Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

71 Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
166 odpowiedzi w tym temacie

#141 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 12 sierpień 2015 - 16:26

Tak Robercie. Chodzi o zajęcie Zaolzia i o deklarację w razie wmieszania się w to ruskich. Tak jak napisałeś było to hańbiące i przez to bardzo mocno straciliśmy w oczach świata. I ja nigdzie nie napisałem, że między Polską a Niemcami powstał jakiś sojusz, bo na propozycję Hitlera nigdy się nie zgodziliśmy. 
Polskie dokumenty dyplomatyczne 1918-1989[/size]

Co do Zaolzia pełna zgoda, że to hańba naszej dyplomacji, co do sojuszu z Hitlerem w tej mierze barak jakichkolwiek dowodów. Radek - jak w poście powyżej - nie lubię historycznych spekulacji. Historia to dla mnie niemal nauka ścisła - suma faktów i ich przyczyn. Przepraszam za emocje, ale historia to też moja pasja, a kształciłem się w czasach gdy za głoszenie jej prawdziwej wersji można było popaść w tarapaty...., więc czasem trochę się gotuję.
  • giaur27 i coma lubią to

#142 ONLINE   Marcin Rafalski

Marcin Rafalski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 750 postów
  • LokalizacjaPoznań

Napisano 12 sierpień 2015 - 16:30

.


Użytkownik Ugly edytował ten post 12 sierpień 2015 - 16:32


#143 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 12 sierpień 2015 - 18:04

radek_u wez człowieku się ogarnij. Jaki sens ma dyskusja,,co by było gdyby babka miała wąsy". Gdyby Polacy zdecydowali się na przyjęcie Paktu Antykominternowskiego prawdopodobnie wyruszyliby razem z Niemcami na ,,krucjatę antybolszewicką". Ale jakie to maznaczenie jak historia potoczyła się zupełnie inaczej??? Wolę dyskuotwać o zdarzeniach które naprawdę miały miejsce, a nie mogły mieć.



#144 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1978 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 12 sierpień 2015 - 19:54

To może napiszę tak - otóż rozważania typu "co by było gdyby..." są stare jak świat i nie dotyczą bynajmniej tylko polityki.

 

Jeśli są marginesem głównej narracji, owocem bibliotecznych dociekań pasjonatów traktować je możemy jako ciekawostkę, jeśli jednak demolują świadomość, zmieniają dotychczasową narrację i stawiają pod znakiem zapytania sens oporu i wysiłków narodu...o..wtedy należy uważać!

Dlaczego o tym piszę w tym wątku?. Cytowany w powyższym linku historyk i jego naśladowcy stopniowo redefiniują dużą część naszej historii.

 

Znacie już poglądy o sensie zbliżenia II RP do hitlerowskich Niemiec, ale  czy czytaliście o procywilizacyjnym wpływie zaborów na losy Polaków ? O całkowitym bezsensie naszych powstań? Tzw. badacze nie próżnują!!!

 

Tak więc historiografia w tym wydaniu nie tyle stawia pytania co kwestionuje udzielone przez historię odpowiedzi.Budzi wątpliwości wobec zachowań patriotycznych, heroicznych nie kwestionując ich jednak w dziejach innych nacji.Formatuje...

 

Ad rem jednak - Powstanie Warszawskie jest faktem i powinno być traktowane jako przejaw dokonanej i nieodwracalnej odwagi i determinacji.Powinno być honorowane przez nas na każdym kroku, szczególnie, powtarzam szczególnie w relacjach międzynarodowych.

Doprawdy deprecjonowanie tego wydarzenia, stawianie pod znakiem zapytania jego sensu w głównym nurcie narracji jest idiotyzmem.Nie służy naszemu interesowi narodowemu jest wbrew polskiej racji stanu.

 

Siła moralna, to nam pozostało po II WŚ, ale jak widać i to za wiele w naszych puściejących dłoniach.

 


  • Sławek Oppeln Bronikowski, Marcin Rafalski, Dagon i 9 innych osób lubią to

#145 OFFLINE   Dienekes

Dienekes

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2272 postów
  • LokalizacjaSyreni Gród/ Jadwisin
  • Imię:Radosław

Napisano 12 sierpień 2015 - 20:15

Zacnie napisane Pawle, zacnie.

 

"czy czytaliście o procywilizacyjnym wpływie zaborów na losy Polaków ? O całkowitym bezsensie naszych powstań?"

 

To jest przejaw tego, o czym pisałem - wpajania Polakom, że niemiecki but lub ruski bicz są wręcz zbawienne dla chaotycznej, niesubordynowanej polskiej bandy oportunistów. I niech postronnych nie zwiedzie burdel przy ul. Wiejskiej. To kolejny, wyreżyserowany projekt, mający uwiarygodnić ww. tezę.


  • Sławek Oppeln Bronikowski, Marcin Rafalski, Paweł Bugajski i 4 innych osób lubią to

#146 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 12 sierpień 2015 - 20:44

Rzeczywiście rozważania "what if" są wszechobecne, ale osobiście nie przemawiają do mnie przede wszystkim w historii i wędkarstwie , bo w moim przekonaniu nie wnoszą nic, kompletnie nic. Panuje taki trend także w modelarstwie (inna moja pasja, czasowo poniechania) i pojawiają się np kalkomanie do niemieckiego myśliwca Focke Wulf FW- 190 czy Ta-152 w malowaniu polskim rok 1946 czy 1947 (chyba a propos tych niedoszłych sojuszy). Jak kto lubi niech się w to bawi, ja nie lubię. Jeszcze jedna uwaga - Drodzy Koledzy uczestniczący w tej dyskusji - szanujmy się nawzajem, przekonujmy się, polemizujemy ile wlezie, ale grzecznie, każdy z nas wyjdzie z tego mądrzejszy, każdy...., ten, który czyta więcej i ten, który tego nie robi, ten który posługuje się "szkiełkiem i okiem" i ten co emocjami czy chłopskim rozumem, bo kontakt z drugim człowiekiem zawsze ubogaca, jak mawia mój przesympatyczny i mądry ksiądz proboszcz. I powiem Wam jeszcze, że w moim odczuciu użytkownicy innych portali mogą się uczyć od jerkbaitowej braci, bo nie jest to pierwsza gorąca dyskusja, w której trzymamy poziom, za co serdeczne dzięki dla wszystkich. A na koniec wypada mi raz jeszcze przeprosić tych, których gdziś nieopacznie dotknąłem, co niniejszym szczerze czynię - bywa, że siwy łeb też się czasem przegrzeje. Serdeczności. Robert Bednarczyk.

Użytkownik robert.bednarczyk edytował ten post 12 sierpień 2015 - 20:46


#147 OFFLINE   sacha

sacha

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1724 postów
  • LokalizacjaW-wa
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Krystosiak

Napisano 12 sierpień 2015 - 20:52

Popatrzyłem na 2 grafiki na poprzedniej stronie i bez żalu zawiadamiam że nie jestem 100% patryjotą :rolleyes: . Ale da się z tym żyć :P .

Jeśli chodzi o PW właśnie czytam książkę "Tankiści"  autor Kacper Śledziński i polecam rozdział "Kak ryży w cyrkie" o Powstaniu i o LWP na przedpolach Warszawy.



#148 OFFLINE   robert.bednarczyk

robert.bednarczyk

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2064 postów
  • Lokalizacjalubelskie
  • Imię:Robert

Napisano 12 sierpień 2015 - 22:30

Popatrzyłem na 2 grafiki na poprzedniej stronie i bez żalu zawiadamiam że nie jestem 100% patryjotą :rolleyes: . Ale da się z tym żyć :P .
Jeśli chodzi o PW właśnie czytam książkę "Tankiści"  autor Kacper Śledziński i polecam rozdział "Kak ryży w cyrkie" o Powstaniu i o LWP na przedpolach Warszawy.

Kolega mi polecił tę książkę i obiecał pożyczyć.

#149 OFFLINE   Sławomir

Sławomir

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 356 postów
  • LokalizacjaToruń
  • Imię:Sławomir

Napisano 01 sierpień 2022 - 15:55

https://m.tiktok.com...are_app_id=1233

#150 OFFLINE   Pickerel

Pickerel

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1186 postów
  • Imię:Wojtek

Napisano 01 sierpień 2022 - 16:49

Cześć i chwała Bohaterom!


  • hm62, Pisarz.......ewski Piotr, albercik2 i 5 innych osób lubią to

#151 OFFLINE   cristovo

cristovo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisano 01 sierpień 2022 - 21:09

cześć i chwała Bohaterom!



#152 OFFLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1402 postów
  • LokalizacjaLoża Szyderców
  • Imię:Mariusz

Napisano 01 sierpień 2022 - 22:14

cześć i chwała Bohaterom!

Załączone pliki



#153 ONLINE   grzesiekp.

grzesiekp.

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 406 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Grzesiek
  • Nazwisko:P.

Napisano 01 sierpień 2023 - 09:47

Cześć i Chwała Bohaterom!

PamiętaMY.

#154 OFFLINE   coma

coma

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2023 postów
  • Lokalizacjamałopolskie\łódzkie

Napisano 01 sierpień 2023 - 10:28

Cześć i Chwała Bohaterom!



#155 OFFLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1402 postów
  • LokalizacjaLoża Szyderców
  • Imię:Mariusz

Napisano 01 sierpień 2023 - 14:40

A tamto lato było gorące.....

Załączone pliki


Użytkownik vako edytował ten post 01 sierpień 2023 - 15:09


#156 OFFLINE   krokop

krokop

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 558 postów
  • LokalizacjaHannover
  • Imię:Zbigniew

Napisano 01 sierpień 2023 - 16:47



Pozdrawiam
  • korol lubi to

#157 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1058 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 sierpień 2023 - 18:02

Kurczę, właśnie miałem wrzucić link do tej rozmowy. Dziękuję, że mnie uprzedziłeś. I polecam wszystkim. Myślę, że minęło tyle czasu, że można o tym rozmawiać bez sprawiania bólu bohaterskim uczestnikom tych tragicznych dni.

#158 OFFLINE   MaleX

MaleX

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 489 postów
  • LokalizacjaTeren prywatny
  • Imię:Marcin

Napisano 01 sierpień 2023 - 18:55

Kurczę, właśnie miałem wrzucić link do tej rozmowy. Dziękuję, że mnie uprzedziłeś. I polecam wszystkim. Myślę, że minęło tyle czasu, że można o tym rozmawiać bez sprawiania bólu bohaterskim uczestnikom tych tragicznych dni.

 

A ja polecam wszystkim miłośnikom historii zapoznać się z pracami np. Haydena White'a, nawet nie dlatego, by coś kwestionować (bo można), ale by nabrać nieco dystansu do historii. Warto też zastanowić się, w jaki sposób dociera do nas historia, w jaki sposób jest nam dostępna, kto i jak nam ją opowiada i jak to robi, i czym w ogóle jest historia. A potem możemy oglądać różne fabuły typu "obalamy mity" :D



#159 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2206 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 01 sierpień 2023 - 19:13

Nad sensem pochylmy się za kilka dni. Dziś pozostańmy przy bohaterstwie...

#160 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1058 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 sierpień 2023 - 19:53

Chyba obaj mnie nie bardzo zrozumieliście. Albo zrażeni tytułem, nie posłuchaliście rozmowy. I uważam, że jest ku temu najlepszy moment. O ile Zychowicz nigdy nie był dla mnie autorytetem historycznym, o tyle jego gościa naprawdę warto posłuchać. Tu nie ma żadnego zamachu na bohaterstwo powstańców. Rozmawiając o wydarzeniu historycznym (nikt chyba tego nie zakwestionuje), bądźmy rzetelni i trzymajmy się faktów. W jakim świetle stawiamy i do jakiej postaci sprowadzamy powstańców umieszczając ich w bajce? Jesteśmy naznaczeni bezustannym przeinaczaniem, upolitycznianiem i przekłamywaniem historii. Może warto coś z ty zrobić chociaż w domowym zaciszu. Bez rzekomej krzywdy, która będzie wymierzona w uczestników tych wydarzeń.
  • Friko i kacperek993 lubią to