Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc dla świeżaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1839 odpowiedzi w tym temacie

#101 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 25 luty 2016 - 23:33

W Salix Albie magnes jest z obu stron - można wybrać dowolny sposób noszenia
http://bogdangawlik....rak-Pstrag.html

#102 OFFLINE   Darek P

Darek P

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 184 postów

Napisano 26 luty 2016 - 00:03

Sposób mocowania podbieraka wedle upodobań ;) Dla mnie ważne żeby był pojemny tzn duży i z głęboką siatką .Daje to komfort spokojnego przygotowania się do fotki z rybą i przydaje się też jak łażę z muchą za bolkiem czy szczupakiem.


Użytkownik Darek P edytował ten post 26 luty 2016 - 00:04


#103 OFFLINE   Pendergrast

Pendergrast

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 376 postów
  • LokalizacjaBusko-Zdrój

Napisano 26 luty 2016 - 11:11

Tak wygląda na zdjęciach.Zrobione na szybko-poglądowe.Wcześniej używałem podbierak polski Latimer?.Dwie siatki na zamek błyskawiczny(normalna z oczkami/przez środek siatki miarka).Bardzo fajny ale ciężki.Odpoczywa  w stojaku nie używany.

Marian.

Rączka Ci w nim napuchła? Czy dobrze mi się wydaje, że jest na niej okleina drewnopodobna?


Użytkownik Pendergrast edytował ten post 26 luty 2016 - 11:11


#104 OFFLINE   marian-56

marian-56

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 379 postów
  • LokalizacjaWrocław
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Wojnarowicz

Napisano 26 luty 2016 - 11:56

Rączka Ci w nim napuchła? Czy dobrze mi się wydaje, że jest na niej okleina drewnopodobna?

Nie raczka nie napuchła.Na zdjęciu tak wyszło.Tak wygląda podbierak Brodina-aż za bardzo realnie.Składa się z iluś  warstw jakiegoś drewna.Waga 170 gram.Końcówka zabezpieczona żywicą-kiedyś porysowałem i wilgoc dostawała sie do środka drewna.Z drugiej strony podbierak  też zabezpieczony żywicą.

Marian.


  • Pendergrast lubi to

#105 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1890 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 06 marzec 2016 - 17:53

Ździwiony wychytałem że można łowić na dwie muszki na jednym zestawie.

Prosze o informację jaka jest praktyka - czy łowienie na dwie muszki to jakis standard, czesto i powszechnie stosowany i tak warto łowić czy to raczej coś czego się w codziennej praktyce raczej nie stosuje?



#106 OFFLINE   sierżant

sierżant

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 386 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Ryszard

Napisano 06 marzec 2016 - 19:29

Łowienie na dwie muchy to proceder stosowany powszechnie.

Kiedyś zalecano łowienie na suchą muchę z użyciem jednej muszki, na mokrą dwóch. Przyznaję, że sam tak łowiłem, i nadal łowię.

Faktem jest jednakowoż, że stosujemy dwie przynęty równocześnie, na przykład dwa strimery, co stawia nas na uprzywilejowanej pozycji w stosunku do spinningisty, dajmy na to.

Właściwie nie miałbym nic przeciwko temu, aby przepisy ograniczyły stosowanie muszki do jednej sztuki.

Ale wyobrażacie sobie koledzy, jak by zawrzało? Wyeliminowało by to stosowanie ciężkiej nimfy, glajchy...Wiadomo wszak, że na głębokiej, rwącej wodzie, jedna nimfa służy raczej jako ciężarek (niektórzy nawet odłamują grot haczyka, aby uniknąć zaczepów), przynętą właściwą jest druga nimfa, mniejsza, którą ta ciężka sprowadza w pobliże dna.

Ale by się niektórzy koledzy hm...zezłościli... :)

 

Bardzo dobre pytanie, kolego analityk.


  • analityk, Pisarz.......ewski Piotr, K.Kalisz i 1 inna osoba lubią to

#107 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 06 marzec 2016 - 19:55

Tak jak sierżant pisał łowienie na dwie muchy to w niektórych metodach standard. Dwie muchy w dolnej nimfie. Lekka podwieszona tzw "pedałek" to już jedna mucha. Sucha mucha - również łowię jedną. Streamer z reguły jeden streamer czasem podwieszam mokrą lub nimfę. Mokra mucha - dwie muszki ale też czasami w konfiguracji dwie mokre lub mokra nimfa. W każdy razie łowienia na dwie muchy nie ma się co obawiać.  


  • analityk lubi to

#108 OFFLINE   analityk

analityk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1890 postów
  • LokalizacjaWrocław

Napisano 06 marzec 2016 - 20:34

Jerk ma swoje wady i czasami uciążliwych moderatorów ale często spełnia rolę :) koledzy potrafią często natychmiast temat wyjaśnić. Wielkie dzięki.


Użytkownik analityk edytował ten post 06 marzec 2016 - 20:34


#109 OFFLINE   Szczypek

Szczypek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Imię:Bartek

Napisano 06 marzec 2016 - 20:56

Witam
By nie zakładać nowego tematu pozwoliłem sobie podpiąć się do tego by zadać kilka pytań.

Z racji zmiany miejsca zamieszkania jest mi znacznie bliżej do rzeki więc chciał bym zasmakować jej uroków. I tu powstała myśl by spróbować czegoś co mnie intryguje od dawna ale nigdy nie było okazji "bo przecież najwięcej łowie na stojących wodach"

Mowa oczywiście o muszce :)

Więc zacząłem czytać, szukać, przeglądać dowiadując się, że na moich kochanych zbiornikach z wodą stojącą "też się da".

Więc czas się zmobilizować i spróbować. Albo sie spodoba i zakocham się albo zaakceptuje i wpadnie kilka wypadów z muchówką albo uznam że to nie dla mnie. Nie wiem do póki nie spróbuje.

Do rzeczy.

 Z tego co zdążyłem się zorientować myślę o kiju KONGER World Champion Fly 270/3 5/6 do tego kołowrotek Okuma Airframe.

Nie mogę niestety fizycznie tego zestawu wziąć do ręki dlatego chciał bym zdać się na Wasze doświadczenie czy taki komplet na początek do nauki będzie dobrze dobrany pod kontem wyważenia.

 

I kolejne pytanie. Nie ukrywam że nie chciał bym porzucić ganiania za okoniami. A czytałem o łowieniu okoni na muchę. Jakie jest wasze zdanie czy warto próbować czy nie utrudniać i za okoniem ganiać z klasycznym spinningiem. bo wiadomo że trochę czasu upłynie zanim opanuje podstawy muchy i pewnie rybki jakie ewentualnie się zameldują do klenie, jazie. Uczył się tego rzemiosła będę na Pilicy w Sulejowie.

 

Przepraszam że tak długo i z góry dziękuję za pomoc. wszystkie sugestie uwagi porady mile widziane.
Pozdrawiam !


Użytkownik Szczypek edytował ten post 06 marzec 2016 - 21:07

  • Paweł Bugajski lubi to

#110 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 06 marzec 2016 - 22:39

Zestaw spokojnie wystarczy. Jak z wyważeniem nie wiem, bo nie znam wagi kołowrotka. Jak za lekki dołożyć nieco ołowiu i po kłopocie. Gorzej jak za ciężki ale to raczej nie powinno grozić. Kup tylko porządną linkę nawet używaną jeśli nie chcesz za wiele inwestować.Co do okoni to może być fajna zabawa. Mucha jest skuteczna.  



#111 OFFLINE   Szczypek

Szczypek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Imię:Bartek

Napisano 06 marzec 2016 - 23:11

Dziękuję za odpowiedź. Wiem że linka jest ważnym elementem dlatego nad tym tematem posiedzę dłużej i doczytam żeby miało to ręce i nogi. Cieszy mnie fakt, że muchówka kojarzona głównie z pstrągami (dla osób nie wtajemniczonych) może sprawdzać się przy połowie ,z tego co wyczytałem, okonia czy szczupaka do których mam słabość. Czy tym zestawem będę mógł również próbować swoich sił w wodzie stojącej z brzegu lub wchodząc kawałek do wody czy do tego typu warunków potrzebne było by coś o innych parametrach?



#112 OFFLINE   Darek P

Darek P

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 184 postów

Napisano 07 marzec 2016 - 00:22

Witam
By nie zakładać nowego tematu pozwoliłem sobie podpiąć się do tego by zadać kilka pytań.

 

 Z tego co zdążyłem się zorientować myślę o kiju KONGER World Champion Fly 270/3 5/6 do tego kołowrotek Okuma Airframe.

Nie mogę niestety fizycznie tego zestawu wziąć do ręki dlatego chciał bym zdać się na Wasze doświadczenie czy taki komplet na początek do nauki będzie dobrze dobrany pod kontem wyważenia.

 

 

 

Cześć.Miałem Kongera WC i taką Okumę.Będzie grało ze sobą.Kołowrotek to jakiś kompozyt ale z zaskakująco sprawnym hamulcem.U mnie działał bezawaryjnie a teraz dzielnie służy koledze ,który dopiero zaczął przygodę z muchą.



#113 OFFLINE   Szczypek

Szczypek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Imię:Bartek

Napisano 07 marzec 2016 - 07:31

Czyli sprawa sprzętu załatwiona. Od czegoś trzeba zacząć i sezon poświęcić na naukę i szlifowanie techniki.

#114 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 07 marzec 2016 - 10:59

Ja również miałem ten sprzęt w rękach, na taką okumę (#4/6) wyjąłem swoją pierwszą trotkę. Sprzęt jak najbardziej do łowienia i sprawi Ci wiele frajdy. 

 

Zarówno okonie jak i szczupaki to bardzo wdzięczne muchowo ryby. Przejrzyj dział flyfishing dokładniej, a znajdziesz tu wiele ciekawych informacji dotyczących połowu tych dwóch gatunków. 



#115 OFFLINE   Szczypek

Szczypek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 76 postów
  • LokalizacjaBełchatów
  • Imię:Bartek

Napisano 07 marzec 2016 - 17:46

Super. Utwierdziłem się w przekonaniu że warto kompletować podstawowy sprzęt i poświęcić czas tej metodzie. Jeszcze tylko sznur i poodstawy dobierania przyponów i twożenia zestawów. Dzięki za pomoc :)

#116 OFFLINE   franek88

franek88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 63 postów

Napisano 12 marzec 2016 - 08:42

Witam
Skompletowałem już zestaw muchowy, teraz nauka rzucania, i gromadzenie informacji od doświadczonych kolegów.
Czytałem regulamin i wyczytałem że przypon koniczny wraz z żyłką do której wiążemy muchę nie może być dłuższy niż dwie długości wędki, a jeden muszkarz powiedział mi że nie może być krótszy od długości wędki to też prawda??

#117 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 12 marzec 2016 - 10:01

Witam
Skompletowałem już zestaw muchowy, teraz nauka rzucania, i gromadzenie informacji od doświadczonych kolegów.
Czytałem regulamin i wyczytałem że przypon koniczny wraz z żyłką do której wiążemy muchę nie może być dłuższy niż dwie długości wędki, a jeden muszkarz powiedział mi że nie może być krótszy od długości wędki to też prawda??

Zgodnie z RAPR przypon może mieć maksymalnie dwie długości wędki, ale nie ma ograniczeń odnośnie jak krótki ma być.

#118 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 12 marzec 2016 - 19:23

Witam
Skompletowałem już zestaw muchowy, teraz nauka rzucania, i gromadzenie informacji od doświadczonych kolegów.
Czytałem regulamin i wyczytałem że przypon koniczny wraz z żyłką do której wiążemy muchę nie może być dłuższy niż dwie długości wędki, a jeden muszkarz powiedział mi że nie może być krótszy od długości wędki to też prawda??


Jest tak jak pisze Kacper. Limitowanie minimalnej długości przyponu byłoby kompletną bzdurą. Choćby w przypadku linek z tonącą, przezroczysta końcówką używa się z reguły przyponów dość krótkich, bywa, że nawet poniżej metra. Poza tym taka regulacja skutkowałoby permanentnym popełnianiem przez większość muszkarzy "deliktów" , bo każde przewiązanie muchy skraca przypon o dobrych kilka, kilkanaście cm.

#119 OFFLINE   franek88

franek88

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 63 postów

Napisano 12 marzec 2016 - 23:43

Tak mi powiedział muszkarz z jednego ze sklepów wędkarskich. A ile powinien mieć przypon do suchej muszki?? Żeby było wygodnie i z rzutami i z zaprezentowaniem przynęty??



#120 OFFLINE   thymalus

thymalus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 720 postów
  • LokalizacjaWałcz

Napisano 13 marzec 2016 - 00:03

Troszkę mniej niż długość kija w przypadku wędek 8,6 - 9. Przy krótszych  kijkach  do powiedzmy 2,4 m.  






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych