Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Wędka na okonie z dolnej półki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
416 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 15 styczeń 2015 - 22:55

Lexus ma okleinę zamiast korka...dziś kupilem 240cm do 10gram -z tego co pamiętam. Już oskrobany jutro nowe  przelotki korek i uchwyt. :)  :)

 

Pzdr


Użytkownik pablo208 edytował ten post 15 styczeń 2015 - 22:55


#62 OFFLINE   darks86

darks86

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 15 styczeń 2015 - 22:59

@pablo208

 

W takim razie muszę raz jeszcze obadać swojego. Nie dopatrzyłem się miejsca łączenia. Zresztą w recenzjach, które czytałem również było wspomniane, że to zwykły korek. Może wypuszczają je jak leci i w zależności od partii dostaję określone wykończenie ? Eh, czy takim problemem jest zrobić dolnik ze zwykłego korka ? Shimano Catana kosztuje 130 zł i ma mega długi korkowy dolnik.



#63 OFFLINE   granvorka

granvorka

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 424 postów
  • LokalizacjaSzczecin

Napisano 15 styczeń 2015 - 23:04

Panowie, podsumowując, Sapphire 220cm do 7g ogarnie bez problemu obrotówki? wiadomo, że głównie będą to 00-1, ale jak spotkam stado grubych pasiaków to kijek nie podda się za bardzo wirówce wielkości 2?



#64 OFFLINE   shavt

shavt

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 818 postów
  • LokalizacjaOlsztyn
  • Imię:Bartek

Napisano 15 styczeń 2015 - 23:37

Lexus ma okleinę zamiast korka...dziś kupilem 240cm do 10gram -z tego co pamiętam. Już oskrobany jutro nowe  przelotki korek i uchwyt. :)  :)

 

Pzdr

szybko ;) pokaz co Ci tam wyjdzie we właściwym dziale ;)



#65 OFFLINE   darks86

darks86

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 16 styczeń 2015 - 00:41

Panowie, podsumowując, Sapphire 220cm do 7g ogarnie bez problemu obrotówki? wiadomo, że głównie będą to 00-1, ale jak spotkam stado grubych pasiaków to kijek nie podda się za bardzo wirówce wielkości 2?

 

Wersja do 13g ma już spore ugięcie pod Meppsem nr 1 (Aglia). 2jki nawet nie próbowałem zakładać, bo wiedziałem jaki będzie skutek. Testowane na jeziorze. Na rzece, to 2jka konkretnie wygina mi wędkę 4-15g. Wbrew pozorom właśnie obrotówki są najbardziej "ciągnącymi" przynętami (no i woblery SDR). Jeśli chciałbyś mieć w ręku kijek do pełnego zestawu okoniowych wirówek, to polecę Parabellum 215 cm 7g. Jeśli chcesz obrotówki 00, 0 i 1 ogarnąć wklejką, to musi być solidniejsza niż 7g. M.in. właśnie dlatego w pierwszym rzucie kupiłem Lexusa cw 13g.

 

Wracając do kwestii okleiny - cóż, nie znalazłem żadnego łączenia na dolniku, który wskazywałby okleinę. Oglądając mocowanie kołowrotka, też widzę korek. Jeśli to okleina, to grubości powyżej 1mm i jakoś dziwnie wykonana (musieliby wydrążyć środek bloku korków i taką "skarpetkę" wsunąć na piankę. W 2 innych wędkach, które mają korkową okleinę wyraźnie widać miejsce łączenia. No ale ja mam 2,8m. Nie twierdzę, że w 2,4 nie polecieli z "korkiem" w kulki.



#66 OFFLINE   MichałM

MichałM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 864 postów
  • Imię:Michał

Napisano 16 styczeń 2015 - 16:54

 

 

@MichałM

Jeśli szukasz czegoś na maksa delikatnego i pracującego po dolnik, to Savage Gear LRF, ale tutaj cena bliżej 300 zł. SG opisuje ją jako Fast / Medium, ale tak pracującej do dołu wędki nie widziałem. Parabellum, to przy tym sztywniak. Inna sprawa, że takim kijkiem wyciągnąć przyłów jest problem (targałem szczupaki parabolikiem 4-15g i było znacznie ciężej niż tym Lexusem).

 

Na maksa nie, ale chciałbym coś co ugina się troche więcej niż tylko sama szczytówka. Póki co plan jest taki że kupię sobię jakąś wklejkę do ok 7g do paproszenia a do tego Catanę 1-11 do woblerków, wirujących ogonków, obrotówek i trochę cięższych główek. Co z planu wyjdzie to się zobaczy



#67 OFFLINE   darks86

darks86

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 27 styczeń 2015 - 01:12

@MichałM

 

Ta Catana CX nie jest wcale taka fajna. W rozmiarze 2,7m ma już straszliwie długi dolnik, a nawet ten w 2,4m jest upierdliwy. Spolegliwa jest dopiero pod rybą i obciążeniem, ale według mnie ładuje tak sobie. Obrotówka w rozmiarze 2 prowadzona rzece ją wymęczy. Według mnie są ciekawsze wędki do takich zadań, chociaż nieco droższe. Celuj w coś rzędu 3-18g.

 

A z wklejek w takim budżecie, aby starczyło Ci na drugi kijek, to w zasadzie też tylko Diamon i Sapphire.

 

No chyba, że pójdziesz na kompromis i odpuścisz łowienie główkami mniejszymi niż 5 gram z opadu - wtedy masz Mikado Inazuma Flash Perch. Cw do 18 gram, ale taki solidne. Woblerki do 4-5 cm obsłuży (no chyba, że mu załadujesz sumową bobmkę), wirujące ogonki i obrotówki do 2jk włącznie również.

 

Tak naprawdę poza łowieniem z opadu, to cw w ogóle nie przenosi się na kwestię czułości. Moja najczulsza wędka, to travel jaxona 5-25g. Sapphire jest na drugim miejscu. Daiwa Exceler mi nie leżał, dragony szybciutko odrzuciłem (Express i podobne), Catana też odpadła, a paraboliczny klusek Robinsona mimo iż jest delikatny, to tak w dolnik nie kopie. Błystki w rozmiarze 0 też tym obsługuję. Z paproszków 3,5 cm na 2gramowej główce. Niby się wizualnie nie ładuje przy rzucie 1,5 gramową przynętą, ale jednak to diabelstwo znośnie leci. Jak już ma być kompromis, to szukaj czegoś z fajnym, przenoszącym idealnie drgania blankiem. A CW czy będzie 2-12g czy 5-20g, to wtedy już niewielka różnica.



#68 OFFLINE   MichałM

MichałM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 864 postów
  • Imię:Michał

Napisano 27 styczeń 2015 - 11:02

Mikado ma jeszcze kilka kilka innych wklejek tańszych od Diamonda i Sapphire, Catane jeśli bym brał to w długości 210 a wtedy już jest króciutka i poręczna  ;) Wiem że mógłbym dozbierać na coś lepszego ale po prostu nie chce na to przeznaczać więcej pieniędzy  :P chociaż upatrzułem sobie w nowym katalogu kongera model Ultris, jeszcze nie znalazłem nigdzie tej wędki bo ciekaw jestem ile będzie kosztować 



#69 OFFLINE   darks86

darks86

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 27 styczeń 2015 - 13:17

Zamiast Catany obadaj Robinson Bluebird Perch. Masz modele od 2 do 2,4m, cw rośnie. W najdłuższym jest to deklarowane 4-15g, ale w praktyce uważam, że dół zaczyna się nawet od 2g. Pięknie ładuje się pod niewielkimi przynętami i pracuje aż po dolnik. Taki kijek załatwia temat łowienia okoni na nieco większe przynęty okoniowe. Kosztuje około 100 zł, dolnik baaardzo krótki, wędka wybitnie lekka (producent nie podaje, ale na moje oko jakieś 120-130 gram)

 

A wklejka ? Wiem, że są tańsze, ale jak obadasz w sklepie porównawczo kilka modeli, to zrozumiesz dlaczego Sapphire czy Diamond. Jakoś wykonania przede wszystkim, a dodatkowo skład węgla. Tańsze, to IM7, więc brań tak dobrze na dolnik nie przenoszą. Sapphire i Diamon, to IM9. Różnica w cenie rzędu 35 zł maksymalnie, więc tutaj oszczędność zwyczajnie się nie opłaca.



#70 OFFLINE   MichałM

MichałM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 864 postów
  • Imię:Michał

Napisano 27 styczeń 2015 - 16:10

Fajnie gdybym tego Robinsona gdzieś w sklepie znalazł żeby obejrzeć. Co do wklejki to oglądałem w sklepie te o których piszesz. Dla mnie za szybkie, przynajmniej na sucho mam takie wrażenie że pracuje wklejka i zaraz za nią ugięcie się kończy a ja czegoś takiego nie chce.



#71 OFFLINE   darks86

darks86

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 27 styczeń 2015 - 17:23

Na rybce pracują. Poszukaj filmików na YT jak chodzą różne wklejki. Oczywiście przy okonku 10 cm, to faktycznie nie będzie prawie nic poza wklejką pracowało, ale przy rybce 30 cm jest już solidna amortyzacja. Zrozumieć trzeba jedno - wklejka nie jest po to, aby łapać małe rybki i czuć się jak łowca olbrzymów. To wędka do małych przynęt oraz wyczuwania bardzo delikatnych brań. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wklejką do 10 gram łowić ryby z zakresu 50-80 cm. Te kije mają tak opisane cw właśnie ze względu na ową wklejkę. Gdyby miały monolityczną konstrukcję, to ich cw bliższy byłby 20-25g (modele typu Sapphire 2,8m).

 

Jak chcesz coś maksymalnie delikatnego, to zostają te SG Parabellum lub LRF. Najlepiej modele do 5g. Przy okonku 30 cm lecą aż pod dolnik. Pewnie szczupaka ciut ponad wymiar też da się wyjąć, ale będzie to znacznie trudniejsze niż na nawet 7g wklejance.



#72 OFFLINE   MichałM

MichałM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 864 postów
  • Imię:Michał

Napisano 27 styczeń 2015 - 17:55

W sumie dobry pomysł z tymi filmikami nie wpadłem na to  ;) Nie chce czegoś na maksa delikatnego tylko delikatniejszego od tego co do tej pory używam. Na razie spodobał mi się mikado essential do 10 lub 7g. SG może i fajne ale jeżeli już zdecyduje się na zakupy to za tyle co kosztuje nowy LRF będę chciał kupić dwie wędki i kołowrotek  ;)



#73 OFFLINE   darks86

darks86

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 27 styczeń 2015 - 19:22

@MichałM

 

Pewny jesteś, że Essential giął się mocniej niż Sapphire ? Kurcze, ja porównywałem w sklepie nawet Sensual Soft Sensi z Sapphire i uznałem, że są pod tym względem praktycznie identyczne. Sam jestem ciekaw, czy to, co opisujesz to fakt, czy tylko Twoje subiektywne odczucie. Porównywałeś je w tym samym miejscu przy podobnym obciążeniu ? Pytam, bo decydując się na bardzo delikatny kijek prawdę mówiąc chciałbym coś minimalnie bardziej uległego niż Sapphire.



#74 OFFLINE   MichałM

MichałM

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 864 postów
  • Imię:Michał

Napisano 27 styczeń 2015 - 20:30

Tak na 90% jestem pewny że to był essential, możliwe też że oglądałem x-plode ale chyba to essential. W tym samym sklepie ale nie zakładałem na nie żadnych główek ani nic tylko pomacałem i takie odniosłem wrażenie. Oglądałem je kilka razy i praktycznie zawsze jak jestem w tym sklepie to nimi sobie pomacham  ;)



#75 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 27 styczeń 2015 - 23:19

szybko ;) pokaz co Ci tam wyjdzie we właściwym dziale ;)

NIe, nie jeszcze się nie ujawnię :)  jeszcze nie czas :)

 

Powiem tylko , że orginalną wklejkę zamieniłem na delikatnie grubszą -efekt super mnie zaskoczył. Kijek głębiej zaczął pracować i nie stracił ze swojej czulości .


Użytkownik pablo208 edytował ten post 27 styczeń 2015 - 23:24


#76 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 27 styczeń 2015 - 23:22

@pablo208

 

W takim razie muszę raz jeszcze obadać swojego. Nie dopatrzyłem się miejsca łączenia. Zresztą w recenzjach, które czytałem również było wspomniane, że to zwykły korek. Może wypuszczają je jak leci i w zależności od partii dostaję określone wykończenie ? Eh, czy takim problemem jest zrobić dolnik ze zwykłego korka ? Shimano Catana kosztuje 130 zł i ma mega długi korkowy dolnik.

Jest to swojego rodzaju okleina korkopodobna a pod spodem pianka :) Od takie sobie małe oszustwo :)



#77 OFFLINE   darks86

darks86

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 28 styczeń 2015 - 01:58

@pablo208

Ok, ale jakim cudem ta okleina jest nałożona, skoro w żadnym miejscu nie ma łączenia ? Mam 2 wędki, gdzie jest korkowa okleina i wiem jak to wygląda. Mam też takie, w których jestem pewien, że okleiny nie ma i wyglądają dokładnie jak Sapphire. Co więcej widziałem nawet używanego Sapphire z mocno przetyranym korkiem (ubytki, wyszczerbienia). Głębokość skaz, to jakieś 1-2mm. Jeśli miałaby to być okleina, to:

- kosmiczną technologią połączona lub pierścienie są w całości, a ich środek usunięto (według mnie bezsens)

- grubości 2,5mm lub więcej

 

Dla jasności - jaką długość kupiłeś ?



#78 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 28 styczeń 2015 - 08:48

No cóż tak kolego to wygląda, nie ma mowy o technologi kosmicznej w kiju za 130zeta :) A dla jasności kupiłem 2,4.

 

Pzdr

Załączone pliki


Użytkownik pablo208 edytował ten post 28 styczeń 2015 - 08:53

  • bertold12 lubi to

#79 OFFLINE   darks86

darks86

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 353 postów

Napisano 28 styczeń 2015 - 09:38

@pablo208

I to co pokazałeś jest dowodem, że te kije wychodzą w różnych wersjach dolnika. Tutaj na zdjęciach faktycznie widać okleinę grubości może 1 mm. Z kolei zarówno u mnie (odchylając przy mocowaniu lub korku na ile się da) jak i na zdjęciach mocno już zużytych Sapphirów widać, że korek ma grubość minimum 3mm i brak łączenia. Po prostu konkretne ubytki po szpachli mają taka głębokość, że byłoby od razu widać piankę. Zresztą wizualnie różni się to, co pokazałeś na zdjęciu od tego, co mam w domu. Okleina ze zdjęcia wygląda dokładnie tak jak dolniki dwóch wspomnianych przeze mnie wędek, co do których pewny jestem, że posiadają okleinę.

 

Zdjęcia wyszczerbionych dolników w Sapphire dotyczyły zawsze wersji 2,6 i 2,8 metra. Ciekawy jestem teraz, czy wersja 2,4 jest ich niechlubnym wyjątkiem, czy 2,2m też na to cierpi. A może wszystkie obecnie wypuszczane otrzymują taką imitację, a mi trafił się kijek jeszcze z poprzedniej partii ?



#80 OFFLINE   "Paweł"

"Paweł"

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 1597 postów
  • LokalizacjaTam gdzie nie biorą :)
  • Imię:Pawel
  • Nazwisko:S

Napisano 28 styczeń 2015 - 16:08

NIe wiem jakiego rodzaju kij i z ,której serii kolego kupiłeś. Ja tylko pokazałem jak wygląda rękojeść w mikado za 130 zeta :) 

 

Nie rozumiem rozczarowania, ponieważ mnie to absolutnie nie dziwi . 130zł w sklepie - w produkcji pewnie  z 50 , więc nie ma co oczekiwać cudów :)

 

Kij jak kij a mi rękojeść się nie podobała , więc sobie ją zmieniłem  :)
 

 

Pozdrawiam






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych