Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Długość wędki, a odległość rzutów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
86 odpowiedzi w tym temacie

#41 OFFLINE   Andrzej Stanek

Andrzej Stanek

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4086 postów
  • LokalizacjaŚLĄSK

Napisano 20 wrzesień 2016 - 17:51

Waldek, to było tutaj. Świetna sprawa i jak ekonomicznie...

 

http://multiplikator...jednego-zestawu


  • popper lubi to

#42 OFFLINE   popper

popper

    Ekspert

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPip
  • 9490 postów
  • LokalizacjaDolny Śląsk
  • Imię:Waldek

Napisano 20 wrzesień 2016 - 18:02

No tak. Tylko, że temat faktycznie zboczył z toru. Czuję się trochę winny, bo @Chub Hunter faktycznie nie o to pytał.



#43 OFFLINE   AdasCzeski

AdasCzeski

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1322 postów
  • LokalizacjaPoznań
  • Imię:Adam
  • Nazwisko:Czeski

Napisano 20 wrzesień 2016 - 18:04

„Potrzeby łowiska” już same w sobie są „prawdami objawionymi”, bo z własnych doświadczeń tych „potrzeb łowiska” nie poznałeś prawda? Tylko czytając opinie innych wędkarzy. No, chyba że na każdym nowym łowisku sprawdzasz każdy możliwy kij z każdym możliwym C.W. i w każdej możliwej długości w takim razie oddaję honor i kłaniam się w pas za wytrwałość i zasobność portfela. Ale jeśli idąc na okonie z brzegu wybierasz automatycznie wklejankę 2.70 do 10 g to albo jesteś jasnowidzem, albo jednak korzystasz z tych „prawd objawionych”.

Kolego, krajanie... po pierwsze to proszę wobec kolegów adwersarzy znacznie grzeczniej. 

 

Po drugie widzę w Twoim pytaniu i dalszych postach, że odpowiedź na zadane pytanie już chyba poznałeś.... widziałem ostatnio w sklepie Toys r us wędeczkę koło 40 cm. Przetestuj i daj znać. 



#44 OFFLINE   BGM

BGM

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 311 postów

Napisano 20 wrzesień 2016 - 19:48

ja juz od ladnych kilku lat uzywam wedki o dl 6.3 do 7.0 na razie takie dlugosci najbardziej mi pasuja


  • Alexspin lubi to

#45 OFFLINE   darek1

darek1

    Zaawansowany

  • Zbanowani
  • PipPipPip
  • 1330 postów
  • LokalizacjaChrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
  • Imię:Grzegorz
  • Nazwisko:Brzęczyszczykiewicz

Napisano 20 wrzesień 2016 - 20:13

Do dystansu akcja,długość i szybkość blanku ma znaczenie,

na równi z umiejętnościami kompensowania oraz doświadczeniem we wprowadzanych korektach.

Do łowienia jak kto lubi. ;)


  • popper lubi to

#46 OFFLINE   Tusiorro

Tusiorro

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 82 postów
  • LokalizacjaKoronowo
  • Imię:Bartłomiej

Napisano 21 wrzesień 2016 - 08:21

Co jak co ale zawsze dluzszym kijem rzucisz dalej. Ja osobiscie kogutem22gr rzucalem o 25-30% dalej kijem 290cm niz kijem 230, przeznaczonym do tego typu przynet! Oczywiscie kije z wysokij polki.

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

#47 OFFLINE   Basss

Basss

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 83 postów
  • LokalizacjaPolska

Napisano 24 wrzesień 2016 - 15:10

Przy łowieniu z brzegu wolę wędki ciut dłuższe ok. 2,55 jak już koledzy wspomnieli prowadzenie przynęty łatwiejsze i zacięcie ryby z większej odległości pewniejsze bo " długie ramię ". Co do długości rzutu porównywalne z krótszymi wedkami

Wysłane z mojego LG-E460 przy użyciu Tapatalka

#48 OFFLINE   krzysztof1983

krzysztof1983

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 324 postów

Napisano 17 listopad 2018 - 21:33

Orientujecie się chłopaki Ile będą dłuższe rzuty kijem 15cm dłuższym ?st croix2.75m od 2.90m

#49 OFFLINE   rebeli

rebeli

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 53 postów
  • Lokalizacjamultikonto: @darek1
  • Imię:Duduś

Napisano 18 listopad 2018 - 08:44

Zależy od akcji blanku,kąta podania,ciężaru i profilu przynęty,ciężaru plecionki,techniki podania,zastosowanego kołowrotka i przelotek,jednostajności przyspieszenia,optymalnej rotacji i zwolnienia spustu,siły i kierunku wiatru...ufff z tych istotniejszych.
No!to teraz sedno: jeżeli blank pozwoli,a Ty potrafisz wykorzystać?! to tak -rzuty będą dłuższe.Fizyka ramię dźwigni-prędkość kątowa-przeniesienie pędu-prędkość liniowa-siła-zasięg.
Generalnie do 12' da się blankami do łowienia optymalnie zrotować...
dłuższe to już blanki specjalnie projektowane do sportu rzutowego.
To se popisałem he,he.😉

Użytkownik rebeli edytował ten post 18 listopad 2018 - 08:53

  • doktorek, PiterS i fish28 lubią to

#50 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 18 listopad 2018 - 14:12

Orientujecie się chłopaki Ile będą dłuższe rzuty kijem 15cm dłuższym ?st croix2.75m od 2.90m

Niewiele, wręcz znikoma różnica.

 

ja juz od ladnych kilku lat uzywam wedki o dl 6.3 do 7.0 na razie takie dlugosci najbardziej mi pasuja

Dokładnie ma tak samo, tyle że dopiero od roku. Zaznaczam, że łowię wyłącznie z brzegu, pomostów lub brodząc i osiągam odległości 20-30m, a to mi w zupełności wystarcza, żeby nie złowić nic w odrybionych wodach PZW... ;)



#51 OFFLINE   Derrek

Derrek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 312 postów

Napisano 18 listopad 2018 - 17:40

Zależy od akcji blanku,kąta podania,ciężaru i profilu przynęty,ciężaru plecionki,techniki podania,zastosowanego kołowrotka i przelotek,jednostajności przyspieszenia,optymalnej rotacji i zwolnienia spustu,siły i kierunku wiatru...ufff z tych istotniejszych.
No!to teraz sedno: jeżeli blank pozwoli,a Ty potrafisz wykorzystać?! to tak -rzuty będą dłuższe.Fizyka ramię dźwigni-prędkość kątowa-przeniesienie pędu-prędkość liniowa-siła-zasięg.
Generalnie do 12' da się blankami do łowienia optymalnie zrotować...
dłuższe to już blanki specjalnie projektowane do sportu rzutowego.
To se popisałem he,he.

A myślę że długość rzutu nie będzie zależał od długość blanku a raczej od jego sprężystość , im bardziej będzie sprężysty i poddawał ciężarowi przynęty tym dalej rzucisz jak łuki i kusza .


  • Alexspin i Blue lubią to

#52 OFFLINE   rebeli

rebeli

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 53 postów
  • Lokalizacjamultikonto: @darek1
  • Imię:Duduś

Napisano 18 listopad 2018 - 17:59

Biomechanika aparatu ruchowego ma ograniczenia.
Morskie połowy dają pewien pogląd co do zasięgu,podobnie karpiówki z wyłączeniem wywözek.
Siła wynika ze stosowanej dźwigni.

#53 OFFLINE   Derrek

Derrek

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 312 postów

Napisano 19 listopad 2018 - 13:59

Może nie jest to spinning ale jest w miarę fachowo opisane od czego zależy długość rzutów

https://www.karpmax....j/dalekie-rzuty



#54 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 19 listopad 2018 - 17:02

Wędkarstwo karpiowe i spinning, to dwa zupełnie różne światy.

Aby samemu się przekonać, zamiast mniemanologii i innych prawd absolutnych - należy dysponując choćby dwoma wędziskami zrobić test rzutowy.

Zajmuje to sporo czasu, ale może się okazać, że jedno wędzisko dalej rzuca przynętami bliżej dolnego podanego cw. a drugie odwrotnie.

Możliwych kombinacji jest bardzo dużo, więc aby ich ilość ograniczyć można sprawdzić zasięg przynętami, którymi najczęściej łowimy.

Robiąc notatki na przygotowanym formularzu, rzucamy tym samym kołowrotkiem i linką wszystkimi przygotowanymi do testu kijami.

Po rozgrzewce, wykonujemy każdym ciężarkiem (przynętą) po trzy (lub więcej) rzuty i wyliczamy średnią.

W ten sposób odpowiadamy sobie sami na postawione w temacie pytanie.

Uzyskane wyniki mogą Was zaskoczyć i to w wielu aspektach.

 

Powodzenia


  • drzejko lubi to

#55 OFFLINE   Maraky

Maraky

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 525 postów
  • LokalizacjaMesogeios

Napisano 20 listopad 2018 - 10:12

Wędkarstwo karpiowe i spinning, to dwa zupełnie różne światy.

 

Niby tak, ale gdy chcesz rzucić sztuczną przynętą o wadze 100 g na przysłowiowe 100 metrów to te "dwa światy" mają już ze sobą dużo wspólnego.


  • strary i homax lubią to

#56 OFFLINE   MieczysławS

MieczysławS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • LokalizacjaSiedlce

Napisano 20 listopad 2018 - 17:24

Niby tak, ale gdy chcesz rzucić sztuczną przynętą o wadze 100 g na przysłowiowe 100 metrów to te "dwa światy" mają już ze sobą dużo wspólnego.

Mam wrażenie, że jednak nie.

Chodzi mi głównie o spacing. Karpiówki w celu uzyskania max. zasięgu zbrojone są w coraz większe przelotki a spinningi wręcz odwrotnie.

Aby uzyskać max. zasięg należy nadać przynęcie możliwie największą prędkość początkową, a następnie zminimalizować opory wysnuwającej się linki.

Ponadto rzucić spinningiem na odległość 100 m udaje się jedynie nielicznym.

Mam na myśli taką odległość udokumentowaną mierzoną dokładnie tzn. np. elektronicznym dalmierzem. Specjalistów uzyskujących "regularnie" takie odległości jest na tym forum wielu, ale oni mierzą zasięg rzutu "na oko", a to jak wiadomo bardzo wiarygodny pomiar.


  • Wojtek B., guciolucky i Little Wing lubią to

#57 OFFLINE   rebeli

rebeli

    Forumowicz

  • Zbanowani
  • PipPip
  • 53 postów
  • Lokalizacjamultikonto: @darek1
  • Imię:Duduś

Napisano 20 listopad 2018 - 18:28

Czy dłuższa dźwignia da większą prędkość początkową?!
Aerodynamika wabika i ciężar rozbiegówki,węzeł na przyponie strzałowym...
Nie tylko szpula i przelotki(średnica,stożek,dystanse).

#58 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 21 listopad 2018 - 05:52

Znowu rozwinęła się "akademicka" dyskusja, niemal prace dyplomowe z fizyki, dynamiki i innych nauk, a pytanie Krzysztofa było proste i brzmiało jednoznacznie:

Orientujecie się chłopaki Ile będą dłuższe rzuty kijem 15cm dłuższym ?st croix2.75m od 2.90m

Czy można na nie odpowiedzieć jednoznacznie i rzeczowo. Uważam że można:

Niewiele, wręcz znikoma różnica. (…)

Dla czego znikoma? 15cm długości wędziska może wydłużyć rzut do 1m, no góra 1,5 a to przy przeciętnych odległościach 30m jest różnicą znikomą, bo to zaledwie 3-5% i o co tu kopię kruszyć?



#59 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4907 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 21 listopad 2018 - 07:37

Jeśli zakładamy, że croix-y w obu długościach będą podobnie uzbrojone i w tych samych parametrach to dystanse rzutowe będą się zdecydowanie różnić ale fakt ten wystąpi pod pewnymi warunkami. Wielokrotnie testowałem serię blanków st croix Avid i Talon Mlxf o różnych długościach (jako ciekawostkę dodam, że w systemie KR dystanse były zawsze mniejsze w porównaniu z klasycznym). Warunki o których wspomniałem wyżej dotyczą stosowanych przynęt, nieloty nigdy nie staną się mistrzami szybowania ale np. boleniowe bezsterowce współpracując z dłuższymi wędkami, z danej serii, potrafią polecieć nawet kilkanaście metrów dalej przy kilkunastocentymetrowej różnicy długości blanków. Nigdy nie stosowałem przyrządów pomiarowych ale testy prowadziłem nad zatoką jeziora, którą przerzucić udawało mi się tylko modelem Talon 100MLXF2 w klasycznym zbrojeniu, pozostałe wędki mniej lub bardziej zbliżały się do rekordzisty stąd zdecydowanie widziałem różnice długości między wpadaniem przynęty a przeciwległym brzegiem. Dodam, że sama długość nie czyni cudów ale w obrębie modelu pociąga za sobą pozostałe parametry mające wpływ na uzyskiwane dystanse rzutowe.

Jeśli przynętą jest ciężarek (np. kogut etc...) wpływ długości na dystanse zaczyna się rozmywać...

Dodam jeszcze, że w przypadku nielotów, wędkarz poszukuję nie tyle kija, który dalej rzuci co kija który poda bezwysiłkowo. Jednak komfort nie dla każdego oznacza to samo gdyż techniki rzutowe są różne, część z nas ładuje samym szczytem, inni generują moc z samego dolnika...

#60 OFFLINE   Alexspin

Alexspin

    No comment - subjective opinion only

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3696 postów
  • LokalizacjaŁódź (łowiska O/Sieradz, O/Piotrków).
  • Imię:Aleksander
  • Nazwisko:senatorskie

Napisano 21 listopad 2018 - 08:49

Zakładałem, że mierzymy odległości przy zastosowaniu tej samej przynęty, linki, kołowrotka i techniki rzutu, bo tylko takie założenie ma sens rozważania czy odległość będzie większa.

@guciolucky, muszę przyznać, że zaskoczyłeś mnie tymi kilkunastoma metrami, ale nie zamierzam dyskutować, bo biorąc pod uwagę Twoje doświadczenie wędkarskie i jeśli osobiście tego doświadczyłeś, to znaczy że tak jest. :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych