Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Pomoc dla świeżaka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1839 odpowiedzi w tym temacie

#1661 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1978 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 24 maj 2021 - 20:48

Żeby uciąć dywagacje, czy tanie, czy drogie, zapytam. Uniwersalny kij w klasie 5 i długości 9 stop. Ma obsłużyć suchą, mokra, nimfę i streamera na lekko. Nacisk na suchą i mokrą. Nie mówimy o pieniądzach.

Proponuję upolować z axisa, stara seria, spełnia wg mnie Twoje wymagania. W Polsce ok. 1 tyś, można sprzedać po kilku latach za zblizoną cenę. Model wt 4 jest rownie przydatny, ale streamerowo już gorzej.

pozdro


  • Sławek Oppeln Bronikowski lubi to

#1662 OFFLINE   jabadaon

jabadaon

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 597 postów
  • LokalizacjaMałopolska

Napisano 24 maj 2021 - 21:01

Ha, tylko czy trafisz u nas w kraju tego Sage. I jeszcze powiedz mi Pawle jako laikowi, co tzn. stara wersja

Użytkownik jabadaon edytował ten post 24 maj 2021 - 21:04


#1663 OFFLINE   Michal Duzynski

Michal Duzynski

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 224 postów
  • LokalizacjaWlochy
  • Imię:Michal
  • Nazwisko:Duzynski

Napisano 24 maj 2021 - 21:07

Hey Pawel,no wlasnie mialem pisac, popieram wybor.
Z-Axis. Ja bardzo lubilem ten kij. Sprzedalem kilka lat temu, jak sie przeprowadzilem do kangurowa, ale teraz zaluje.
Michal
  • Paweł Bugajski lubi to

#1664 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1978 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 24 maj 2021 - 21:14

Ha, tylko czy trafisz u nas w kraju tego Sage. I jeszcze powiedz mi Pawle jako laikowi, co tzn. stara wersja

Trzeba przypilnować i lookać na fly fishing komis- nawet teraz widziałem tam kijek Marszala tylko trochę krótszy. Stara seria powinienem napisać- to po prostu od lat nieprodukowany kij mający już dwu następców. Ale...malina!

Michał też jak widać ceni.

pozdro



#1665 OFFLINE   jabadaon

jabadaon

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 597 postów
  • LokalizacjaMałopolska

Napisano 24 maj 2021 - 21:23

To jeszcze zapytam jaki sznur pływający do tej bestii

#1666 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 24 maj 2021 - 21:40

Przez wiele lat łowiłem wersją zaxisa 9'6" #5 I potwierdzam co napsał Paweł, niezwykłe połączenie dynamiki i finezji. Jakbym na nieznane łowisko pstrągowe mógł zabrać tylko jeden kij, to byłby ten włašnie...
Ale nie wiem ile ci zajmie upolowanie używki, może być długo...
  • Paweł Bugajski lubi to

#1667 OFFLINE   jabadaon

jabadaon

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 597 postów
  • LokalizacjaMałopolska

Napisano 24 maj 2021 - 21:46

Zatem rozumiem, że nowego kija też nie dostanę.

#1668 OFFLINE   Mysha

Mysha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 984 postów
  • LokalizacjaOstrołęka

Napisano 24 maj 2021 - 22:12

Raczej nie.

Łowiłem kiedyś pożyczonym od kolegi Z axisem. Bardzo fajna wędka, choć ja zawsze miłośnikiem byłem wolniejszych SLT i LL.

Używam w tej chwili czegoś co jest dla mnie uniwersałem i ..... nie pochodzi z jakiejś firmy z tradycjami muchowymi 😀. Jest to wędzisko na blanku Phenix Fx 96-4 #5. Na moje północno-wschodnie wody OK.
  • Paweł Bugajski lubi to

#1669 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1298 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 24 maj 2021 - 22:53

Witam.

Prosiłem żeby mi gęby nie dorabiać obcej do tego o czym pisałem ...  :rolleyes:

A tu dowiedziałem się że jestem lewakiem, tworzę spiskowe teorie, reklamuję taniochę i nie doceniam sprzętu z wyższej półki ... 

Parę razy o tym pisałem - jak ktoś się młotkiem i majzlem nauczy biegle władać, to można mu potem młot pneumatyczny dać do ręki bo go doceni. To złota zasada, którą w życiu wyznaję.

 

Jabadaon - tak konkretnie to uzbroj sobie u Sergiusza (fishingrod.pl) MHX F905-4, koniecznie w rękojeść typu Ritz.

Bedziesz miał kapitalny blank i spersonalizowany kij od polskiego rzemieślnika za śmieszną cenę w porównaniu do nowych wędek, marek których podobno nie lubię  ;)

Wyniesie Cię tyle ile kilkunastoletnia używka o której mowa wyżej, po kilku właścicielach.

A będziesz miał kija w jednym - jedynym egzemplarzu na świecie, zrobionym specjalnie dla Ciebie. I tak jak to sobie wymyślisz.

Jest różnica ?

;)

 

Pozdrawiam.


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 24 maj 2021 - 23:39


#1670 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 25 maj 2021 - 06:17

Panowie, dalszy offtop będzie nagradzany stosownie z regulaminem. Proszę się skupić na temacie wątku.


  • KrisFishing i tobifly2 lubią to

#1671 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1978 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 25 maj 2021 - 17:27

Wcale nie skonfudowani rozwojem wypadków doradzamy nadal... :)

Gdy pytasz o linkę do wędziska które proponuję pojawia się firma Scientific Anglers i oferuje sznur Air Cel o długosci 25 metrów i kształcie pozwalającym wszechstronnie łowić.

https://bogdangawlik...ywajacy-WF.html

Myślę, że klasa 6 na początek Cię zadowoli, po czasie może 5, a może i kształt zmieni się z wf na dt, ale na razie za 180 pln mozna mieć fajną nową linkę i wiedzieć czym się rzuca...

Dlaczego pisze o pewnosci czym się rzuca? Otóz o ile używane wedzisko czy kołowrotek łatwo zidentyfikować to z linkami jest inaczej i jestesmy zakładnikami dobrej woli i pamieci sprzedajacego. Czy sprzedający 10 linek pamieta parametry każdej z nich? A może ten Cortland tak podobny do Scientific A znalazł się na innej szpulce? A moze ta 4 ka jest jednak 5-ka?

Kiedy jest sie na poczatku muchowej drogi, ale i potem pewnośc co do tego jaką linką się rzuca jest bardzo istotny. To wtedy wyrabiaja się skojarzenia, refleksje i własne oceny. Po jakimś czasie stajemy się świadomymi kupujacymi nie nabierajacymi jak wieloryb wszystkiego na raz w dużej ilości, ale polujacymi jak rasowy łowiec. ;)

Tak więc jabadaonie doradzam zakup używanych wędzisk, bo można je potem dobrze sprzedać, a w trakcie użytkowania odnowić i ulepszyć, nowych lub wzietych w rękę kołowrotków( tu jesli coś nieteges to naprawde trudno zaradzić) i zawsze, ale to zawsze nowych linek muchowych. A co do linek własnie, to mamy watek... :)

pozdrawiam i służę pomocą zamieszczając zdjecia powstałe dzieki wszechstronnosci i porecznosci starego z axisa 9/5

Załączony plik  DSCN0480.JPG   52,02 KB   9 Ilość pobrań    Załączony plik  DSCN0573.JPG   69,05 KB   9 Ilość pobrań


  • Sławek Oppeln Bronikowski, Marszal, Mysha i 4 innych osób lubią to

#1672 OFFLINE   jabadaon

jabadaon

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 597 postów
  • LokalizacjaMałopolska

Napisano 25 maj 2021 - 18:38

Dziękuję pięknie za wszelkie sugestie i oczekuję dalszych 😁
Tego Sage będzie ciężko dorwać. Może faktycznie trzeba coś zbudować.
  • Paweł Bugajski lubi to

#1673 OFFLINE   Endern

Endern

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 135 postów
  • LokalizacjaPysznica
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Mierzwa

Napisano 25 maj 2021 - 18:42

Panowie możecie polecić jakiś dobry kij do krótkiej nimfy ? Na rzeki Dunajec, białka, San . Czym wy łowicie co możecie polecić .
  • Paweł Bugajski lubi to

#1674 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1978 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 25 maj 2021 - 18:53

Dziękuję pięknie za wszelkie sugestie i oczekuję dalszych
Tego Sage będzie ciężko dorwać. Może faktycznie trzeba coś zbudować.

Jasne, szukaj, ale gdy nagle, może za tydzień, a może później  trafisz na ofertę sprzedaży tego wędziska, a przypomnę, że mówimy o 9 stopowej piątce sage z axis to w ciemno klikaj.


  • Marszal lubi to

#1675 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1978 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 25 maj 2021 - 19:01

Panowie możecie polecić jakiś dobry kij do krótkiej nimfy ? Na rzeki Dunajec, białka, San . Czym wy łowicie co możecie polecić .

Oczywiście wiem, że to propozycja nieco finansowo odjechana ( choć ja łowię używanym wędziskiem z polskiego rynku zakupionym za rozsądną cenę) to zaproponuję sage one 9,5 stopy wt 4.Dlaczego nie dłuższe wędzisko? kij? Looknij na wątek o krótkiej nimfie.

Uwaga ogólna-jest u wielu świetnych muszkarzy, którzy już wiele napisali w dokładnie opisanych watkach. Łatwiej uzyskać porade dając dowód minimalnych choć poszukiwań na forum...


  • Marszal lubi to

#1676 OFFLINE   Endern

Endern

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 135 postów
  • LokalizacjaPysznica
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Mierzwa

Napisano 26 maj 2021 - 17:08

Mam pytanie do użytkowników wędek długich 11' do krótkiej nimfy . Jakie kołowrotki stosujecie do wyważenia takiej wędki czy zgodne z opisem np #4 do wędki w takiej samej klasie czy cięższy kołowrotek np #5 do wędki w #4 klasie .

#1677 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1298 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 26 maj 2021 - 23:55

Witam.

Bardzo dobre do krótkiej nimfy są kołowrotki z przesuniętą stopką.

Mają "normalnej" wielkości szpulę, nie trzeba ich dociążać, nie trzeba też do kijów przewymiarowywać kręćków i zakładać koromyseł w klasach #7-9.

Jeżeli kołowrotek ma odkręcaną stopkę, to można sobie taką stopkę przesuniętą śmiało dorobić. Swego czasu były też dostępne dodatowe uchwyty z możliwością regulacji położenia kołowrotka, ale ich cena powalała.

Kupi się jeszcze u nas Kongera Paladin'a - jakieś niedobitki nowe po sklepach są, albo można poszukać używek na giełdach. Dobrze wyważa kije 11' jak się łowi linką zerówką, z żyłą i nawiniętą pod nią normalną linką jest trochę przyciężki i bardziej sposobny do kijków 12'.

Fajne kręćki wypuściło kiedyś Airflo - STX, CST i Balance. Można je stosować do kijów nimfowych ale i do switch'y z dolnym dokręcaniem kołowrotka, do wędek SH z tylnym korkiem - żeby zrobić z nich kija do rzutów dwuręcznych.

Są do dzisiaj dosyć drogie i bardzo poszukiwane na portalach aukcyjnych.

Pozdrawiam.

Załączone pliki


Użytkownik Forest-Natura edytował ten post 26 maj 2021 - 23:59


#1678 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4912 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 27 maj 2021 - 05:02

O ile swing weight w wyższych, lepiej dopracowanych seriach muchówek nie jest problemem, to w produkcjach budżetowych - szczególnie gruntowych transferów lub adaptacji pojawia się niejako z natury rzeczy. Dużo lepszy od wszelkiego doważania sposób oferuje nam rodbuilding. Dłuższa rękojeść jest rozwiązaniem mechanicznie najbardziej doskonałym,, a przy tym starym jak świat..  


  • tlok lubi to

#1679 OFFLINE   Jack__Daniels

Jack__Daniels

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2210 postów
  • LokalizacjaJelenia Góra/Horten

Napisano 30 maj 2021 - 16:00

Taaa...Nie idz na kurs, sam sie ucz, najlepiej na prawo jazdy. Zamiast normalnego auta kup uzywanego trabanta/fiata/opla/czy innego golfa i probuj jezdzic u stryja za stodola. Pozniej wyjedz na ulice i podazaj z ruchem. Moze kiedys wpadniesz na to czemu ludzie sie zatrzymuja, kiedy maja inny pojazd z prawej strony, co oznaczaja te smieszne obrazki na znakach wzdluz drogi, czemu wszyscy jezdza z po danej stronie jezdni w jedna strone, a z drugiej strony w przeciwna... a moze o nie wpadniesz. Tak mniej wiecej po 4 latach zajarzysz co i jak, a i tak bedziesz mial milion watpliwosci bo nikt nigdy Ci tego nie wytlumaczyl. Mozesz tez isc na kurs i tam dowiesz sie "wszystkiego" w dwa tygodnie, oraz bedziesz wiedzial gdzie szukac wiedzy, ktora podczas kursu umknela albo czegos nie zrozumiales. Nie mowie, ze po kursie bedziesz Nikki Lauda ale bedziesz wiedzial gdzie sprzeglo, gaz i hamulec, nie bedziesz tracil 3 tygodni, zeby to ogarnac. Jakbym mogl cofnac czas to bym na kurs poszedl w dniu w ktorym kupilem muchowke. Zaoszczedziloby to mnostwo frustracji i niepowodzen i wywazania otwartych drzwi. Tyle ode mnie w temacie sensu uczeszczania na kurs rzucania mucha. Na temat sprzetu mam identyczne zdanie jak mack, ktory wrzucil info kilka postow wyzej.


Użytkownik Jack__Daniels edytował ten post 30 maj 2021 - 16:01

  • Maciek Rożniata i Paweł Cieśliński lubią to

#1680 OFFLINE   Forest-Natura

Forest-Natura

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1298 postów
  • LokalizacjaŚląsk
  • Imię:Ziemowit
  • Nazwisko:Nowakowski

Napisano 30 maj 2021 - 19:25

Witam.

Ale nikt tu nie poruszał tematu sensu uczęszczania na kurs rzucania mucha .(pis. orygin.)  ;)

Tymbardziej nic o samochodach nie było i o kursie prawa jazdy ... nie to forum ...

Pozdrawiam.