Skocz do zawartości

  •      Logowanie »   
  • Rejestracja

Witaj!

Zaloguj się lub Zarejestruj by otrzymać pełen dostęp do naszego forum.

Zdjęcie

Jezioro Tarnobrzeskie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
814 odpowiedzi w tym temacie

#701 OFFLINE   covent

covent

    Forumowicz

  • +Forumowicze
  • PipPip
  • 267 postów

Napisano 20 wrzesień 2015 - 11:15

Ciekawa dyskusja na temat zabarwienia, tu mała podpowiedź/trop czy faktycznie bolki zabarwiają się z pokarmu:

 

http://czywiesz.polk...-z-natury.html#



#702 OFFLINE   wujek

wujek

    Ekspert

  • TEAM JERKBAIT
  • PipPipPipPip
  • 5798 postów
  • Imię:Jan
  • Nazwisko:Soroka

Napisano 20 wrzesień 2015 - 12:05

http://czywiesz.polk...e-z-natury.html

 

Czerwone płetwy u boleni mogą być od wzdręg, ale barwniki kumulują się głównie w tkance tłuszczowej, więc bolenie powinny mieć czerwonawe mięso. Jeśli tak nie jest to raczej jest wątpliwe żeby kolor pochodził od wzdręg.



#703 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4914 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 20 wrzesień 2015 - 12:12

To samo napisałem wcześniej, że boleń nie magazynuje pozyskanych w pokarmie barwników czerwonych w płetwach są zbyt cenne, żeby lokalizować je w śmietniku jakim są płetwy. Karoteniody są odpowiedzialne za funkcje oddechowe embrionów itd... Nie mam potrzeby udowadniać czegoś co jest oczywiste. Kwestia poziomu wiedzy w tym temacie nie wymaga angażowania teorii kwantowej jest ona raczej potrzebna w celu odwrócenia uwagi czytelników od błędnie postawionej teorii ubarwienia płetw lub usilnego ukazania mojej niewiedzy w temacie którym zajmuję się od lat. Cóż bynajmniej na razie nie wycelowano mi łajnem w czoło ale niebawem tak się stanie gdyż zwykle ma to miejsce w momencie kiedy brak wiedzy nakazuje obronę za pomocą ataku.

#704 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 20 wrzesień 2015 - 12:13

Ubarwienie może być spowodowane takim prostym przekazywaniem barwników ale nie musi i nie tłumaczy wszystkiego. Mogą stać za tym bardzo skomplikowane procesy biochemiczne np. jak u kameleonów. W powiedzeniu że jesteśmy ty co jemy jest sporo prawdy. Jak już pisałem raz focąć bolenia wyczułem specyficzny zapach wzdręgi. One maja go podobno od jedzenia roślin. Nigdy nie wyczułam takiego zapachu od boleni z innych zbiorników a trochę tego przerzuciłem. Za tym pewnie też stoją skomplikowane procesy których nie znam więc pozostaje mi tylko nos i domysły.

Patu, ci sami co zwalczają krzyż i wiarę, jak przychodzi na nich pora wołają księdza i chcą chrześcijański pogrzeb. Skoro już zabrnęliśmy w takie dywagacje to mój zdrowy rozsądek każe mi wierzyć w istnienie Boga z powodów o których pisałem, ale też z pragmatyzmu. Bo jeśli Bóg nie istnieje a ja w niego wierzyłem to nic na tym nie tracę, proch i nicość. Ale jeśli Pan Bóg istnieje a ja w niego nie wierzyłem, to mam przejebane :)



#705 OFFLINE   miramar69

miramar69

    jadę na ryby i nie będzie mnie trochę , trzeba odpocząć od

  • Twórcy
  • PipPipPip
  • 4961 postów
  • LokalizacjaSANDOMIERZ
  • Imię:MARIUSZ

Napisano 20 wrzesień 2015 - 12:22

Dajta se chłopy już spokój z tymi płetwami bo się NUDNO ROBI !!!!  i na dobra sprawę co ONE mają za znaczenie - JAKIE ????

Najważniejsze że są na swoim miejscu !!!!!!!!!!!


Użytkownik miramar69 edytował ten post 20 wrzesień 2015 - 12:55

  • Karol Krause lubi to

#706 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 20 wrzesień 2015 - 12:55

Gucio, jak Tobie wystarcza wiedza na poziomie biologicznym i zamyka temat to Twoja sprawa. Ja wiem, że wszystko prowadzi przez chemię do fizyki. Jednemu wystarcza wiedzieć, że dzieci się biorą z mamusi brzucha a innym nie wystarcza wiedza biochemiczna w tym temacie bo nie odpowiada na pytanie jak powstaje życie. I proszę mnie nie przekonywać argumentami w stylu, krowa je zielone to powinna być zielona i dawać zielone mleko, bo to  jest próba robienie z kogoś idioty.   



#707 OFFLINE   Negra

Negra

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3372 postów
  • LokalizacjaNiebo

Napisano 20 wrzesień 2015 - 13:35

A ja uwazam , ze poruszane tu tematy sa bardzo wazne, o ile nikt, nie bedzie na sile udowadnial swoich racji, tylko pisal o swoich doswiadczeniach a nawet bezpodstawnych teoriach w formie kulturalnego dialogu i ogolnej wymiany wiedzy.


  • gracek i coma lubią to

#708 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 20 wrzesień 2015 - 13:46

Idąc tym tokiem rozumowania, (a raczej kolorem płetw) małe, (do ok 60-65cm) bolenie żywią się kleniami (wzdręg raczej w Odrze niewiele) i zapożyczają od nich barwnik do płetw, a te większe przestawiają się na ukleje, bo już płetwy mają szare :D śmiała teoria ;)

#709 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 20 wrzesień 2015 - 14:11

Na nasze potrzeby ważne jest tylko co bolki jedzą i jak się ten pokarm zachowuje. W JT o tym czy ryba zakatuje decyduje w 100% wzrok. Najważniejszy jest ruch, ale nie bagatelizuje wyglądu. Łowię prototypami które wyglądają koszmarnie ale mają to co się liczy w wyglądzie, srebrne refleksy - i czerwony ogonek którego zabarwienie pochodzi od farb a te od mieszanki związków chemicznych a te od pierwiastków a tamte od atomów, atomy z zupy gluonowo kwarkowej po wielkim wybuchu :) Jak ktoś nie lubi wiedzy to kolor pochodzi od farby ze sklepu :)


  • rrthc lubi to

#710 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 20 wrzesień 2015 - 14:18

Jakie ma znaczenie pochodzenie "takiego, czy innego" barwnika w starciu z faktem, że po prostu nie kumuluje się on w płetwach?

#711 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4914 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 20 wrzesień 2015 - 14:26

Wracając do łowienia, wczoraj łowiłem z kolegą jeziorowe bolenie na Lunker City fin-s fish. Genaralnie jeśli udało się pokazać boleniowi gumę połykały bez obaw, były to bolenie pływające wolno w trawach, tych które kursowały z zawrotną prędkością w plosie nie udało nam się złowić.

#712 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 20 wrzesień 2015 - 14:50

Jakie ma znaczenie pochodzenie "takiego, czy innego" barwnika w starciu z faktem, że po prostu nie kumuluje się on w płetwach?

Jak to nie kumulują? To skąd te czerwone płetwy? Z gorzały jak nos alkoholika od czystej?



#713 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 20 wrzesień 2015 - 14:53

Wracając do łowienia, wczoraj łowiłem z kolegą jeziorowe bolenie na Lunker City fin-s fish. Genaralnie jeśli udało się pokazać boleniowi gumę połykały bez obaw, były to bolenie pływające wolno w trawach, tych które kursowały z zawrotną prędkością w plosie nie udało nam się złowić.

Co ten Lunker City fin-s fish robił w wodzie? Pływał jak po sznurku jak preferują jedni, czy najdziksze wyczyniał swawole?



#714 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4914 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 20 wrzesień 2015 - 15:15

Jest to przynęta, którą można animować na wiele sposobów. Łowię nią ryby od lat i co roku potrafię nadać jej nową pracę. Co ciekawe kiedyś łowiłem nią tylko okonie a teraz w zasadzie większość gatunków łącznie z kleniami. Najpopularniejsze prowadzenie imituje agonię ofiary która wydostała się z pyska drapieżnika ale pozostałych wariantów nie sposób przytoczyć

#715 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 20 wrzesień 2015 - 16:57

Jak to nie kumulują? To skąd te czerwone płetwy? Z gorzały jak nos alkoholika od czystej?

No więc pytam ponownie- te mniejsze odrzańskie żrą tylko klenie, a te większe już nie?

#716 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 20 wrzesień 2015 - 17:59

Nie wiem co jedzą odrzańskie bolki, to po pierwsze. Po drugie polemizujecie z własną tezą, że pigment z płetw wzdręgi przeniósł się do płetw bolka. Ja tak tego nie ująłem. Jakieś procesy chemiczne powodują, że wzdraga ma takie a nie inne płetwy. Masz dowody na to, że po zjedzeniu jej te same związki nie powodują podobnego zabarwienia u boleni? Dlaczego po zimie mają płetwy szare a i bliżej jesieni robią się coraz bardziej czerwone?


  • TomekSudety lubi to

#717 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4914 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 20 wrzesień 2015 - 18:17

Na to pytanie każdy ichtiolog zna odpowiedź gdyż jest on infantylnie prosta, wspominałem o tej zależności już wiele razy ale powtórzę. Ryby w okresie przed tarłowy gromadzą cały możliwy zapas barwników w gonadach gdyż na ich bazie powstaje tzw karotenoidowy układ oddechowy embrionów ryb. Barwniki odkładają się w skórze ryb i nie koniecznie muszą przybierać barwę czerwoną lub pochodną ogólnie ryba blednie gdyż wszelkie komórki pigmentowe coś tracą. Nieco podobnie jest z kobietami w ciąży, które są zwykle blade, przynajmniej kiedyś były bo teraz mają na cerę sposoby o których pisać nie musimy.

 

Nie da się w kilku postach opisać procesów, które tłumaczą omawiane zależności ale nie ma też takiej potrzeby gdyż bez podstaw biochemii, fizjologii i anatomii ryb nie będzie to wprost zrozumiałe dla odbiorcy stąd wydaje mi się, że opisuję to dość przystępnie i tak jest chyba OK.



#718 OFFLINE   Kamil Z.

Kamil Z.

    Ekspert

  • PRZEDSTAWICIEL MARKI
  • PipPipPipPip
  • 5317 postów
  • LokalizacjaWałbrzych/Wrocław
  • Imię:Kamil

Napisano 20 wrzesień 2015 - 18:19

Po drugie polemizujecie z własną tezą, że pigment z płetw wzdręgi przeniósł się do płetw bolka. Ja tak tego nie ująłem.

Widzę, że już się zaczyna klasyczne odwracanie kota ogonem w Twoim wykonaniu.

Masz dowody na to, że po zjedzeniu jej te same związki nie powodują podobnego zabarwienia u boleni? Dlaczego po zimie mają płetwy szare a i bliżej jesieni robią się coraz bardziej czerwone?

A Ty masz dowody, że tak się dzieje?

Edit. @Gucio już wyjaśnił, co i jak.

P.S
Używasz stwierdzeń nie pozwalających prowadzić normalną, merytoryczną dyskusję. Sam nie posiadasz wiedzy w poruszanym zagadnieniu, a starasz się sterować dyskusją tak, by Twoje hipotezy brzmiały wiarygodnie, jednocześnie umniejszając argumentom ludzi, którzy w danej dziedzinie mają dużo więcej do powiedzenia, niż Ty, czy ja.

Użytkownik Kamil Z. edytował ten post 20 wrzesień 2015 - 18:21


#719 OFFLINE   guciolucky

guciolucky

    NO release NO glory

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 4914 postów
  • LokalizacjaOlsztyn

Napisano 20 wrzesień 2015 - 18:21

Kamilu, trzeba przyznać Ci rację, osobiście nie rozumiem dlaczego Robert tak robi i dlaczego porusza kwestie na które tak naprawdę nie chce znać rzetelnej odpowiedzi? Być może jest to jakaś gra? Tak czy inaczej nie da się go nie lubić.


  • mifek, Guzu i wojciiech lubią to

#720 OFFLINE   Robert

Robert

    Zaawansowany

  • +Forumowicze
  • PipPipPip
  • 3756 postów
  • LokalizacjaAreszt Wydobywczy Istambuł

Napisano 20 wrzesień 2015 - 20:12

Gucio, Jeśli dobrze zrozumiałem to w okresie tarła ryby tracą barwy?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych