Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

71 Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
166 odpowiedzi w tym temacie

#161 OFFLINE   MaleX

MaleX

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów
  • LokalizacjaTeren prywatny
  • Imię:Marcin

Napisano 01 sierpień 2023 - 20:28

Chyba obaj mnie nie bardzo zrozumieliście.

 

Serio? Napisałem o sposobach pisania/mówieni/badania o/i historii, przeczytaj raz jeszcze, raz jeszcze... itd. Tak się składa, że historia jest częścią mojego zawodu, więc nieśmiało się odezwałem - bez oceniania, bez napinki, bez wymądrzania się. Zasugerowałem poszerzenie horyzontów w kwestii metodologii. Może to nie czas i miejsce, ale zaczynam mieć alergię na youtubowych zbieraczy lajków (szczególnie w takim ważkim społecznie temacie). 

"Rozmawiając o wydarzeniu historycznym (nikt chyba tego nie zakwestionuje), bądźmy rzetelni i trzymajmy się faktów."  :lol:


Użytkownik MaleX edytował ten post 01 sierpień 2023 - 20:34


#162 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 sierpień 2023 - 22:50

Postulujesz poszerzenie horyzontów w zakresie metodologii? Racja, jeśli ktoś będzie chciał drążyć temat tak głęboko. Tu historyk też wspomina o tym, jest merytoryczny, wyważony w ocenach, bardziej skupiony na zgromadzonej faktografii. Jeśli miny Zychowicza mają służyć zwiększeniu zainteresowania/ilości laików, jest mi to obojętne. Polecam, bo chyba nie obejrzałeś, a oceniasz.
  • Biesan i coma lubią to

#163 OFFLINE   MaleX

MaleX

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 487 postów
  • LokalizacjaTeren prywatny
  • Imię:Marcin

Napisano 01 sierpień 2023 - 23:20

Postulujesz poszerzenie horyzontów w zakresie metodologii? Racja, jeśli ktoś będzie chciał drążyć temat tak głęboko. Tu historyk też wspomina o tym, jest merytoryczny, wyważony w ocenach, bardziej skupiony na zgromadzonej faktografii. Jeśli miny Zychowicza mają służyć zwiększeniu zainteresowania/ilości laików, jest mi to obojętne. Polecam, bo chyba nie obejrzałeś, a oceniasz.

 

Poddaje się. Miłej nocy.

P.S. Niczego nie postuluje, ogarnij się intelektualnie. Rozumiem, że chcesz mieć ostatnie bezdyskusyjne słowo na temat wojny, woblerów, damskiej bielizny, psów, szczurów i lodów Bambino, ale... nie rób z siebie pajaca, no chyba, że wchodzisz w politykę, a to przepraszam  :D.


Użytkownik MaleX edytował ten post 01 sierpień 2023 - 23:27


#164 OFFLINE   Maciej W.

Maciej W.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1056 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 01 sierpień 2023 - 23:35

To ja też się poddaję. Miłej nocy.
  • coma lubi to

#165 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4902 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 02 sierpień 2023 - 05:06

Znam przynajmniej kilka odmiennych interpretacji, ale faktem jest i pozostanie niezbitym, że ten akt niezgody był odruchem naturalnym i niewystudiowanym. "Co ludzie powiedzą" to chyba nie jest najważniejsze kryterium..  


  • Biesan i coma lubią to

#166 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18599 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 02 sierpień 2023 - 06:11

p. Norbert Bączyk prowadzi na YT oraz na Spotify "Podkast Wojenne Historie"  - jestem subskrybentem od dłuższego czasu, co tydzień na kanale 2-3 nowe odcinki

 

Podoba mi się to że bardzo często odwołuje się do materiałów źródłowych - głownie zachowanych meldunków wojskowych i innych dokumentów historycznych co sprawia że ma się wrażenie że słucha się rzeczywiście historyka-badacza a nie tylko publicysty formułującego własne opinie. kol. Zychowicz jest jakby pod drugiej stronie spektrum jego już od dłużego czasu nie subskrytubję  :rolleyes:


  • Mysha i Maciej W. lubią to

#167 OFFLINE   korol

korol

    Zaawansowany

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 2203 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr
  • Nazwisko:K

Napisano 02 sierpień 2023 - 12:40

Kanał Zychowicza nie jest najgorszy. Moim zdaniem dobrze się go słucha i co zadziwiające, często właśnie prowadzący ma bardziej trzeźwy osąd.

Taki przykład, Piotr pyta o polski interes, a profesor UW zaczyna mówić o interesie ukraińskim. Albo kolejny, słynny geopolityk próbuje nam wmówić, że sojusz wojskowy z Ukrainą i wspólna walka/odstraszanie Rosji z pominięciem NATO jest w naszym interesie.

Co do poruszanego w filmie tematu Powstania i zachowania wobec Armii Czerwonej też jestem bliższy redaktorowi.
A tymczasem niedługo biorę dzieci i jadę pod Halę Mirowską. Trzeba wujkowi zapalić znicz.


  • coma i bob74 lubią to