Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Spey Casting


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
165 odpowiedzi w tym temacie

#61 OFFLINE   Kacper.K

Kacper.K

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2132 postów
  • LokalizacjaSzczecin/Lębork

Napisano 07 sierpień 2016 - 11:39

Chętnie bym wziął do ręki i porzucał. Specjalistą od DH nie jestem, ale zawsze dałoby to jakiś pogląd. Gościu niewątpliwie ma pojęcie o rzutach, jeśli potrafił przełożyć to na konstruowanie wędek to finalny produkt mógł wyjść na prawdę dobry. Nie oceniam produktu, cieszę się że nie ma stagnacji na rynku producentów wędek - dzięki temu mamy w czym wybierać, prowadzi to do coraz to nowych rozwiązań i chwała im za to. Po prostu argument "najlepsza na świecie" do mnie nie trafia, bo to kwestia gustu, a o gustach jak wiemy się nie dyskutuje ;)


  • peresada lubi to

#62 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 07 sierpień 2016 - 19:13

Wędki naprawdę ładne. Czy najlepsze? Kij wie? Na pewno dobre. Drogie jak cholera, ale jaki markowy DH jest tani? Ostatnio miałem okazję pomacac kij malo znanego w europie producenta z US - Burkheimer. 

Kije przepiekne, wykonanie jak z topowej pracowni cena równie wysoka jak kija powyżej. Raczej bym tyle nie zapłacił, ale od czego jest rynek wtórny? Uzywane moża już wyrwać w rozsądnych pieniądzach. 

Może kiedyś się skuszę. Na razie dokupiłem użwyanego z-axisa w  5tej klasie za śmieszne pienądzie. Teraz mam dwa :-)


Użytkownik peresada edytował ten post 07 sierpień 2016 - 19:16


#63 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 12 sierpień 2016 - 10:57

Pisze z opoznieniem, bo dopiero wrocilem z wakacji w PL. Wedki Mackenzie to sprzet z najwyzszej polki pod kazdym wzgledem. FX1 nie mialem w rekach, ale jestem pewny, ze Mr. Mackencie nie ryzykowalby sygnowania swoim nazwiskiem tandety z Bukaresztu. Czy najlepsze na swiecie? Czy prawdziwy "game changer"? Czas pokaze, ale jedno jest pewne, wedka sama nie rzuca :)


  • Kuba Standera lubi to

#64 OFFLINE   jarekt

jarekt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 74 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 16 sierpień 2016 - 16:22

Zobaczcie naprawdę dobry Single Spey  w zwolnionym tempie

 

 

Szczególnej uwadze polecam punkt 2 komentarza pod filmem:

http://www.pnwspey.c...cf25c6b0c14ff10


  • lukomat lubi to

#65 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 17 sierpień 2016 - 16:54

Standardowo-retorycznie. :lol:

 

Rzeczywiście poprawna technika(o rotacji bioder i rzutach z nóg już wspominałem).

Świat jest mały...na prośbę Bruce'a odstąpiłem niebieskiego Wilderness'a 15'#11 Vadimowi-na której wbił w 10: 'Spey'o'Rama' 2015. :D



#66 OFFLINE   jarekt

jarekt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 74 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 21 sierpień 2016 - 10:40

Tytuł mówi, o co chodzi. Janusz Panicz - po polsku :)



#67 OFFLINE   jarekt

jarekt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 74 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 21 sierpień 2016 - 12:14

Jeszcze jeden film Janusza Panicza...
Tutaj wbrew tytułowi popatrzcie na to, co bardzo dobrze widać.
Warto obejrzeć film kilka razy, zwracając uwagę kolejno na:
1. Ustawienie nóg
2. Balans ciężarem tułowia - przeniesienie ciężaru ciała z nogi przedniej na tylną i z powrotem na przednią
3. Sweep poprzez rotację tułowia od bioder w górę
4. Oszczędną pracę rąk



I rzut jest wykonany prawidłowo, łatwo i bez zbędnego wysiłku :)

#68 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 21 sierpień 2016 - 23:11

Cyk, cyk i cyk. Bardzo ladnie pokazane, wszystkie miesnie pracuja, rotacja, balans. I like this :) Czesto tlumacze podopiecznym, zeby nie stac jak kolek, tylko bujac bioderkami i dac duzym miesnia odwalic cala robot, a rece oszczedzac na wieczor, kiedy przyjdzie czas dzwigac kieliszki i kufle :D


  • Sławek Oppeln Bronikowski, Paweł Bugajski i jarekt lubią to

#69 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 07 wrzesień 2016 - 09:43

Żeby podtrzymać fajny wątek przy życiu ;) mam do was pytanie, czy waszym zdaniem rzucanie w stylu scandi lub skagit preferuje jakiś określony typ akcji kija (rodzaj ugięcia, szybkość). Są  jakieś przykłady kijów uznawanych za "referencyjne" dla  tych dwóch stylów?

 

Z góry proszę o darowanie sobie uwag, że jak się umie to można wszystkim rzucać w każdym stylu. Wiem o tym.



#70 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 07 wrzesień 2016 - 21:14

Wielokrotnie spotkalem sie z opinia, ze teoretycznie, to szybkie kije lub o malym ugieciu do scandi, a wolne lub o glebokim ugieciu do skagita. Jak to sie ma do praktyki? No wezmy na przyklad taki Sage TCX 12'6" #7 zwany rowniez Death Star. Kij szybki i o bardzo malym ugieciu, niezwykle popularny po drugiej (lepszej?) stronie oceanu, glownie sparowany ze skagitem (ale ze scandi rowniez).

Osobiscie nie kierowalbym sie zadna sztywna zasada. Jak kije dobrze lezy w rekach to pasuje i do tanca i do rozanca :)



#71 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 07 wrzesień 2016 - 22:21

No właśnie też kombinowałem tak jak ty mniej więcej, tzn kije szybkie o szczytowym ugięciu do scandi, wolniejsze o bardziej pełnym - skagit. Ale faktycznie przykład death stara do skagitu z jednej strony, a z drugiej cała seria loop GAS kijów o głębokim ugięciu, zaprojektowana przez twórcę underhandu Gorana Anderssona... bez wątpienia ten gość wie o co chodzi w scandi. .. świadczą o czymś wprost przeciwnym.
Tak myślę że z uwagi na dynamikę wymachu a jednocześnie zdecydowany i wysoki stop w scandi znaczenie kluczowe ma szybkość powrotu i tłumienie drgań bardziej niż głębokość ugięcia. Wydaje się ze technologicznie łatwiej jest wykonać kij szybko tłumiacy drgania o szczytowym ugięciu (zbieżność pomaga) niż o pełnym. Dlatego pewnie początkowo kije do scandi to były szpady, a teraz są już świetne które ładują się po grip. ..

Użytkownik mack edytował ten post 07 wrzesień 2016 - 22:30


#72 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 08 wrzesień 2016 - 00:06

Szybkość to jedno, a ugiecie drugie jak sam zauważyłeś ;-)
Da się połączyć i szybkość i pełne ugięcie,
Do skagita zdecydowanie wolniejszy kij, bo i do tego sage polecają ciezsze głowice co go spowalnia, ale i sage jest znany z tego że zwykle miał zaniżoną klasę i innym rozstawieniem przelotek (większe odstwpy na 4 czy 5 pierwszych) wymuszoną akcje szczytową.
Taki XP przezbrojony na tradycyjny spacing stawał się zupełnie innym kijem.

#73 OFFLINE   mack

mack

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1194 postów
  • LokalizacjaWro
  • Imię:Maciek

Napisano 08 wrzesień 2016 - 10:00

Taki XP przezbrojony na tradycyjny spacing stawał się zupełnie innym kijem.

Lepszym czy gorszym?



#74 OFFLINE   venom_666

venom_666

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1831 postów
  • LokalizacjaRypin
  • Imię:Marian
  • Nazwisko:Stępniewski

Napisano 08 wrzesień 2016 - 14:17

Jak dla mnie lepszym z pełniejszym i mniej szczytowym ugięciem, ale o gustach się nie dyskutuje ;-)

#75 OFFLINE   Paweł Bugajski

Paweł Bugajski

    dawniej "kardi"

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPip
  • 1970 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Paweł
  • Nazwisko:Bugajski

Napisano 08 wrzesień 2016 - 19:15

Sage zaniża klasę-pełna zgoda.

O gustach się nie dyskutuje-tu zgody nie ma :D .

Nic ciekawszego niż dyskusja o gustach.


  • Sławek Oppeln Bronikowski i sierżant lubią to

#76 OFFLINE   jarekt

jarekt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 74 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 25 wrzesień 2016 - 14:59

Hugh Falkus (1917-1996) - człowiek o bogatym i dramatycznym życiorysie (https://en.wikipedia...iki/Hugh_Falkus), autor m.in. książki "Spey Casting: A New Technique" (1994)

Film z 1985 roku. Od tamtej pory również dzięki Niemu w spey castingu  nastąpiły zmiany większe, niż przez porzednie 120 lat...

Cały film.

 


  • lukomat i Z Olsztyna lubią to

#77 OFFLINE   lukomat

lukomat

    Zaawansowany

  • Moderatorzy
  • 2738 postów
  • LokalizacjaElbląg
  • Imię:Łukasz
  • Nazwisko:Materek

Napisano 29 wrzesień 2016 - 08:15

Nareszcie znalazlem czas, zeby to obejzec. Mysle, ze film mozna traktowac jako ciekawostke historyczna. Pewne podstawy pozostaja takie same, ale nie uczylbym sie rzutow na podstawie tego filmu. Tak jak napisales przez ostatnie 30 lat nastapil spore zmiany.

 

Chyba w Polsce macie ostatni trociowy weekend sezonu. Ktos rusza nad wode z dwureczna muchowka?



#78 OFFLINE   jarekt

jarekt

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 74 postów
  • LokalizacjaToruń

Napisano 27 październik 2016 - 16:19

Kupiłem sobie głowicę Rio Unispey 9/10 60ft do ventusa dh nano 13'6" 9/10...
Tak sama w sobie, to żadna ważna informacja.
Ale jestem właśnie po pierwszym treningu i muszę przyznać, że po głowicach scandi taka 60 ft uczy pokory. Przekonałem się, ile jest racji w tym, że lepiej od samego początku rzucać dłuższymi głowicami, bo potem zabawa scandi czy skagitem to pestka, niż na odwrót...
Jakie macie spostrzeżenia na ten temat i w ogóle rzutów długimi głowicami?

#79 OFFLINE   peresada

peresada

    Tug is the Drug....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2289 postów
  • LokalizacjaBow River

Napisano 27 październik 2016 - 19:30

sam nigdy nieużywałem. dla mnie chyba wazniejszy jest aspekt latwości rzutu a skagitem chyba łatwiej ( łowię rio skagit max i airflo skagit compact). nie jestem espertem, ale widziałem w tym roku paru ludzi na Bulkley lowiących long belly. jedyna różnica od skagitu i skandi którą zuważyłem to mniej runningu w łapach a wiec mniej możliwości  poplatania przy rzucie. same odległosci na jakich lądowała mucha bardzo podobne. no ale łowienie steelheadów w BC to nie nawalanie po horyzat.

dla siebie nie bardzo widzę zastosowanie dla long belly.

pozdrówka


  • jarekt lubi to

#80 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 27 październik 2016 - 21:15

UNISPEY to dopiero średniak-midspey...longi zaczynają się od 70'.

Ważniejszą różnicą jest dłuższy czas prezentacji wabika w wodzie i obłowienie stanowisk w ogóle bez zabawy rozbiegówką,a i zasięg w potrzebie też można zrobić znacznie większy.

Cały widz polega na tym,by nauczyć się posługiwania długimi kijami i głowicami z lekkością-to napięty łuk ma strzelać strzałą,a człowiek tylko nie przeszkadzać.

Grand Speya SA XLT 100' miałem na 'I love DH 3'DRWĘCA 2015 ,ale niestety nie było z kim się pobawić.

Zaadaptowałem speye na nizinach do nocnych łowów mętnookiego jak wychodzi do brzegu za drobnicą.


Użytkownik darek1 edytował ten post 27 październik 2016 - 21:56





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych