Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Vitara, CR-V, Sportage, terenówki, itd. - samochód na ryby


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4170 odpowiedzi w tym temacie

#4021 OFFLINE   Marcipas

Marcipas

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 185 postów
  • LokalizacjaSzczecin
  • Imię:Marcin

Napisano 22 marzec 2024 - 20:11

Mnie to takie coś na ryby wozi

Myślę nad zmianą ale szkoda mi jej trochę;)



Bo te sroki to fajne są 😊

Załączone pliki


Użytkownik Marcipas edytował ten post 22 marzec 2024 - 20:12


#4022 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 22 marzec 2024 - 20:21

Mój na rybach jeszcze nie był, teraz montaż haka.

Mam do wyboru dwie opcje - oczywiście oba wypinane. 13 Pin , wiązka dedykowana.

 

1. AutoHak/Steinhoff za 3350

2. Westfalia za 4200

 

Co wybrać? 

 

attachicon.gif IMG-20240113-WA0000.jpeg

Weź westfalie . Przynajmniej ja bym wziął ,kupiłem do Mondeo wypinany i jest do dziś ,zero luzów po wpięciu i rdza jakoś tej odkuwki  ( główki ) nie atakuje. W Passacie maiłem  jakiś inny to ruda szybciej go atakowała jak mazdę :) 

Co to wiązki to też dedykowaną ale najpierw sprawdź może audi  jest już przygotowanie pod instalację haka. 

Do Outlandera też  byłem zdecydowany na Westfalię ale nie podobało mi się to ,że po wypięciu  haka było widać korpus gniazda belki haka . No tragicznie to wygląda i jeszcze jest poniżej zderzaka. A wypinany musiał być bo mam oprócz podnoszenia klapy bagażnika opuszczany tylny pas nad zderzakiem . Znalazłem hak WITTER-a  (firma ma powiązania z Westfalią)  odpinany ,gniazdko obracane  i chowane  .Nic nie widać po odpieciu haka. :rockon:    jest pięknie.

Wracając do 13 PIN bierzesz okrojoną czy pełną ?


  • godski lubi to

#4023 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15589 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 22 marzec 2024 - 21:24

Weź westfalie . Przynajmniej ja bym wziął ,kupiłem do Mondeo wypinany i jest do dziś ,zero luzów po wpięciu i rdza jakoś tej odkuwki  ( główki ) nie atakuje. W Passacie maiłem  jakiś inny to ruda szybciej go atakowała jak mazdę :)

Co to wiązki to też dedykowaną ale najpierw sprawdź może audi  jest już przygotowanie pod instalację haka. 

Do Outlandera też  byłem zdecydowany na Westfalię ale nie podobało mi się to ,że po wypięciu  haka było widać korpus gniazda belki haka . No tragicznie to wygląda i jeszcze jest poniżej zderzaka. A wypinany musiał być bo mam oprócz podnoszenia klapy bagażnika opuszczany tylny pas nad zderzakiem . Znalazłem hak WITTER-a  (firma ma powiązania z Westfalią)  odpinany ,gniazdko obracane  i chowane  .Nic nie widać po odpieciu haka. :rockon:    jest pięknie.

Wracając do 13 PIN bierzesz okrojoną czy pełną ?

Nie wiem czym się różni ale chyba pełną, rowery też będę woził na haku. O Steihof/Autohak też słyszałem że mogą być problemy z montażem/demontażem. Raczej nie jest przystosowane pod montaż haka.



#4024 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 22 marzec 2024 - 21:55

Nie wiem czym się różni ale chyba pełną, rowery też będę woził na haku. O Steihof/Autohak też słyszałem że mogą być problemy z montażem/demontażem. Raczej nie jest przystosowane pod montaż haka.

Już Ci wytłumaczę

Wtyczka 7 pin ,taka starego typu  

Załączony plik  wtyczka 7 pin.jpg   3,9 KB   29 Ilość pobrań

 

Tu masz w niej podstawowe światła w przyczepie bez świateł cofania - 7 żył w instalacji . 7 po stronie gniazdka i 7 po stronie wtyczki

Następna  ,to okrojona 13 pin ,która w rzeczywistości   ma 8 pinów 

Załączony plik  wtyczka 8pin.jpg   5,34 KB   29 Ilość pobrań

 

Tu masz też podstawowe światła w przyczepie plus światło cofania czyli 8 żył po stronie wtyczki i 8 żył po stronie gniazda 13 pin czyli w samochodzie.

I jeśli masz zamiar ciągać przyczepę towarową czy też platformę na rowery to takie rozwiązanie w zupełności Ci wystarczy.

 

 

Pełnie 13 pin czyli realnie jest tam 12  żył przewodu  jest przewidziane do przyczepy kempingowej. Dodatkowe cztery żyły czyli 8+ 4 =12  podpinasz do auta i masz plus ( zasilanie ) po zapłonie i zasilanie stałe. Każde z nich  z oddzielną masą .

Po zrobieniu pełnej instalacji 13 pin masz możliwość zasilania lodówki  w czasie jazdy jak również ładowanie akumulatora ,który masz w przyczepie to po zapłonie . Przewód ze stałym plusem masz do oświetlenia w przyczepie , kranów z wodą  , prysznic itp.   

   Załączony plik  1313.jpg   5,31 KB   30 Ilość pobrań    Załączony plik  131313.jpg   36,19 KB   29 Ilość pobrań


  • godski i Sławek77 lubią to

#4025 OFFLINE   Sławek77

Sławek77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1371 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 22 marzec 2024 - 22:03

A ma ktoś doświadczenie, porównanie haków?również za chwilę będę montował w jeepie i mam dylemat steihof czy westfalia?musi być wypinany od spodu lub elektryczny...

#4026 OFFLINE   M a r a s

M a r a s

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1165 postów
  • LokalizacjaZS
  • Imię:Marek

Napisano 22 marzec 2024 - 22:29

A ma ktoś doświadczenie, porównanie haków?również za chwilę będę montował w jeepie i mam dylemat steihof czy westfalia?musi być wypinany od spodu lub elektryczny...

 

W tej chwili montaż haka w samochodzie to już nie jest to co było kilkanaście lat temu.

 

W tej chwili przy zamawianiu nowego samochodu w konfiguracji gdy dojdziemy do pozycji : hak mamy do wyboru  

 

-hak fabryczny  z pełną wiązką 13 pin , niektóre samochody mają większą chłodnicę co by jadąc np. w Alpy  z przyczepą nie zagotować silnika na podjazdach ,mamy zaprogramowany hak w systemie samochodu ,inaczej reaguje ABS , trakcja jazdy , może też być opcja w alarmie samochodu i gdy odepniemy wtyczkę z gniazda samochodu to włączy nam się alarm  

 

- przygotowanie samochodu pod hak , więc mamy możliwość zamontować hak w dowolnym czasie .Montaż i programowanie .

 

- ostatnia najgorsza wersja o której mało kto wie . Myślimy sobie na tą chwilę nie potrzebuje haka ani przygotowania pod niego więc po co mam wydawać kasę  ,jak bedę miał ochotę to sobie zamontuje . Nic bardziej mylnego otóż mamy już niektóre samochody tak wyprodukowane ,że jak ma hak lub przygotowanie pod hak to ten samochód ma homologację gdzie w DR mamy wpis w rubryce 

  • O.1 – maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem [w kg],
  • O.2 – maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca [w kg] 
  • Jak nie wybraliśmy jednej z tych dwóch pierwszych opcji to w DR nie mamy wpisanych  żadnych wartości !!  a to znaczy ,że nigdy legalnie nie założymy do tego samochodu haka holowniczego .
  •   Kupując samochód nowy czy używany  koniecznie trzeba  sprawdzić te wpisy w DR bo możemy się rozczarować.  To ,że kumpel ma  np. nowego Kodiaq-a i ma hak a my też mamy nowego Kodiaq-a nie oznacza to wcale ,że też będziemy mogli sobie założyć hak. Taki przykład. Albo szklany dach na całym dachu lub inna skrzynia biegów w praktycznie tym samym samochodzie też może się okazać ,że autko do śmierci jeździ bez haka.   

Nie piszę tu ,że to już się dzieje w każdym samochodzie ale  już w niektórych tak jest


Użytkownik M a r a s edytował ten post 22 marzec 2024 - 22:30

  • Artech lubi to

#4027 ONLINE   Dziad Wodny

Dziad Wodny

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 64 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:D
  • Nazwisko:W

Napisano 23 marzec 2024 - 07:19

Załączony plik  IMG_20221126_134959396-min.jpg   135,35 KB   28 Ilość pobrań

 

Ja jeżdżę "trochę" poprawioną dyskoteką. Przejedzie po wszystkim lub ze wszystkiego się wyciągnie - jeśli działa, bo to niestety nie jest takie oczywiste :D

Na haku 3 tony, wyciągarka, reduktor - żaden slip nie jest straszny. 


Użytkownik Dziad Wodny edytował ten post 23 marzec 2024 - 07:26


#4028 OFFLINE   Noryb2013

Noryb2013

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 67 postów
  • LokalizacjaBiałystok
  • Imię:Maciej

Napisano 23 marzec 2024 - 09:28

Co do haka miałem niedawno podobny dylemat do nowej Rav4 - rozważałem Westfalię, Autohak, Steinhoff i GDW. Oczywiście wszystkie w pełnym automacie. Wybrałem ostatecznie AutoHak. Zamontowany idealnie - nic nie widać po wyjęciu kuli i schowaniu wiązki pod zderzak. Nawet się fachowiec postarał i zachował system otwierania bagażnika "z kopa". Wcześniej też miałem AutoHak - w jeepie - ale półautomat. Tu kula sprawowała się bardzo dobrze, ale zakładanie i odpianie w półautomacie to porażka - nie polecam. W międzyczasie przy innej rav4 miałem hak Brink w automacie montowany w ASO Toyoty - poza tym, że bardzo widoczny to eksploatacyjnie nie mam uwag - bardzo dobrze. 

Przy Westfalii trochę skomplikowany/nieintuicyjny jest ten system wpinania/wypinania - zerknij na filmiki w necie. Pewnie tyko kwestia przyzwyczajenia.

Oczywiście w każdym aucie (poza jeepem) wiązka 13 pin (tzw. okrojona) - z campingami nie jeżdżę, a do łódki i rowerów w zupełności wystarcza. 13 pin wygodniejsza, bo teraz wszystkie/większość przyczep ma taką wtyczkę dedykowaną (moje już wszystkie od dawna), więc nie potrzebujesz przejściówek. Ważne, że 13 pin "okrojona" omija elektrykę w aucie - potrzebuje tyko zasilania, co przy nowszych samochodach napakowanych elektroniką jest istotne, bo minimalizuje ryzyko spięć i awarii.


  • Sławek77 lubi to

#4029 OFFLINE   Misiek1

Misiek1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 162 postów
  • LokalizacjaMyślenice
  • Imię:Michał

Napisano 23 marzec 2024 - 23:45

Jak kogoś stać to polecam Westfalia , mam w swoich autach i są  to najlepsze haki jakie do tej pory posiadałem.  Ogólnie nie polecam na oszczędzaniu na hakach holowniczych zwłaszcza w nowszych autach .



#4030 OFFLINE   rózgaś

rózgaś

    Znowu....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1121 postów

Napisano 24 marzec 2024 - 09:01

Mnie to takie coś na ryby wozi

Myślę nad zmianą ale szkoda mi jej trochę;)



Nie kupisz lepszego auta. Mam przedlifta 5 lat i dla mnie auto idealne
  • Rampampam lubi to

#4031 OFFLINE   Rampampam

Rampampam

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 210 postów
  • LokalizacjaGdzieś tam...

Napisano 24 marzec 2024 - 11:08

Nie kupisz lepszego auta. Mam przedlifta 5 lat i dla mnie auto idealne

Nie wiem czy pamiętasz ale zanim kurę kupiłem to rozmawialiśmy ;)

Pewnie bym go nie kupil ,a tak ...;)

Tym bardziej, że to wersja PRO ze skóro ...:lol:

Użytkownik Rampampam edytował ten post 24 marzec 2024 - 11:11

  • rózgaś lubi to

#4032 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1461 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 24 marzec 2024 - 17:55

Ja też polecam Westfalię . To moja trzecia i nie było żadnych problemów .

#4033 OFFLINE   kruz

kruz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 714 postów
  • LokalizacjaFMI
  • Imię:Krzysztof

Napisano 25 marzec 2024 - 20:25

Nie kupisz lepszego auta. Mam przedlifta 5 lat i dla mnie auto idealne

Dość odważna teza


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • chlodnica lubi to

#4034 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15589 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 marzec 2024 - 21:07

Jak kogoś stać to polecam Westfalia , mam w swoich autach i są  to najlepsze haki jakie do tej pory posiadałem.  Ogólnie nie polecam na oszczędzaniu na hakach holowniczych zwłaszcza w nowszych autach .

 

 

Ja też polecam Westfalię . To moja trzecia i nie było żadnych problemów .

Najlepsza ale też najdroższa, do mojego auta 4300 z montażem i kodowaniem. Cóż, chce się mieć topowy hak trzeba bulić.



#4035 OFFLINE   Sławek77

Sławek77

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1371 postów
  • LokalizacjaWielkopolska

Napisano 25 marzec 2024 - 21:09

Najlepsza ale też najdroższa, do mojego auta 4300 z montażem i kodowaniem. Cóż, chce się mieć topowy hak trzeba bulić.


Pytanie czy hak musi być topowy...?

#4036 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15589 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 marzec 2024 - 21:50

Pytanie czy hak musi być topowy...?

Nie musi ale ten podobno się nie zakleszcza, brak problemów z rdzą itd.



#4037 OFFLINE   sero1975

sero1975

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1461 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Imię:Sergiusz

Napisano 26 marzec 2024 - 13:28

Nie musi ale ten podobno się nie zakleszcza, brak problemów z rdzą itd.

Potwierdzam . Zwłaszcza ,że ja swój odpinam tylko jak jadę na jakiś urlop poza PL czyli średnio raz na dwa lata . Wciskam przycisk i wyciągam a przy innych producentach nieraz potrzeba porządnego młotka ;)


  • godski lubi to

#4038 OFFLINE   Misiek1

Misiek1

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 162 postów
  • LokalizacjaMyślenice
  • Imię:Michał

Napisano 26 marzec 2024 - 21:12

Akurat ja montuje haki do samochodów i szczerze większość kupuje (po moich sugestiach aby zainwestować trochę więcej w hak )  najtańsze polskie i potem się robi problem bo mają pretensje do mnie ,że im chłam sprzedałem, dochodzi nawet do sytuacji w których oni przywożą hak już zakupiony a pretensje o jego jakość i eksploatacje mają do mnie. Teraz miałem w trzech kupionych samochodach pod rząd Westfalie zamontowana i powiem szczerze -bajka .Wiem za co poprzedni właściciele zapłacili tyle pieniędzy .Jak ktoś ma porównanie to zauważy spora różnicę.  



#4039 OFFLINE   rózgaś

rózgaś

    Znowu....

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1121 postów

Napisano 30 marzec 2024 - 00:02

Kurna czytam i wychodzi mi że jestem ignorantem bo dla mnie Hak to Hak. Denerwowało mnie tylko jak dopinka była przecięta. Przerobiłem kilkanaście hakowców i przyczepa latała za mną nawet 180, tysiące kilometrów z pontonem na ryby i zero spostrzeżeń hehhe poddaje się
  • Tomasz K, gulf i S.N. lubią to

#4040 OFFLINE   Sławek Oppeln Bronikowski

Sławek Oppeln Bronikowski

    Zaawansowany

  • Bloggerzy
  • PipPipPip
  • 4889 postów
  • LokalizacjaŁódż
  • Imię:Sławek
  • Nazwisko:Oppeln Bronikowski

Napisano 30 marzec 2024 - 06:17

rózgasiu - najwyraźniej nie kumasz czaczy  :) Dla posiadaczy hak musi być nobilitujący  :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

1 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych


    mo-chu