Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc dla świeżaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1839 odpowiedzi w tym temacie

#601 OFFLINE   bezi

bezi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 241 postów
  • LokalizacjaOlkusz

Napisano 11 wrzesień 2017 - 17:29

Po prostu materiał się utlenił. Naciągnięty utlenia się szybciej, tak samo wpływ promieni UV nie działa zbyt dobrze na te gumki do parkinsonów. Kiedyś miałem w pudełku kilkadziesiąt gotowych parkinsonów, sprzątałem w aucie i wyciągnąłem pudełko z tymi muchami i rzuciłem na trawę obok. Po kilku minutach na słońcu, wszystkie dosłownie 'eksplodowały' to mnie nauczyło, że nie warto robić dużych zapasów parkinsonów. Ale też zauważyłem, że te tanie chińskie gumki, które niby mają gorszą pracę i są sztywniejsze od oryginalnych mają dłuższą żywotność przez 'gorszej' jakości silikon.

#602 OFFLINE   rally

rally

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 243 postów
  • Lokalizacjapiękne Podkarpacie :)
  • Imię:Wojtek
  • Nazwisko:K

Napisano 12 wrzesień 2017 - 08:16

pewnie masz rację z tym utlenianiem, tak wyglądają te parkinsonki:

Załączony plik  zdjęcie.JPG   59,38 KB   14 Ilość pobrań

 



#603 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 12 wrzesień 2017 - 08:48

Testowałem co gorsze dla parkinsonków , naciąg czy UV . Bezkonkurencyjnym niszczycielem jest UV , a połączone z naciągiem efekt niemalże natychmiastowy. Trzeba je trzymać w ukryciu jak klejnoty rodzinne  i wykorzystywać na specjalne okazje. ;)



#604 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 13 wrzesień 2017 - 20:10

Parkinson jest tak prostym w wykonaniu wynalazkiem, że zamiast trzymać w pudełku większą ilość "na zapas", prosciej jest gumki nosić w paczce i uwiązać muchę na miejscu nad wodą. Odpadnie problem naciągu rozpadania się...

To nie suchar na #20 że trzba haczyk w imadło wsadzać, bo już #10 czy nawet większe jakich się uzywa, można spokojnie w palcach...



#605 OFFLINE   lupazoom

lupazoom

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 90 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Patryk
  • Nazwisko:R

Napisano 14 wrzesień 2017 - 08:26

sprawdza się woreczek z talkiem.



#606 ONLINE   uvex

uvex

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 285 postów
  • LokalizacjaSkarżycho
  • Imię:Robert

Napisano 15 wrzesień 2017 - 07:01

Witam

 

Jako, że jestem totalnym laikiem, jeśli chodzi o wędkarstwo muchowe, chciałbym zadać kolegą kilka pytań. Z góry bardzo przepraszam za ewentualne błędy w formułowaniu tychże.

 

Na początek opiszę swoje wymagania. Nauki będę pobierał samoczynnie gdyż nie mam się, od kogo tej metody uczyć, czy też podpatrywać. Warunki, w jakich będę stawiał pierwsze kroki, to Świętokrzyskie małe rzeczki i być może dwa trzy wyjazdy rocznie na rzeczkę taką jak Ropa. Docelowo chciałbym popróbować tej metody od przyszłego sezonu.

Przejdźmy do pytań.

Czy wędka, którą mogę nabyć w dobrych pieniążkach nada się do rozpoczęcia przygody z muchą i czy będzie to wędka uniwersalna(nimfa, sucha i niewielkie streamerki) Wędką tą jest stary/nowy Robinsonowski Diaflex 270 AFTM 5

Jaki kołowrotek będzie do takiej wędki pasował, jaką linkę (uniwersalną, czyli chyba pływającą) muszę do takiego zestawu nabyć? Które przynęty, w jakim sklepie nabyć na początek? I pytanie podstawowe, tj. jaką książkę zakupić, aby nauczyć się przygotowania zestawu i liznąć nieco teorii?

 

Z góry bardzo wszystkim dziękuję za porady, wskazówki.

 

Pozdrawiam

 

Robert



#607 OFFLINE   siatkaz

siatkaz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 766 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Matyjasek

Napisano 15 wrzesień 2017 - 07:35

Diaflex ok.

Sznur 5 pływający.

Poradnik Adama Sikory - Wędkarstwo Muchowe (jak coś to za grosze mogę odstąpić - jak znajdę).

A przynęty to różnie. 


  • uvex i trout master lubią to

#608 ONLINE   uvex

uvex

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 285 postów
  • LokalizacjaSkarżycho
  • Imię:Robert

Napisano 15 wrzesień 2017 - 07:41

Diaflex ok.

Sznur 5 pływający.

Poradnik Adama Sikory - Wędkarstwo Muchowe (jak coś to za grosze mogę odstąpić - jak znajdę).

A przynęty to różnie. 

 

Jak kolega znajdzie, to chętnie odkupię książkę. 

 

Sznur w klasie AFTM 5 kołowrotek również w tej klasie? Jaki model jednego i drugiego? Nie chcę ładować się w top klasę, ale chciałbym żeby wszystko miało ręce i nogi, tak abym się już na starcie nie zraził źle dobranym sprzętem.



#609 OFFLINE   siatkaz

siatkaz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 766 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Matyjasek

Napisano 15 wrzesień 2017 - 08:01

Były niedawno na znanym portalu aukcyjnym Okumy SLV 4-5 za śmieszne pieniążki. Chyba coś koło stówki czy lekko ponad, nie pamiętam. Kupiłem i super. 

Sznurek w klasie 5, możesz na początek kupić używkę, czasem tu się trafiają i na FF. Nie kupuj żadnych dzaksą, robinsą itp. Lepiej jakiś podstawowy cortland. Będziesz czytał/słyszał że na początek lepiej przeciążyć o klasę wyżej, nie idź tą drogą, ja kiedyś poszedłem i szybko okazało się że to zła droga. 

Książkę, poszperam i dam znać czy mam.

 

Ps. Uważaj na tego Diaflexa bo mimo że to fajne blanki to lubią strzelać jak ich się źle traktuje. 

 

A i jeszcze jedno. Jak mieszkasz tam gdzie piszesz to wcale nie jest tak źle z muszkarzami w okolicy. Nawet ja bywam w Górach Świętokrzyskich.  


Użytkownik siatkaz edytował ten post 15 wrzesień 2017 - 08:04

  • uvex lubi to

#610 ONLINE   uvex

uvex

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 285 postów
  • LokalizacjaSkarżycho
  • Imię:Robert

Napisano 15 wrzesień 2017 - 08:07

Diaflex chyba ogólnie z tego słynął. Wędka jest nowa, nikt nigdy na nią nie łowił, może uda mi się jej nie zabić :lol: Jakiś konkretny model Cortlanda? 



#611 OFFLINE   cys82

cys82

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 154 postów
  • LokalizacjaBusko Zdrój - Żerniki Górne
  • Imię:Krzysiek

Napisano 15 wrzesień 2017 - 08:27

Kołowrotek na początek proponuję Ci Okuma Airframe 4-6 , też się dopiero uczę i na razie jestem zadowolony. No i nie ma problemu z dokupieniem szpuli...


  • uvex lubi to

#612 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 15 wrzesień 2017 - 08:59

Spokojnie możesz na początek brać sznur Vision Attack WF5 cena 119 zł. Nie jest to hiper, ale na początek jak najbardziej. Kołowrotek - proszę http://allegro.pl/ko...6870998664.html   mam chyba nawet od tego sprzedawcy i jest wystarczający. Odnośnie much to lepiej kręcić samemu. Jak dla mnie to 50% łowienie i 50% kręcenie daje 100% FF.


  • uvex i trout master lubią to

#613 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1293 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 15 wrzesień 2017 - 09:05

Witam.

Łowię trzema modelami Diaflexa. Świetne i bardzo dobrze wykonne kije, bardzo je lubię. To strzelanie to bujda na resorach (tfuuu i odpukać) - pewnie zdarzyło tyle samo przypadków co w innych kijach i tyle.

Twój kijek jest bordowy w dwuskładzie czy zielony w czteroskładzie ?

Jeżeli bordowy w dwuskładzie to możesz od razu do niego kupić linkę DT#5 albo WF#6. To bardziej wędka #5/6 albo nawet #6. Dobra do nimfy, mokrej i streamerka. Suszyć też się da, ale cały dzień lowienia na suchą tym kijem to już mordęga.

Zielony w czteroskładzie - linka klasowa czyli #5. Łagodniejsza akcja, wieksze ugięcie. Dużo lepszy do suchej muchy niż bordowy.

Tanie linki Jaxona i Robinsona nie są wcale złe - to kolejna bujda a seria Premium od Robinsona to takie same linki jak wielu innych producentów "markowych" ...

Jeżeli chcesz niedrogo zacząć to te linki po 40-50 zł kupisz (nowe). Jak chcesz dołozyć kolejne 50 zł, to za 100 zł kupisz markowe używki.

Kręćków za 100-150 zł jest teraz sporo. Całkiem porządnych (Dragon, Scierra, Jaxon, Robinson, Okuma, Traper itp.) i w zupełności wystarczajacych na start.

Dobrze jest kupić taki, do którego bezproblemowo dokupisz dodatkowe zapasowae szpule do kolejnych linek. Okumy, które są teraz do dostania są ok, ale szpul już do nich nie dostaniesz ... ale zawsze można kupić następny za stówkę ... i następny ... :-)

Pozdrawiam.


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 15 wrzesień 2017 - 09:37

  • uvex lubi to

#614 OFFLINE   Adrian Tałocha

Adrian Tałocha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 986 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Adrian
  • Nazwisko:Tałocha

Napisano 15 wrzesień 2017 - 11:49

Uvex, na początek linka pływająca ok, nie znam kija więc się nie wypowiem w kwestii przeciążenia, w większości bedziesz dość blisko rzucał więc przeciążenie o klasę nie powinno być problemem, będzie lepiej niosło większe muchy i lepiej się rzucało w czasie wiatru, ale łowiący na ten kij powiedzą Ci z pierwszej ręki z jakim sznurem dobrze chodzi.
Zamiast silić się na coraz dłuższe rzuty w większości wypadków lepiej jest się inaczej ustawić.
Jak napiszesz na jakie ryby się nastawiasz, koledzy tam łowiący podpowiedzą jakie wzory.
Moim zdaniem przy lowieniu małych ryb kolowrotek nie ma praktycznie żadnego znaczenia,oprócz wyważenia zestawu. Lepiej wydać kasę na lepszą linkę bo to ona i wędka ma znaczenie.
  • bertus i uvex lubią to

#615 ONLINE   uvex

uvex

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 285 postów
  • LokalizacjaSkarżycho
  • Imię:Robert

Napisano 15 wrzesień 2017 - 15:28

Wielkie dzięki panowie za niezbędne informacje. Wędkę w takim razie zabieram. Jest to dwu skład.  Kołowrotek też już mam, kolega z forum zaoferował Okumę Airframę z dodatkową szpulką i myślę, że na początek styka. Linkę myślę, że dobiorę z Cortlanda albo tą którą kolega @Hansolo proponuje.

Jeśli chodzi o kolegów to tak jak pisałem w Skarżysku znam jedną osobę łowiącą na muszkę  :lol: Ale z różnych względów jest nam raczej nie po drodze. Jeśli chodzi o Kielce, to fakt są, z tym że w dzisiejszych czasach, gdzie każdy jest zaganiany na maxa raczej trudno o wspólne wędkowanie.

 

Co do przynęt to fakt że najlepiej łowi się swoimi. Ze względu na to że kilka godzin przy imadle spędziłem, robiąc w większości pijawy, pewnie z czasem zacznę motać i pod muchówkę, ale póki co nie mam zbytnio czasu na kręcenie, dla tego też wolał bym na początek troszkę kupić.

 

Jeszcze raz dzięki za ważne uwagi.

 

Pozdrawiam

 

Robert



#616 OFFLINE   siatkaz

siatkaz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 766 postów
  • LokalizacjaLublin
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Matyjasek

Napisano 15 wrzesień 2017 - 16:52

Nie wiem za ile wyrwałeś tą Airframę ale SLV przy nim to jak golf przy maluchu. 100 zł za slv to aż żal nie brać - ja dwie kupiłem od razu. 


  • trout master lubi to

#617 OFFLINE   szaker

szaker

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 158 postów

Napisano 15 wrzesień 2017 - 20:31

Robert pw



#618 OFFLINE   Hansolo

Hansolo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 453 postów
  • LokalizacjaLębork
  • Imię:Radosław

Napisano 15 wrzesień 2017 - 20:37

Nie wiem za ile wyrwałeś tą Airframę ale SLV przy nim to jak golf przy maluchu. 100 zł za slv to aż żal nie brać - ja dwie kupiłem od razu. 

Przy takiej cenie to nawet nie ma co szukać zapasowych szpul, bo w zasadzie cały koło zajmuje tyle miejsca co szpula. Jak się bardzo uszkodzi to do kubła z " amelinium " i z kieszeni nowy do kija.


  • siatkaz lubi to

#619 OFFLINE   grisha

grisha

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 293 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:po ojcu

Napisano 16 wrzesień 2017 - 08:08

Nie wiem za ile wyrwałeś tą Airframę 

A za 60 zeta plus 10 wysył więc myślę, że jak na pierwszy muchowy młynek to cena bardzo ok :) 



#620 ONLINE   uvex

uvex

    Forumowicz

  • PATRON
  • PipPip
  • 285 postów
  • LokalizacjaSkarżycho
  • Imię:Robert

Napisano 16 wrzesień 2017 - 09:31

Nie wiem za ile wyrwałeś tą Airframę ale SLV przy nim to jak golf przy maluchu. 100 zł za slv to aż żal nie brać - ja dwie kupiłem od razu. 

 

 

Przy takiej cenie to nawet nie ma co szukać zapasowych szpul, bo w zasadzie cały koło zajmuje tyle miejsca co szpula. Jak się bardzo uszkodzi to do kubła z " amelinium " i z kieszeni nowy do kija.

 

 

A za 60 zeta plus 10 wysył więc myślę, że jak na pierwszy muchowy młynek to cena bardzo ok :)

 

 

Koledzy, spokojnie. Dowiedziałem się kilka postów więcej, że kołowrotek jest najmniej istotny w zestawie, co jest przeciwnością spinningu, i postanowiłem, że skoro kolega ma niepotrzebny, to mi się przyda. Ale skoro Okuma SLV jest taka dobra, zwłaszcza w tych pieniążkach (moje pojęcie o sprzęcie do fly :lol:  jest okrutnie marginalne) to po prostu kupię ją również.

Będę miał dwa kręciołki, które i tak na wartości za wiele nie stracą  ;)


  • grisha lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych