Jump to content

  •      Sign In   
  • Create Account

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Photo

Kolejna zapora- Ciechocinek ?


  • Please log in to reply
297 replies to this topic

#21 OFFLINE   luk_80

luk_80

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 826 posts
  • Lokalizacja03-980

Posted 19 November 2015 - 21:29

A czemu właściwie nie chcą tego całego Włocławka rozebrać?

 

Bo to kosztuje a uzasadnić społeczeństwu taką potrzebę będzie trudno tym bardziej, że właśnie skonczono jej remont za grube miliony. Przepławka dla ryb jak nie działała (wejście powyżej lustra wody) to po remoncie nadal nie funkcjonuje za dobrze (zbyt wąska).

 

Ponadto lobby wszelakiej maści meliorantów którzy masakrują po kolei od małych po duże rzeki na to nie pozwolą. Kasa z wniosków o dofinansowanie do UE płynie sporym strumieniem więc trzeba je wydać choćby usypując brzeg gruzem. Dla samego wydania pieniędzy bez żadnego logicznego uzasadnienia.


  • Wobi likes this

#22 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15,615 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 19 November 2015 - 21:36

Kosztuje pewnie dużo mniej niż nowa zapora. I po problemie na wieki a nie tymczasówka.

Lobby meliorantów to już poważny argument. Przy takiej budowie wielu się obłowi.

 

Jakieś inne logiczne argumenty?



#23 OFFLINE   surk

surk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 52 posts

Posted 19 November 2015 - 21:43

Przepławkę będą znów poprawiać.



#24 ONLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4,996 posts
  • LokalizacjaOlsztyn

Posted 19 November 2015 - 21:59

Argument jest tylko jeden, do puki "zielone" lobby będzie wymuszać od nas szmal i dopłacać do pseudozielonej energii do puty Włocławek i tym podobne gnioty będą nagminnie wspierane i utrzymywane (wiatraki itd.). Sytuacja dotyczy nie tylko Polski ale całego świata, ludzie są już tak pogięci, że można im wciskać terminy jak efekt cieplarniany, dziurę ozonową itd. Niestety nikt w szkołach nie uczy podstaw globalnego funkcjonowania matki ziemi i dajemy się dymać jak gumowe baloniki na własne poniekąd życzenie.


Edited by guciolucky, 19 November 2015 - 22:00.

  • woblerwz and PLECIONA like this

#25 OFFLINE   PrzemekL

PrzemekL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 285 posts
  • LokalizacjaToruń

Posted 19 November 2015 - 22:17

A czemu właściwie nie chcą tego całego Włocławka rozebrać?

Bo nie wiedzą jak to zrobić. Gó... się nie tyka

Największym błędem była budowa tamy we Włocławku. Teraz stoi i jest sytuacja w której nie ma rozwiązań. Moim zdaniem decyzja niezależnie jaka powinna być podjęta jak najszybciej. Inaczej może nam grozić katastrofa budowlana na wielką skalę. Oczywiście wtedy będzie winien każdy dotychczasowy rząd



#26 OFFLINE   silurus

silurus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 828 posts
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Robert

Posted 19 November 2015 - 22:17

Argument jest tylko jeden, do puki "zielone" lobby będzie wymuszać od nas szmal i dopłacać do pseudozielonej energii do puty Włocławek i tym podobne gnioty będą nagminnie wspierane i utrzymywane (wiatraki itd.). Sytuacja dotyczy nie tylko Polski ale całego świata, ludzie są już tak pogięci, że można im wciskać terminy jak efekt cieplarniany, dziurę ozonową itd. Niestety nikt w szkołach nie uczy podstaw globalnego funkcjonowania matki ziemi i dajemy się dymać jak gumowe baloniki na własne poniekąd życzenie.

no czytam i nie wierzę. Ja siedzę w terenie od dziecka. W Polsce w tym czasie wymarł kulon, kraska za kilka lat też poleci. Cietrzew i głuszec jeszcze dychają.  I to wszystko w ciągu 40 lat mego życia.

Ja widziałem te wszystkie gatunki, miałem szczęście. 

Człowiek wpływa na przyrodę w ogromnym stopniu, a naukowcy są ignorowani. A mówienie że ściema, świadczy odpowiedz sobie sam o czym. 

Ale jak się żyje praca dom praca to tego nie widać jak szybko przekształcamy środowisko niestety.

A a pro po tamy. Najlepszy wariant to wykopanie koryta które omija tamę we Włocławku i puszczenie tam wody, Był taki wariant kiedyś proponowany. Nie ruszamy syfu spod tamy, a rzeka płynie dalej.

No i pewnie koszt niższy. Tylko pewnie znowu nie na rękę komuś będzie bo mu kasa ucieknie. Niestety żyjemy w czasach gdzie rządzą grupy interesu i one decydują, a my dajemy się dymać   :(



#27 ONLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4,996 posts
  • LokalizacjaOlsztyn

Posted 19 November 2015 - 22:24

Ludzie płaca potworne sumy za energię pozyskiwaną np. ze spalania węgla, pytam co się dzieje z tym szmalem? Jakiś zielony naukowiec wyłapuje dym z powietrza za pomocą sitka? Elektrownie wodne niszczą ekosystem a my wszyscy jeszcze do nich dopłacamy. Jedyna w miarę czysta energia powstaje obecnie w elektrowniach atomowych a ludzie jak słyszą o ich budowie to automatycznie szału dostają i wychodzą na ulice... O czym my dyskutujemy... ręce mi opadają.



#28 OFFLINE   PrzemekL

PrzemekL

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 285 posts
  • LokalizacjaToruń

Posted 19 November 2015 - 22:25

no czytam i nie wierzę. Ja siedzę w terenie od dziecka. W Polsce w tym czasie wymarł kulon, kraska za kilka lat też poleci. Cietrzew i głuszec jeszcze dychają.  I to wszystko w ciągu 40 lat mego życia.

Ja widziałem te wszystkie gatunki, miałem szczęście. 

Człowiek wpływa na przyrodę w ogromnym stopniu, a naukowcy są ignorowani. A mówienie że ściema, świadczy odpowiedz sobie sam o czym. 

Ale jak się żyje praca dom praca to tego nie widać jak szybko przekształcamy środowisko niestety.

A a pro po tamy. Najlepszy wariant to wykopanie koryta które omija tamę we Włocławku i puszczenie tam wody, Był taki wariant kiedyś proponowany. Nie ruszamy syfu spod tamy, a rzeka płynie dalej.

No i pewnie koszt niższy. Tylko pewnie znowu nie na rękę komuś będzie bo mu kasa ucieknie. Niestety żyjemy w czasach gdzie rządzą grupy interesu i one decydują, a my dajemy się dymać   :(

Jesteś pewien, że takie rozwiązanie nie ruszy syfu na dnie?

Generalnie cały czas wałkują jedynie dwa rozwiązania. Albo rozebrać tamę albo zbudować kolejną



#29 ONLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4,996 posts
  • LokalizacjaOlsztyn

Posted 19 November 2015 - 22:29

Syfu to jest dużo nie tylko pod tamą ale na całym dnie zbiornika. Sam przydenny syf to nie jest znowu jakiś najgorszy problem w całym zamieszaniu.



#30 OFFLINE   BazyL

BazyL

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 5,421 posts
  • Imię:Kamil

Posted 19 November 2015 - 22:38

Ponoc kilka metrow toksycznych osadow

#31 OFFLINE   Sławek77

Sławek77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1,371 posts
  • LokalizacjaWielkopolska

Posted 19 November 2015 - 22:55

Problem w tym że wybudowanie kolejnej zapory nie zlikwiduje problemu z Włocławkiem.To jest tylko odwlekanie problemu w czasie lub jak kto woli przerzucenie na inne pokolenie i unikanie odpowiedzialności. No i ta kasa i układy...

#32 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15,615 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 19 November 2015 - 23:27

Ten pomysł z korytem obok faktycznie super. Przynajmniej w teorii. Zbiornik osuszyć a odpady po wyschnięciu zneutralizować.



#33 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4,912 posts
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Posted 20 November 2015 - 00:40

Wisła nie jest rzeką dziką, były na niej od zawsze czynione regulacje - ruskie, pruskie i rakuskie. Wisła jest rzeką która zdziczała na nowo. Prawdziwy ewenement w Europie.. Z Włocławkiem, czy bez - cóż w sumie za różnica. Włocławek tez zdziczał.. :)

Taka Łupawa jest pięknie skaskadyzowana, i wszystkim pasi.. 

A ilu ma zagorzałych wielbicieli ! Jak rybna do tego !



#34 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15,615 posts
  • LokalizacjaWarszawa

Posted 20 November 2015 - 00:57

Te regulacje które były czynione kiedyś to drobiazg w stosunku do budowy tamy lub co gorsza tam.

Lepiej zmieć z powierzchni ziemi racjonalnymi argumentami pomysł jej rozbiórki i wybudowania nowego koryta zamiast kaskadyzować rzeki.



#35 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4,912 posts
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Posted 20 November 2015 - 07:00

Ależ nie, ależ skąd.. :)

Gra tocząca się o Włocławek, jak zwykle w naszych realiach nie ma zasadniczego celu, ani też wyraźnego jednoznacznego kontekstu gospodarczego, jakiegoś szerszego programu, albo racjonalnego zamiaru. Jest tradycyjną w Polsce grą - taką mw jak gry o kopalnie, autostrady, Pendolino - toczoną na oczach zdezorientowanego społeczeństwa, o wyniku trudnym do przewidzenia, w którym wygrywają wszyscy biorący udział - ekolodzy, politycy, lokalne sitwy i układy. Zaporówki mogą być złe, dobre albo bardzo dobre. Takie same jak gospodarz - ooo ! 



#36 OFFLINE   Krisu23

Krisu23

    Zniewalam okazy

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,620 posts
  • LokalizacjaPensjonat pod pstrągiem

Posted 20 November 2015 - 07:29

Obstawiam, że wybudownie nowej tamy jest tańsze niż osuszenie starej i utylizacja syfu. I pewnie o to tylko chodzi. Tak nawiasem mówiąc to po przeczytaniu wątku czuję się jakbym od nowa słuchał redaktora naczelnego wiadomego pisma. Wstępniaki jednak mocno kształtują umysły i świadomości.



#37 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5,827 posts
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Posted 20 November 2015 - 09:35

Jedno jest pewne, tama doprowadziła do wymarcia wiślanego łososia, jesiotra i certy i mi to wystarczy. Obecna przepławka to śmiech i farsa, ciekawe czy kiedyś zrobią coś żeby ją udrożnić. Zarybiają dopływy Wisły łososiem który nie może przejść przez przepławkę, czeski film. Niestety tak jest że jak człowiek w coś ingeruje to przeważnie wychodzi do dupy,a tama jest bardzo dużą ingerencją w środowisko i dla mnie najlepiej gdyby jej nie było. Pierwotnie projekt zakładał skanalizowanie całej Wisły i zabudowanie jej tamami, ale zmiana ustroju i brak kasy spowodował że powstała tylko włocławska. Przy skanalizowaniu Wisły nie sądzę żeby rzeka wyglądała jak wygląda teraz, ale kto co lubi. Ja wolę dziką, naturalną rzekę,a nie kanał z gromadzącymi się pod zaporami rybami, gdzie dodatkowo nie można łowić.

Odnośnie rozwiązania problemu tamy to były 3 projekty żeby zapobiec erozji dna poniżej zapory. Wybudowanie kolejnej tamy, progu poniżej tamy włocławskiej który powstrzyma erozję i zburzenie tamy. Wybrano próg bo było najtaniej. Puszczenie Wisły nowym korytem, zburzenie tamy i zalesienie terenu obecnego zbiornika włocławskiego wychodzi najdrożej i najmniej opłacalnie bo nie można budować kolejnych tam, więc pewnie do tego nie dojdzie.

To że pod tamami są ryby to sprawa oczywista i wykorzystuje to wędkarska patologia, u nas pod zaporą w Dębe trzeba było wyciąć rzekę na 2km w dół żeby powstrzymać szarpakowy proceder, to tyle z korzyści zapory. Jest tam ryba która zamiast rozpłynąć się po rzece gromadzi się pod zaporą i nie można jej łowić. 


Edited by wujek, 20 November 2015 - 10:33.

  • ictus, silurus and Pisarz.......ewski Piotr like this

#38 OFFLINE   Pisarz.......ewski Piotr

Pisarz.......ewski Piotr

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2,675 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Piotr

Posted 20 November 2015 - 09:58

Podpisuję się obydwiema rękami pod tym co napisał @wujek :) . To co się kiedyś działo pod zaporą w Dębe , najlepiej było widać zimą.Kiedy na koniec pod lodowego sezonu , lód przy tamie był czerwony od krwi ryb :( .


Edited by pisarz, 20 November 2015 - 09:59.


#39 OFFLINE   silurus

silurus

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 828 posts
  • LokalizacjaJózefosław
  • Imię:Robert

Posted 20 November 2015 - 10:07

Obstawiam, że wybudownie nowej tamy jest tańsze niż osuszenie starej i utylizacja syfu. I pewnie o to tylko chodzi. Tak nawiasem mówiąc to po przeczytaniu wątku czuję się jakbym od nowa słuchał redaktora naczelnego wiadomego pisma. Wstępniaki jednak mocno kształtują umysły i świadomości.

 

nie wiem ile masz lat i ile masz dzieci, jeśli masz? Ja chciałbym wiedzieć, że zostawiamy im środowisko czyste i jak najmniej zniszczone , a nie syf i wizję rodem z filmu Mad Max.

 

A kolejna tama tylko bardziej rozpieprza środowisko i za kolejne 30 lat będzie taki sam drugi problem jak z Włocławkiem.

I co zabetonujemy Wisłę aż do Gdańska. A co potem?

A ze wstępniakami nie wyjeżdżaj, bo ja widziałem dzikie rzeki na całym świecie i widziałem kanały zabetonowane i widzę różnicę.


  • wujek and Pisarz.......ewski Piotr like this

#40 OFFLINE   FanAtyk

FanAtyk

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 203 posts
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Przemek

Posted 20 November 2015 - 10:25

Reasumując:

Cywilizowane kraje odchodzą od udrażniania/spiętrzenia/regulacji rzek a my dalej swoje, jak za Gierka.

Klasyk!