Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

wydzielone z tematu Szczupaki 2016


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
69 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Taps

Taps

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1190 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Osiński

Napisano 18 marzec 2016 - 16:23

Znamienne w całej sprawie jest to że fakt łowienia wlijskich szczupaków nie przeszkadzało ani lokalnym wędkarzom ani opiekunowi wody - ich szczupaków z ich wody. Przeszkadza natomiast kolegom w Polsce, którzy jak zwykle uważają że "wiedzą lepiej". To wiele mówi o kolegach w Polsce :)

 

Każda woda ma swoją biologię i swoje regulacje. W Polsce np. nie wolno łowić sumów przed 1 lipca, sandaczy przed 1 czerwca czy boleni przed 1 maja. Tak nieprzypadkowo wymieniam patrząc na to kto się wypowiadał wcześniej w wątku ;)  I nie wolno łowić szczupaków od 1 stycznia do 30 kwietnia. 

A np. w Holandii jest inaczej i nie wolno łowić od 1 kwietnia do 30 czerwca zdaje się. A znowu na tej rzeczułce na której byłem closed season zaczynał się 15 marca etc.   Na całe szczęście nie jestem zmuszony łowić tylko w Polsce, do dyspozycji mam łowiska na całym świecie. I z tego korzystam :)  W Polsce, pomijajac niektóre wody morskie, nie przyszłoby mi do głowy pojechac na szczupaki w lutym czy w marcu. Ale są w Europie wody na których takie łowienie jest dozwolone - z czego korzystają zarówno wedkarze lokalni jak i przyjezdni. Jak się patrze na bogaty rybostan tych łowisk raczej nie mam wątpliwości się że nie dzieje im się krzywda z tego powodu więc zamierzam kontunuować ten "proceder" i mam nadzieję torturować co bardziej świętojebliwych kolegów okazami ryb które złowię podczas takich wypadów he he :)

Friko-widzę że usunąłeś mój ostatni wpis,bo ukazuję...powstrzymam się.Proszę przeczytaj ze zrozumieniem to co napisałem przedtem.Nie chodzi o przepisy,nie chodzi czy tam sa ryby,czy u nas są ryby. Chodzi o etykę wędkarską.Piszesz, że w Europie przepisy pozwalają,Polska też jest w Europie,i przepisy nie zabraniają mi teraz pływać i łowić na jerki szczupaki. Łapiesz ? Ale tego nie robię.Mam w promieniu 30 km od domu 3 miejscówki z metrówkami,ale nie jadę,nie łowię bo to obciach i nie w porządku. 


  • hm62 i Majo lubią to

#42 OFFLINE   salmon1977

salmon1977

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1565 postów
  • LokalizacjaIńsko-STARGARD
  • Imię:GrzehU

Napisano 18 marzec 2016 - 16:56

jade zaraz po fileta z sandacza,bo na morskich można :)



#43 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18620 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 marzec 2016 - 17:54

@Taps, jasne Ty wiesz lepiej kiedy się szczupak trze na rzece kilka tysięcy km od PL na której nigdy nie byłeś, wiesz lepiej kiedy tam można łowić te ryby od gospodarza który się nimi zajmuje i dba o nie od lat... i w związku z tym wiesz lepiej co jest etyczne a co nie ;)  

 

Co do okresu ochronnego - przepisy przytaczam ponizej. Obwiam się że nigdzie z jerkówka nie wyskoczysz choćbyś chcial ;)


  • Del Toro lubi to

#44 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 marzec 2016 - 17:56

@Taps, jasne Ty wiesz lepiej kiedy się szczupak trze na rzece kilka tysięcy km od PL na której nigdy nie byłeś, wiesz lepiej kiedy tam można łowić te ryby od gospodarza który się nimi zajmuje i dba o nie od lat... i w związku z tym wiesz lepiej co jest etyczne a co nie ;)

 

W Polsce przepisy zabraniają łowić szczupaki w okresie od 1 stycznia, nie wprowadzaj ludzi w błąd. Było to kiedyś wałkowane na forum i konkluzja jest prosta - nawet na wodach prywatnych nie wolno łowić szczupaków przed 1 maja więc nie wprowadzaj ludzi w błąd. 

Friko, niestety się mylisz. Na wodach PZW jest tak jak mówisz. 

Dużo osób nie wie o tym. I dobrze. Dlatego dobrze by było żeby tą dyskusję usunąć. Dobrze dla ryb.

 

 

Okresy ustanowione przez Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb obowiązują tylko na wodach PZW, na pozostałych obowiązuje rozporządzenie ministra i tam okres od 1 stycznia jest na rzekach i zbiornikach zaporowych, na pozostałych od 1 marca.


Użytkownik godski edytował ten post 18 marzec 2016 - 18:00


#45 OFFLINE   Friko

Friko

    SUM

  • Super moderatorzy
  • 18620 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 marzec 2016 - 18:02

Racja, dokładnie to wygląda w ten sposób:
 
 Ustawa z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym 'mówi' o tym tak:
Art. 8. 1. Zabrania się połowu ryb:
1) w wypadkach określonych przepisami o ochronie przyrody,
2) o wymiarach ochronnych,
3) w okresie ochronnym
 
Okresy ochronne podane są w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie:
§ 7. 1. Niedozwolony jest połów ryb i raków w okresach ochronnych, z zastrzeżeniem ust. 2, ustanowionych dla:
...
12) szczupaka (Esox lucius L.):
a) w rzekach i zbiornikach zaporowych - od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia,
B) w pozostałych wodach - od dnia 1 marca do dnia 30 kwietnia


#46 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15616 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 18 marzec 2016 - 18:25

Już kilka lat temu to odkryłem. I trochę mnie zmroziło. 

Może tak moderator albo nawet supermoderator ;)  usunął by to z dyskusji.



#47 OFFLINE   daroo2009

daroo2009

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów
  • LokalizacjaDania
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Skrzypek

Napisano 18 marzec 2016 - 18:34

A mi panowie wydaje się po trosze, że to cale c&r zaczyna troszkę zalatywać fanatyzmem. Tak jak i w religii ludzie zaczeli iść w zła stronę, tak i tu zaczyna to przybierać ten sam obrót. Któregoś pięknego dnia ktoś wstanie i zamyśli sobie ze sam fakt łowienia kłucia ryb, jest zły wiec trzeba tego zaprzestać. Wiec zostanie nam nie wiem? Podglądanie ryb z kamerka? Wtedy tez znajdzie się taki, który powie ze wrzucanie kamery do wody to w pewnym sensie przeszkadzanie dla ryb? W ten sposób chcecie przekonać młodych do wypuszczania ryb? Jak się wchodzi i czyta coś takiego to sory, ale za przeproszeniem chce się rzygać...ileż można w kolko to wałkować? Nie chcesz oglądać metrówek z zagranicy przed 1maja? Nie wchodź na dział szczupaki przed pierwszym maja. W Dani np szczupaka jest tyle ze jak wypisuje się roczne sprawozdanie dla DTU (Dunski instytut badawczy) to zadają Ci pytanie. Dla czego nie zabierasz ryb? Nie smakują? Poważnie takie jest pytanie...a jakoś nie brakuje tu ryby a wręcz co do szczupaka obawiają się nieco o "przerybienie". Nigdy po złowieniu mamki nie widziałem żeby odpłyneła w złej kondycji, nigdy nie widziałem tez padłej z powodu ze wbiłem jej w pysk grot kotwiczki. Skoro w Danii ichtiolodzy i wędkarze uznali ze łowienie do końca marca jest dozwolone, to chyba ktoś jakieś badania prowadził i doszedł do wniosku, ze nie robimy im zbyt wielkiej krzywdy. Uwalniajmy ryby!! Uwalniajmy okazy, cieszmy się naszym pięknym hobby, ale proszę was nie popadajmy w FANATYZM!!! Tyle z mojej strony. 

Darek



#48 OFFLINE   PLECIONA

PLECIONA

    Zaawansowany

  • Forumowicz+ bez giełdy
  • PipPipPip
  • 835 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

Napisano 18 marzec 2016 - 20:08

Ja w pewnym sensie rozumie @Tapsa, ale zanim podyskutujemy jeszcze chwilę muszę zapytać: @Taps, ile przynęt sprzedanych przez Ciebie jest uzbrojone w bezzadziorowe kotwy/haki, bo na aledrogo nie widzę?

Namawiasz na uniesienie się ponad wszystkim, zbliżeniu się do Twojego poziomu, czyli wyżyn etycznego wędkarstwa serwjąc jednocześnie całej klienteli haki na zadziorach.

Jak to w końcu z Tobą jest? Biały czy jednak przez zaplecze też można?

#49 OFFLINE   salmon1977

salmon1977

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1565 postów
  • LokalizacjaIńsko-STARGARD
  • Imię:GrzehU

Napisano 18 marzec 2016 - 21:21

A powiedz mi czym różni się styczniowy kelt,majowy szczupak,czerwcowy sandacz? itd itp... :) wróć do początku dyskusji .



#50 OFFLINE   @Brig

@Brig

    Przedstawiciel marki KFP Watersports

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPip
  • 1914 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Arek

Napisano 18 marzec 2016 - 21:22

Afera paciorkowa.
Friko przeproś urażonych za to co ujrzeli.
Obiecaj poprawę.
Pamiętaj ryba tylko z marketu nie mrożona bo już raz była.
Słowa świętojebliwy mogą kogoś urazić a po co .
Pozdrawiam wszystkich za I przeciw więcej uśmiechu będzie nam wszystkim lepiej.

Użytkownik brig edytował ten post 18 marzec 2016 - 21:33


#51 OFFLINE   antoni

antoni

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 127 postów
  • LokalizacjaNowy Sącz
  • Imię:Antoni
  • Nazwisko:Kiepura

Napisano 19 marzec 2016 - 10:38

"Znamienne w całej sprawie jest to że fakt łowienia wlijskich szczupaków nie przeszkadzał ani lokalnym wędkarzom ani opiekunowi wody - ich szczupaków z ich wody. Przeszkadza natomiast kolegom w Polsce, którzy jak zwykle uważają że "wiedzą lepiej". To wiele mówi o kolegach w Polsce :)"
Witam kolega zapraszał mnie na szczupaki na swoje zakupione w styczniu tego roku bajorko , a ze w wodzie pływa trochę mamusiek to moze cos ustrzelimy , jak co to wrzucę jutro jakieś foty . Mam nadzieje ze nikt nie będziemy z tego powodu darł kotów , przecież jego woda jego ryby.

#52 OFFLINE   FRS1985

FRS1985

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 921 postów
  • LokalizacjaZachód

Napisano 19 marzec 2016 - 11:53

Jak już tak bardzo afiszujecie z tą etyka i w ogólę to po prostu przestańcie łowić i kaleczyć ryby a weźcie się za zbieranie śmieci i w gonitwę za zwolennikami siatki i elektryków. Tak się składa, jesteśmy na szczycie łańcucha pokarmowego i po to Bóg stworzył zwierzęta i rośliny byśmy z nich czerpali. Chcemy być etyczni może po prostu przestańmy jeść. Nie jesteśmy w stanie zaszkodzić rybom jako wędkarze , bez różnicy czy rybę ktoś zabierze a jak nie ma ochoty to wypuści lub wypuści bo kocha ryby i nie zabiera wcale. Nie popadajcie w histeryczną fanaberie panowie. Ktoś wyżej wspomniał , że powoli zaczyna zalatywać fanatyzmem a to nie zdrowe.


Użytkownik FRS1985 edytował ten post 19 marzec 2016 - 11:54

  • Del Toro lubi to

#53 OFFLINE   Artek

Artek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Imię:Artur

Napisano 19 marzec 2016 - 12:50

"Znamienne w całej sprawie jest to że fakt łowienia wlijskich szczupaków nie przeszkadzał ani lokalnym wędkarzom ani opiekunowi wody - ich szczupaków z ich wody. Przeszkadza natomiast kolegom w Polsce, którzy jak zwykle uważają że "wiedzą lepiej". To wiele mówi o kolegach w Polsce :)"
Witam kolega zapraszał mnie na szczupaki na swoje zakupione w styczniu tego roku bajorko , a ze w wodzie pływa trochę mamusiek to moze cos ustrzelimy , jak co to wrzucę jutro jakieś foty . Mam nadzieje ze nikt nie będziemy z tego powodu darł kotów , przecież jego woda jego ryby.

Kota nie można drzeć, bo to nie etyczne, co najwyżej można go pogłaskać.


Użytkownik Artek edytował ten post 19 marzec 2016 - 12:51

  • antoni lubi to

#54 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 19 marzec 2016 - 15:49

 Nie jesteśmy w stanie zaszkodzić rybom 

 

 bez różnicy czy rybę ktoś zabierze 

Jesteś tego pewny na 100%??? Patrząc z tej perspektywy, naprawdę zabawne jest oglądanie batalii o te całe C&R(i no kill!?), wypuszczanie, wielu naskakuje i bluzga na osoby które lubią zjeść sobie rybę :) Po co istnieje idea tego miejsca(oprócz giełdy, bo bez niej prawdopodobnie forum by dogorywało) skoro to wszystko nie ważne. Przecież to rybacy są wszystkiemu winni, kormorany, wydry, norki amerykańskie itp.  Nie jestem fanatykiem, ani w jedną ani w drugą stronę. W końcu nic nie jest czarne albo białe.

:ph34r:


  • strary lubi to

#55 OFFLINE   daroo2009

daroo2009

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 385 postów
  • LokalizacjaDania
  • Imię:Dariusz
  • Nazwisko:Skrzypek

Napisano 19 marzec 2016 - 16:24

Moim skromnym zdaniem w Polsce nie brakuje ryb dla tego że ktoś je łowi w okres ochronny czy też nie, my po prostu nie mamy ryb dla tego że 90% społeczeństwa jak już tą rybę ma w podbieraku to już jej zwyczajnie nie wypuszcza. I tu po prostu jest cały sens wprowadzania zakazu połowu na czas tarła, by w tym okresie ich zwyczajnie nie wybierać, gdy są łatwiejsze do złowienia. Gdy ta ryba jakimś cudem do tego tarła przetrwała. Jak złowisz mamke i jej nie urzadzisz 15min sesji tylko zrobisz jedna szybka fotkę i wypuścisz ja do wody to nic wielkiego rybie się nie stanie, może naje się odrobinę strachu tyle. Ktoś wyżej napisał bardzo mądre słowa'' nawet sfatygowana ryba ma większe szanse na przetrwanie jak ryba zabita''. Krótkie okresy ochronne sprawdzają się w krajach gdzie mentalność ludzi jest inna niż Polaków. Tak długo jak nie zmienimy naszego podejścia do wędkowania , tak długo by połowić będziemy musieli jeździć za granicę. W całej europie mamy łatkę mięsiarzy....zaraz za rumunami. 


  • SzymusS, G_rzegorz i mr.8legs lubią to

#56 OFFLINE   remek

remek

    Administrator

  • Administratorzy
  • 26625 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Remek

Napisano 19 marzec 2016 - 16:28

@Majo otwórz oczy ... chyba Ci zamknę dostęp do giełdy.
  • Guzu, godski i Majo lubią to

#57 OFFLINE   1ns4n1ty

1ns4n1ty

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 193 postów
  • LokalizacjaWashington, UK

Napisano 19 marzec 2016 - 17:07

Szczupaki(inne ryby zreszta tez) w uk maja sie swietnie pomimo tego ze sa lowione przed, w trakcie i po tarle. Mozna wywnioskowac ze nadmiernie im to nie przeszkadza skoro i tak szybko trafiaja spowrotem do wody.

Niektorym to naprawde zal d... chyba sciska, a co do etyki to wedkarstwo chyba z natury jest nieetyczne :P



#58 OFFLINE   Majo

Majo

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1095 postów

Napisano 19 marzec 2016 - 20:19

A więc-kto żyw, ten na szczupaki! (w ramach przepisów oczywiście) 



#59 OFFLINE   Taps

Taps

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1190 postów
  • LokalizacjaKraina Wiecznych Łowów
  • Imię:Michał
  • Nazwisko:Osiński

Napisano 19 marzec 2016 - 21:46

Ja w pewnym sensie rozumie @Tapsa, ale zanim podyskutujemy jeszcze chwilę muszę zapytać: @Taps, ile przynęt sprzedanych przez Ciebie jest uzbrojone w bezzadziorowe kotwy/haki, bo na aledrogo nie widzę?

Namawiasz na uniesienie się ponad wszystkim, zbliżeniu się do Twojego poziomu, czyli wyżyn etycznego wędkarstwa serwjąc jednocześnie całej klienteli haki na zadziorach.

Jak to w końcu z Tobą jest? Biały czy jednak przez zaplecze też można?

A co mają bezzadziorowe kotwice wspólnego z problemem jaki poruszyłem,czyli łowienie ryb podczas tarła ? Na allegro prawie nie sprzedaję,bardzo,bardzo symbolicznie.Od tego roku wprowadzę woblery na pojedynczych hakach z mikrozadziorem,ale wiem,że na początku to nie będzie popularne.

A gdzieś można w cenach hurtowych kupić kotwice bezadziorowe? Ja nie znam. Ostatniego pytania nie rozumiem. Jakie uniesienie,jakie zbliżenie sie do mojego poziomu? Nie rozumiem. Jak już podkreśliłem wielokrotnie,razi mnie łowienie ryb w tarliskach,razi mnie ,że taki portal jak Jerkbait takich praktyk nie neguje.

A porównywanie wód zagranicznych do naszych jest słabym argumentem.Nie jest tematem liczebność ryb,a etyka.

ps.Ja świetnie(mam zadowalające wyniki) łowię na naszych polskich wodach."wyleczyłem się" ze Szwecji,u siebie co roku mam 80-90cm ,a nawet większe szczupaki,ilość też OK,ale do głowy mi nie przyszło żeby o tej porze je łowić.Są przecież kelty :) 



#60 OFFLINE   Del Toro

Del Toro

    Ekspert

  • Moderatorzy
  • 8002 postów
  • LokalizacjaLondyn, UK

Napisano 19 marzec 2016 - 23:20

Niejaki Uli Beyer i Bertus Rozemaijer wlasnie maja tygodniowa czy dwu tygodniowa sesje lowienia szczupakow w Holandii ;) 


  • Friko lubi to