Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jaka wędka na okonie w cenie do 300 zł?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
229 odpowiedzi w tym temacie

#141 OFFLINE   tokkal

tokkal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 83 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Tomasz

Napisano 21 lipiec 2018 - 22:00

No dobra Koledzy. Wszyscy chwalą swoje ale powiedzcie czy na swoich okoniówkach czujecie opad główki 2g bo ja przekonalem sie dzisiaj ze nic nie czuję do 4g. Nie mam jakiejś wyszukanej wędki może dlatego. W takim razie na jakim kiju będę czół opad przynęty na 2g główce i plecionce 0.06 . Czy w ogole jest to możliwe?

#142 OFFLINE   Astral

Astral

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 184 postów

Napisano 21 lipiec 2018 - 22:38

Bardzo fajne pytanie, też mnie to interesuje. Wprawdzie na moim mhx s871-2, na twardym dnie, dosyć blisko wyczuwałem opad 3g i chyba 1.8g wolframowiej ceburaszce też, z najmniejszymi gumiakami. Jednak nie polecę tego rozwiązania bo było to dość nie regularne i na bliskich odległościach przy pletce 0.06. Wprawdzie przymierzam się też do takiej okoniówki. Myślę, że np. krótki kraag xfast na delfinie w mono mógłby zrobić takową robotę. Jednak niech się eksperci wypowiedzą co temat znają od podszewki.



#143 OFFLINE   zandermafija*SpinnigistaWT

zandermafija*SpinnigistaWT

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 537 postów

Napisano 22 lipiec 2018 - 07:54

Przy MHX S871-2 i plecionce PE 0.3 spokojnie wyczujesz te 2g+Kaitech 3cale. Chociaż nie będzie to ideał. Rozwiązaniem jest GRAPHITELEADER FINEZZA NUOVO 15' 6102UL-S Japan. Bez problemu czujesz pracująca przynętę na 2g nawet w toni. Spokojnie zejdziesz do 1g. A czucie brań w porównaniu do S871-2 to przepaść. Miałem MHX, a Finezzke mam dalej.
  • tokkal lubi to

#144 OFFLINE   tokkal

tokkal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 83 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Tomasz

Napisano 22 lipiec 2018 - 13:59

No to widzę że lecimy na "banana" 😀 No dobrze w końcu jakość musi mieć swoją cenę.

#145 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1940 postów

Napisano 22 lipiec 2018 - 14:07

Przy MHX S871-2 i plecionce PE 0.3 spokojnie wyczujesz te 2g+Kaitech 3cale. Chociaż nie będzie to ideał. Rozwiązaniem jest GRAPHITELEADER FINEZZA NUOVO 15' 6102UL-S Japan. Bez problemu czujesz pracująca przynętę na 2g nawet w toni. Spokojnie zejdziesz do 1g. A czucie brań w porównaniu do S871-2 to przepaść. Miałem MHX, a Finezzke mam dalej.

Tylko nie zapomnij dodać, że ta Finezzka to wklejka a tylko wklejką da się poprawnie obsługiwac takie gramatury przy jigowaniu ;)


  • tokkal, woblery L.E. i spinox lubią to

#146 OFFLINE   tokkal

tokkal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 83 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Tomasz

Napisano 23 lipiec 2018 - 05:41

A co sądzicie o takim kijku -Fenwick Elite Tech - River Runner Err72Ul-Ms-2 2.18 M 0.8-5g

#147 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1940 postów

Napisano 23 lipiec 2018 - 08:29

Nie znam tego kija ale wypowiem się ;)

Kijki o bardzo niskich gramaturach wyrzutu dzielą sie na wklejki (solid tip) i nie wklejki (tubular). A czym się różnią? A no tym,  że wklejka pokazuje co sie dzieje z przynętą i często, przy dobrych konstrukcjach i plecionce, także daje impuls do dłoni w przypadku brania lub puknięcia o coś twardego.

 

Kije bez wklejki też rzucają takimi drobinkami, z powodu swej konstrukcji nawet lepiej niż wklejki ale do 2-3-4 gram opad jest słabo lub wcale widoczny.

 

Zabawa w łowienie okoni to najczęściej dłubanie przy dnie 1-2 gramy + kajtek 2" i tu tylko wklejka pomoże.

 

Budżetowych wklejek miałem sporo, większość jest głucha jak sztacheta z płotu a opisywany ciężar wyrzutu zaniżany straszliwie i chodzi tak naprawdę nie o CW bo rzucic rzuci tylko o czułość wklejki.

 

I tu dochodzimy do meritum :) , z budżetówek ,które miałem,tylko Konger Mikros pozwala na łowienie, jigowanie 1,5g+  i takiego kijka polecam.

Aaaa, Ultrisa nie polecam  :D 


  • FRS1985, malinabar, Pisarz.......ewski Piotr i 8 innych osób lubią to

#148 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3723 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 23 lipiec 2018 - 09:54

(…) Aaaa, Ultrisa nie polecam  :D

Czemuż to? Ośmielę się mieć odmienne zdanie. Zapewniam, że Micron wcale nie jest gorszy od Mkrosa, a tańszy. Ponadto ma tę zaletę, że mimo wklejki zachowuje zalety tubulara. Szczytówka nie tylko pokazuje co się dzieje z przynętą, ale również przekazuje impulsy do blanku.

Bardzo dobrym wędziskiem z serii Ultris jest również Drop Shot. Bardzo dynamiczne wędzisko i również doskonale wskazujące, jak i przekazujące wszystko to co dzieje się z przynętą.

To tyle z moich doświadczeń z serią Ultris. :)



#149 OFFLINE   tokkal

tokkal

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 83 postów
  • LokalizacjaRadom
  • Imię:Tomasz

Napisano 25 lipiec 2018 - 04:37

Właśnie brakowało mi określenia na nieczułe wklejki ,,gluche jak sztacheta w płocie" 😀😀😀
Dzieki Panowie za podowiedzi ,czlowiek uczy sie całe życie .
  • strary lubi to

#150 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1171 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 25 lipiec 2018 - 08:09

Do połowu okoni używam Fenwicka do 5g, Avida również do 5g i wspomnianego wyżej Mikrosa do 5g. Dwa pierwsze kije to pełne spiny, Avid (jednoskład), a Mikros to bardzo czuła wklejka (mam starą zieloną serię). Wszystkie kije są naprawdę czułe i lubię nimi łowić.

Jeśli potrzebowałbym czegoś budżetowego i w tej chwili potrzebowałbym delikatnej okoniówki do 5g zdecydowanie kupiłbym Mikrosa. Pomimo, iż jest to wklejka, każde skubnięcie okonka, czy białorybu jest przekazywane do ręki + wiadomo widać na szczytówce.


  • strary lubi to

#151 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1171 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 25 lipiec 2018 - 13:54

Do połowu okoni używam Fenwicka do 5g, Avida również do 5g i wspomnianego wyżej Mikrosa do 5g. Dwa pierwsze kije to pełne spiny, Avid (jednoskład), a Mikros to bardzo czuła wklejka (mam starą zieloną serię). Wszystkie kije są naprawdę czułe i lubię nimi łowić.

Jeśli potrzebowałbym czegoś budżetowego i w tej chwili potrzebowałbym delikatnej okoniówki do 5g zdecydowanie kupiłbym Mikrosa. Pomimo, iż jest to wklejka, każde skubnięcie okonka, czy białorybu jest przekazywane do ręki + wiadomo widać na szczytówce.

Zapomniałem o tym napisać we wcześniejszym poście, iż zaletą wspomnianego Mikrosa jest świetne amortyzowanie odjazdów ryb, z tych modeli, które wymieniłem wcześniej najmniej spadów, szczególnie mniejszych okonków mam właśnie na Mikrosa. To taka można powiedzieć "zawodnicza" witka ;)


  • strary lubi to

#152 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1940 postów

Napisano 26 lipiec 2018 - 11:06

Przy MHX S871-2 i plecionce PE 0.3 spokojnie wyczujesz te 2g+Kaitech 3cale. Chociaż nie będzie to ideał. Rozwiązaniem jest GRAPHITELEADER FINEZZA NUOVO 15' 6102UL-S Japan. Bez problemu czujesz pracująca przynętę na 2g nawet w toni. Spokojnie zejdziesz do 1g. A czucie brań w porównaniu do S871-2 to przepaść. Miałem MHX, a Finezzke mam dalej.

Miałeś i już nie masz ;) poszła do ludzi... co w to miejsce?


  • S.N. lubi to

#153 OFFLINE   S.N.

S.N.

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4589 postów
  • LokalizacjaMazowieckie. Lubelskie.
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Nikt

Napisano 26 lipiec 2018 - 11:09

Miałeś i już nie masz ;) poszła do ludzi... co w to miejsce?

 

I dlaczego poszła ? Pewnie za małe c.w. jak znam życie ;)



#154 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1171 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 26 lipiec 2018 - 11:16

Miałeś i już nie masz ;) poszła do ludzi... co w to miejsce?

Finezzka ;)


  • strary lubi to

#155 OFFLINE   zandermafija*SpinnigistaWT

zandermafija*SpinnigistaWT

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 537 postów

Napisano 26 lipiec 2018 - 11:38

Miałeś i już nie masz ;) poszła do ludzi... co w to miejsce?


Ciężko było mi ją sprzedać. Ale jak już gdzieś pisałem, że po kupieniu pontonu plus całej reszty elektroniki. Zmieniłem łowiska na znacznie głębsze. Z 2m do 10-20m. Co ją zastąpi? Możliwe że ta Elitka LES66MLF2 z giełdy.
  • strary lubi to

#156 OFFLINE   Kamil_Olsztyn

Kamil_Olsztyn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 648 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 28 lipiec 2018 - 06:22

Najfajniej łowi się okonie na typowe moderate lub moderate - fast. Okoń praktycznie sam się zacina i praktycznie nigdy nie ma spadów.

Fenwick HMG66UL-M-2 (bodajże) to jeden z tych kijów. Miałem okazję nim łowić, również którymś z miękkich Seekerów jak i Parabellum UL 0-5. Często mam chęć wrócić do takiego łowienia okonie mimo mody na jakieś tam "elektryczne" kije.

Też ultrisa nie polecam. Wklejka o cechach rurki? Chyba jakaś nowość z kraju kwitnącej wiśni...

#157 OFFLINE   wilczybilet

wilczybilet

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1171 postów
  • Imię:Maciej

Napisano 28 lipiec 2018 - 11:59

Najfajniej łowi się okonie na typowe moderate lub moderate - fast. Okoń praktycznie sam się zacina i praktycznie nigdy nie ma spadów.

Fenwick HMG66UL-M-2 (bodajże) to jeden z tych kijów. Miałem okazję nim łowić, również którymś z miękkich Seekerów jak i Parabellum UL 0-5. Często mam chęć wrócić do takiego łowienia okonie mimo mody na jakieś tam "elektryczne" kije.

 

Elektryczny kij raczej nie nadaje się do połowu okoni, tylko do sandaczy. Okoń ma za kruchy pysk, wargi itd. i zbyt twardy kij w połączeniu jeszcze z plecionką, jak ma być elektrycznie powoduje rozrywanie pyska i spady. Tak jak wspomniałeś moderate, lub trochę szybszy, ale żeby blank ładnie pracował pod rybą, a nie był kołkiem. 

 

Też ultrisa nie polecam. Wklejka o cechach rurki? Chyba jakaś nowość z kraju kwitnącej wiśni...

Mówisz o kiju Konger Ultris ?



#158 OFFLINE   Kamil_Olsztyn

Kamil_Olsztyn

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 648 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 28 lipiec 2018 - 12:11

Tak, o ultrisie szeroko polecanym do połowu okoni, głowacic, sandaczy, wzdręg itd przez zawodowych testerów, być może i kadrowiczów.

To oczywiste, podstawa znajomości budowy pyszczka okonia powinna od razu odrzucić chęć połowu tejże agresywnej ryby na x-fasty i inne widzimisię.


Mam jeszcze starego Admirala produkcji austriackiej. Typowe miękkie szkło. Uwielbiam nim sobie łowić okonie przy użyciu cienkich japońskich żyłeczek. Chociaż może by mu zrobić mały remont...

#159 OFFLINE   strary

strary

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1940 postów

Napisano 28 lipiec 2018 - 12:49

Elektryczny kij raczej nie nadaje się do połowu okoni, tylko do sandaczy. Okoń ma za kruchy pysk, wargi itd. i zbyt twardy kij w połączeniu jeszcze z plecionką, jak ma być elektrycznie powoduje rozrywanie pyska i spady. Tak jak wspomniałeś moderate, lub trochę szybszy, ale żeby blank ładnie pracował pod rybą, a nie był kołkiem.

"Elektryczny" kij jak najbardziej nadaje sie do celowego łowienia okoni. Okonie w większości zachowań, sa identyczne jak sandacze i czuły kij bardzo ułatwia ich poławianie.

Jednak pamiętajmy o kalibrze wędki okoniowej, okoniówka to najczęściej witka, która nie jest w stanie zrobić krzywdy okoniowi.


  • wilczybilet lubi to

#160 OFFLINE   winiarr

winiarr

    Nowy

  • +Forumowicze
  • Pip
  • 9 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 15 listopad 2018 - 17:09

Planuję zakup okoniówki :)
Zastanawiam się nad Mikado Lexus do 7g lub Konger Kastmaster jig mikros do 6g
Co o nich sądzicie?