri lubi to

#320 OFFLINE   Janusz Wałaszewski

Janusz Wałaszewski

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 4473 postów
  • LokalizacjaGrzybowo - Kołobrzeg

Napisano 18 sierpień 2016 - 20:04

@Henri, w linku nowy filmik, który jak sadzę, jest ilustracją tego o czym pisał @darek1

 


  • Henri lubi to