Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jez. Żarnowieckie (Żarnowiec)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2467 odpowiedzi w tym temacie

#821 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10170 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 03 listopad 2017 - 12:07

...a może rybacy łowią również zgodnie z zasadą "no kill"?! no bo skąd są jeszcze te metrówki u wędkarzy? B)


  • braseine lubi to

#822 OFFLINE   drag

drag

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1654 postów
  • LokalizacjaPolska
  • Imię:Andrzej

Napisano 03 listopad 2017 - 12:09

Kolego @drag

 

Pamiętaj, że żyjemy w Polsce i tu w większości przypadków jezioro jest w dzierżawie PZW lub gospodarstwa rybackiego. Powstają stowarzyszenia jak na Żarnowcu, Dadaju, Powidzu ale to tylko dobra wola dzierżawcy czy ma ochotę podpisać porozumienie i ograniczyć na jakiś warunkach odłowy sieciowe. Dla dzierżawcy, który chce czerpać korzyść materialną ze swojej działalności głównym źródłem dochodu są nadal odłowy. Cała rola tych stowarzyszeń i nas wędkarzy to próba przekonania ich, że kasę można zarobić na turystyce wędkarskiej ale jak widzę nadal jest to trudne ;(.

Ja Cię rozumiem i to że wtrąciłem Twoją wypowiedż to nie był żaden prztyczek.Rozumiem też o co z reguły chodzi dzierżawcy.Znaczy przepraszam-Rybakowi-naszemu bratu.Zastanawiam się tylko-jaki cel ma istnienie stowarzyszenia które ma dbać o interesy wędkarzy jeśli nie ma ono wpływu na decyzje dzierżawcy o jakiś horrendalnych odłowach?Nie rozumiem tego,nie dociera do mnie :( .



#823 OFFLINE   BOB

BOB

    SUM

  • PATRON
  • PipPipPipPipPip
  • 10170 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Robert

Napisano 03 listopad 2017 - 12:22

Teraz już poważnie. Gdyby się zapoznać z zasadami (czytaj brakiem zasad) przed podpisaniem ostatnich porozumień ze stowarzyszeniem łatwo było by wyłowić zmiany na korzyść. Po tych informacjach (10 ton ?) trudno w to uwierzyć, ale to fakt



#824 OFFLINE   spinnerman

spinnerman

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 listopad 2017 - 12:29

.

Użytkownik spinnerman edytował ten post 03 listopad 2017 - 21:49

  • urasenty lubi to

#825 OFFLINE   tomaszGD

tomaszGD

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 156 postów
  • LokalizacjaGdańsk
  • Imię:Tomasz
  • Nazwisko:Kot

Napisano 03 listopad 2017 - 12:35

A ja gupi 2 tygodnie temu po płyciznach pływałem:((
  • iNSaNeMaN lubi to

#826 OFFLINE   spinnerman

spinnerman

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 listopad 2017 - 12:56

.

Użytkownik spinnerman edytował ten post 03 listopad 2017 - 21:49


#827 OFFLINE   godski

godski

    SUM

  • +Forumowicze
  • PipPipPipPipPip
  • 15615 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 listopad 2017 - 13:05

Dopóki w tym kraju dzierżawcami wód będą ludzie i instytucje od czapy, dopóty tak będzie się działo.
Tu musi być jasno określone na czym dzierżawca chce zarabiać. Dwóch srok za jeden ogon na pewno nie złapie.
Może ktoś z mieszkających bliżej udał by się do Przedsiębiorstwa Komunalnego w Gniewnue i uzyskał dane dot. dochodu ze sprzedaży licencji i ze sprzedaży ryb ( chyba nie są tajne ??? ). Chętnie bym się z nimi zapoznał...

Z tego co wiem to niestety są tajne.



#828 OFFLINE   spinnerman

spinnerman

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 listopad 2017 - 13:43

.

Użytkownik spinnerman edytował ten post 03 listopad 2017 - 21:51


#829 ONLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5825 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 03 listopad 2017 - 13:50

...a może rybacy łowią również zgodnie z zasadą "no kill"?! no bo skąd są jeszcze te metrówki u wędkarzy? B)

Metrówki będą bo na głębokim nie stawiają, ale pewnie będzie trudniej złowić ze względu na mniejszą liczbę. Trzeba mieć nadzieję że puszczają te duże.



#830 OFFLINE   kotwitz

kotwitz

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2378 postów
  • LokalizacjaŁódź
  • Imię:Kamil

Napisano 03 listopad 2017 - 14:10

Tu musi być jasno określone na czym dzierżawca chce zarabiać. Dwóch srok za jeden ogon na pewno nie złapie.

 

Wystarczy mu jedna Adam. 

Wbrew pozorom konkurencja nie śpi, a z reguły nie działa na korzyść...

 

Ja już się nie napinam. 

 

Za 200 zł rocznie czy nawet 450 na Żarnowcu nie ma co wymagać ani najmniejszego sensu robić zadymy skoro zgodnie z prawem wolno walnąć w łeb dwa szczupaki dziennie. Przecież dzierżawca, ustalając prawo łowiska, doskonale zdaje sobie sprawę z tego ile może być stratny udostępniając wodę dla NAS.

 

Rocznie, KAŻDEMU!!! wolno ZGODNIE Z PRAWEM!!! pacnąć 420 szczupaków. Zakładając, że średnia waga to 1,5 kg mamy około 600 kg .
Ale zaraz, tam się chyba łowi ( łowiło ? ) większe ryby, no niech będzie, że średnio 2,5 kg co na jedną osobę daje przyzwolenie na zabranie 1 TONY ryb rocznie. 
Idąc dalej, załóżmy, że najczęstszy bywalcy tej wody złowią i zabiorą tylko 10 % = 100kg ,  a na pewno są tacy co złowią ponad setkę...

Rachunek jest bardzo prosty. Wystarczy TYLKO!!! 100 wędkarzy na ROK!!! by zrównać się z rybakiem. 

Przykład z własnego podwórka. Na takim Sulejowie, w szczycie wędkarskiego sezonu, w jeden weekendowy dzień łowi ponad 1000 osób, którym WOLNO, zgodnie z prawem RAPR zabrać złowione ryby za K..WA 200 zł na ROK!!!. Dla porównania 1kg fileta z sandacza kosztuje około 60 zł . Jak to się mówi - nie mam pytań...

 

Żeby nie było, z racji dość egoistycznego podejścia do mojego hooby nie bronię tu absolutnie rybaków, marzą mi się mądrzy gospodarze...



#831 ONLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5825 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 03 listopad 2017 - 14:27

Najlepsze łowiska to te które są w prywatnych rękach gdzie nie ma żadnych dzierżawców i operatów. Na pozostałych nic się nie zmieni bo dzierżawca prędzej czy później uzna że wędkarze nie są tak opłacalni jak siatka. I łowisko z eldorado w jeden sezon może stać się bezrybną pustynią. Może nie mam tu na myśli Żarnowca bo tam zawsze będą ryby, ale takie informacje są trochę zniechęcające żeby jechać tam przez pół Polski.


  • spinnerman i kotwitz lubią to

#832 OFFLINE   spinnerman

spinnerman

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 listopad 2017 - 14:36

.

Użytkownik spinnerman edytował ten post 03 listopad 2017 - 21:51

  • golenia i polak9 lubią to

#833 OFFLINE   SzymusS

SzymusS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1062 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Łukasz

Napisano 03 listopad 2017 - 15:25

Słyszał coś, ktoś o żarnowieckich tegorocznych odlowach sieciowych ? Podobno 10 ton szczupaka wyjechało z wody...


Czy mógłbyś powiedzieć skąd masz tą informację?

Dowiadywałem się lokalnie i nie uzyskałem żadnego potwierdzenia takich danych

#834 OFFLINE   spinnerman

spinnerman

    Zaawansowany

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4619 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 03 listopad 2017 - 16:54

.

Użytkownik spinnerman edytował ten post 03 listopad 2017 - 21:52


#835 OFFLINE   vako

vako

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1402 postów
  • LokalizacjaLoża Szyderców
  • Imię:Mariusz

Napisano 03 listopad 2017 - 17:42

Niektórzy jak cudowną mantrę powtarzają; "Najlepsze łowiska to te które są w prywatnych rękach"

Nie znam prywatnych łowisk, które po 5 latach istnienia(jeśli jest im dane tyle dotrwać) nie były by czesane siatą. Widziałem na własne oczy, np.: Piaseczno, Boksze, Żelechów.....

Biznes to nie bajka, tu musi zawsze być zysk, a bilans musi się zgadzać. Jeśli z wędkarzy nie wychodzi, to zawsze w ruch idą siaty.

Nie wiem skąd u kolegów ta dziecięca naiwność, że prywatny dzierżawca/ właściciel będzie lepszy w ostatecznym rozrachunku niż PZW. Istnieją tysiące namacalnych dowodów(jezior), która doświadczyły tego cudownego uzdrowienia. Obecnie nawet kormorany tam nie zaglądają.

Składka może być nawet i 5000PLN dziennie, co b y niektórzy mogli się poczuć wyjątkowo bardziej dowartościowani. Pytanie ile takich składek będzie wpłacone w ciągu roku i czy na koniec nie trzeba będzie odłowić kolejnych 20t na opłaty i obowiązki dzierżawne.

 

Jest jeszcze jeden myk, który robią nieuczciwi dzierżawcy. W operacie zawsze jest zapisane ile co roku ma trafić ryb do konkretnego akwenu. Tajemnicą poliszynela jest, że często odławiane są ryby z jednego jeziora, po to aby zrealizować tymi rybami obowiązki dzierżawne na drugim. Potem z tego drugiego na trzecie i z trzeciego na pierwsze.

I tu pojawia się magiczne słowo zysk.


  • Tomek88 lubi to

#836 OFFLINE   eRKa

eRKa

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 2593 postów
  • Lokalizacjacentralna Polska
  • Imię:Romek
  • Nazwisko:K

Napisano 03 listopad 2017 - 17:45

" Najwyższe odłowy szczupaków, około 6 kg z hektara lustra wody, notuje się w jeziorach linowo-szczupakowych. "

http://www.wedkarz.p...pp/article/2774

 

Myślę,że wiadomość o owych szczupakach to plota zwykła.

 

10 ton - to ok 7 kg/ha przy powierzchni Żarnowca 1400 ha. I to nie jest raczej jezioro linowo-szczupakowe przecież.

 

A jak wynika z opisów połowów ot choćby tutaj na JB - to szczupaków gęsto tam nie ma...



#837 OFFLINE   HighRider

HighRider

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 704 postów
  • LokalizacjaGdańsk Osowa
  • Imię:Darek

Napisano 03 listopad 2017 - 17:55

Niektórzy jak cudowną mantrę powtarzają; "Najlepsze łowiska to te które są w prywatnych rękach"

Nie znam prywatnych łowisk, które po 5 latach istnienia(jeśli jest im dane tyle dotrwać) nie były by czesane siatą. Widziałem na własne oczy, np.: Piaseczno, Boksze, Żelechów.....

Kiedy widziałeś na Piasecznie "czesanie siatami"? Znam zarówno właściciela  (Klaudiusza) jak i opiekuna tego łowiska (Artura) i nie chce mi się wierzyć...



#838 OFFLINE   SzymusS

SzymusS

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1062 postów
  • LokalizacjaWarszawa
  • Imię:Łukasz

Napisano 03 listopad 2017 - 18:10

[quote name="spinnerman" post="2251544" timestamp="1509724461"][quote name="SzymusS" post="2251478" timestamp="1509719125"]Czy mógłbyś powiedzieć skąd masz tą informację?Dowiadywałem się lokalnie i nie uzyskałem żadnego potwierdzenia takich danych[/

Lokalnie, tz. u kogo i co ustaliłeś ?
Możesz podać konkrety ?[/quote]Poproszę na poczatku o informacje skad pochodza te dane ktore przytoczyles? Czyli źródło :)
Wtedy podam u kogo je zweryfikowalem
Wtedy zachowamy chronologie;)

Sent from my SM-G870F using Tapatalk

Użytkownik SzymusS edytował ten post 03 listopad 2017 - 18:12

  • coma lubi to

#839 OFFLINE   gaweł

gaweł

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 1272 postów
  • LokalizacjaGdańsk Osowa
  • Imię:Paweł

Napisano 03 listopad 2017 - 18:20

A co na to Stowarzyszenie Przyjaciół Żarnowca, które administruje tą woda?

Nie ma takiego a tamto co było zostało rozwiązane decyzją walnego zgromadzenia.



#840 OFFLINE   lukson

lukson

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 576 postów

Napisano 03 listopad 2017 - 18:35

@gaweł, kiedy zostało rozwiązane stowarzyszenie? W KRS jeszcze widnieje i na FB też nie ma żadnej informacji na ten temat..