Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Złamana lub uszkodzona wędka - jak naprawić?

wędka naprawa

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
385 odpowiedzi w tym temacie

#161 OFFLINE   drzejko

drzejko

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 445 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Andrzej

Napisano 16 grudzień 2014 - 08:05

Kup grafitową szczytówkę i sam napraw kij lub skorzystaj z usługi kogoś kto buduje naprawia kije. W dziale rodbuilding jest sporo materiału jak zrobić to samemu.
Z pozdrowieniami,
drzejko

#162 OFFLINE   grzegorzyk

grzegorzyk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 296 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Grzegorz

Napisano 16 grudzień 2014 - 10:10

Najlepiej idź do jakiegoś zaprzyjaźnionego sklepu i pogadaj ze sprzedawcą,czy by ci tego nie oddał na naprawę do serwisu,oczywiście odpłatną .Na szczęście wymiana wklejki nie jest droga .


  • RokiFishBoa lubi to

#163 OFFLINE   Niedzielny

Niedzielny

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3780 postów

Napisano 16 grudzień 2014 - 10:52

A nie prościej zamówić sobie drugą szczytówkę do tego kija, a tą złamaną skrócić i uzbroić w nową przelotkę szczytową? Nowa część szczytowa nie będzie majątku kosztowała, a będziesz miał 2 szczytówki, jedną oryginalną, drugą deczko mocniejszą


  • RokiFishBoa lubi to

#164 OFFLINE   zybi

zybi

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 316 postów
  • LokalizacjaJedwabne
  • Imię:Zbigniew

Napisano 16 grudzień 2014 - 19:15

A nie prościej zamówić sobie drugą szczytówkę do tego kija, a tą złamaną skrócić i uzbroić w nową przelotkę szczytową? Nowa część szczytowa nie będzie majątku kosztowała, a będziesz miał 2 szczytówki, jedną oryginalną, drugą deczko mocniejszą

Właśnie ja tak zrobiłem w Mikado.



#165 OFFLINE   RokiFishBoa

RokiFishBoa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1037 postów
  • Imię:Zbigniew

Napisano 17 grudzień 2014 - 20:10

Dziękuję za rady. Włożenie nowej wklejanej szczytówki to koszt 60zł (plus 2 x koszty Poczty Polskiej = 100zł). Dlatego ostatecznie zdecydowałem się zamówić w jednym ze sklepów cały uzbrojony element szczytowy (x2 - na wszelki wypadek). Będzie na lata. Pozdrawiam 



#166 OFFLINE   grzegorzyk

grzegorzyk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 296 postów
  • LokalizacjaMazowsze
  • Imię:Grzegorz

Napisano 18 grudzień 2014 - 07:06

W zeszłym roku wymieniałem w Millenium 1-7 odpłatnie poprzez sklep i zapłaciłem całe 36 zł ,tylko że ten sklep nie wysyłał bo co jakiś czas przyjeżdża do nich przedstawiciel i zabiera sprzęt do reklamacji.



#167 OFFLINE   Henri

Henri

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 postów
  • Imię:Darek

Napisano 01 marzec 2015 - 21:24

Nie jestem pierwszym, ani zapewne ostatnim którego ta "przyjemność" spotkała. Moja wędka to Mikado Lexus 220/7g.
Stało się i teraz mam dylemat, bo nie wiem co robić....

 

Tak wygląda pacjent:

Załączony plik  01.JPG   148,52 KB   14 Ilość pobrań

 

 

Mam kilka opcji, jeśli mogę się tak wyrazić, tylko nie wiem czy fizycznie da się to wykonać.

Opcja 1)
Chyba najłatwiejsza, ale nie wiem czy najlepsza. Otóż odcinam ten wystający kikut i mam krótszą, oraz lżejszą wędkę i jadę z koksem dalej :)

 

Opcja 2)
Spróbować jakoś to złamanie połączyć, tutaj zdaję się na wasze doświadczenie, bo pewnie powstanie takie przesztywnienie, że pewnie nie da się tym łowić.

 

Opcja 3)
Znalazłem w piwnicy wymienną szczytówkę od drgającej szczytówki o długości 50cm. Mógłbym spróbować wymienić tylko ostatnie 10cm, czyli tylko ten żółty odcinek, ale tutaj znów pojawia się problem połączenia tego w całość.
Nie ukrywam, że taka opcja bardzo by mi się podobała. Powodem tego jest bardzo duża elastyczność tegoż kawałeczka, widać to na zdjęciu. Oryginalnej szczytówki Mikado nie udałoby się tak wygiąć, zatem byłby to superczuły wskaźnik brań. Dochodzi jeszcze do tego żółty jaskrawy kolor szczytówki, co również byłoby plusem.

Załączony plik  02.JPG   110,15 KB   15 Ilość pobrań

Załączony plik  03.JPG   169,05 KB   14 Ilość pobrań

Załączony plik  04.JPG   132,59 KB   14 Ilość pobrań

 

Opcja 4)
Próba podmiany tego 50cm odcinka, w miejsce oryginalnego Mikado. Tutaj myślę, że byłoby to zrobić dużo łatwiej, gdyż ewentualne przesztywnienie byłoby mniej widoczne. Tylko również nie mam pojęcia jak się do takiego czegoś zabrać. Gdybym wymienił taki długi odcinek myślę, że wędka nie była by już tak sztywna jak typowa wklejka, ale myślę że mi to nie będzie przeszkadzać. Łowię głównie na mikrojigi, czasem ciężej ale staram się nie przekraczać 3g, więc całość na pewno dużo lepiej by się ładowało.

 

Opcja 5)
Czekać na okazję i kupić oryginalną szczytówkę, ale pewnie prędzej wędka pajęczyną zarośnie niż uda się coś trafić.

 

Opcja 6)
Kupić nową wędkę i mieć dolnik w zapasie :)

 

 

Opcja 7)

Możecie podawać jeszcze inne możliwości, które zrobilibyście na moim miejscu.

 

Na koniec dodam, że po ewentualnej naprawie walory estetyczne całości nie mają dla mnie specjalnie znaczenia. Najważniejsze dla mnie jest, żeby całość była w stanie holować bezpiecznie rybki. Czyli ewentualne przesztywnienia w łączeniach są akceptowalne.



#168 Guest_Piokowal_*

Guest_Piokowal_*
  • Guests

Napisano 01 marzec 2015 - 21:28

Zdecydowanie opcja 1. Szkoda zawracać sobie dupy,zwłaszcza,że złamanie to niecałe 3cm.



#169 OFFLINE   Henri

Henri

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 postów
  • Imię:Darek

Napisano 01 marzec 2015 - 21:32

No to nie do końca opcja 1, ponieważ Ty proponujesz chyba opcję nr. 7 :)

Domyślam się, że masz na myśli żeby do wystającego kikuta założyć nową przelotkę. Bo wtedy właśnie będzie brakować tylko 3cm od oryginału. Jeśli utnę ten wystający kikut do drugiej przelotki, to będzie już brakować 10cm i wklejka nie będzie już taka czuła.



#170 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1576 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 01 marzec 2015 - 21:36

Ja złamałem wklejke w swoim Kongerze Tango. Zadzwoniłem do kongera a tam poinformowali mnie że koszt elementu szczytowego to ponad połowa nowej wej wędki. Doradzili wyjęcie wklejki która jest połączona pod przelotką x . Jak doradzili tak zrobiłem. Wklejke też dałem od drgającej szczytówki tę czerwoną i wszystko jest ok.

#171 Guest_Piokowal_*

Guest_Piokowal_*
  • Guests

Napisano 01 marzec 2015 - 21:36

Podgrzewasz zapalniczką przelotkę ze złamanego niespełna 3cm kawałka,ściągasz ją,kleisz na zdrową szczytówkę na klej dwuskładnikowy i łowisz. Omotkę przy przelotce szczytowej możesz sobie darować.


Użytkownik Piokowal edytował ten post 01 marzec 2015 - 21:40


#172 OFFLINE   Henri

Henri

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 postów
  • Imię:Darek

Napisano 01 marzec 2015 - 21:42

Podgrzewasz zapalniczką przelotkę ze złamanego niespełna 3cm kawałka,ściągasz ją,kleisz na tzw wystający kikut czyli zdrową szczytówkę na klej dwuskładnikowy i łowisz. Omotkę przy przelotce szczytowej możesz sobie darować.

Nie sądziłem, że uda mi się uratować przelotkę z tego kawałka. W takim razie będę próbował tym sposobem.

 

Ale opcję z wymianą całej wklejki zachowam do czasu, gdy złamie mi się większa część szczytówki :)

 

edit:

Ja złamałem wklejke w swoim Kongerze Tango. Zadzwoniłem do kongera a tam poinformowali mnie że koszt elementu szczytowego to ponad połowa nowej wej wędki. Doradzili wyjęcie wklejki która jest połączona pod przelotką x . Jak doradzili tak zrobiłem. Wklejke też dałem od drgającej szczytówki tę czerwoną i wszystko jest ok.

 

Mogłbyś kolego powiedzieć jakim sposobem wymieniłeś całą wklejkę? Też to łączenie podgrzewałeś, czy może bardziej siłowo?


Użytkownik Henri edytował ten post 01 marzec 2015 - 21:46


#173 OFFLINE   Vigo

Vigo

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 91 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Krzysiek

Napisano 01 marzec 2015 - 21:44

Też myślę, że pierwsza opcja będzie najmniej kłopotliwa i nie będzie miała w sumie znaczącego wpływy na pierwotne właściwości wędziska.

Podgrzej ostrożnie dosłownie muskając element płomieniem np. zapalniczki (ale naprawdę powoli, stopniowo podgrzewasz i sprawdzasz czy już schodzi) tulejkę przelotki szczytowej, klej puści i da się zdjąć, być może od razu przelotka szczytowa będzie pasowała na ułamaną końcówkę szczytówki, może trzeba będzie trochę przetrzeć papierem ściernym, następnie klejem najlepiej lekko elastycznym ( super glue nie będzie do tego dobry) wkleisz sobie tą przelotkę i po kłopocie.

 

PS Możesz też korzystając z okazji wymienić przelotkę szczytową na nową, co warto zrobić raz na jakiś czas dla dobra żyłki.


Użytkownik Vigo edytował ten post 01 marzec 2015 - 21:45


#174 Guest_Piokowal_*

Guest_Piokowal_*
  • Guests

Napisano 01 marzec 2015 - 21:45

Załączony plik  duplikat.jpg   147,5 KB   12 Ilość pobrań

Przelotkę ściągniesz/uratujesz bez problemu,powodzenia.

Aby nie było nieporozumień-fotka.


Użytkownik Piokowal edytował ten post 01 marzec 2015 - 21:48


#175 OFFLINE   Henri

Henri

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 postów
  • Imię:Darek

Napisano 01 marzec 2015 - 21:53

attachicon.gifduplikat.jpg

Przelotkę ściągniesz/uratujesz bez problemu,powodzenia.

Aby nie było nieporozumień-fotka.

Ok. W takim razie z tej opcji na pewno skorzystam. Dzięki wszystkim za porady.



#176 OFFLINE   nurek28

nurek28

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1576 postów
  • LokalizacjaMazury

Napisano 01 marzec 2015 - 22:19

Połączenie wędki z wklejką lekko podgrzałem zapalniczką i puściło.

#177 OFFLINE   Henri

Henri

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 postów
  • Imię:Darek

Napisano 04 marzec 2015 - 21:21

Dokończę ten temat, może jeszcze innej osobie się przyda.

 

Zatem podgrzałem przelotkę zapalniczką, jednak nie udało mi się jej na początku zsunąć. Okazało się, że najpierw trzeba usunąć omotkę, a poźniej poszło już szybko. Musiałem najpierw zeszlifować delikatnie szczytówkę, gdyż była za gruba. Następnie posmarowałem klejem butaprenem i nasunąłem na to przelotkę.

 

Sczytówka przed naprawą:

Załączony plik  Przed.jpg   148,52 KB   18 Ilość pobrań

 

Po zabiegu:

Załączony plik  Po.JPG   161,3 KB   18 Ilość pobrań

 

Aby uniknąć podobnego problemu w przyszłości, postanowiłem sprawić sobie tubę. Należę do osób, które nie lubią sobie utrudniać zbytnio życia, zatem udałem się do najbliższego marketu budowlanego i kupiłem rurę kanalizacyjną 50, plus przedłużka i dwie zatyczki. Teraz wędka może sobie spokojnie leżeć w bagażniku i nic się jej nie stanie. Całkowity koszt tej super wypasionej "tuby" to około 6 PLN-ów, a po połączeniu wyszło coś takiego:

Załączony plik  Tuba.JPG   51,48 KB   15 Ilość pobrań

 

 



#178 OFFLINE   Jozi

Jozi

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9664 postów
  • LokalizacjaBieszczady
  • Imię:Józek

Napisano 06 marzec 2015 - 06:36

Dokończę ten temat, może jeszcze innej osobie się przyda.

 

Zatem podgrzałem przelotkę zapalniczką, jednak nie udało mi się jej na początku zsunąć. Okazało się, że najpierw trzeba usunąć omotkę, a poźniej poszło już szybko. Musiałem najpierw zeszlifować delikatnie szczytówkę, gdyż była za gruba. Następnie posmarowałem klejem butaprenem i nasunąłem na to przelotkę.

 

Sczytówka przed naprawą:

attachicon.gifPrzed.jpg

 

Po zabiegu:

attachicon.gifPo.JPG

 

Aby uniknąć podobnego problemu w przyszłości, postanowiłem sprawić sobie tubę. Należę do osób, które nie lubią sobie utrudniać zbytnio życia, zatem udałem się do najbliższego marketu budowlanego i kupiłem rurę kanalizacyjną 50, plus przedłużka i dwie zatyczki. Teraz wędka może sobie spokojnie leżeć w bagażniku i nic się jej nie stanie. Całkowity koszt tej super wypasionej "tuby" to około 6 PLN-ów, a po połączeniu wyszło coś takiego:

attachicon.gifTuba.JPG

Nauka kosztowna jest :) .


  • Józef Lesniak lubi to

#179 OFFLINE   Henri

Henri

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 275 postów
  • Imię:Darek

Napisano 06 marzec 2015 - 13:42

Nauka kosztowna jest :) .

Myślę, że 6 złotych za taką naukę nie jest wygórowaną ceną :rockon:



#180 OFFLINE   havy

havy

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 413 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 07 marzec 2015 - 13:15

6zł? A cena kijka? Ten który masz w tej chwili to zupełnie inna wedka.Te 3cm to dużo bo to one byly wskażnikiem delikatnych brań i opadu najlżejszych główek.Źlamałem kilka wklejek i żadna po takiej naprawie(czesto już na łowisku) nie spełniała oczekiwań, ale weź ja nad wode może akurat...pozdro





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: wędka, naprawa

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych